Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

florentina
30. zář 2011

@rebelie jo a střih je to ten samý, je to jen nový vzor. Také jsem je koupila v Letňanech, šla jsem cíleně pro velikost L a paní mě potěšila novým vzorem. Říkala, že je to jen k těm narozeninám a neví, zda u nich zůstanou. Ještě mají nově růžové. Tak jsem se jí snažila přesvědčit, že obrázky budou mít úspěch vždy, ať naopak přidají 😀
JInak jsem se na stánku mimo jiné ptala i na hrubnutí plenek a prý pomůže jednou za čas namočit přes noc do co nejtplejší vody s pár lžícemi kyseliny citronové a pak do běžného praní přidávat kalgonit či ocet a tak...ale tak já je nějak extra hrubé nemám, tak to zkoušet nebudu, ale zajímalo mě to.

Jinak holky poctivě dočítám, ale nějak nemám vždy čas na odpovědi, vždy jen nakouknu...tak všem děkuji za příspěvky k BG kapsovce jak jsem tu řešila...už nám pak neprotekla.

A také samozřejmě gratuluji ke všem novým přírůstkům miminek.

rebelie
30. zář 2011

@florentina Nechápu, jak můžou váhat, zda u slonů zůstat... Mně doposud PULky HD odrazovaly mimojiné právě tím, že vůbec nebyly pěkné, ale slony jsem tam prostě nechat nemohla... takže podle mě hezké vzory jsou jednozančným tahákem (samozřejmě za předpokladu, že mají vychytaný střih).

helulela
30. zář 2011

@rebelie jé, sloni jsou krásný, taky znám jen jednobarevné. Já už nic nového nenakupovala pěkně dlouho, trochu se mi stýská 😉 ale asi budu muset rozšířit výbavičku, jestli se Vítek v dohledné době neodplenkuje, tak se začínám porozhlížet
@lukava z bambusek jsem zkoušela tots bots bamboozles - ve vel. 1 byly moc fajn, dvojka už tak super není, protože u většího dítěte nestíhá a jak ji používáme dýl, tak se odchlipují sucháče. Pak mám jednu bamboozle stretch, ta je střihově na Vítka nej nej, ale savost taky nic moc. Čč Kikko mi taky "obdélníkovatí a žmolkovatí", ani mi to moc neva, ty nebarvené jsou na tom prý líp. Dál mám Anavy jednovelikostní, ty jsou super, radši mám patentkové. A ještě Anavy vv narovno taky fajn. Pořád se chystám vyzkoušet kalhotkový sklad na Adámkovi, ale ještě jsem se k tomu nedostala. A pak ještě Baby Lucy, poměr cena/výkon super, jen hrozně dlouho schnou kolem gumiček. Když to shrnu, tak za nás můžu doporučit Anavy vv a jednovelikostní kalhotovky, pak ještě Baby Lucy bambus, když ti nevadí, že nejsou jednovelikostní.

helulela
30. zář 2011

@boudova to je pravda, každému vyhovuje něco jiného, to vidíš tady na čtvercovkách. Ale jsou plíny, co se obecně chválí a nechválí, tak když budeš mít něco vyhlídnutého, zeptej se, jaké s tím má kdo zkušenosti.
Do porodnice jsem brala jednorázovky. Zaprvé tam máš jiné starosti, než se učit motat novosklad a zadruhé bych na sebe zbytečně neupozorňovala 😉
@romcovaklarka to bude dobrý, uvidíš. Třeba se to i manželovi časem zalíbí. U nás doma tomu všichni fandí, manžel už to vysvětloval i ženským v práci... jen nevím, co si tam teď o nás myslí 😀

romcovaklarka
1. říj 2011

Můžu se zeptat, IV bioflanel a biofroté se zapíná na snapku, nebo se nezapíná vůbec? A drží to potom, jen těma kalhotkama? Díky 🙂

florentina
1. říj 2011

@rebelie naprostý souhlas...

boudova
1. říj 2011

@helulela tak např. čč budu pořizovat určitě, pochopila jsem že dobrý jsou určitě libštátské pleny. A pak mě zajímá gramáž, většinou doporučujete všechny ty 100 g ale např na IV píšou, že pro novouše je lepší 65 g.....

