Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
26. srp 2011

@kachorka To byla reakce na ty Sketch... No ale zas za tu cenu si můžeš jeden kousek objednat a uvidíš sama... K těm AIO -- dají se i k doktorovi, jen musí dobře sedět kolem nožiček, protože tam není dvojí jištění, jako když máš kalhotkovku a svrchňáky. A mít nehodu zrovna u doktora by byla škoda 😉

kachorka
26. srp 2011

@ivuska.h Akorát si neumím představit, že jsou jednovelikostní... Jak to bude na tom prckovi vypadat???

herminka
26. srp 2011

@kachorka Měla jsem jednu Itti Bitti SIO ve velikosti S, dala jsem je jen párkrát k doktorovi a pak z ní vyrostl.

Novosklad snapkuju, ale u cca 8,5kilového dítěte asi není divu 😀

ivuska.h
26. srp 2011

@kachorka Myslíš ty Sketch? To netuším, ty AIO jsem nikdy v ruce neměla.

joohana
26. srp 2011

@ciernavila Ad zakládání snapky-u nás je to vývoj, první dítě jsem přebalovala tak do roka výhradně na přebalováku. Druhé dítě od začátku na posteli páč nejstarší má komodu k přebalováku coby prádelník dodnes. No a nejmladší jede v nastoleném trendu. Teď teda v těch vedrech když jsme doma, tak je nahatá, jen na spaní ji balím.

A snapka mi moc nedrží na Anavy bmb prefoldech, nechce se zaháknout, mrška, a to je nová. Ale vzhledem k tomu že "malá" se do kalhotkového skladu vejde jen s větším úsilím z mé strany (4m, cca 8kg), začala jsem ten prefold dávat narovno a je to 😀

erinka83
26. srp 2011

@joohana a ty prefoldy máš nový nebo starý? mně snapka hůř drží na těch starších, ty už trochu zhrubly, na nových parádně, ale mám celkem nový snapky...

Tak u nás už se jede takřka výhradně na novoskladu, konečně to na ní nevypadá tak šíleně a nebo jsem si zvykla 😀 tak má asi 16 bmb vv "na nic" 😅 ale ne, dávám je třeba na ven nebo tak a jejich čas ještě přijde až bude čůrat větší dávky a zatím je má starší narovno, páč jsem jí musela zrušit čč narovno, pro malou jich bylo málo 😀 ach jo, látkovat dvě děcka je fakt úúúúžasný 😀 😀

qitecek
26. srp 2011

Zdravím maminky látkařky, ráda bych se vás zeptala na jednu věc, o které jsem skoro nic nenašla, přesto mi v hlavě vězí... Možná kvůli těm vedrům teď venku 😅 Není v těch látkových plenkách dětem horko? Když se podívám třeba na složení ANAVY, Je tam dost vrstviček, s prostřední vrstvou beránkem mi přijde plenka teplá spíše jako svetřík 🙂 A potom další typ BumGenius AIO.. nepotí se v tom ty děti? A nemají z toho potom opruzeniny? Já v tomhle počasí jsem zpocená i v lehounké bavlněné sukýnce, nedokážu si představit, jak musí být dítku v cca 6 vrstvách látky 😨 Hlavně jsem kdysi četla, že ty jednorázovky jsou pro chlapečky škodlivé, protože mají v plenečce cca o 1 stupeň větší horko, ale v 6-8 vrstvách (s vkládačkami) tam musí být alespoň sto stupňů, ne 😀 😅 Nezlobte se prosím za hloupý dotaz, abych řekla něco na svoji obranu. NIKDY jsem dítko nepřebalovala a měla jsem v ruce jen jednorázovku vedle výše zmiňovaných látkových plenek a dosti mi to vrtá hlavou... Zvlášť protože čekám chlapečka 😕 Byla bych moc ráda, kdybyste mne vyvedly z pochyb, dost na to myslím... nechtěla bych, aby z toho měl malý třeba někdy problémy kvůli mě ☹ Dám na rady zkušených! Díky moc všem za radu i pomoc 🙂

herminka
27. srp 2011

@qitecek Určitě jsi měla někdy v letním vedru vložku - nic moc, co? 😒 A dítě má něco podobně igelitového a neprodyšného ještě okolo kusu tělíčka. Zatímco látkovek je sice vrstva, ale kůže může dýchat. Navíc pokud si to pohlídáš, nemusíš dávat svrchní kalhotky (já jsem plašan, dávám svrchňáky furt).

