Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

florentina
15. srp 2011

@silente epileptické záchvaty po hexe...to je mi moc líto...a co bylo dál? Omlouvám se, je to mimo téma, ale dostala pak i další dávky, nebo se pak očkování ruší? Každopádně držím pěsti do budoucna, ať se vám epilepsie vyhne. I když se s tím dnes dá dost pracovat /manželova sestra má epilepsii/, tak není nad pevné zdraví a to vám ze srdce přeji.

silente
15. srp 2011

@florentina - očkování nám přerušili a pak asi po roce jsme opět začínaly první dávkou, toto očkování jsme už dokončily. Bereme stále anitepileptika, jsme sledovaní na neurologii, žádná jiná očkování vlastně ani nesmíme (neuroložka je super, říká, že zarděnky jsou pro ni menší zlo než záchvaty). Každopádně záchvaty ustaly, EEG je čisté, dávky nám snižují .... Prostě si myslím, že kdybychom s očkováním počkaly, až bude malá aspoň půl roku stará, nemuselo se nic stát. Proto jsem také nasr, jak všichni hlásali do světa, jak je super, že se teď nebude v porodnici dávat TBC a může se tak s hexou začít dřív 😠 😠 😠 😠 😠

marketuska
15. srp 2011

holky, co anavy flísáčky? proteče to nebo ne? líbí se mi ta prodyšnost, ale nebude malej mokrej?

druidee
15. srp 2011

@marketuska ahoj, já osobně jsem s flísáčkama Anavy moc spokojená, zatím nás nikdy nezradily 🙂

reruna
16. srp 2011

@andelka asi to záleží i na proporcích dítěte
@betelgeuzz no Luki si taky nikdy sucháče nerozepínal, až teď na to přišel a jak na něco přijde, tak to dělá do omrzení.... takže sucháč jedině, když má bodyčko a kalhoty, aby si na to nemohl a je taky rozdíl v sucháčích, třeba IV moc nedrží, stejně tak pop-in.... ale třeba pulky BB drží hodně dobře

kackabk
16. srp 2011

@silente Jé, tak to jste měli ještě jinačí dečku než my, to vypadá fixovaněji a taky super, že má ty popruhy na ramena na rovno. Ale asi je to tím, že byla malá trošku větší. Přikládám aktuální fotečku našeho právě spícího jedenáctidenního mrňouse, ty zkřížený popruhy mě štvou, že se mu občas zařezávají do krčku 😒
@jasekd Já už se taky rozhodla, že zařadím aj kalhotovky - jinak bych musela prát už dneska a takhle budu moct prát až zítra 😅 Prostě když už je mám, tak ať jsou v oběhu - a jestli budou mít fleky, prodávat je asi stejně nechci, protože bych je spíš schovala pro další, takže je to vlastně jedno 😉 Ale kapsovky a aio ušetřit zkusím 😀

slunicko76
16. srp 2011

CAU holky, dlouho jsem tu nebyla a musim se pochlubit! zvladli jsme dalsi tydeni dovolenou pouze s latkovkami!🙂 sice tentokrat jsem malinko ujeli a praniv nasem nekolikahvezdickovem hotelu se "drobatko" prodrazilo!.-)

Jinak jsem vzdala ideu, ze se pres leto zbavime plenale co, je nam teprve 1 a 1/4 roku,tak je casu dost! nepotrebuji mit doma cviceneho robotka, ktery je v roce uplne genialni a jeste nema plenky! 😀

slunicko76
16. srp 2011

a jinak zdravim nove lakujici maminky! 🙂

slunicko76
16. srp 2011

@marketuska za mne anavy flisacky super,stridam je na noc s vlnackama.pres den si na naseho raubire, ktery se porad nekde vali p prdce do nich netroufam, protoze jak se furt hlomouzi a sedi na zadku, tak protecou,ale nez dite zacne padat na zadek, davala jsem i pres den a jsou super!!

jasekd
16. srp 2011

@kackabk Broucek, tak at se toho brzo zbavi. Ty popruhy jsou naprd, ono z tak malejch raminek to asi i klouze, co? Ja s plinama nevim, pokud segra prohlasi, ze by uvazovala o latkovani, tak ji je schovam, jinak nevim, kdesi vzadu v hlave mam myslenky na 3.dite, ale az za 5, 6 let a asi to stejne nepujde, takze bych je asi prodala, kdyby je nechtela. Budou po dvou detech, ale furt vypadaji super. Driv me ani nenapadlo koupit po nekom plenky, prislo mi to divne, mam je nove, ale ted uz jsem dokupovala pouzivane a vypadaji dobre a slouzi taky dobre, takze si myslim, ze i po dvou detech se daji prodat, jen priznam barvu, ze jsou po dvou, a dam slusnou cenu 🙂

