Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

silente
16. říj 2011

@zihu - souhlas s @innes, Irmu? Nebo jinou deku ze stejného materiálu - 100% fleece 🙂

silente
16. říj 2011

@romcovaklarka - Medvídek super, u nás byl v pohodě. Vidíš, musím si ho objednat pro druhoče 😀 Jinak - nejdřív jsem prtě hrozně mazala, po každém přebalení a pak jsem koukala, že se mi prudí .... maminka mi pak řekla, jestli někdy míň není víc ... přestala jsem mazat úplně a hle, parááááda. Takže má spotřeba 1 Rybilka na rok 😀

silente
16. říj 2011

@florentina - chci medvídka kupovat, jakou má expiraci ten, co Ti leží doma 🙂

silente
16. říj 2011

@florentina - já jsem děsně líná máma na mazání sebe i mimi, takže jsem do koupele dávala Linolu a pak jsem nemusela mazat 😀
http://www.linolaweb.cz/produkt-linola-fett-olbad

florentina
16. říj 2011

@silente ahoj, je tam napsáno spotřebujte nejlépe do 12/2011...takže to pro tebe nebude aktuální 😉

florentina
16. říj 2011

@silente neřekla bych líná, ale chytrá máma. To jsem vůbec neznala a líbí se mi to, to určitě pořídím aspoň na zkoušku. Já sama jsem exematik a stále jsem vysušená, tak se na to těším, to by mohlo být dobré. Děkuji za tip.

silente
16. říj 2011

@florentina - hm, tak to ne. K tomu už asi čuchni a myslím, že rovnou poletí. A ta Linola je fakt super, jen mimi pak kapku klouže 😀

silente
16. říj 2011

Dámy, našla jsem na MMB jeden 6-ti kusový pokládek .... bambusové BBH:
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=48461952&tab=7
🙂

florentina
16. říj 2011

@silente po koupání mažu slunečnicovým olejem...takže s klouzáním už mám zkušenosti 😀 Jinak ten Medvídek je nenačatý a má ještě 3 měsíce, tak ho vyhodím až pak 😀 a nebo ho zítra zkusím rozbalit a zkusím ho na malé otestovat, ale obávám se, že podle čuchu to nepoznám, když nevím jak má "vonět".

silente
16. říj 2011

@florentina - poznáš 😉 Prostě stará věc 😝 😝 😝 😉

romcovaklarka
16. říj 2011

@florentina To poznáš, jako olej v kuchyni když je žluklý. Nebude to vonět jako něco, co bys napatlala na miminko prostě 🙂

boudova
16. říj 2011

Holky, teď nevím, jestli jsem postřehla novinu a nebo je to známá věc..., ale Kikko máj kalhotkové plenky? To se ví?

boudova
16. říj 2011

A svrchní kalhotky má taky....sem asi blesk co 😔

boudova
16. říj 2011

Jinak v sobotu se chystám na plenkové dopoledne obchodu V bavlnce v Praze, tak se těším a jsem zvědavá.

helulela
16. říj 2011

@rebelie @boudova @ladida.l hlásím první zkušenosti s GroVia 😉 Takže na pohled parádní, pěkně šité, příjemný, měkký materiál. Po celé vnitřní straně je všitá taková síťka, na kůži je příjemná, ale mám z ní trochu strach, z údržby a jak bude nasákat, aby kalhotky brzo nezasmrádly. Zatím jsme používali přes víkend a ok. Střihově sedí na Vítka pěkně, nízké určitě nejsou. Mezi nožičkama jsou dost úzké a kolem nožiček hodně vykrojené, takže spíš na plenky narovno, na vv Anavy vel. M akorát 😉 Jen tak pro zajímavost jsem ji zkoušela i na Adámka, ten má něco kolem 6 kg a na nejmenší zmenšení jsem do nich vecpala novosklad. Ale na něj jsou lepší kalhotky, obecně nemám zmenšování moc ráda.

helulela
16. říj 2011

@boudova občas jsem je zahlédla tady na bazaru, ale osobně jsem nezkoušela.... Jé, plenkové dopoledne, to bych šla taky 🙂

silente
16. říj 2011

@boudova - co to dopoledne zahrnuje? 😕

silente
16. říj 2011

Už to vidím ....

