Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

rebelie
30. srp 2011

Tak jsem o 3 tisíce chudší, ale brzy budeme mít doma skoro kompletní látkovací výbavu... Musím ještě nějak pořešit druhé PULky a podle toho, kolik čč se mi doma sejde, nějaké dokoupit, ale jinak snad ten základ máme... No a ještě zajet do Ikea, ale i bez toho bychom to snad do začátku dáme... A pro radost jsem koupila kalhotkové Anavy ve vzoru růžový maskáč 🙂, tak jsem zvědavá, jak to bude vypadat, pokud se nám narodí kluk...

helulela
30. srp 2011

@jasekd no vidíš, to jsem si ani nevšimla, ale když teď koukám na ty fotky, tak chodidla teda má 😀 ...ale do mini ponožtiček se vejde, ta fotka asi trochu klame, musím ho ráno líp prozkoumat
@maly_prcek nemám, ale vyfotím... chceš je položit vedle sebe nebo na modelovi?

ciernavila
30. srp 2011

fiiha teda ja som na tie plienky dala aspon 8 tisic...ked to tak ratam dokopy

jasekd
30. srp 2011

@helulela Ta fotka asi trochu klame, ale ma je jak potapec ploutve 😀 Tyhle cerstvy miminka jsou nadherny a desne srandovni, ja chci jesteee 😵

maly_prcek
30. srp 2011

@helulela Na modelovi 😉 Dáváš novosklad? Díky moc...

maly_prcek
30. srp 2011

@jasekd Sakryš, už 4m po porodu a už další? Já doufala, že to vydrží dýl, při dvou dětech 😀 😀

jasekd
31. srp 2011

@maly_prcek Bohuzel 😀 A protoze si dalsi dovolit nemuzu kvuli praci, bydleni a i bych se fyzicky oddelala, tak mam Mirenu, za ty prachy ji nedam vyndat driv nez za tech 5 let, pokud nebude problem, a pak se uvidi, nekdo tu na Konovi napsal, ze ani dalsim tehotenstvim se pocitu prazdneho bricha nezbavis, zase jednou porodis a mimi vyroste... 😀 Takze bude muset zvitezit rozum. Ja mam kliku, ze V. je hodna, hodne place jen vecer a to byva manzel vetsinou doma, tak to jde, mit nejake narocnejsi dite, tak asi tyhle myslenky nemam.

baca
31. srp 2011

Holky, válí se mi tu jedna Anavy na snapku, s hnědým okrajem. Tak kdyby někdo chtěl, tak IP. Používaná málo. Řekněme za 220.

aemmi
2. zář 2011

Holky, chtěla jsem se zeptat, skladujete pohromadě všechny plenky v jednom kýbli? tím myslím i ty na ublinkávání, pod hlavičku apod...nebo je dáváte do koše k oblečení? A perete je pak společně s plenkama na zadek? A ještě jeden dotaz, který teda není k plenkám, když peru ve slizu, praly byste oblečení na mimino spolu s vaším, nebo zvlášť?

silente
2. zář 2011

@aemmi - všechny pleny v jednom, dětské oblečení totiž peru na 40 a pleny na 60. Se slizem neporadím 🙂

reruna
2. zář 2011

@aemmi plenky na zadeček jsem dávala zvlášť do kýble, plenky pod hlavičku, na ublinknutí apod. jsem dávala normálně do prádelního koše k našim ostatním věcem. Plenky peru většinou zvláš´t, když se mi tam ještě něco do pračky vleze, tak tam dám ručníky, utěrky apod. někdy i počurané tepláky apod. a peru to na 60. Ostatní prádlo třídím jenom na světlé a barevné a peru na 40, takže dětské i naše věci dohromady, vše peru v prášku pro děti (Lovela, Batole nebo Persil sensitive).

sussanah
2. zář 2011

@aemmi prala jsem vsechny plenky pohromade, v sestinedeli na 90, potom na 60. Detske obleceni jsem prala zvlast (maly mel reflux, takze fakt nebyl problem naplnit pracku co 2-3dny). Pozdeji cca kolem 6m jsem zacala prat jeho obleceni s nasim, pozdeji (8-9m) i s pocuranyma plinkama na 40, do plin uz mi nekakakal. Sliz jsme nepouzivali, nejprve Lovelu, pak jsme presli na batole, je mnohem lepsi.

aemmi
2. zář 2011

@silente
@reruna
@sussanah holky děkuju, uvidím, co mi bude nejvíc vyhovovat, asi to vidím tak, že pleny dohromady a oblečení s naším, tady mi šlo o to, že když na naše věci používám prostředek vhodný i na dětské, že pak vlastně není důvod prát zvlášť, že 🙂

betelgeuzz
2. zář 2011

@aemmi taky jsem dávala všechny plenky dohromady a prala na 60, někdy jsem k tomu přihazovala i bílý bodýčka a dupačky, ostatní prádlo malé jsem prala s našim, taky peru ve slizu.