rebelie
1. říj 2011

@boudova Mě tu někdo od Libštátských hrozně zrazoval a doporučoval jedině Kiko Eko Lux.... ale nakonec mám 10 Kiko a asi 40ks různých starých, co měla doma tchýně...

boudova
1. říj 2011

Tak a babo raď 😀

rebelie
1. říj 2011

@boudova Dojdi si na ně sáhnout do obchodu a uvidíš sama... nebo teď o víkendu je veletrh v Letňanech, Kiko stánek tam je taky (i když si vlastně neuvědomuju, zda tam mají svoje látkovky) a Libštátské tam stánek maj určitě... Navíc dostaneš u Malvíka docela pěknou rychlozavinku zadara... A Haipa Daipa má dnes a zítra 50% slevu...

silente
1. říj 2011

@boudova - já na veletrhu chtěla koupit novou sadu Kikko barevných, ale u stánku Kikko byl/nebyl akorát pán, co tam měl vystavené jejich jednorázovky a pro bambusky mě posílal k Malvíkovi 😀 Tam bohužel taky neměli.
Libštát tam stánek má.
Jinak super dárková taška od Malvíka i od Špuntíka 😵

betelgeuzz
1. říj 2011

@romcovaklarka na IV froté snapka drží, na flanel se mi ji nikdy nepodařilo přichytnout. Dělala jsem to tak, že jsem přehla jednu stranu a hned zapla svrchňáky, pak druhou stranu. Ale měla jsem je jen v novorozenecké velikosti, na starším dítěti si to neumím představit. A ten flanel strašně málo sál, já bych je už nekoupila.

romcovaklarka
1. říj 2011

@betelgeuzz Aha, jasně. Tak díky moc za radu, a s čím jsi byla nespokojenější na takto větším mimču? On je teda větší jen rozměrama, jinam ještě nesedí neleze nic.

kiki2
1. říj 2011

Holky, prosím Vás jaké svrchňáčky byste mi doporučily? Děkuji, malýmu je rok a měla jsem Imse, ale už provlhají, Baby Lucy- celkem spokojenost a Sweet monkey, taky ok, ale musím ještě aspoň 1 koupit, děkuji

evlyn
1. říj 2011

@kiki2 thirsties duo wrap z PULek a nebo Anavy flísáky - máme obojí, obojí supr.

sussanah
1. říj 2011

@kiki2 thirsties duowrap, nedavno jsem jen tak cvicno zkousela a v pohode byly jeste nasemu 14kg dvouletakovi. Pouzivali jsme je od roku a velika spokojenost

boudova
1. říj 2011

Tak jsem si to na veletrhu omakala - libštáty (myslela jsem, že budou hebčí) a pak u brány. Ostatní jsem nenašla...ale zase jsem si tam potvrdila výběr kočárku, tak to bylo úspěšné a manžel si tam obešel modely - takže ani moc nenadával. Máme tašku plnou prospektů. Nic jsme nekoupili, tak jsme nedostali žádnej dárek ☹

betelgeuzz
1. říj 2011

@romcovaklarka já jela dlouho čč, takže moc neporadím. Ze začátku jsem měla IB ve vel M (jsou celkem malé) a BG AIO vel S, ta byla taky fajn.

rebelie
1. říj 2011

@boudova To je divný, já taky nic nekoupila, ale dárek v Malvíkovi jsem dostala...

helulela
1. říj 2011

@romcovaklarka IV se nezapínají, s trochou cviku přes ně zapneš svrchňáky a drží to dobře, znova bych je ale taky už nekoupila. Koukni se spíš po nějakých bambusových, něco jsem psala výše.
@kiki2 taky Thirsties, ale mám radši nerostoucí a pak něco na patentky, třeba Blueberry onesize. Anavy flísáčky mám taky ráda, dávám na noc.

jasekd
1. říj 2011

@kiki2 Haipa Daipa PULky.

