Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sussanah
3. říj 2011

@florentina a co je caste prebaleni? jedna cc narovno, to si tak nejak nedokazu ani predstavit 😅

marky27
3. říj 2011

@ivuska.h
@joohana jj díky, já si to Mko myslela (v Bráně mi paní doporučovala Lka, tak proto jsem se právě radši ptala).
Jo a co je to ta superwashová úprava?

florentina
3. říj 2011

@sussanah no tak hoďka a půl...já to totiž beru tak, že nechci, aby byla malá /teda pokud to jde/ v mokré plíně a tak se prostě snažím přebalovat často. Taky chci často větrat, zkoušíme i číňák. Tak jsem pak zjistila, že pro nás němělo cenu moc používat cokoli jiného, protože i když kalhotovka nebyla nějak mega pročůraná ze začátku, tak jsem ji stejně přebalovala. No a když byla třeba návštěva či jsem někam šly, tak jsem dala bambusové kalhotovky a měla je třeba i 3-4hod. Ale to pak bylo na ždímání. No teď už je to ale vše jinak. Malá se už moc přebalovat nechce nechat, na zádech moc udržet nejde a i na to jedno čůrnutí jsou to velké dávky, tak přebaluji tak po 2,5 hod a dávám kalhotovky a ty čč tak už jen před koupáním, než jdeme ven a vím, že budu za chvíli zase přebalovat na ven a tak.

sussanah
3. říj 2011

@florentina tyjo, tak to teda po 1,5h je durch to baleni, co jsem psala ja (vv + vkladacka) 😀
No a ted jsem zjistila, ze kdyz dam malemu nocni plinu (vv bmb + vkladacka), tak uz mu jsou dobre i ty pulky thirsties vel 2!! a to jsem uvazovala nad nakupem vel 1, jak blahova jsem byla 😀

madlisek
3. říj 2011

@rebelie Neboj, nám novosklad dýl vydržel, asi do 2m 🙂 Teď už dávám čč narovno, ale to jen proto, že a) malá už nekaká 100x za den a b)nemám nikde místo na předskládaný novosklad a na to, abych ho před každým přebalováním skládala vedle v postýlce, se mi malá na přebalováku moc vrtí a bojím se, že by slítla.

ani84
3. říj 2011

@sussanah Tak to jsme na tom podobně, jedna čtvercovka na novosklad nám nestačila už při příchodu z porodnice 😀 Teď střídáme vv Kikko a bmb vv Anavy na kalhotkový sklad, příp. kalhotkovky Anavy klidně s oběma vkládačkama. A musím říct, že ty bmb vv jsou super, teď lituju, že nemám hlavně je. Ale tu spoustu čtvercovek zas využiju na zachytávání čůrání a kakání při přebalování, malej totiž nejen že má pokaděnou a pročůranou každou plenu, ale při přebalování mě pokud možno v nestřežené chvilce celou pokadí (už jsem to měla i v oku a ve vlasech), příp. sobě počůrá celou hlavu nebo čistý oblečení na ven 😀
Jo a vyzkoušeli jsme Anavy flísáčky a až jsem se divila, že nikde zatím neprovlhly, i když plína byla úplně durch. Tak je teď hodně používáme na noc i přes den na doma, není v nich celej otlačenej a zapařenej jako v PULkách 🙂

boudova
3. říj 2011

Holky a které ty čč máte?

herminka
3. říj 2011

@rebelie Já dávám novosklad doteď 🙂

@boudova Já mám Kikko - lux eco a bambusové (nebělené se mi zdají lepší než barevné).

boudova
3. říj 2011

A co libštátské? Jak ty jsou na tom?

sussanah
3. říj 2011

@ani84 to jsem rada, ze v tom nejsme sami 😀 Maly taky cura u prebalovani, ale teda uz aspon vydrzi, nez ho dam nad nocnik. Simonove jsou proste kluci delani na bezplenkovku 😉

ivuska.h
3. říj 2011

@marky27 superwash úprava vlny -- z vláken se chemickou cestou odstraní šupinky, které způsobují plstnatění a srážení vlny, ale zároveň se tím sníží schopnost vlny pojmout vlhkost a lanolin, což je právě to, co u vlňáků potřebujeme.

