Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sussanah
10. říj 2011

@lennikka me se to taky stalo jen s papirkovama, s latkovkama jen jednou., kdyz jsem neodchytla jeho davku, kterou si setril cca 5dni 😀 ale to nebyla chyba latkovek, to pretekal i nocnik, natoz plinka 😖

@rebelie jo tyhle kecy me taky uplne vytacely.. pak kdzy lidu videli, ze to zvladame ( to mel mlady reflux a navic jsme delali bkm), tak na chvili zmlkli. A pak zacli nanovo s drhym tehu 😀 a svete div se, opet to zvladame 😎 Ono to totiz neni zadna kovbojka, jak si vetsine lidi predstavuje..

lennikka
10. říj 2011

@sussanah @andelka @marky27 @rebelie jj, nam se to stalo 1x s papirovkama a 1x s latkovkama, proste toho bylo moc, bylo to kakani asi po ctyrech dnech, tak ze se neni cemu divit...😀 no jsem rada, ze se to stava i ostatnim miminkum, a ze je to proste normalni vec!! 😉 Nechapu, proc jsou mezi nami nejaci odpurci! I kdyz ja kdyz jsem to rekla obou dvoum mamkam, ze budeme latkovat, tak mi rekly, ze delam dobre, ze je to urcite lepsi nez jednorazovky! 😉 Coz me docela mile zarazilo.. 😉 Ale je naopak spousty mladych slecen, ktere to naprosto nechapou!

rebelie
10. říj 2011

@sussanah Víš co, já jsem si včera uvědomila, že mě vlastně nejvíc mrzí, že moje máma nevěří, že bych to mohla zvládnout... že jim přijde látkování v 21. století podivný, to i docela chápu, že se jim to zdá příliš složité v porovnání s papírem taky, ale to, že mi nevěří, to mě hrozně mrzí...

sussanah
10. říj 2011

@rebelie jj chapu.. moje mati je to same. I kdyz mam uz druhe mimco, stejne porad posloucham jak to a to delam spatne a ze latkovky jsou moc velkea urcite ho tlaci a ze to nebudu zvladat s dvema detma a ze maleho nad nocnikem trapim atd.. Pritom v me peci uz se jedno dite dozilo 2let a vypada vcelku spokojene 😎

romcovaklarka
10. říj 2011

Holky, já jsem z toho nějak na vážkách. Připadá mi, že jsou malému ty látkové plenky nepohodlné, že ho tlačí nebo prostě mu jinak vadí. Od té doby, co mu je dávám, tak když mu chci dát plenku, tak se začne vztekat 😒 Jako jo, může ho třeba bolet bříško a časově to zapadá, ale to mi přijde jako velká náhoda. A taky, v jednorázovce si kopal nožkama, zvedal je přitahoval kolínka, a s látkovkama jenom leží jak pecka, nožičky natažený a od sebe... Anebo se úplně napíná, propíná nožičky a třepe rukama a dělá vztekací zvuky. Tak nevím, jestli to nevzdám. Není to tak jen u jedněch plenek, mám různé nebo mu i dávám čtvercovku na draka s něčím dovniř a je to pořád to samé ☹

evlyn
10. říj 2011

@romcovaklarka jestli tě to potěší, tak jsem měla stejné období - první dva měsíce (cca) jsme používali jednorázovky, ale nakoupená výbava se na mě dost vyčítavě koukala ze šuplete. A když jsem je začala používat, tak mi najednou přišlo, že je malej nespokojenější a při chování takovej "tužší" - přece jen je to "balík". Dala jsem tomu pokusný týden - pokud se mi bude zdát, že i po týdnu je nespokojenej, tak halt látkovky poletí. A ono to vyprchalo - jak můj pocit z toho "většího" balíku na zadečku, tak i malýho nespokojenost - buď si zvyknul, nebo se mi to taky možná jenom zdálo.
Jo a taky jsem tomu vyšla vstříc, co nejmenšíma plenama - Anavky bez obou vkládaček - stejně jsem přebalovala co chvíle - malej dost kadil, nebo AIO - ty většinou taky byly hodně malý - třeba Itti Bitti ty mi přišly skoro jako jednorázovka.

romcovaklarka
10. říj 2011

@evlyn Dík za podporu 😅 Tak já tomu dám nějaký čas a zkusím používat co nejmenší balení. Přebalovat často mi problém nedělá a na ten velkej zadeček jsem si taky zvykla. Jenom jsem byla trochu zklamaná, že jsem pro něj chtěla co nejlepší a místo toho ho možná naopak trápím 😒 Přijdou mi ty plenky oproti jednorázovkám takové nepoddajné, jestli ho nedřou okraje, nebo ho to netlačí, když si na tom leží... A fakt se mnohem míň hýbe... No, snad si zvykne. Nechtěla bych ho nějak omezovat v rozvoji. Nepřetáčí se na bok, nic.