herminka
2. zář 2011

@aemmi Taky se přidám do ankety 🙂 Plenky pod hlavičku apod. skladuji normálně v prádelním koši. U plenek na zadek dávám nejdřív jedno máchání, a pokud není pračka plná, přidávám tam osušky nebo ty plenky na pusu (ty peru buď se světlým na 40 nebo s plenkami na 60 - zpočátku jsem prala jen na 60). Dětské oblečení peru prakticky od začátku s naším ve slizu, nemám tolik dětských hader, abych jimi naplnila pračku.

jasekd
2. zář 2011

@aemmi Pliny peru na 60, oblecky na 40, klidne s nasima, tridim na cerne, cervene a svetle. Nekdy kdyz potrebuju vyprat oblecky a nemam jich na celou pracku, tak ten den tridim plenky na pokakane a jen pocurane, a ty pocurane klidne vyperu s obleckama na 40. Poblinkane zrovna tak, pokud se perou pleny na 60, hodim to tam, pokud oblecky na 40, peru to s tim. Vetsinou je necham uschnout a pak je hodim do kose na pradlo, nebo se na nich vali rozbalene mimino, pocura to a hodim to k plinam 🙂 Peru v detskem prasku, ve slizu ne.

aemmi
2. zář 2011

@betelgeuzz
@herminka
@jasekd díky všem za zkušenosti 😉 bude to prostě podle situace, jen jsme ráda, že to taky skladujete tak nějak pohromadě a nemusím kupovat další koš/kýbl, to už by se nám do koupelny nevešlo.

erinka83
2. zář 2011

@aemmi chtěla jsem prát blinkací plínky s oblečením, ale měla jsem pak na tom ty bilý chloupky, tak peru s plínkama na zadek a nebo s ručníkama... ty chloupky jsou asi tím, že to jsou obyč Libštáty nebo nevím 😒

joohana
2. zář 2011

Holky, tak nám "prtě" nějak odrůstá z kalhotkového skladu bambusových vv Anavy. Úvozovky protože ve 4 měsících má 8kg 😀 . Plně kojená, já prostě malý děti neumím. Dr. mi moc nechce věřit že ji necpu sladkým pitím ačkoli má v péči i S. starší sourozence-Davy měl v roce 12kg, Annie 10, ale Sarah je větší než A.
Tak nevím kam to spějem🙂
Bohužel se nějak "pokazila" a místo kakání jednou za 5 dní teď kaká tak 2x denně, takže bych ten kalhotkový sklad ještě potřebovala. Zatím to ještě dopnu, ale jen tak tak.

@jasekd A jak ti vyhovuje Mirena? Taky na ni mám zálusk, teď je to asi nejrozšířenější antiko po dětech...

ivuska.h
2. zář 2011

@joohana To děláš z vel. M? JInak je to teda slušný kousek 😀

jasekd
2. zář 2011

@joohana Teda, Vendy ma 6 kilo (nar. se 3,6) 😅 Mirena, no nevim, zacatek nic moc, tak 14 dnu krvaceni, apk tyden spineni, pak tyden klid a zas, ale po cca 5ti tydnech klid. Bolesti apod. zadny, jen ze zacatku je to divnej pocit, jsem se bala, aby se to neposunulo atd, proste nemela jsem k tomu uplne duveru. Ja nechtela HA z duvodu systemoveho ucinku hormonu a ta Mirena je ma prece jen vetsi, nez jsem cekala, i kdyz urcite je mi lip nez po HA, neztloustla jsem apod, ale ta nalada uz neni tak super, co Mir. mam 😅 Po porodu to bylo vsechno temer super, ted uz ne, nevim, zda jen poklesly poporodni hormony a dostavila se obr unava ze dvou malych deti po roce (ale zas mam "jen" dve, na rozdil od tebe 😉 ), ale nejsme uplne presvedcena, ze bych do ni sla znova, ale nevim, co bych pouzivala jinak, manz. kondomy nechtel (ty mi prisly nejschudnejsi, plus nejaka pojistka typu Postinor), nicmene pri pocatecnich problemech (ktere jsou ale bezne a normalni)co byly, jsem to cekala horsi. Znama ji ma taky a rikala, ze OK, nikoho dalsiho neznam. Nas M. nema 10 kg ani na 17 mesicich, to jsiuz tak velky deti rodila nebo jsi e tak vykrmila? Ja na svy pomery rodim velky deti (3,75 a 3,6), ale pak se z nich stavaji prcci...

