Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sussanah
11. říj 2011

@rebelie urcite je dobre mit nejaky mensi balik jednorazovek v kazde velikosti, i kdyz chces pouzivat jen latku. V porodce urco budou chtit papirovky (vetsinou jim vadi latka z hygienickych duvodu) a doma se vzdycky hodi mit neco v zaloze, kdyyz treba nestihnes vyprat nebo s sebou na cestu atd. I kdyz ja tentokrat balik novoplinek ani nerozdelala a malemu uz budou za chvili male 🙂 a po mladem mi zbyly taky 2 baliky ve vetsich velikostech, ale fakt se to obcas hodi 😉

jasekd
11. říj 2011

@romcovaklarka Ahoj, my vsichni jsme dukazem, ze latkovka vyvoj nezastavi 😉 Nas kluk ma motorickou retardaci 3-4 mesice, na roce a pul mi stale nechodi, tak jsem se zeptala na neurologii natvrdo, zda za to nemuze latka, a prej urcite ne, ten samej argument, my vsichni je meli... Mala je ma uplne od narozeni, co prisla z porodnice na 4 dnech, je jen v latce, az na uplne vyjimky. S mladym jsme zacli poradne asi na jeho 4 tydnech. No a mala je o moc sikovnejsi enz on, pravda, on meli i jine problemy, takze jsem si s nim mohli min hrat a delat psi kusy...
@rebelie prala jsem predem vsechno, a peru doted, kdyz jim neco koupim, na 40.

rebelie
11. říj 2011

@sussanah Tak já doufám, že my v té porodnici moc dlouho nepobudeme, ale jeden balík těch ekologických jsme teda koupili (jen to musím ještě vyzvednout).

florentina
11. říj 2011

@rebelie mě mamka sice podpořila, že jako když si myslím, že je látkování správné, tak ať do toho jdu, ale také mi říkala, že si myslí, že to nakonec vzdám. Její kamarádky dcera chtěla taky látkovat, pořídila výbavu a nakonec to nepoužívala a tak mamka viděla, že dopadneme stejně. Ale nemyslela to zle, jen se bála, abych si zbytečně nepřidělávala starosti. Pak když viděla, jak mě látkování baví a malá je v pohodě, tak byla ráda a dokonce nám na plínky i přidala. No a včera se mě zase ptala, zda toho nelituji, protože spolu s prádlem vlastně denně peru. Jeden den naše prádlo, druhý dětské věci a třetí pleny a tak furt dokola. Já ty pochybnosti vlastně i chápu. Když dřív nic jiného nebylo a někdo ze západu propašoval balík papírovek, tak to byla svátost a známka pokroku. Je jasné, že to vidí jinak. To je prostě odvěký střet generací. Ale myslím, že to nemyslí zle. Já ti přeji, ať tě látkování baví, ale kdyby náhodou ne, tak si nedělej hlavu s tím, že musíš vydržet, aby jsi nedala ostatním za pravdu. Vždyť důležité je dělat to, co člověk považuje za nejlepší pro mimi, ale vždy máš přece právo změnit názor, co je podle tebe to nejlepší...čas ukáže. Užívej si příprav a nenech se stresovat.
pa Flo

rebelie
11. říj 2011

@florentina Tak já to svým způsobem taky chápu, že pro ně tehdy byly papírovky výdobytek, takže nerozumí tomu, že my si je zvolíme dobrovolně, ale na druhou stranu, když ona ví, že to zvládla, proč nevěří tomu, že bych to mohla zvládnout já? To je to, co nechápu... Ale asi to jsou klasické řeči rodičů (spoustu věcí jsem si už předem vyslechla i k šátku), které prostě k tomu, že se my sami stáváme rodiči patří a je prostě potřeba to umět nějak normálně vydejchat a nastavit si hranice toho, jak to bude fungovat... Nic nového pod sluncem, že... (Jinak my látkovat fakt chceme, hlavně tedy z ekologických důvodů, tak doufám, že u toho vydržíme - ale ve svém okolí mám většinu látkujících kamarádek a vzdala to jen jedna a snad jedna další látkuje tak na půl - doma).

