Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

rebelie
7. srp 2011

@madlisek Tak to bych se snad mohla s kalhotovkami na noc +- vejít. Nechci toho kupovat moc, protože taky tak trochu předpokládám, že se ještě ledacos sejde. Kdyžtak dokoupíme - balík obyč Kiko Eko Lux snad tatínek koupit zvládne.

betelgeuzz
7. srp 2011

@rebelie já měla 55 čč, ale ze začátku jsem používala 1 čč na sklad + 1čč dovnitř, takže ta spotřeba byla velká a bylo to tak akorát. Pak jsem dokoupila vkládačky a už jsem jich měla až moc. Rozhodně jsem neměla spotřebu 10 - 15 čč na blinkání. A to jsme měla i čč ve 2 postýlkách a v kočárku pod hlavu. Rozměr 70x70 stačí, já to uvázala na malou i v roce 🙂 S bambusovými čč zkušenost nemám, byla to novinka až byla malá na světě, tak jsem koupila 3, ale používám je spíš pod hlavu, nebo k doktorce.
Ten extendor jde ještě udělat jedním způsobem, že si někde v sekáči koupíš body, odstřihneš ten kraj s patentkama a ten našiješ na širokou gumu. To tady někdo radil. Já mám doma originál a využila jsem ho hodně.
Tu první výbavu jsem měla taky asi za 6000, zrovna dneska jsem dopisovala, co jsem kupovala a momentální součet je asi 12 000, na to, že má malá 21 měsíců a výbava je i pro druhé dítě, si myslím, že je to dobrá částka.

maly_prcek
7. srp 2011

@franny Taky bych doporučila Anavy bambusové + extra Anavy vkládačku (my dávali extra vkládačku místo té malé). AIO leda nějaký větší střih a hodně dovycpat... Ale to už je podle mého lepší kapsovka (třeba Bum Genius) a taky dovycpat... My třeba teď jedem BG kapsovku ale dovnitř dáváme bambusové věci...

maly_prcek
7. srp 2011

@rebelie Taky jsem tvoji výbavičku skoukla 😉 Pěkná, máme hodně podobnou 🙂
Ad. Počet plínek - Já třeba začínala s 15 čč (dávala jsem jednu + vkládačku/Ikea ručníček) + cca 5 kalhotkovkama -při praní od den to stačilo a víc čč bych nechtěla. Tehdá ale ještě nebyly Anavy prefoldy, do těch bych šla a u druhého půjdu (budu mít 15čč a 15prefoldů - ale o něco míň vrstev, doma šité). Postupně se mi to rozrostlo na 15 čč + 10 kalhotkovek + 4 kapsovky a nějaké prefoldy, hodně vkládaček, celkem mám cca 35 plínek a tento počet si udržuju dlouhodobě a v pohodě mi to stačí...Jinak Libštátky na prdelku nebrat...
Ad. blinkací plínky - my měli pro začátek 10 libštátek (asi bych si dneska koupila spíš Kikko nízkogramážní NElux) + 10 obrázkových a malý blil furt, takže jsme dokupovali další balík libštátek... Ještě se mi osvědšilo vzít si i pár 80x80cm - hlavně na zakrývání kočárku, v létě jsem ho tim i přikrývala...
Ad. výbavička - asi bych si místo Thirsties XS vzala Duowrap - výřez na pupík není žádná extra vymoženost, stejně se za chvíli zahojí a nebudeš muset za 4m kupovat další velikost. Duowrapky ve vel. 1 se podle mého hodně vyvedly...
Léčivá vložka z b. hedvábí - asi bych koupila, až kdybyste ji potřebovali... Ale neznám, nikdy jsem neměla potřebu ji mít... Jedna je stejně nic moc, ne? Než se vypere... Když byste měli problém, stejně by to chtělo dávat je furt a to bys jich potřebovala o dost víc... Takže radši bych si koupila třeba pytlík na plenky a Eone lahvičku 😉

Ad. bambusové Kikko - radši bych si místo nich (třebas pak časem) dokoupila prefoldy. Na batole to stejně nestači bez vkládačky... Ten matroš je super, osušky z něho jsou naše milované, ale jak se oprere na 60st. je fakt obludný.

maly_prcek
7. srp 2011

@rozarka65 Disany mám krásně měkučké, ale měla jsem u druhé ruky málo používaé, takže chápu, co tím myslíš... Nechápu v čem někteří lidi perou, že to maj jak šmirgl... Takže jestli je máš ráda a používáš, kopila bych nové...
BI - vezmi Mka