sussanah
10. říj 2011

@romcovaklarka s tim omezovanim v latkovkach - ono pokud byl doted v jednorazovkach, tak je to urcite pro neho zmena a muze (podle me) na chvili stagnovat. Je to vcelku logicke, musi urcite vyvinout vetsi "silu" a obratnost aby se otocil v latkovkach nez v jednorazovkach. Ale i pro neho je to jen otazka zvyku, maximalne se muze stat, ze se treba bude otacet na bok o tyden pozdeji nez by se hypoteticky otacel v jednorazovkach. Ale obecne, jak uz tady bylo mnohokrat receno, zdrave dite ve vyvoji nezastavis a my vsichni jsme vyrostli na latkovkach a vsichni jsme se nakonec otaceli, pasli koniky, lozili, sedeli a nakonec i chodili 🙂
Pokud ti dela starosti to, ze se zatim neotaci, tak si o tompromluv s dr, nekdy staci jen par stimulacnich cviceni a ditko zacne reagovat doslova behem par dni,plinky neplinky 😉

romcovaklarka
10. říj 2011

@sussanah To máš pravdu, že my jsme to měli taky a všichni chodíme 😅 Spíš si říkám, že jsem chtěla, aby mu v nich bylo líp, a teď mám pocit, že mu je v nich spíš hůř 😕

helulela
10. říj 2011

@romcovaklarka když byl relativně dlouho zvyklý na jednorázovky, taky si umím představit, že se mu to teď nelíbí. Balík to prostě je a brzdit ho to může, než si zvykne... hlasuju pro pokusný týden podle @evlyn

rebelie
10. říj 2011

Prosím o radu - praly jste před prvním použitím i PULky? Asi jo, že jo? Nebo?
A někdo nějaký tip na lékárnu v Praze, kde mají lanolin (taky by se hodila nějaká, kde maj vložky BatistFlower, ale to je off topic)?

sussanah
10. říj 2011

@rebelie jj prala jsem vsechno co prislo do styku s mimcem (deky, hracky, plinky pod hlavicku i PULky) jednou na 40 s extra machanim

rebelie
10. říj 2011

@sussanah No jo, máš pravdu... musím se do toho pustit, zatím přepíráme plínky a už tak je toho halda... Teď pojedeme o víkendu ještě pro oblečky, tak to teprve bude...

sussanah
10. říj 2011

@rebelie neboj, to nejhorsi je, kdyz je to vsechno pohromade, potom uz nikdy nebudes mit vyklizeny pradelnik a vsechno na susacich 😉
Vzpominam, kdyz jsem prala vybavicku na mladeho, muj tatka prohlasil, ze to vypada, jakobych mela mit doma jeslicky a ne jedno dite. A to jsme jeste nevedeli, ze mlady bude blinkat a dokupovala jsem jednou tolik obleceni..

rebelie
10. říj 2011

@sussanah No, právě proto je to asi takovej vopruz... Ty plenky jsou ještě dobrý, snadno se to pere, snadno věší, ale pak takový ty věci, co nevím pořádně jak na ně (třeba ty PULky), do těch se mi nechce... A co teprve vlňáčky... ale ty dostane do spárů manžel a ať si s tím poradí 🙂.

florentina
11. říj 2011

@rebelie ahoj, já myslím, že ty Bambino mio se dají použít i na novosklad, ale jsou prostě tak na čč, nikoli kalhotkové plíny. Nám ale moc nesedí střih. Já tedy koupila až později na tuším 6_9kg. Kolem nožiček dobré, líbí se mi i vzhledově, ale v pase je to nějaké divné. Sucháč je místo přímo na plíně na takovém "odklápěcím rantlu", no nevím jak to lépe popsat a nám se to pořád zvedá a tlačí na bříško. A taky mi přijde, že jsou ty svrchňáčky na nějaké mnohem silnější dítě v pase. Prostě nám to střihově nesedí. No tak je mám jako záložní. Ala malá už se hýbe, leze a tak a tak jí to dělá o to větší neplechu. Myslím, že na novoška by to mohlo být lepší.

silente
11. říj 2011

@rebelie - tak holt ber nedůvěru Tvojí maminky jako výzvu 😉 Mně např. vůbec nevěřil manžel a kamarádka mi k porodu dala mega balík pemprsek 😅 Mimochodem ten balík mi tu stále leží a leží 😀
Praní PUL se neboj, normálně s ostatníma plínama a pak je jen nevěš na topení 😀
@romcovaklarka - pohodlí/nepohodlí látkovek ... no jak se to vezme. Když jsem koukala na prcka v jednorázovce a na naši holčičku v balíku, tak jsem si říkala, jéééžiš .... ale pak jsem to nějak přestala řešit, malá se za prdelku mnohem lépe držela, říkala jsem si, že určo třeba i víc musí namáhat svaly = bude silnější a bude umět překonávat překážky, a navíc neměla na zadečku chemii 😝 A tím jsem to pro sebe uzavřela, malá je úžasná šikovná dokonalá a musím jí teď nejměnší látkovky půjčovat na panenky, takže trauma určo taky nemá 😀