ivca_doubek
11. říj 2011

@sussanah
Ahojky, chtěla bych jen poděkovat za odkaz na paní z e-bay s těmi krásnými kapsovkami!!! (dávala jsi mi ho asi v půlce května 😀 ). Plínky jsou super, a včera mi dorazil balík pro malého, takže se naplno pouštíme do látkování. Takže ještě jednou díky moc, ta cena je fakt super vzhledem ke kvalitě (měla jsem 2 na vyzkoušení pro staršího, mám je už asi 70x vyprané a pořád jako nové, měkoučké, heboučké...)
Díky díky díky!!!

florentina
11. říj 2011

@romcovaklarka zkus to ještě chvilku testovat a uvidíš. U nás to bylo tak, že zhruba od 7m je malé úplně jedno jestli má na sobě látku či papír, teda myslím co se týká pohyblivosti. Dovádí ve všem stejně a je to prostě tím, že je větší, takže plíny na ní menší a taky už lépe ovládá své tělo. Když byla ale menší, zvláště když začínala s přetáčením a zkoušet dávat nohy do pusinky a tak...tak v tom rozdíl byl. Jenže když jsem se ptala neurologa, fyzioterapeutky a ještě duly, tak jsem se od všech shodně dozvěděla, že pro správný rozvoj mimča a zlepšení jeho dovedností by mělo být malé mimi co nejvíce rozbalené. Že sice v papíru se lépe hýbá než v látce, ale pro mimčo je důležité mít možnost pohybovat se nahé. Jasně, že i v pleně se vývoj nezastaví, ale je fakt, že jsem na malé hodně viděla, jak když byla nahá, tak si to mnohem víc užívala a vlastně všechny pokroky začala dělat takhle. Takže i když byla lednová, tak jsem od začátku ji šoupla doma vždy na přebalovací podložku, rozbalila a nechala ji si několikrát denně takhle hrát, koukat a tak. Když byla zabalená, tak se zrpvu taky moc nehýbala, ale já stejně neřešila, zda je z tohoto důvodu látka dobře či ne, protože stejně nám ortoped doporučil preventivně široké balení. Takže na spánek plína kalhotková v které se hýbala hůř, přes den jen jedna čč a často rozbalovat /čímž i větrala což bylo taky fain/. Dnes už ji rozbalenou nenechávám, neb jí to nepřekáží a hlavně už leze, tak to bych musela mít nepropustnou podložku přes celý byt. No jinak píšeš o tom, že ho bolí bříško, ale to s tím může souviset. Pokud v papíru víc kopal nohama, tak se víc hýbal a mohl si tak uvolňovat prdíky a tak ho teď /když píšeš že v látce nekope/ může opravdu víc bolet bříško. Ale prevence je stejná, rozbalovat ho a s nožkama cvičit i při přebalení. Ale je naprosto pochopitelné, že chceš pro malého to nejlepší, tak pokud vám to nebude vyhovovat, tak prostě látku zruš. Já si prostě myslím, že vše má své přednosti a zápory, tak jako papír, tak i látka. Ale látka má pro mne mnohem více kladů a tak jsem za ní ráda a ty případné mínusy jsem kompenzovala jak píšu. Tak dej pak vědět, jak to u vás dopadlo.