@rebelie My oblíkali bodýčka normálně, musely být o něco větší, ale dalo se. Dobré byly polodupačky. Problém byl s dupačkama a laclíkama a džínečkama... Chce to trochu cviku a za chvíli poznáš, který střih jo... Dají se najít i takové, co sedí. (Super je pržný náplet v pase, ten pas prodlouží 😉 )

@rozarka65 Ad. fixační pruhy a triko - já to mám doma šité (ty zapínátka se daj koupit i ve větší galanterii) a moc mě to teda nebavilo furt to zapínat, nejde to zas tak pěkně...

rozarka65
7. srp 2011

@maly_prcek Hm, chtěla jsem ušetřit...☹ Mám jich asi 15ks, používám je místo novoskladu, neumím ho zamotat aby to neodstávalo od nožiček, třeba až trochu povyroste,tak mi to půjde....jinak je používám s vlňáčkama....ještě jsem si teď koupila přes bazárek asi tři zavazovací BI,tak uvidím...Díky...je pravda,že malá rychle přibírá a chci je na střídačku s disanama...Ty fixační pruhy jsem zatím nekoupila, je to drahé...mám jen ten extendor nebo jak se to jmenuje,tak jsem koupila levněji přes bazárek,ale musím ještě nějaký dovyrobit...

rozarka65
7. srp 2011

@maly_prcek ale asi koupím nějaké zavazovačky a nějaké vv anavy...

rebelie
7. srp 2011

@betelgeuzz Myslím, že ten extendor si asi taky vyrobíme, pokud někde narazím na nějaký levná body ze sekáče... Jinak 55čč je strašně moc 🙂 - to je skoro na výbavičku, když by člověk skládal klasicky narovno po 3ks jako kdysi moje mamka... Mně na tech Kiko bambuskách štve, že mění tvar - asi spíš koupím pár těch velkých coby osušku (máma jí má doma jako ručník na obličej a dneska jsem na ní sahala a tvrdá ani žmolkovatá není, jen je to obdelník). A 6.000Kč mi do začátku přijde dost - budeme pak dokupovat až podle zkušeností.
@maly_prcek Díky moc za důkladný rozbor - jsem ráda, za jakékoliv připomínky od zkušenějších - nechci kupovat blbosti. Vykašlu se tedy na libšátské úplně a koupím 1 balík Kiko Eko Lux 70x70, dalších zhruba 10 budu mít od tchýně, takže základ by mohl stačit (když do toho budu strkat ty Ikea ručníky, ev. bambus. vkládačky) a mít k tomu 3 ks kalhotovek, 2 kapsovky BG a ještě 2 vázačky Disana. A na blindění koupím nějaké s obrázky, pro radost. Prefoldama se myslí ta vícevrstvá bambuska od Anavy, viď? Ty budu mít do začátku 4. Proč bys teď kupovala 15 prefoldů? Daj se už novorozenci uvázat na kalhotkový sklad? Pytlík na plenky koupím 100% (nějaký tip?) a lahvičku Eone asi taky (tam ještě trochu váhám) a na buretan teda kašlu (mně se líbilo, že je to hojivý i na prsa - bych to případně střihla a dala na bradavky... a zase jsem to vnímala jako takový balíček první pomoci). S těmi Thirsties váhám - byly to jediné menší v celé výbavičce... ale je pravda, že předpoklady na hubeňoura úplně nemáme... Nejradši bych je nahradila něčím na patentky (moc si se sucháčem nerozomumím a IV Soft i Organic jsou taky na scuháč) - nemáš nějaké doporučení na dobré PULky od malička s patentky? Každopádně ještě jednou díky.

rozarka65
7. srp 2011

@rebelie ty Thirsties jsou dobré,že sucháče jdou zapnout přes sebe...🙂

druidee
7. srp 2011

@rebelie ahoj, extendor jsem sehnala na mimibazaru za 70,-, paní je šije doma 😉

druidee
7. srp 2011

Maminky, máte některá zkušenost s nočními AIO?? mají vydržet 12h...

