Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sussanah
12. říj 2011

@helulela pripomnela jsi mi ale nasi nehodu loni v lete s mlady, taky pokadil komplet bodycko, dupacky, podlahu a pro jistotu to jeste poradne rozetrel.. Podotykam, ze mel na svacinu tenkrat hrusku, takze to podle toho vypadalo 😖 A ja bkm matka stala nad pos.. ditetem a nevedela jsem, co mam vlastne delat 😀

sussanah
12. říj 2011

@romcovaklarka taky jsem tu vetu cetla 2x 😀

helulela
12. říj 2011

@romcovaklarka úúúúú, to zní hrozně, když jsi to takhle vypíchla

maly_prcek
12. říj 2011

@florentina Vkládačky jsou fakt jednoduché, určitě zvládneš - třeba český bambusový flís 3 vrstvy 30x12cm (nebo 2 vrstvy 60cmx12cm - já mám radši ty dlouhé) a jen nahusto ocikcakuješ... Látky jsou na sijemdetem.cézet, určitě bambusové nebo bambus-konopí... Dávat max.3 vrstvy kvůli schnutí...
My dávali do BG kapsovek 60cmx12cm ze 2 vrstev + origoš větší BG vkládačku a nebo 2x 60x12cm ze dvou vrstev... Na 3-4h to bylo...

florentina
12. říj 2011

@maly_prcek moc děkuji za rady, na látky jsem se už koukla, tak se do toho asi taky pustím. Jsem ráda, že jsi mi odpověděla tady, já se taky orientačně dívala do tématu "šijeme plenky vložky..." a zase jsem měla pocit, že jsem z jiné planety, že půlce výrazů tam nerozumím, neznám....přesně jak když jsem začínala s látkovkama...tak jsem to zase rychle zavřela 😵

joohana
13. říj 2011

@florentina Já jsem teda šicí antitalent, ale na savá jádra určitě bambusový flís z sijemedetem.cz 😉

helulela
13. říj 2011

Koukala jsem, na látkovkách mají pěknou slevu na BG kapsovky 🙂

rozarka65
13. říj 2011

Ahojky...tak jsem poprvé lanolínovala nebo jak se to říká...teď jsem vlňáčky vymáchala a hrozně lepí.....je to normální...nebo jsem udělala něco špatně? A dneska mi přišla jedna bambusová vv anavy a je super...musím ještě nějakou pořídit...🙂

betelgeuzz
13. říj 2011

@rozarka65 já se toho poprvé taky lekla, byla jsem od toho polepená celá 😀 Ale jak je 1x - 2x použiješ, tak ta lepivost zmizí. 🙂

rozarka65
13. říj 2011

@betelgeuzz Tak super,ještě mě čekají jedny...🙂 Díky...🙂

rozarka65
13. říj 2011

@betelgeuzz Musím pořídit ještě nějaké vlňáčky...mám troje a moje zlatíčko,které normálně do plínky nekaká, pokakalo hned dvoje...

rebelie
13. říj 2011

@helulela To mi nedělej, já jsem byla rozhodnutá už do porodu nic nepořizovat a teď takovéhle pokušení... Kapsovky BG jsou dost oblíbené a doporučované, že... ach jo, to je zas dilema...

rebelie
13. říj 2011

@helulela co ty GroVia - už je máš doma? Jaké jsou?

boudova
13. říj 2011

Také se mi GroVia líbí, zajímalo by mě, jaké jsou....

maly_prcek
13. říj 2011

@rebelie Tak BG bych se nechala klidně unést 😉

@florentina @joohana Ten český bamb. flís je teď chválenější než bambusový flís silný (ten stejně teď není)... Ještě je český bambusovo-konopný, mám ho doma, ale ještě jsem z něj nešila, tak nemůžu poreferovat...
@florentina No my jsme se teď na té šicí diskuzi trošku rozvášnily, objednávaly se nějaké hromadné látky z finska atd. tak jsme poněkud mimo 😀 😀

helulela
13. říj 2011

@rebelie ještě nemám, ale už mi přišel mail, že odeslali objednávku... třeba zítra budou a přes víkend testnu 😵 A ty kapsovky, jestli nemáš nakoupenou zásobu AIO, s klidem ber 😉

rebelie
13. říj 2011

@helulela Mám koupenou jednu Anavy Easy... tak bychom 1-2 BG určitě užili... ale nevím, nevím... zítra na to mrknu.

