Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

helulela
8. říj 2011

@marketuska chválím anavy plínky i flísáčky. O plínkách snad nikdy nikdo nic špatnýho neříkal, jediný zádrhel by mohl být, kdyby Adámkovi nesednul střih.
@florentina díky, to zní dobře, prostě ses líp zeptala 🙂
@ladida.l objednávala jsem na patentky, dám tě tam odkazem, snad na to nezapomenu

helulela
8. říj 2011

@angetha z vlastní zkušenosti neznám ani jedny

rebelie
8. říj 2011

@florentina Tak to jsou dobrý zprávy - sice třeba nebudou ty vzory, co měli teď (respektive neměli), ale věřím, že mezi těmi novými budou zas nějaké pěkné... a do konce měsíce, to je relativně "dohledná" doba... Díky, žes jim napsala...

ladida.l
8. říj 2011

@helulela díky, díky 😎

romcovaklarka
8. říj 2011

Nevíte prosím, jestli vadí u plenky (froté, velur apod.) že je vypelichaná? Myslím, zda to vadí na funkci, ne jen esteticky. Díky.

helulela
8. říj 2011

@romcovaklarka podle mě bude míň savá

romcovaklarka
8. říj 2011

@helulela Díky, já jsem si právě nebyla jistá, ale tak smysl to dává. Tak to je radši kupovat nebudu 😅

marketuska
9. říj 2011

tak mám objednane 4 anavy plínky a jedny flísáčky, když budou sedět tak přiobjednám

maly_prcek
9. říj 2011

@ladida.l Jestli je Gro Via novější Gro baby, tak Gro Baby mi na kalhotkovky moc neseděly, byly celkem hubené a takové tvrdé a tlustší a je to ten typ, co jsou "látkové" vně i vevnitř a to já nemusím...

maly_prcek
9. říj 2011

@angetha Znám Gro Baby - málo savé a hodně malé, takže se nedají ani moc dovycpat... z AIO u nás vedou kapsovky BG a Anavy Easy.

angetha
10. říj 2011

Děkuju za postřehy, myslela jsem si, že nejlepší bude jít do osvědčených známých značek 🙂 tak dokoupím jen pár Anavy, obyčejných... 😎 ne AIO

rebelie
10. říj 2011

Ahoj holky, máte někdo svrchňáčky Bambino Mio? Jaké jsou? Tchýně mi je koupila tak ěnjak z vlastní iniciativy, tak by mě zajímalo, jestli mi budou spíš pro zlost, nebo poslouží dobře...

helulela
10. říj 2011

@rebelie jsou fajn, ale na plínky narovno

rebelie
10. říj 2011

@helulela Hm, to ve velikosti newborn asi moc nevyužiju ☹

helulela
10. říj 2011

@rebelie třeba budeš mít nekakací mimčo a budeš si to moct dovolit 😉

rebelie
10. říj 2011

@helulela Tak uvidíme, kdyžtak budou holt záložní... Mám PULky Imse Vimse a Haipa Daipa, 1 vlňáčky a ještě asi spíchnu jedny flísáčky, tak holt Bambino Mio budou záloha... A třeba dojdou nějaké ty hezké BlueBerry, ty jsou one size, tak koupím ty a bude... Já tu zvažuju koupi každého kousku, jestli je to dobrý typ, a tchýně pak nakráčí a koupí u orvního stánku, co jí prodavačka doporučí...

helulela
10. říj 2011

@rebelie zas je pěkný, že tomu fandí... příště už jí dáš tip

rebelie
10. říj 2011

@helulela Jo, to jo, ale koupila ještě separačky BambinoMio a my už máme doma Popoliny, takže máme separaček až nad hlavu... a hlavně já jí poslala pro svrchňáky HaipaDaipa, jenže jí nějak nenapadlo, že to jsou "ty" vrchní kalhotky, takže než došla k HaipaDaipa, odhytli ji u stánku BambinoMio... No nic, myslím, že je to ještě docela v mezích, jinak koupila vše přesně, jak jsem napsala a máme od včera doma spoustu krásných věcí na mimčo...

helulela
10. říj 2011

@rebelie jo ták 🙂

lennikka
10. říj 2011

holky, mam malej dotazek...🙂 Je normalni, ze vam separacka prosakne, vlastne spis zabarvi od hovinek plinku pod??? 😉 Stalo se mi to uz nekolikrat, ale to jsem nevedela, kdy malej kakal, tak ze jsem to prisuzovala tomu, ze v tom byl treba dele! Ale dneska rano se pokakal, ja ho sla snad prebalit max do pul hodinky, protoze papkal a flek i na plence.. 😒

rebelie
10. říj 2011

@lennikka Tak já předpokládám (zkušenosti nemám), že u malých dětí, co kadí vaječinu a u starších dětí v případě průjmu to normální je... To, co teče, to proteče (a v případě stolice obarví plínku), zachytí se jen pevná část...

silente
10. říj 2011

@lennikka - je to normální, separačka chrání prdelku před přílišnou vlhkostí a plenky před velkými škodami, ale zázraky neumí 🙂

sussanah
10. říj 2011

@lennikka presne jak pise @rebelie , separacka zachyti tu pevnou cast z vajeciny, ta "voda" prosakne a nasaje se do plinky, tj plinka je zazloutla, ale neni na ni nic pevneho k oplachnuti. Az bude pevnejsi kakani, tak to uz zustane jen v separacce a plinka se vetsinou neobarvi nebo jen minimalne.

lennikka
10. říj 2011

@rebelie @silente ok, holky, tak to jste me uklidnili, ja uz si myslela, ze mam neco spatnyho! 😀 Musim uz zajet do te Ikei...😉

lennikka
10. říj 2011

@sussanah @rebelie @silente dekuji...🙂 uz davam latkovky i v noci, jednou se mi stala dobra nehoda, malej mel kakani az na zadech, myslim, ze vsechno dobre zapnute a gumicky obepnute, ale kakani bylo nejak moc.. 😕 tak ze vsechno slo hned do pracky, obleceni, plinecky, i spaci pytel a prcek sel pod kohoutek... 😀 Stalo se vam to taky nekdy?..

silente
10. říj 2011

@lennikka - jen jednou s papírovkou ještě v porodnici 😀 Ale prostě čeho je moc 😀 😀 😀

rebelie
10. říj 2011

@lennikka Těší mě, že pro to používáš výraz nehoda, včera se mi celá rodina smála, když jsem pro to, že mimčo je pokaděné až na zádech použila stejný výraz... strašně mě tím štvali (ale to i proto, že moje mamka pořád poměrně dost jízlivě říkala, že uvidím, jak to s tím látkováním bude až se mimčo narodí a tak trochu naznačovala, že jsem úplně naivní, když věřím, že to budeme zvládat). A ještě se mi to nestalo, neb na mimi teprve čekáme (resp. znám to od mladších sourozenců, ale tam to bylo i horšími typy svrchňáků a taky tím, že novosklad byl neznámý, už odmala se dávaly plenky narovno...). Jo a buď v klidu, poměrně běžně se podobné "nehody" stávají i s papírovkami (moje kamarádka takhle vyprávěla, jak musela v metru na Florenci vysvléci dcerku úplně do naha, protože to bylo doslova až za ušima).

marky27
10. říj 2011

@lennikka souhlasím s @rebelie - já když používala papírovky, tak kakání až na zádech bylo docela často, prostě nic vyjímečnýho. Ani papírovky prostě nejsou 100% spolehlivý, jak si často odpůrci látkovek myslí 😉

majkl81
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
andelka
10. říj 2011

@lennikka papírovky protíkaly co chvíli, látkovky výjimečně.