Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

chlebenka
6. říj 2011

Tak to tím pádem mám z kalhotkových plenek jen 1* BL bamboo, pak tam mám 4* svrchňáčky a to-Imse vimse zoo, Thirsties duowarp, rostoucí HD a Baby bee hinds pul kalhotky, doufám že je to takhle ok 😨, jo a ještě BumGenius AIO . A pak tam mám samozřejmě spoustu čč, vv a i vkládačky + 2* snappi sponku. Mám trochu bojara, že jsem to takhle špatně objednala a nebude to třeba stačit nebo sedět ☹ . Jinak z Brány s náma zatím komunikují mailem ohledně barvy jedněch kalhotek, které zrovna neměli a tak jsme vzali jinou barvu, no a stále čekáme, tak ještě počkám ten týden a pak se zkusím dotazovat 🙂

silente
6. říj 2011

@chlebenka - tak s touhle sestavou ulátkuješ vše, neboj 😉 Na novoška stejně nejvíc pojedeš čč + svrchňáčky 😉

michamicha
6. říj 2011

@marketuska @sussanah jj, náš spí na břiše a než jsme přešli na látkový, tak měl pampersku vždycky totálně pročůranou, jak jsem byla ráda, že tam mám chránič matrace 😀 ale teď s látkovkou na noc se ještě nepročůral ani mu to nikudy neproteklo 😉 na noc mu dávám BG AIO a do toho ještě jednu vv 🙂

helulela
6. říj 2011

@chlebenka do začátku ti to stačí určitě. Lepší mít málo a osvědčené přikoupit, než mít hodně nesedících věcí... Komunikace je s nima dobrá, kdyby ti něco objednávku brzdilo, určitě se domluvíte.

beruskanula
6. říj 2011

@marketuska : jak pisi holky, u kluku normalni, ze je nejvic mokrej predek plinky 🙂

ja malymu davam na spani pastelku, vycpu vkladackou a jeste jednou ctvercovkou🙂,...a pri odpolednim spanku davam jen jednu vkladacku, a to vetsinou ma plinku pri odpolednim spanku suchou, cistou🙂....

a pres den kdyz davam plinku, tak ctvercovku na rovno s vkladackou a jen kdyz jdemem ven, davam navlikaci papirovku...

chlebenka
6. říj 2011

OK holky, díky za rady a útěchu 😉

boudova
6. říj 2011

Holky, nevíte někdo, co je v tom dárkovém balíčku od malvika? Teď jsem našla na jejich www, že hodávají každé, jen na číslo těhotenské průkazky 🙂 tak jestli si pro to mám dojít...

innes
6. říj 2011
romcovaklarka
6. říj 2011

@boudova Asi extra se pro to jezdit nevyplatí. Já tam byla na jaře, tak nevím, zda je to stejné, ale bylo tam asi tak přibližně kousátko, dudlík, šňůrka na dudlík, jedna hračka a jedna lahvička - to píšu fakt odhadem, ale zhruba asi tak. Plus miliarda letáků a slevová karta do Malvíka.

romcovaklarka
6. říj 2011

@boudova Jaj, tak koukám jdu s křížkem po funuse, ale čepičku jsem tam určo neměla, ty míčky či co to je taky ne, ani houbu... tak asi se to trochu obměňuje 🙂

boudova
6. říj 2011

Díky holky! Tak když bych tam jela, tak si ho vemu, ale jen tak pro ten balíček se tam teda nevypravím 🙂 nejsou tam látkovky 🙂

erinka83
6. říj 2011

potřebuju poradit tréninkovky pro hubený děcko 🙂

sussanah
6. říj 2011

@erinka83 nech si usit 😉

helulela
6. říj 2011

Nemáte někdo zkušenost s http://www.latkovky.cz/nepropustne-PUL/grovia-s... ? Sháním něco na Vítka, tak by mě zajímalo, jak je to s tou "jednovelikostností", matně si pamatuju, že se tu kdysi řešilo, že jejich AIO do konce plenkování těžko vydrží... a taky jak sedí v pase, třeba Thirsties mu jsou docela volné, nejlíp má SWB.

rebelie
7. říj 2011

@helulela POkud bys je kupovala, dej určitě vědět, jak se osvědčily... Já totiž o jedněch PULkách taky ještě uvažuju, ráda bych na patentky a tyhle vypadaj dobře... (chtěla jsem Blubererry, ale maj vyprodaný ty, co se mi líbí).

