Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sussanah
17. srp 2011

@jasekd no trochu jsem s tim pocitala 😀

slunicko76
17. srp 2011

@jasekd ale, ma dost casu! Synovec zacal skoro na dvou letech a s mluvenim to bylo jeste horsi! Na vsechno si totiz ukazal, vsude si dolez a vylez, nemel potrebu se zdokonalovat!🙂))Ale ty zada, ty trpej, co?
A jak jezdite, v sourozeneckym kocarku a nebo v normalnim a mimi mas v satku ci nositku?

helulela
17. srp 2011

@ladida.l my taky v pátek 😀 gratuluju, to je hezký, že vám ti to takhle pěkně vyšlo

jasekd
17. srp 2011

@slunicko76 Tandem, Jane powertwin. Manducu mam jen jako nouzovku, treba kdyz jdu do prace (2.patro bez vytahu), V. Mand., M. na golfech, ale uz se to sakra tezko vynasi nahoru 😝

dagmarkaaa
17. srp 2011

@ladida.l gratulace k Tomáškovi, teda tady je veliká úroda srpnových miminek koukám 😎

erinka83
17. srp 2011

@ladida.l tak gratuluju moc, vidím, že riciňák "pomohl" 😀 to je pěkný, jak jste se sešly s @helulela v jeden den 🙂 No holky, buďte rády, že na ten dryják nedošlo 😀 A Ladida, gratuluju ke krásnému porodu 🙂

slunicko76
17. srp 2011

@jasekd to si prave myslim, ze to musi byt makacka!
jak zvladas plenkovani svou decek?

erinka83
17. srp 2011

Tak flísáky Anavy v akci 🙂 Emča má novosklad, asi 4kg, Barča čč narovno a 10kg 🙂 Jo a Barča už má plínu jetou, proto je mezi nohama tak úzká 😀 😀

florentina
17. srp 2011

@silente děkuji za odpověď...mě také zaskočilo, že se očkování posunulo do dřívějších měsíců, taky se mi to moc nelíbí a držím palce, ať už se nic neukáže.

florentina
17. srp 2011

@helulela @ladida.l moc gratuluji k chlapečkům, přeji pevné zdraví a veselé látkování 😉

reruna
18. srp 2011

@helulela @ladida.l gratuluju k miminkům 🙂

nika
18. srp 2011

ahojki holky, jééé miminka gratulujííííí 🙂
jdu jen s odkazem na posledních pár kousků co prodávám 🙂 už neplínujeme, vše sbaleno v krabici, až se mně stýská 🙂
http://www.mimibazar.cz/bazar.php?album=682521

zlilly
18. srp 2011

Ahoj. muzete mi prosim poradit, jak mám správně nalanolinovat Swaddlebees vlnáčky?????? furt mi provlhaji 😠 ostatní vlnáky sou v pohodě, lanolinuju je je v kure od disany. tyhle lanolinuju v lanolinu z lekarny, jednou to zabralo, ale ted uz zase provlhaji. grrrrrr. a pritom jsou jinak tak skvely

ladida.l
18. srp 2011

Moc Vám všem děkuju za gratulace 😵 😵 😵
My jedeme už třetí den v látce. Nejvíc semi zatím líbí Anavy prefoldy v esku a na to flísáky od SWB. Pak mám jednu malou CB a ta je nádherná, i malá SWB je super - ale tyhle dvě plínky jsou tak za hodinu spotřebovaný a pak schnou celej den 😀
Anavy kalhotovky jsou na něm zatím obří, ale už jich taky pár dala...

jasekd
18. srp 2011

@slunicko76 To je to nejmensi 🙂 Akorat kdyz byla uplne cerstve miminko a furt pokadena, tak me to stvalo, ja nebyla zvykla, M. tak casto nekakal, brzo mel prikrm, navic AR 😅 Ted kadi V. taky casto, ale ne porad. Nevadi mi to. M. chodi hezky na nocnik, ale jen po jidle, prochazce, spinkani, spis casujeme, nerika si. Ale casto vydrzi a jak ho posadim, cura 🙂

maly_prcek
18. srp 2011

@zlilly Chce to nalanolínovat 2-3x po sobě, lanolínovat je suché, dát lanolínu dost (vrchovatá lžička) a pak existuje ještě jeden trik - před lanolínováním si naber na ruce trochu toho lanolínu z lékárny, rozmaž po rukách a kalhotky v nejvíc namáhané oblasti ZEVNITŘ promačkej. Nedávej toho pro začátek moc, abys neměla skvrny, chce to vychytat množství. V případě potřeby ještě jednou zopakuj a pak teprv normálně nalanolínuj.

ladida.l
18. srp 2011

@zlilly tak jakříká @maly_prcek, je dobrý je namatlat tím lanolínem. Já jsme je měla taky a tak jsem to dělala,ale fleky se mi uvnitř na tý světlý látce teda udělaly - takové mapy.