qitecek
27. srp 2011

Ještě jsem včera dělala takový malý pokus... 😅 Vzala jsem látkovou plenku typu AIO BG+ 6 vrstvou bambusovou froté vkládačku a vedle Huggies Premium... do obou jsem nalila 200 ml vody... Z BG samozřejmě ven nic neprosáklo, ale na dotek to bylo hrozně mokré, když jsem šáhla na plenku zevnitř, dělaly se tam po zmáčknutí takové loužičky, jak už to bylo nasáklé.. Huggies snesly i 300ml v pohodě.. a pak jsem udělala test "prodyšnosti", budete mě mít za cvoka, ale byla jsem hrozně zvědavá, jak to s tou prodyšností je, navíc jsem někde četla, jak to jedna maminka dělala 😀 Zkoušela jsem se nadechnout skrz ty plenky... s Huggies jsem se nadechla normálně, byla jsem hodně překvapená, protože jsem vždy v látkových diskuzích četla, že plenka je prodyšná jen do té doby, dokud nenasákne.. ale já jsem přes ni mohla bez problémů dýchat a měla jsem ještě čumák v suchu 😀 A potom jsem to zkoušela u látkovky.. a tam jsem samozřejmě vdechla jen vodu... bylo to absolutně neprodyšné... Tak jsem opět na rozpacích, nicméně už mám celou látkovou výbavu, jen se hrozně bojím, jestli jsem neudělala hloupost ☹ Mně je tak naprosto jedno, jaká je s čím "větší či menší práce", jestli sledovat letáky nebo prát a věšet.. pro mě bylo nejdůležitější, aby to bylo to nejsuprovější pro miminko... a teď potřebuju trochu podpořit, že jsem se rozhodla správně 😔

kubinkov
27. srp 2011

@qitecek Vezmi v úvahu i tunu špatně zpracovatelného a rozložitelného odpadu, který používáním látkových plen nevyrobíš. 😵

rebelie
27. srp 2011

@verczu Mně taky vlňáčky připadaj jak svetr, ale manžel chodí ve vlně celkem často, takže asi zná její chování mnohem líp a i proto se do nich tak nadchl. A je pravda, že já si svoje merino trika taky nemohu vynachválit (ve srovnání s moirou jsou rozhodně lepší).
@betelgeuzz Noční story mě pobavila - jsem zvědavá, jak to bude zvládat manžel u nás... Já pořád doufám, že se v tom aspoň základně zorientuje a že mu to nebudu muset vždy připravoat, protože pak by byly podpobné příhody u nás asi docela časté...
@madlisek Do snapky určitě jdu - i kdybych novosklad zvládla bez ní, tak mám v plánu koupit nějaký bambusový prefoldy a tam bude určitě nutná...
@qitecek Sama ještě nelátkuju a důvody jsou pro mě hlavně ekologické (i když na zdraví mimča mi samozřejmě taky záleží). Podle všeho, co jsem četla, jsou látkovky zdravější... Ale jo, asi není dobré to dítě nechávat v mokré pleně - prostě je potřeba ho přebalit... Ale opruzeniny se prý dělají častěji z jednorázovek, i když ségra, která byla látkovaná, se určitě taky občas oprudila... Myslím, že vedra posledních dnů jsou fakt extrém a že to musí být nepříjemné v jakékoliv plence - ale zas můžeš dítě nechat v létě běhat nebo lozit po zahradě jen tak, nebo jen v jedné čtvercovce... Četla jsem někde i o měření teploty v plenkách a v látkovkách byla nižší... A myslím, že je to ještě jeden faktor, který nebereš v úvahu - a sice s jakými látkami přichází pokožka dítěte a jeho genitálie do styku... Ale určitě Ti tu napíší ještě zkušené látkařky, jak to vidí... (Mimochodem jestli jsi porovnávala s BG AIO tak se nedivím - ta mi přijde dost "igelitová" a v tomhle vedru bych se jí asi snažila vyhnout a dala bych radši nějaké kalhtoovky, nebo vícevrstvé pleny a přes to prodyšné vlňáčky...