sussanah
11. říj 2011

@ivca_doubek rado se stalo, jsem rada, ze jste spokojeni 🙂 taky jsem s nima spokojena i na malem mi sedi suprove. Kruci, mela bych si pani napsat o provizi za doporuceni 😀

florentina
11. říj 2011

@rebelie rozumím, takové řeči vždy zamrzí, ale vztahy rodičů a dětí jsou často komplikované. I když nás milují, tak nás dokáží nejvíc ranit. Obvzvlášť teď co je malá na světě, tak jsem si vyslechla spoustu dobrých rad...taky mě to občas dělá problém, ale snažím se nad to povznést. Co se malá narodila, tak si totiž mnohem víc uvědomuji jak moc rodič miluje své dítě a myslím, že to dítě nikdy tak rodiče milovat nemůže. Nevím, jestli to vyjádřím správně, ale prostě malou tak strašně miluji, že mi z toho až bolí srdce a vůbec nepochybuji, že až bude větší, tak jí taky polezu na nervy a bude si myslet, že mám spoustu špatných vlastností a tak zcela ji nechápu 😎 ... samoržejmě jsem i před tím věděla, že mě má mamka ráda, ale až teď chápu jak je to silné a prostě najdenou se dokážu povznést nad spoustu věcí...no omolouvám se za takové mimolátkové zamyšlení...

romcovaklarka
11. říj 2011

@florentina Díky za zkušenosti. Tak já tomu ještě dám a budu ho víc rozbalovat. Je fakt, že teďka jsem ho moc dlouho rozbalenýho nenechávala, ale teď jsme začali topit v kamnech, tak ho loupnu před ně a bude nahatej 🙂 Právě jsem to na něj naaplikovala a vypadá velmi spokojeně 😵 Jinak já bych látkovky používala fakt ráda, přijde mi, že za ty 4 dny, coje má, má i mnohem lepší pleť na zadečku a to ho ani ničím nemažu. Ale samozřejmě to může být spíš vliv toho, že jsem ho začala utírat látkovýma ubrouskama vlhčenýma čajem s olejíčkem, místo komerčních. Ach jo, kdyby ti ty mimča dokázaly říct, v čem je problém 😅

Jo s přebalovací podložkou přes celej byt jsi mě hodně pobavila 😀

sussanah
11. říj 2011

@romcovaklarka bud ho soupni ke kamnum nebo ja jsem to delala tak, ze jsem mlademu sundala plinku, pod zadek soupla jen cc a prikryla dalsi plinkou pres nohy a vesele se rochnil 🙂

romcovaklarka
11. říj 2011

@sussanah No tak to se bude rochnit tak 10 vteřin a tu horní plínku ze sebe zkope 😅 To mám vyzkoušené z léta, když jsem ho přikrývala v kočárku proti sluníčku.

florentina
11. říj 2011

@romcovaklarka no nahou u nás taky často znamenalo v tričku a s podkolenkami, nebo taky u topení, neb mi doma nějak extra teplo nepraktikujeme.

sussanah
11. říj 2011

@romcovaklarka tak sundej plinku, bodycko zapni zpatky a neh ho proste obleceneho bez plinky, maz ti pocura obleceni 😉

romcovaklarka
11. říj 2011

@sussanah No to je taky fakt 🙂

florentina
11. říj 2011

@romcovaklarka @sussanah to jsem taky občas dělala, ale v takovém případě jsem ji nechávala jen v overálku bez plíny. Nikde jí tak nic neomezovalo a když se počůrala, tak i převlečení bylo jednoduché a byl počůraný jen jeden kus oblečení🙂

romcovaklarka
11. říj 2011

Teď jsem ho nechala pást koníky na jednorázové přebalovací podložce (měla jsem koupený jeden balík k Dr. a prací podložky mám teprve objednané) a vypadá to, že se mi z ní vyhodil na bříšku ☹ Ach jo, já to mimino furt jenom trápím 😝 No tak znovu a lépe... Jinak díky za rady a tipy a už to tu přestávám zaplevelovat tímto tématem 😉

florentina
11. říj 2011

@romcovaklarka ale jdi....rozhodně ho netrápíš, musíš to přece zkusit, jinak nebudeš vědět co je pro vás to pravé a co ne. A klidně zapleveluj...od toho tu to téma přece je 😉