aemmi
3. zář 2011

@erinka83 Já mám taky ty libštátský, jsme chtěla podpořit náš trh 😀 tak snad alespon něco vydrží 😒

joohana
3. zář 2011

@ivuska.h Jj, mám vel. M

joohana
3. zář 2011

@jasekd No jednak se velké narodily (Sarah měla 4290g, Annie 4150g) a jednak kojím smetanu 😀 . S únavou věřím, to musí být šílený, mít děti po roce! U nás je prima že Davy je už samostatnej, v dost věcech se obslouží sám, na druhou stranu je daleko větší lajdák a musím mu vše říkat 100x, takže na mé nervy síla. Navíc máme za sebou první den ve škole a organizace bude teda zábava, vždycky někde máme být s nejstarším když mají holky spát, je to na palici 😨
Tuhle jsme byly na výletě se sousedovic holčičkou (je o 3 týdny mladší než Annie) a konstatovala jsem, že dvojčata musí být od cca 1,5 roku na péči asi jednodušší než děti různého věku-prostě člověk udělá totéž dvakrát! Dvakrát svačinka, pitíčko, čurat...Kdežto kojenec a větší dítko je horší, každé potřebuje něco jiného.
Ale musím říct že teď už je to pohodička, A. za ty 4 měsíce hodně vyspěla, je už velká holka a ledaco si nechá vysvětlit. Mít je po roce tak už mě odvezli 😕

joohana
3. zář 2011

A abych jen neplevelila- pusina nám vyrostla z PULek vel. S, takže tu mám jedny IV Organic ve vzorku oranžová bavlna po dvou dětech (nošené dost krátce 🙂) a jedny Bummis zelené žabky kupované z druhé ruky. Pokud byste měly některá zájem, IP, cena bude lidová...

reruna
3. zář 2011

@joohana @jasked nepatří to sice do tématu, jen k té mireně - taky ji mám, už od března, začátky byly taky horší, než jsem čekala, zavádění strašně nepříjemné, pro mě dost bolestivé, ale po 2 dnech to přešlo, pak špinění asi měsíc, divné pocity jako bych byla těhu, ale pak to přešlo, teď už druhý měsíc jsem menses vůbec neměla a cítím se normálně...zezačátku jsem si říkala, že si to snad nechám vyndat, ale za ty prachy...tak jsem to vydržela a už jsem si zvykla, oproti práškům nebo kondomu to má celou řadu výhod
No a k tématu, byli jsme týden na dovolené na chatě bez pračky, tak jsem látkovky ani nebrala, jeli jsme pampersky a jelikož měl L. zrovna průjem, tak jsem byla i ráda, ale přijeli jsme teda s fest zapařeným červeným zadečkem... naštěstí už je po průjmu a díky látkovkám doma už je prdelka zase krásná a konečně přestal bojkotovat nočník, takže možná dlouho už plenkovat nebudem...

joohana
4. zář 2011

@reruna Taky jsem na dovolnou letos brala papírovky, loni i předloni jsem měla látkovky, ale špatně to schlo- a to bylo krásné léto! Jenže na horách je to jinak a letos pršelo až dost, tak jsem byla ráda že jsem s tím neměla hlavu. Ještě jsme ušetřili denně plínu pro Annie, protože nespala v posteli, kde vždycky usne na 2h a plenu potřebuje, ale v kočárku, kde se po 40min vzbudila a normálně vyčurala 😉 .

florentina
4. zář 2011

@aemmi já teda peru zvlášť oblečení dospělácké a dětské a pleny na zadek taky zvlášť. Jinak ohledně čč, mám čistých jednu hromadu pod hlavu i na zadek atd., ale skladuji to dle užití. Když je použita na zadek, dám k ostatním plínám a když na ublinknutí a tak, tak k normálnímu dětskému prádlu a peru s tím. Dělám to takto pro to, že to každé peru jinak. Plíny na zadek peru s předpírkou, na 60 s mácháním navíc a s dezinfekcí. Ostatní dětské peru na 40 s mácháním navíc. Na sušáku už ale nepoznám, která čč je která, tak to skládám zase na jednu hromadu🙂

florentina
4. zář 2011

@aemmi jo a peru vše v dětském prostředku, zkusila jsem toho víc, ale zůstala u Batolete. Ale dětské věci a pleny peru v tekutém a naše v prášku (taky Batole, kdyby zůstal v pračce, ale je to levnější varianta než tekuté). U Batolete jsem zůstala, protože jsem zkoušela různé /sliz, ořechy, Lovelu/ a prací účinek mi přišel stejný, takže zvítězila cena a to, že mi to poštou dorazí až domu a nemusím se s tím tahat. Jinak já asi nebudu prát dětské s naším dohromady nikdy, nějak mi to pocitově nesedí. Naše spodní prádlo, ponožky a tak míchat s tím miminkovským.

helulela
4. zář 2011

@maly_prcek konečně jsem nafotila slíbené Thirstiesky, Adam mezitím trochu povyrostl, má přibližně 3,8 kg, pod svrchňákama je novosklad s kikko bmb 30x30. Žluté jsou duowrap zmenšené o jednu velikost, mentolky jsou XS. Na fotce to vypadá celkem stejně, ale z XS mám pořád tak nějak lepší pocit, jak sedí.