rebelie
27. srp 2011

@erinka83 Kolik čč na novorozence tedy zhruba potřebuješ? Já bych taky chtěla dělat hlavně novosklad, i když mám v plánu koupit i nějaký bambusový vv...

helulela
27. srp 2011

@qitecek Náhodou na to jdeš dobře, já tohle taky občas řeším...ale zatím jsem zkoušela dýchat jen přes suchou jednorázovku, mokrá mě nenapadla 😉 U látkovky je plus, že to je plenka čistě bavlněná/bambusová.. bez jakéhokoliv balzámu, parfému a čeho všeho dalšího, takže přesně víš, v čem dítě máš. Ve vedru dávám doma bez svrchňáčků, to dýchá dost a přebaluju tak max. za dvě hodiny, takže 300 ml tam podle mě nikdy není, aby se dělaly loužičky. Jak je to ve skutečnosti s tou teplotou, to jsem neověřovala. No a čerstvá zkušenost z praxe - Vítkovi teď u doktora přetahovali pinďu a jak jsem mu chtěla prospět a nedráždit to, dávala jsem mu radši dva dny jednorázovky, dneska má zadek celej červenej. Nesvádím to jen na ty plíny, normálně je třeba na noc snáší v pohodě, ale v kombinaci s tím vedrem to bylo vražedný 😒

sirael4
27. srp 2011

Holky seženu separační plenky v běžné lékárně? A máte někdo zkušenosti s novorozencem takto-novosklad+separační plenka+svrchní kalhotky?

helulela
27. srp 2011

@sirael4 separačky Canpol mívají hodně nebo ti je určitě objednají. To balení spíš v pořadí separačka - novosklad - svrchňáky --- to aspoň jednou vyzkoušel snad každý.

sirael4
27. srp 2011

@helulela díky a jaká je zhruba cena za kolik ks v balení? A dá se tímto způsobem v pohodě u novorozence fungovat?

rebelie
27. srp 2011

@sirael4 My kupovali separačky Popoliny 115ks za asi 145Kč, nebo tak nějak... Je to prostě něco málo přes korunu za kus. A co se fungování s novoskladem píše, já ho hodlám taky praktikovat a je tu víc lidí, co to tak dělají, takže to snad jde... I když někdo psal, že u novorozence skoro ty separačky nemaj smysl, že to stejnak proteče skrz, ale já to hodlám praktikovat přesně tak - separačka + novoskad + svrchní kalhotky (většinou asi PUL). A budu kupovat ještě pár kusů bambusových prefoldů - s kalhotkovým skladem třeba na noc, nebo na ven...

helulela
27. srp 2011

32 Kč za 100 ks, určitě jsou i lepší separačky, ale poměr cena/výkon je super a nemusí se objednávat přes net

rebelie
27. srp 2011

@helulela Tak cena těhlech separaček je fakt něco jinýho... A dají se prát?

rozarka65
27. srp 2011

@sirael4 Tak já koupila separačky popoliny,ale zatím je nepoužívám...na bráně mě to stálo 175Kč/100ks...ale holky tu často zmiňovaly deku Irmu...ta úplně stačí...a stojí 29Kč...🙂

duzame
27. srp 2011

@rebelie Měla jsem separačky popoliny a počůrané jdou normálně prát a to i několikrát 🙂 .

helulela
27. srp 2011

@rebelie párkrát se dají

herminka
27. srp 2011

@qitecek Líbí se mi Tvé pokusy 🙂 , dýchat přes plenku, to mě nikdy nenapadlo 😀 Ale pořád si stojím za svou praktickou zkušeností jednorázová vs. látková vložka (byť s PULem).

