Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

makinka.1
2. čer 2009

Mas asi cistej z lekarny,ze jo???Ten tekutej od ulrichu je smes s mydlem.
Kdyz ja snad obesla u nas vsechny lekarny a nikde mi cistej neprodali.... 😖

schnek
2. čer 2009

ijo, já beru látku, to už musí být, abych brala papír 😉

katwind,mám naváženej z lékárny, tak tím 😉

helulicek
2. čer 2009

Holky, jakou značku z té lékárny používáte? Já se dnes ptala a ten borec na mě koukal jak zjara, že to chci na vlňáky...pak mi cosi nabídl, ale nevěděl, jestli je to na plenky...byl ze mně chudák vyhukanej....tak bych šla příště raději s určitou značkou....Díky a dobrou 😔

schnek
2. čer 2009

adeps nebo cera lanae, postě 100% lanolin

schnek
2. čer 2009

a co kdyby vám ho napsal dětskej?

ijo
2. čer 2009

já to asi napůlím, noc papír den látka

evicka7
2. čer 2009

my ze začátku brali papírovky, protože přítel se nechtěl s látkou tahat, ale už si balím plenky k sobě, tak jezdíme s látkou, vozím si sebou kýbl od persilu nebo něčeho takovýho, přes den tam skladuju plenky večer napustím vodu přidám nějaký prací mýdlo a míchám vařečkou - jako v pračce 😀

sonulah
2. čer 2009

medvídka stříkam rovnou na prdku a utřu perličkou/home made ubrouskem ze starý pleny

jsme od návratu domů v látce, J na prdy netrpěl 😎

jo a včera jsem tu psala něco o opruzeninách a dneska na mě jukla zarudlá prdka, potvora 🤐 😀 ale do zejtra to bude pryč (spal odpoledne v počůraný pleně, no 😝)

sonulah
2. čer 2009

vozim látku, hnusky a číňák, na skoro všech vejletech nakonec dávam radši látku a spotřeba je minimální, páč nám líp funguje bkm 😅 😉

ijo
2. čer 2009

co je číňák??

zdenkaradek
2. čer 2009

na dovolenou v Thajsku jsme brali papír, páč nevím nevím jak by mi to tam uschlo 😉 a taky kvůli místu v bagáži, před návratem byl velký shopping, tak aby jsme neměli nadváhu 🙂 ale strašně moc mi tam ta látka chyběla, jsem přijela domů celá natěšená 😀

schnek
2. čer 2009

čínskej nočník na BKM 😉

ijo
2. čer 2009

beru to napůl, jdu se potit, ahoj

kembo
2. čer 2009

Ahoj holky,
potřebovala bych poradit - prodala jsem MMT AIO na patentky. Jenže jsem nevěděla, že je to starší typ, nikdy jsem ji nezmenšovala a teď mi paní, co ji koupila, napsala, že si s tím neví rady, protože má novější typ a ten jí jde v pohodě zmenšit, ale tady u toho staršího typu neví, jak na to 😅 .
Já ji moc nepoužívala, vím, že jsem se ji kdysi na začátku pokusila zmenšit a nešlo mi to, tak mi chvilku ležela ve skříni, než do ní Vojtíšek dorostl a bylo to... 😝
Najde se tu prosím někdo, kdo poradí, jak se zmenšuje starší typ AIO na patentky? Díky moc 😵

svija
3. čer 2009

Ahoj,
koukám, že řešíte Medvídka, tak mi to nedá abych se nezeptala- mám k tomu i tu ředící lahvičku, kde se k Medvídkovi přidává voda a pak se z toho stříká na zadeček/ubrousek. Tam ale píší, spotřebujte do druhého dne, což fakt nestíhám- Medvídkuju jen vyjímečně v terénu, jinak myju pod vodou. Dodržujete to datum spotřeby? A ředíte toho Medvídka do té lahvičky nebo používáte neředěného přímo z origoš balení?