permonik7
14. říj 2011

ahoj holky, nestíhám dočítat ani přispívat, snad už se brzo přestěhujem a bude víc času i klidu.
Jen kdyby měl někdo zájem, prodávám 2 kapsovky Bum Genius - tmavě modrou a žlutou verze 3.0 ( cena 599,- včetně pošty) a 2 kapsovky Bum Genius verze 4.0 - limitovaná edice - jedna je tmavě modro-světle modrá a druhá černobílá. Jsou v naprostém pořádku, ty z limitky jsou jako nové, použité jen párkrát🙂 Cena 1.400,- pošta v ceně... Při odběru všeho možná sleva 😎 Nafotím a dám i na bazar, ale fakt nestíhám... Kdyby měl někdo zájem blejsknu to a pošlu mailem 😉

marky27
14. říj 2011

Tak k Vám jdu opět pro radu - jaké je lepší pořídit čč - Kikko Lux nebo Kikko nebělené Lux Eco (které jsou příjemnější na omak, lépe sajou,..)? A máte některá zkušenost s vlňáčkama Anavy?

andelka
14. říj 2011

@marky27 já mám 10 lux a 10 eco lux a nevidím rozdíl, nepoznám které jsou které a to už asi od prvního vyprání 😅

permonik7
14. říj 2011

@marky27 s vlňáčkama nee, jen s flísáčkama a ty jsou u nás velmi oblíbené 😉 vlnu jsme měli disana a super spokojenost. Pro malinky mimi mi přišly lepší ty natahovací.

romcovaklarka
14. říj 2011

Holky prosím vás flísáčky, když trochu navlhnou, tak se perou hned, nebo stačí usušit a ještě je můžu použít jako třeba vlňáčky? Jo a ještě, nevíte, zda se dá něco dělat s kapsovkou, která provlhává? Je to babyidea Anyhour. Jasně můžu na ní dávat svrchňáčky, ale něco jiného, jak to třeba naimpregnovat?

betelgeuzz
14. říj 2011

@marky27 záleží na co je chceš dávat. Na kalhotovky jsou dobrý, plenku na rovno moc neudrží, jsou docela pružné.
@romcovaklarka já je nechám uschnout a ještě použiju, pak ale začnou smrdět, tak to už peru.

angetha
14. říj 2011

@marky27 Nevím, zda nedělají novější varianty ale před dvěma lety jsem rozdíl poznala...Kiko lux eco stále drží tvar, ty obyčejné jsou slaboučké a jsou z nich nudle ( nevyžehlené) takže používáme jako kapesníky. a na některých mám třeba díry, protože fakt jen mám jako kapesníky nebo hadříky 😒

marky27
14. říj 2011

@angetha dík moc, pořídím lux eco 😉

@betelgeuzz no právě, chtěla bych je pro starší dcerku, a to jsem myslela, že bych jí dávala vv narovno. Tak radši pořídíme jiné 😅

florentina
14. říj 2011

@permonik7 hele nemáš v té nabídce nějakou chybu? 2 kapsovky BG z limitované edice s poštovným za 1400? Já kupovala nové, i stejné barvy, jednu za 500...

permonik7
14. říj 2011

@florentina chybu jen takovou, že 1400,- je cena za všechny 4 kapsovky 😉 Ty z limitky jsou celkem za 800,- 😉 dík za upozornění🙂

betelgeuzz
14. říj 2011

@marky27 na plenky na rovno jsem spokojená s vlňáčkama merinostar zapínacíma.

helulela
14. říj 2011

@romcovaklarka jestli provlhává ve švu, tak by to třeba šlo zavoskovat jako PULky

romcovaklarka
14. říj 2011

@helulela Já myslím, že přímo tou látkou 😔