reruna
11. říj 2011

@romcovaklarka no to je o zvyku, při přechodu z jednorázovek na látkovky jsem měla podobný pocity jako ty, ale rychle jsem si zvykla já i kluci, ale třeba moje mamka mi po roce už pořád říká, ať Lukimu už nedávám ty tlustý plenky, že se mu špatně chodí atd.(což není pravda, protože on nikdy nechodil, od 1. narozenin začal běhat a od té doby jen běhá a chodit pomalu ani neumí.... 😀 ) , nicméně když jsem se jí ptala, co dávala nám, tak jsem se dozvěděla, že 3 čtvercovky a nějakej igelit, takže taky balík, jenomže my jsme byli drezírovaný a asi geniální holčičky, protože jsme v roce byly už dávno bez plen, zato Luki se zatím k odplenkování nemá....ale to bude asi jen moje lenost, a strach mu sundat plíny....

andelka
11. říj 2011

Jj, měla jsem taky látkovky jako mimino, jak jinak, minimálně dvě čtvercovky, ale od 20měsíců jsem byla bez plen, v roce jsem chodila...asi též geniální dítě 😀 Dany pořád ignoruje nočník a chodit začal v 15měsících 😅

michamicha
11. říj 2011

ahoj,
nevim co se děje, ale Vojta se začal v noci dost pročůrávat 😕 celkově čůrá nějak víc, ale když mi pročůral i plenu, kterou předtím nee, tak nevim... co doporučujete za plenu na noc? já teď dávám BG AIO vycpanou ještě vv vel.S od Anavy, ale pročůrá to, tak už nevim co jinýho dávat ☹

michamicha
11. říj 2011

já chodila už v 7m, ale nevim kdy jsem byla bez plen, se budu muset zeptat mamky 🙂

silente
11. říj 2011

@michamicha - jestli není Vojtík nastydlý nebo víc nepije 😕 Já dávala na noc, když malá začla víc čůrat - ale to byl fakt balík jak kráva - separačka, vv, BBH bambus a navrch vlňáčky 😲

michamicha
11. říj 2011

@silente minulý čtvrtek už byl OK, rýma i kašel pryč, ale včera začal znovu prskat ☹ tak to vypadá, že nás rýma opět nemine 😠 já mu právě v noci dávám pít míň a stejně to pročůrá, tak nevim kde se to v něm bere 😅

michamicha
11. říj 2011

@silente vlňáčky nemůže kvůli tomu ekzému, stejně tak fleesáčky 😒 nesnese to na kůži ☹

silente
11. říj 2011

@michamicha - tak prostě PUL

silente
11. říj 2011

@michamicha - jé, teď jsem si vzpomněla, že jsem pro Tebe dostala tip na léčebné zařízení pro Vojtíka! Jdu dohledat 🙂

silente
11. říj 2011

@michamicha - tady: http://www.immunoflow.cz/laborator/
Známá má holčičku s brutálními ekzémky a alergiemi snad na všechny potraviny. Tam jednají rychle a opravdu léčí, nečekají na žádná zhoršování, reakce apod.

rebelie
11. říj 2011

@florentina Já to vidím tak, že BambinoMio budou záložní, mně se taky moc nezdaj, ale zase jsou to jediné PULky, které mám ve velikosti newborn, ostatní jsem kupovala rovnou Ska, takže třeba budou v těch prvních týdnech dobré..
@silente Jasně že to beru jako výzvu, ale ono se to netýká jen toho látkování, prostě mamka mi pořád vyjadřuje nedůvěru a v tu neděli mě to tak nějak celkově mrzelo... Já navíc mám 3 o dost mladší sourozence, o které jsem se pomáhala starat, takže to ani není tak, že bych byla úplně bez zkušeností... holt jí budu muset vytřít zrak 🙂. My tedy kupování jednorázovek všem zakázali a mám zatím jen voucher na jeden balík nějakejch ekologickejch jednorázovek pro jistotu do porodnice a na ty první dny - sice chci látkovat co nejdřív to půjde, ale všichni říkaj, že v těch prvních dnech má člověk co dělat sám se sebou...

luthien.k
11. říj 2011

@silente , máš pravdu, dr. Fuchs je špičkou české alergologie, hlavně co se týče potravinových alergií u dětí, nicméně pokud problém není naprosto akutní povahy, tak objednací doby jsou asi půlroční... @michamicha, každopádně pokud je možnost se k němu dostat, tak taky rozhodně doporučuju 😉 Znám pár maminek, co k němu chodí 🙂

helulela
11. říj 2011

@michamicha Víťa když měl čůrací období, přidávala jsem do obvyklého nočního balení ještě BI Bamboo hour, je rel. tenká a savá dost.