Jinak co se týče SWB vlňáčků, jsou to zatím první a jediné co mám a na radu někoho odsud jsem brala rovnou M a jsou nám dobře. Zatím teda utažené na nejvíc, ale nepadají. Teď má prcek asi 4 kila.

evicka7
3. čer 2009

svijo, když používám lahvičku, tak si dělám tak třetinu, max. půlku a většinou to spotřebuju do třetího dne

jinak jsem vám zapomněla napsat, že jsme včera šli s dědou kolem dětského obchodu a ve výloze visely čč s obrázkama, tak že teda Viky koupí, aby měla taky nějaký hezký, cena 45 - to mi přijde fakt hrozný, jsou to LTZ a jsou naprosto průhledný, takže zlatý poděděný dvacet let starý pleny, i když už jsou hnusný a zapraný

marci
3. čer 2009

Heli, pokud jezdíš do Brna, tak lékarna na Jánské nebo na Pekařské - stačí říct bezvodý lanolin na váhu. Tam ví o co jde a blbě nekoukají 🙂

kolca
3. čer 2009

dobré ránko,
tak koukám, že víc lidí má problém s tím čistým lanolinem.. na mě taky koukaj v lékárnách jak na blázna a nemaj nebo nechtěj ☹

jannca
3. čer 2009

Holky, já Medvídka naředím ajedu s ním i týden..nějak jsem nedočetla spotřbujte do 🤐 . Jinak jsem asi divná, ale dělám to tak, že jsem dostala asi tři balení pap. ubrousků....no a ty jsem po použití (ne plné hovínek, že) začala prát s plenama. A ty kolují a zatím to funguje a mám vybraný skoro druhý balení.

kembo
3. čer 2009

Schneck, díky moc za odkaz, ale tam je právě ten novější typ 😒 Není tu prosím někdo, kdo by věděl, jak se zmenšuje starší typ MMT AIO na patentky??

jannca
3. čer 2009

Holky a ci tyhle? Wool shorties od BabyIdei...máte je některá popř. srovnání loviky, disany a tyhle...

ijo
3. čer 2009

čau, chřipka u mě lehce na ústupu a venku je vítr jako blázen. Já mám Woolshorties od BI a jsem s nima spokojená. Používám je hlavně když máme bezpunčoškové období, protože jsou dlouhé a vysoké a dávat přes ně punčochy mi moc nesedí. Nejraději máme ale CuddleWool, ty jsou jako kalhotky, ty používáme pořád.

khamoro
3. čer 2009

No, zkusím to ještě jednou... Neporadí někdo, jak zaimpregnovat provlhající kapsovky od BI? Navlhá to okolo nožiček. Díky moc

ijo
3. čer 2009

khamoro, mám taky kapsovku od BI a nabízela jsem ji tu k prodeji. Nám taky provlhá okolo nožiček, ale my je máme hodně hubený, tak nevím jestli to není tím. Myslím že to je BI Anyhour, ale opravdu s ní nejsem spokojená

khamoro
3. čer 2009

Ijo, my máme growhour a taky se mi zdá, že to je možná na trošku buclatější nožky. I když ten systém mi přijde na mrňouskovi podobný jako u CT a tu si tady dost chválíte...

ijo
3. čer 2009

CT nemám tak nemohu srovnat ☹ Kapsovky mám jen dvě FuzziBuns a jednu Blueberry a ty fungujou dobře. Raději mám AIO a nejraději kalhotkovky a vlňáky

khamoro
3. čer 2009

Já nejvíc přišla na chuť vv na snapku, ale taky se nějak nemůžu zbavit testovací vášně. Už mám asi tak 2x tolik plen, nežpotřebuju 😀 . A jaký AIO Ti vyhovujou, jestli máte hubený nožky?

evicka7
3. čer 2009

nám growhour neprotékala, takže neporadím, ale v tý době měla Viky stehýnka spíš baculatá, pak už jsme ji nevyužili, tak jsem poslala dál

angetha
3. čer 2009

Tak mě dnes dorazily Jersey Loveybums...hmmmm 😵 pomalu se mi výbavička zaplňuje...a asi se plnit bude, protože látkování je asi hodně návykový 😎