erinka83
3. říj 2011

@sussanah ty jo, jako v noci za jedno kojení totál pročůrá bmb vv i s vkládačkou? Já dávám malé tu bmb vv S bez ničeho a včera tam měla jen učůrnutý po 10h 😅 ale myslím, že se předtím vyčůrala na podložku a koza vlastně před spaním nejedla, stačilo jí kojo 1,5 h před uložením a to prosím spala pak 10 h skoro 😕 ale normálně, tedy když nakojím těsně před spaním, tak to jako má počůraný, ale ne totál mokrý...
@rebelie Barča měla občas novosklad snad i v roce a půl 😀

rebelie
4. říj 2011

@erinka83 Tak to jsi mě uklidnila... Já jsem s novoskladem počítala tak do půl roku... uvidíme, jak to všechno bude...

madlisek
4. říj 2011

Na noc jsem dnes zkusila pastelku a do toho vloženou samodomo bmb vv a sice měla prdelku jak Ferda Mravenec, ale vydrželo to a vzbudila se jen jednou 🙂

silente
4. říj 2011

@rebelie - taky jsme měli novosklad skoro do roka 😀

mmiirrkkaa
4. říj 2011

@florentina Je to asi tak 3 týdny, co jsem si vv anavy vel.M kupovala na latkovkách a měli je skladem...

helulela
4. říj 2011

já už si taky říkala, že se snad ještě dáme na BKM - Adámek je hrozný držák, kaká málo a čůrá při přebalování.

Kdyby byla Pastelka z jiného materiálu, je to naprosto geniální plína.

sussanah
4. říj 2011

@erinka83 no zabalim ho do toho pred kojem, potom se nadlabne, okamzite usne a po cca 4h kdyz se vzbudi tak je plina durch, snad jen kousek sucheho je na zadech a na prednich "kridlech". Asi fakt dlabe nejak moc 😀 Taky je fakt, ze uz vyrazuju obleceni 62 a bodycka jedine s prodlouzenim a to ma 3 tydny 😅
mala ti fakt spi 10h?? No snadto u nas taky prijde, mlady zacal spat az nekdy po6-8tydnech, tak snad to taky prijde, zatim ma rekord 5h, ale vvetsinou je to kolem 4h

jasekd
4. říj 2011

@dandelion Za me Haipa Daipa super strih, trochu horsi material, musim je promnout, pak dobry. Strih sedi novorozenci i 1,5letymu decku, da se dobre dovycpat. Material sam o sobe tolik savy jako treba bambus neni. S jinejma plenkama zkusenost nemam, mam vybavu z HD a spokojenost. PULky chvalim velmi!

jasekd
4. říj 2011

@boudova Ja mam Kikko lux.
@ivuska.h To je skoda, ze jsou spis hezky nez prakticky, no aspon usetrim, dik.

silente
4. říj 2011

@boudova - mám libštátské, ale postupně jsem je nahrazovala Kikko Lux.

slunicko76
4. říj 2011

@silente diky-uz jsem jednuobjednala na mmb,na zkousku a uvidim, jak se osvedci!
🙂

marky27
4. říj 2011

holky, je lepší pořídit cc Kikko Lux 70x70 nebo 80x80? (pro malé mimi na novosklad, pak případně další sklady)

maly_prcek
4. říj 2011

@betelgeuzz Už jsem je prodala, takže neporovnám... Ale střihově mi přišly jiné... Takové prdelatější. Ale Lku bych řekla, že odpovídají, řekla bych, že jsou i větší než L.

maly_prcek
4. říj 2011

@marky27 70x70... Uvidíš, co budeš pak skládat, mně třeba drak absolutně nebral. A narovno ti 70x70 budou stačit.

maly_prcek
4. říj 2011

@sussanah Elinka taky prodojí bambusovou vv (ale mám míň vrstev 1-3-1) za 2-3h je teda fest.

maly_prcek
4. říj 2011

@rebelie Ony se ty proporce mění - já novosklad ze 70x70 dala na D. i v roce. Sice bokový, ale byl tam. A i klahotkovky mu seděly v 7m hůř jak pak po roce...

betelgeuzz
4. říj 2011

@sussanah vyřazuješ 62? 😲 Já mám malou pořád v 50 i s látkovkama 🙂

@marky27 taky hlasuji za 70x70.

maly_prcek
4. říj 2011

@boudova Libšátky mám pod hlavičku - dneska bych si koupila spíš Kikko - pod hlavu obyč, na zadek určo lux. Je to poznat jestli dám novosklad z Libštátek (teď je dávám na zadek, malá narozdíl od syna neblije ale zase furt kaká 🙂) nebo z vícgramážních (a to je mám už teda o dost tenší než bývaly před prvním dítkem)

maly_prcek
4. říj 2011

@betelgeuzz Tak 50 už neoblečem ani s papírem... Drobek je nějaký dlouhý a hlavně dlabe jak pominutý 🙂