Jinak už mám jednu fotku v plenečce,tak se musím pochlubit 😵 😀

erinka83
18. srp 2011

Holky, někdy tu někdo myslím psal, že vaječinu nepředpírá, ale háže plínky rovnou tak do kýble, pak naráz vše vymáchá v pračce, přihodí počůrané a normál pere... Fakt to funguje?? Nějak se dvěma děckama to předpírání vaječiny nedávám, se mi tu kupí plínky pokaděný 😝

ladida.l
18. srp 2011

@erinka83 když Ti nevadí sem tam skvrna, tak to funguje. Pračce to nic nedělá.

jasekd
18. srp 2011

@erinka83 Jako uplne posr...? 😕 Tak jak ji sundas? Ty brdo, to by mi asi nedalo. Ja teda splachnu sprchou, se zlucakem uz se moc neobtezuju, a hodim nasucho do kyble. A mam jen jeden kybl, tak nemuzu tridit pokakany a pocurany. Ale praci to usetri. Pripomnela jsi mi, ze mam v koupelne jednu prisernou plinu, jdu ji zlikvidovat 😝

erinka83
18. srp 2011

@ladida.l no já mám skvrny i teď, když to předpírám 😒

jasekd
18. srp 2011

@erinka83 Andelka tusim psala, ze se ji ty fleky casem opraly a muzu potvrdit, obcas nakonec zmizej, udelaj se zas jinde...

erinka83
18. srp 2011

@jasekd já doufám, protože po Barče flekatý plíny nemám a to vím, že tam ty fleky byly....

helulela
18. srp 2011

Díky všem za gratulace 🙂 Včera jsem nesměle vytáhla látkovky, zatím střídám novosklad s bmb ubrouskem kikko a novorozenecké IV froté, navrch Thirsties XS nebo rostoucí. Zkusila jsem i IV XS, ale ty jsou teda v pase velké, chybí mi tam křížící sucháč. Fotky bych dodala, ale nemůžu najít kabel na připojení foťáku... asi ho Víťa zas někam odtáhl 😉
@ladida.l ta fotka je teda vážně reprezentativní 😵

sussanah
18. srp 2011

@erinka83 ja jsem to tak delala, jen jsem vyhodila separacku, pliny hodila do kybles octem a studenou vodou. Pak jsem prehazela do pracky, dala odstredeni, at se to neere v te hnusne vode, pridala sodu na prani a extra machan a pliny byly bez skvrn 🙂

zlilly
18. srp 2011

@maly_prcek @ladida.l holky diky, jeste to teda nevzdam. ony jsou jinak fakt bajecny, strihem a vubec, fakt bych je nerada odepsala. ackoliv jestli mam 2-3krat po sobe lanolinovat suche vlnaky, tak to je proces tak na tyden?!?
@ladida.l gratulace k miminku

vercach
18. srp 2011

@ladida.l krásná fotečka a krásné mimčo 🙂

erinka83
18. srp 2011

@sussanah a myslíš, že to musí být v té vodě?? Máme pračku s bočním plněním, tak do toho se mi moc nechce 😖 a tu sodu jsi jako přidala k prášku, nebo jak?

sussanah
18. srp 2011

@erinka83 netusim, jestli to bylo tim namacenim, ale takhle jsem to delala, vyhovovalo mi to a fungovalo to 😉 Sodu jsem dala vetsinou k prasku do zasobniku na prasek, ale urco by to slo jen do bubnu

dagmarkaaa
18. srp 2011

@erinka83 taky zrovna koumám jak to udělat s těma plínama od vaječiny aby nezůstávaly fleky, už jsou skoro na všem když jen opláchnu pod vodou a taky když přemáznu žlučákem taky zůstanou 😠 se mi to moc nelíbí no.. se mi moc nechce skladovat ve vodě 😝. uvidíme jestli se to časem vypere

jinak dnes jsem na to miminečko dala zavazovačku Disana, a byl to šílený balík 😲 asi zůstanu chvíli u novoskladu