helulela
7. říj 2011

@rebelie taky jsem chtěla BB, ale podle dostupnosti to vypadá, že mají jen růžové, už na ně číhám dlouho a nebaví mě to. Asi je objednám, V. není žádný macatý obřík, tak mu snad budou a ty vzory že.... 😀

rebelie
7. říj 2011

@helulela Právě, taky nemám moc trpělivost čekat, až BB budou (i když my máme ještě do prosince čas) a tyhle jsou pěkný a dostupný i v hezkých vzorech (zatím...). Já se bojím, že naše mimčo by mohlo být spíš velké, ale tak co, když nebudou sedět, tak myslím, že půjdou docela dobře prodat...

silente
7. říj 2011

@helulela - neznám 😕

michamicha
7. říj 2011

@helulela já na ně taky koukala, ale AIO už další kupovat nebudu, dneska mi má přijít balík s těma Thirsties a vv plenkama, tak ještě koupím od Anavy nějaký ty obrázkový kalhotkový, jestli budou klučičí vzory a tím asi končím 😎 i když jak se znám, tak jak uvidím někde něco pěkného a za dobrou cenu, tak neodolám 😀

helulela
7. říj 2011

@michamicha myslela jsem jen ty svrchňáčky, ale mají je i jako AIO či SIO či co to je...

betelgeuzz
7. říj 2011

@helulela tak já mám jejich AIO kupované asi před 1,5 rokem, tak nevím, jestli od té doby neinovovali. Ale sucháče jsou takové zvláštní a teď už skoro nedrží a mezi nohama jsou dost úzké, nemají tam ty křidýlka, takže nevím, na co by tak mohly sedět. Ale vím, že někdo si je tu nedávno chválil, nevím teda, jestli svrchňáky, nebo AIO.

aemmi
7. říj 2011

@boudova já tam měla lahvičku, dudlík, ty kuličky na hraní, kalhotky na široký balení, vlhčený ubrousky, chrastítko, dál už nevím, ale jinak, jak píší holky, asi miliardu letáků, jako v tech prenatál boxech od doktora 😅

reruna
7. říj 2011

@helulela tyhle neznám, ale vypadají hezky, škoda, že ty BB pulky jednovelikostní už nejsou k sehnání, s těma jsem moc spokojená
@erinka83 Imse Vimse nejmenší velikost

romcovaklarka
7. říj 2011

Holky, můžete se prosím podívat, jestli to podle vás má takto vypadat? Díky moc 🙂

maly_prcek
7. říj 2011

@romcovaklarka Já myslím že jo (ten zadek jsi zakládala ven? Nevim jestli to nezakládat spíš dovnitř... Myslím si, že takto to bude hůř držet...) Mmch - ty uši se dají i přisnapkovat než to "přiklopíš" a zavážeš, kdyby ti to povolovalo kolem nožek, jak se malý bude hýbat... 😉

romcovaklarka
7. říj 2011

@maly_prcek Jo, ven. On to měl jen na denní spaní teďka, tak se v tom moc nevrtěl. Zkusím to dovnitř, ale nevím, nebude ho to tlačit, když na tom bude ležet? Jé, a s tou snapkou díky, to mě nenapadlo a je to super nápad, jsem si připadala, že bych potřebovala tři čtyři ruce 😅

florentina
7. říj 2011

@romcovaklarka no ale že vypadá Samuel v té látkovce spokojený 😉

romcovaklarka
7. říj 2011

@florentina Celkem jo 🙂 Akorát mi připadá na pohled strašně legrační, budu si muset na ten jeho broučkovej zadeček zvyknout 😀

florentina
7. říj 2011

@romcovaklarka zvykneš si rychle a jestli budeš plně látkovat a pak budeš někdy nucena použít papírovku, tak nebudeš vědět jak ho chytit...to se stalo mě, najednou jak kdyby neměla malá žádný zadeček, opěrný bod, byla taková "kluzká" 😀

ladida.l
7. říj 2011

@reruna
ty bb pulky jsou k sehnání na látkovkách http://www.latkovky.cz/nepropustne-PUL/kalhotky...

Koukala jsem na tyto pulky - moc se mi líbí, nemáte snimi někdo zkušenosti? Myslíte, že zakryjí anavy onesize?
http://www.latkovky.cz/nepropustne-PUL/grovia-s...