V novoskladu jedu nadoma doteď. Používám separačky Popolini (teď jsem koupila na zkoušku Disany; měla jsem i Tots bots, ale ty jsou po oprání prakticky nepoužitelné a na vaječinu nanic), i u vaječiny je to rozdíl než prát vše. Popolini peru pořád dokola, ještě se mi nestalo, že bych musela nějakou vyhodit pro opotřebování. Na separačky Canpol jsem někde četla kritiku, že jsou dost umělé, ale nevím, neměla jsem je v ruce.

helulela
27. srp 2011

@herminka jsou jak netkaná textilie

herminka
27. srp 2011

@helulela Něco jako Aničky?

helulela
27. srp 2011

@herminka Aničky jsem v ruce neměla, ale asi je to to samé

luceka
27. srp 2011

@kachorka já používám na novorozeně téměř jen AIO a jsem maximálně spokojená, používám GroBaby a Anavy easy, obojí si nemohu vynachválit, navíc je to ohromně pohodlné a ani neprotékají třeba okolo nožiček, jsem nadšená 🙂 neměla jsem žádně čtvercovky ani vícevrstevné, jen pár kalhotkovek a AIO a musím zhodnotit, že mě prostě AIO vyhovují nejvíce 😉

florentina
27. srp 2011

@qitecek no ten pokus zní zajímavě, ale já nevím, zda zrovna dýchání přes plenu určuje něco o prodyšnosti v tom smyslu, který tě zajímá. Ekologické důvody jsou fain, ale pro mne byl hlavním důvodem také ten "zdravotní" efekt pro mimčo. Já teda nejsem na fyziku a jiné dokazování, či k čemu bych ten pokus přirovnala, dobrá, ale za sebe to vidím tak, že mě nepřekvapuje, že z nacuclé látky natáhneš při vdechnutí vodu. Je to pořád nacucaná látka. Ale přesto si myslím, že prodyšností je pořád lepší. Já to vidím tak, když si vezmu bavlněné kalhotky, tak jsou mi v tom vedru příjemné a pokožka, i když se potí tak dýchá. Když si kalhotky vezmu z umělotiny - mám pár hezkých, krajkových, které nevím z čeho jsou, ale na omak umělá hmota, tak se v nich potím a ve vedru je nemohu nosit, protože mě samotnou prudí. A dýchat bych mohla určitě přes oboje. Jasně není to totéž jako pleny, ale i když je v látkovkách víc vrstev, tak podle mě jsou příjemnější, savější a lepší než tenká papírovka, která právě také méně dýchá, je to vlastně ropa a igelit, který tu tepolotu uzavře.
Z osobní zkušenosti, v látce se mi malá neprudí vůbec. Když jsem ale byla na prodlouženém víkendu, tak po dvou dnech už byla v papíru zarudlá. Je to určitě individuální, ale pro mě pocitově látka vítězí. A k těm konkrétním plenám, já mám kapsovky Bum genius moc ráda, ale když jsou vedra, tak je také nepoužívám, protože právě ta vnitřní vrstav je z polyesteru, což je umělotina a malá se v tom má tendenci taky trochu prudit, což v jiných látkovkcáh, kde je ve styku s kůží balvna či bambus nemá. Ta vnitřní vrstva BG udržuje zadek opravdu téměř v suchu, takže když nejsou vedra, tak je používám dovycpané na delší dobu ráda, ale prostě má to i negativa. V Anavy, čč, HD atd. problém nemáme. Ve vedrech se snažím i minimálně používat, jinak oblíbené, PULky a jedeme vlňáčky a flísáčky. No a jinak v takových vedrech, jako bylo včera, je šílené vedro v čemkoli a jakékoli pleně, to je jasné, takže malá byla celý den nahá, na přebalovací podložce, maximálně když spala, přikrytá čč.

silente
27. srp 2011

@sirael4 - separačka - novosklad - svrchňáky jsou vlastně na novoška klasika. Pak se to ještě na noc/delší cestu dovycpává. 🙂

silente
27. srp 2011

@rebelie
@rozarka65
- Popo separačky jsem taky koupila a pak použila asi 5 a poslala je dál.
Koupila jsem 2 deky Irma (Ikea), nastříhala na obdélníky 15x30 cm a vydržely mi celé plenkovací období.
Takže tak 😀
http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/0007...