Jinak můj postřeh s HD Pastelka Bio...náš malý měl po příjezdu z porodnice 2,5kg a do HD Pastelky jsem ho málem oblékla celého 😀 😀 jinak spokojenost!! stejně newborn Anavy!!parádní 😵

Jinak jsem riskla a vydražila si jednu AIO Sketch na aukru.... tak jsem zvědavá. snad to nebudou moc vyhozené penízky...! 😉

rebelie
8. srp 2011

@druidee Díky za tip, 70 Kč mi už přijde docela slušná cena... ale včera jsem to ukazovala manželovi, takže se možná pustí do výroby... Uvidím, jak mu to půjde a kdyžtak zakoupím na tom mimibazaru.... Na zkušenosti se Sketch jsem fakt zvědavá.

druidee
8. srp 2011

@rebelie Není zač 😉 tak ať se manželovi dílo povede 🙂 já na to doma nemám to cvakátko na druky.. a jak jsem to viděla, tak jsem byla ráda, že jsem si to nešila sama s mojí (ne)trpělivostí 😀 😀
Na Sketch jsem taky fakt zvědavá 😀 kdyžtak poletí taky na aukci nebo bazárek...hm 😒 😉

rozarka65
8. srp 2011

@druidee taky děkuji za tip...už jsem paní psala,jestli by bylo možné,aby mi tam dala jiné patentky....🙂

maly_prcek
8. srp 2011

@rebelie Ad. čč- jo, Libštátky neber a na hlavičku je fajnn mít jiný "styl" než a zadek protože třeba můj muž je schopný to valit všecko bez ladu a skladu a to mi moc hygienické nepřijde...
Ad. Prefoldy (=Anavy vv) - přesně jak píšeš - dokud je vaječina, tak na kalhotkový sklad, a starší dítko narovno. Ony ty čč kolem 10m už jsou nic moc (já je přestala dávat úplně), nic neudrží, leda jich dávat víc a pak je to balík na zadku a děckám se v tom blbě hýbe nebo do nich pořádnou vkládačku, kdežto prefoldy jsou fajn i na batole, my je teď s dobrou vkládačkou dáváme na noc do BG kapsovek. Mně se teda hodně líbí tn styl. Tu jsou foto http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple...
Ad. Thirsties - Ty Duowrap jsou taky Thirsties, tu http://www.branakdetem.cz/thirsties-duowrap-ros..., ale jsou velikostně XS+S dohromady - zmenšuje se to těma patentkama Zapneš a máš XS, rozepneš a máš S. S těma patentkama je to slabší u těch PULek, nikdo to moc nedělá...Ale jak sucháč nemám ráda, tak u těch malých velikostí mi nevadil. Na starší hýbací dítko už bych si sucháč nekoupila (toleruju ho jen u BG kapsovek 😀 ), ale v tom XS nebo S bych sáhla radši po nějaké osvědčené značce a střihu i za cenu sucháče. Jinak Thirsties můžu jen doporučit, naše nej PULky...
Ad. kapsička na plínky - já mám dvě tyhle http://www.branakdetem.cz/mala-tasticka-haipa-d... - velikost cca na dvě menší nebo jednu "batolecí" plínu, na cesty fajn.

rebelie
8. srp 2011

@maly_prcek Mně asi zásadně nevadí používat plenku na blinkání i na zadek, když je řádně vypraná, ale ty barevné se mi líbí, tak proč jich pár nemít na to blindění apod. (mimochodem, pokud nebudou jinak barevné, tak to použití nerozliším ani já). Ty prefoldy určitě nějaké koupíme - myslela jsem přesně ty, cos mi na ně poslala odkaz. Velikostně - M? (A přesně mě i napadlo, že s nima budu vycpávat BG.) S těmi Thirsties jsi mě přesvědčila (a kdyby to náhodou nebylo ono, tak se daj dobře prodat). Mimochodem - BG kapsovky jsou už i s patentkama, do čehož já určitě půdju... A kapsičku taky nějakou pořídíme - díky za doporučení.

maly_prcek
8. srp 2011

@rebelie Jo, já bych vzala M, vpředu zahneš na malocha (i když kdosi tu psal, že mu přijde veliké), na batole to taky stačí...
Čč libštátky a Kikko lux bys asi rozlišila naomak a na pohled... Ale obrázky jsou hezčí... 🙂
Jj, BG kapsovky patentkové jsem viděla, ale už doma 4 mám a tak se mi nechce už do toho investovat. Ale kdybych kupovala nové, taky bych šla do patentek.
Thirsties Duowrap za nás tehdá nebyly, měli jsme až vel. 2 a ta je dost široká přes zadek a plínky narovno do toho moc nešly, tak jsem je prodala. Ale tu vel. 1 doma už mám nachystanou na naši druhačku a vypadají dobře... I holky tu na ně psaly dobré ohlasy, tak myslím, že budeš spokojená... 😉