angetha
11. říj 2011

Holky ty novorozenecké Anavy...nejsou moc malinké? 🙂 😎

sussanah
11. říj 2011

@angetha no zalezi, jaky je novorozenec, my od zacatku pouzivame ty jednovelikostni bez problemu (3,9kg porodni vaha a rychle pribira)

kkomtesa
11. říj 2011

@angetha já doporučuji jakékoli pleny vyzkoušet po 1ks. Nám jednovelikostní (sice nechvalně známé Sketch) protékaly ve 2,5M kolem nožiček (po narození 3,925kg byly velké), a jak sleduji hodnocení třeba na Bráně k dětem, tak i Anavy někdo strašně chválí (jednovelikostní), tak tam jsou i zprávy, že protékají. Jinak když jsme asi ve 3T začli látkovat, tak svrchnáčky jsme chvíli využili i novorozeneckou velikost do 5kg (Bambino Mio). Používáme zatím čtvercovky na novorozenecký sklad, a protečou tak 1x za 14dní.

angetha
11. říj 2011

Já mám velmi obsáhlou výbavu po prvním dítku, ale novorozenecké Anavy a vv Anavy tenkrát nebyly 😎 chci právě něco hodně do začátku, ve větších velikostech mám víc plen a i jednovelikostní, samozřejmě čtvercovky mám taky 🙂

ivuska.h
11. říj 2011

@angetha Jsou malé, pasují na novorozence od cca 2.5 kg, možná i míň. Vydrží pak do 5-6 kg. Pokud čekáš normálně velké dítě, tak je podle mě zbytečné kupovat víc kusů novorozeneckých, max. pár jen tak na parádu, jinak se dají jednovel. Anavy hned od narození, od těch cca 3.5 kg sedí bez problémů a vaječina neprotéká (jak psala
@kkomtesa o protékání, jak se píše na recenzích na Bráně, tak to šlo o Easy, tedy plenky vše v jednom, ne o kalhotkovky). Vícevrstvou vel. M taky v pohodě umotáš hned od narození.

angetha
11. říj 2011

@ivuska.h @kkomtesa @sussanah Děkuji 🙂

aemmi
11. říj 2011

@angetha jestli můžu poradit, tak jak psala ivuš, novorozenecké Anavy bych podruhé nebrala, ikdyž jsou roztomilý 🙂 já pořád nevěřila jednovelikostním plenám 😀 😅 takže jsem si ty novoroz. pořídila a malý budou za chvíli malý 😀 porodní váhu měla 3,5 kg 😉

ivca_doubek
11. říj 2011

@sussanah 😀 😀 😀

aemmi
11. říj 2011

@romcovaklarka Ech, já měla z látkovek úplně stejný pocit až do tohoto týdne, jsme u babičky a látkový pleny se mi nechtělo táhnout, navíc jsem chtěla spotřebovat ty balíčky jednorázovek, co jsme si nakoupili...a výsledek? malá je opruzená, což z látkovek nebyla, skoro každý kakání má protečený, takže praní jsem se stejně nevyhnula 😅 navíc jak se mi zdálo, že je z látkovek otlačená, tak z jednorázovek to samý, holt všechno jsou to pleny, které musí držet a těsnit, takže se těším domů na naše látkové plenky a příště je beru s sebou 😵

romcovaklarka
11. říj 2011

@aemmi Tak mně v papírovkách neprotejkal, otlačenej byl zhruba stejně, to je pravda. Mně spíš připadá tak jakoby subjektivně nespokojenější. Ale možná je to fakt nějaká koincidence, třeba se mu už nasazuje na zuby, nebo kdo ví co...

helulela
11. říj 2011

@sussanah no teda, zapnout mu nahatýmu bodýčko mě nenapadlo, super 😀 já se ho tu pořád snažím nějak navolno, ale bezpečně omotat čtvercovkou... má strašný dostřel, o víkendu si z přebalováku načůral do postýlky 🙂

sussanah
11. říj 2011

@helulela nojo, my bkm matky jsme vynalezave 😀