silente
16. srp 2011

@kackabk - hm, ty popruhy jsou naprd ☹ Ale zase čím dřív začal, tím třeba dřív s tím skončí a bude klid 🙂

helulela
16. srp 2011

Ahoj holky, od včera jsme doma z porodnice, na Erinky dryják ani nedošlo 🙂 Máme doma Adámka, 3410 g a 50 cm, už pomalu vybírám, jakou plínku vyzkoušíme jako první 😉

zlatouch
16. srp 2011

@helulela Gratulace k Adámkovi! Ať se doma všichni rychle sladíte 🙂

jasekd
16. srp 2011

@helulela Jeste jednou gratulace a hod pak foto prvni pliny 🙂 At je i nadale vzornak.

slunicko76
16. srp 2011

@helulela GRATULACE K ADAMKOVI!!! HODNE ZDRAVICKA!

silente
16. srp 2011

@helulela - moc moc blahopřeji a přeji Vám oběma hlavně hodně zdravíčka! 🙂

maly_prcek
16. srp 2011

@helulela Velikááánská gratulace k Adámkovi! Rádi se pokocháme prvním látkovým počinem a megabalíkem na prdelce (už ani nevim, jak to vypadalo 🙂 ) 😉

sussanah
17. srp 2011

@helulela velke gratulace k Adamkovi 🙂

vercach
17. srp 2011

@helulela Velká grattulace :o) ať vám prcek dělá jen samou radost...

Koukám že letos těch Adámků ale bude 😀

erinka83
17. srp 2011

@helulela no super, jsem vám ty porody pěkně rozehnala, se prcci zalekli riciňáku 😀 Gratulace 😵

helulela
17. srp 2011

Díky moc za gratulace 🙂 první plínu dodám, ať se můžete kochat...
@zlatouch @jasekd @slunicko76 @silente @maly_prcek @sussanah @vercach
@erinka83 - asi se fakt lekli, koukám, že @ladida.l se tu od té doby taky neobjevila 😀

erinka83
17. srp 2011

@helulela ona mi psala snad včera, že už je prtě taky venku, jsem jí zapomněla odepsat 🙂

ladida.l
17. srp 2011

@helulela Tomáš se narodil v pátek, taky bez dryáku 🙂
Měla jsem krásný, pohodový, úplně přirozený porod. V porodnico jsem si nac skvěle odpočala 🙂

zlatouch
17. srp 2011

@ladida.l no jéje, tak veliká gratulace! Zase chlap, koukám 🙂

maly_prcek
17. srp 2011

@ladida.l Taky velikááánská gratulace!

To jste se pěkně sešly... 🙂

jasekd
17. srp 2011

@ladida.l Super, gratulace k Tomaskovi i peknemu porodu 🙂 Ja si letos taky v porodnici odpocinula, jak na hotelu 🙂
@slunicko76 Zdravim do Jilemnice! Tu ideu jsem mela taky, chacha. M. jeste sam nechodi a s dvema detma jsem rada, ze stiham. Takze plan BKM u Vendy sel do kopru, ona navic ani nesignalizovala, a BKM u M. se zhorsila 😅 Navic jsem mela v planu, ze bude horke leto, bude chodit bez pliny a budem zkouset. neni ani horke leto ani nechodi, takze nic 😀

sussanah
17. srp 2011

@ladida.l vy jste se fakt domluvily holky 😀 Taky velike gratulace k porodu dle predstav 🙂 Kruci, ted jeste Market a uz jsme na rade ja s Bete.. 😅

slunicko76
17. srp 2011

@jasekd Jsme v Semilech!🙂))
bud rada, ze nechodi!.-) e.ma tedsuper honici a zdrhaci obdobi, nez ji vytahnu z nocniku, zdrhne a ja ji honim s po...prdelkou po celym byte! Ma stoho ale takovou radost, ze ji to clovek ani nemuze mit za zle! No,ale odplenkovani vidim opravdu tak na pristi jaro!.-)

slunicko76
17. srp 2011

jo a koukam, ze jeste jeden klucik je na svete! tak take gratuluji! Toto leti, vy jste tu vsechny uz temer pred porodem!🙂

jasekd
17. srp 2011

@slunicko76 To mas fuk 😀 Proste zdravim do Podkrkonosi. Ja si to spletla, pac jsme spolu kdysi resily nemocnice, Jilemnice, Semily, Vrchlabi atd 😉 No na roce a pul by chodit uz mohl, ale coz...
@sussanah No jednou to prijit muselo 😀