romcovaklarka
2. říj 2011

@boudova @rebelie nebo i ostatní, bylo včera na tom For Babies hodně narváno? Chtěla jsem tam dneska zajet, ale říkala mi známá, že tam byla její známá (takže jedna paní povídala) a že tam byly strašný davy, tak nevím, jestli tam malýho mám tahat. Díky moc, jestli tu někdo jste 🙂

rebelie
2. říj 2011

@romcovaklarka Hele, netuším, já tam byla už ve čtvrtek, ale docela bych tomu věřila ☹.

boudova
2. říj 2011

@romcovaklarka mě se nezdálo, nějak vysloveně moc narváno - byli jsme tam v so po obědě...

florentina
2. říj 2011

@romcovaklarka no teď už to asi není aktuální, hodně lidí tam je to jo, ale oproti loňskému roku je to ve dvou halách, takže se to tam víc rozptýlilo a mě to tedy nepřišlo tak hrozné.

florentina
2. říj 2011

@kiki2 taky jsem za PULky HD

florentina
2. říj 2011

Holky tak jdu zase na výzvědy🙂

Do sedmi měsíců byla malá v látce i v noci. Pak jsem začala na noc dávat papír, protože čůrání se hodně rozjelo. Já od 3m v noci nepřebaluji a i když mi nikdy přes noc nic neproteklo, tak vždy ráno byla plenka opravdu hodně mokrá, spíš takový bazének 😀 , tak jsem chtěla, aby měla ten pocit sucha na pokožce větší (i když s opruzením problém nebyl) a tak jsem přešla na papír v noci. Teď už vítěžně 14 dní v noci nekojíme a paradoxně papír začal nestíhat...ráno byla malá mokrá, prostě tu nálož plena nezvládá a tak se asi zase vrátíme k látce i na noc. Tak i když vím, že už se to tu také řešilo, poprosím o váš názor a pár rad...

Zatím jsem na noc používala Anavy jednovelikostní či Bamboozle strech one size. Tak si ale myslím, že to už nám stačit nebude. Chci přikoupit nějaké vv anavy vel. M a myslela jsem, že bych je pak dala do těch Anavy, ale nevím, zda pak nemám vyndat třeba aspoň tu menší vkladačku. Tedy nejde mi o tu savost, to bych ji klidně nechala, ale o to, že už mi to přijde jako moc vrstev. Myslíte, že to tak bude stačit, teda, že stojí za to ty vv dokoupit? Nebo raději koupit nějaké jiné noční plíny, popř. jaké?

No a druhá věc, ohledně pocitu sucha. Mám separačky flísové (HD a ještě jednu značku, teď nevím jakou). Chtěla jsem se zeptat na tolik opěvovanou deku z Ikea. Kdo má ji i originál nějaké separačky flísové...je ta deka nějak výrazně lepší, či to vyjde zhruba na stejno? (nemyslím cenu, ale pocit sucha)...prostě bych chtěla pro malou co největší komfort a pokud by to bylo lepší, tak bych podnikla výlet do Ikea.

Děkuji FLo

sussanah
2. říj 2011

@florentina ja jsem na noc od cca 7m pouzivala prave anavy bez vkladacek a do toho bmb vv, drzelo to perfektne celou noc. Ale byl to teda balik, maly mel zadek jako broucek 🙂
ad flisove separacky,mela jsem HD a irmu a podle me je irma vyrazne lepsi, HD jsem potom darovala HD plence, kdyz jsem ji prodavala.

innes
2. říj 2011

@florentina anavy máme, už pár měsíců jsme teda taky na noc v hnuskách, jen mě napdalo, že nejspíš ani vv anavy vel. M do těch jejich kalhotovek nenacpeš 😕 Zkusila bych S a i tak bude mít teda zadeček opravdu docela velký. Ale možná sem nakoukne Ivuska a poradí 😉 Mně dřív radila ty jejich dlouhý vkladačky navíc a bylo to opravdu lepší. Plenka nám neprotékala, ale mě vadilo, jak je rádno nacucaná jak houba, takže jsem ji stejně v noci, kdžy se budila rovnou přebalila.

sussanah
2. říj 2011

@innes vel M do anav v pohode naskladas, sice jak jsem psala, je to zadek jako broucek, ale na noc to nevadi. A je to potom drzak.