erinka83
8. srp 2011

Já tedka jedu na novoška pouze Anavy bambusové vv na kalhotkový sklad, mám S i M, ty S jsou takové menší samozřejmě, ale ani ty M nejsou mega balík, navíc nové jsou úžasně měkké, ty co mám už dýl po starší sice zhrubly, ale taky žádná tragédie... Tedka jsme přiobjednala další a už rovnou v M, ať to máme na dýl a nemusím třeba za pár měsíců řešit, že se mi do S nevleze...ale kdybych nemusela řešit peníze, koupím ještě teďka víc těch S 🙂 a já ty M teda zahýbám na zádech, jak je na obrzázku na stránkách Anavy...

ladida.l
8. srp 2011

chci se zeptat těch, co máte M vv anavy, to je pořád skládáte do kalhotkového skladu? Markovi jsou narovno prostě moc dlouhý. Koupila jsme teď na menšího S a narovno do kapsovek jsou M. akorát... Možná mám jen malý dítě....

maly_prcek
8. srp 2011

@ladida.l Nám jsou narovno akorát, do BG kapsovek jsou taky přesně... Do čeho je dáváš? Nemáš nějaké hodně bokové gaťky?

maly_prcek
8. srp 2011

@erinka83 a savostí a novoška jsou ty vv na kalhot. sklad jaké? Je to tak nadoma nebo je to víc savější (třeba jak kalhotkovka s malou vkládačkou ... nebo já nevim k čemu to přirovnat 🙂 )

ladida.l
9. srp 2011

@maly_prcek do SWB nebo BB kapsovek...

marketuska
9. srp 2011

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat, co přidáváte do kyblíku s plenkami aby to nesmrdělo? máte tam jen vodu, nějaké mydlinky, nebo co do toho dáváte?
Jinak jste tu psaly o žlučovém mýdlu, to jsem nesehnala, ale sehnala jsem mýdlo s jelenem, to se dá taky použít?

betelgeuzz
9. srp 2011

@marketuska nepřidávám tam nic, ani vodu. Jako vevnitř to smrdí, ale ven ten smrad nejde. Někdo prý kápne na vatu trochu éteráku a přilepí to na víko.
Mýdlo s jelenem použít můžeš, ale nebude to mít takový efekt, jako žlučové mýdlo. To žlučové seženeš v DM.

marketuska
9. srp 2011

@betelgeuzz tak já zkusím znovu do DM, díky 🙂

ofelieee
9. srp 2011

@marketuska já teď v létě plíny suším než je dám do koše, pak to tak nesmrdí. U nás mají žluč mýdlo i v obyčejný "noname" drogerce 🙂

maly_prcek
9. srp 2011

@marketuska Taky neskladuju namokro... Tu vodu to chce nejlíp denně měnit, jinak je to hnus. A celkově mi ta odmočená smradlavá voda přišla daleko hnusnější, i na manipulaci (je to těžké), plíny čistější nebyly... Jinak ten kbelík fakt nesmrdí ven... A u novoška to bylo v pohodě, horší pak u starších. Na smrad vymývat kýbl octem a olejíček kapnout na víčko.

betelgeuzz
9. srp 2011

@marketuska ale nehledej to mezi mýdlama, ale u pracích prostředků. Je to celkem malá krabička. A jak píše
@ofelieee mívají to i v jiných drogérkách, ale co vím, tak o dost dražší. Moje mamka nedávno koupila asi za 50 kč, když jsem jí řekla, že v DM to mají za 13, tak málem spadla 🙂

helulela
9. srp 2011

@ladida.l narovno je dávám do Thirsties M a je to natěsno, u nás by taky mohly být trochu kratší.
@marketuska zezačátku jsem skladovala namokro, do vody jsem přidávala miofresh a fakt to nesmrdělo. Teď dávám nasucho a s malým u toho zůstanu, na manipulaci je to lehčí. Kbelík uvnitř smrdí, ale ven to cítit není, máme ho normálně v koupelně. Mýdlo s jelenem můžeš určitě, já někdy taky beru, co mi přijde pod ruku. Žlučové v DM je v papírové krabičce Denk mit u pracích prostředků.

druidee
9. srp 2011

@marketuska Ahoj, žluč.mýdlo je i ve Shleckeru. ale v DM je mnohem levnější 😉