Sobota 22.10.2011 OSTRAVA

Sobotní plenkové dopoledne V BAVLNCE

Čas: 9 - 12 hod

Cena: zdarma

Místo konání: prodejna V BAVLNCE, Třebovická 5080, 72200 Ostrava - Třebovice

Plenkové dopoledne je určeno zejména pro těhotné nebo čerstvé maminky, které se chystají pořídit si plenkovou výbavičku. Dozvíte se zde potřebné informace o všech typech plen, vyzkoušíte si přebalit naše tříkilové nácvikové miminko, spočítáme vám náklady na pořízení různých plenkových systémů a jako dárek od nás dostanete malou brožurku s návodem na údržbu a skládání plen a užitečnými tipy pro přirozenou péči o miminko a ekonomické úspory.

V rámci sobotního plenkového dopoledne dostanete V BAVLNCE na zakoupené nebo objednané pleny 3% SLEVU!



Sobota 22.10.2011 PRAHA

Sobotní plenkové dopoledne V BAVLNCE

Čas: 9 - 12 hod

Cena: zdarma

Místo konání: prodejna V BAVLNCE, Prvního pluku 12, Praha 8 - Karlín

Plenkové dopoledne je určeno zejména pro těhotné nebo čerstvé maminky, které se chystají pořídit si plenkovou výbavičku. Dozvíte se zde potřebné informace o všech typech plen, vyzkoušíte si přebalit naše tříkilové nácvikové miminko, spočítáme vám náklady na pořízení různých plenkových systémů a jako dárek od nás dostanete malou brožurku s návodem na údržbu a skládání plen a užitečnými tipy pro přirozenou péči o miminko a ekonomické úspory.

V rámci sobotního plenkového dopoledne dostanete V BAVLNCE na zakoupené nebo objednané pleny 3% SLEVU!

Naše sobotní dopoledne doporučujeme zejména těm, kdo chtějí přijet autem. V sobotu se před prodejnou dá pohodlně zaparkovat.

florentina
16. říj 2011

@romcovaklarka @silente tak medvídek je podle mne ok, tak ho zítra zkusím na malé, přece jen když už jsem ho koupila, ať nehýřím.

rebelie
16. říj 2011

@helulela Díky za minirecenzi, dej pak ještě vědět, jak je to s tím zasmrádáním... Já zatím asi počkám a zkusím si vystačit po porodu s tím, co už máme, a pak se uvidí... Ledaže by přišly ty nové Blueberry, to bych asi ještě zaváhala...

boudova
17. říj 2011

Tady jsou další plenkové dny, ale to já už nestíhám z práce:
Praha - prezentace moderních látkových plenek
Kdy: středa 26.října 2011 od 17 hodin
Kde: sídlo sdružení Tereza, Haštalská 17, Praha 1, nedaleko metra Náměstí republiky (trasa B) - popis cesty
Bližší informace: info@latkovepleny.cz, 724 602 604
Na prezentacích si budete moci prohlédnout moderní plenky a doplňky, které prodáváme v našem e-shopu (systémy Popolini, Imse Vimse, Bambino mio, Haipa- daipa), přivonět k dětské kosmetice Eoné a zeptat se na všechno, co vás k používání látkových plenek zajímá. Nabídneme vám též šátky, ekologické prací prostředky, dámské hygienické potřeby a další doplňky pro maminky a miminka.
Prezentace trvá přibližne 1,5 h. Vstup je zdarma a není třeba se dopředu hlásit.
Prezentace zkušená látkující maminka Jana Nedvědová.

Kurz zdravého přebalování Praha
Ukázka moderních látkových plen různých systémů zdravějšího přebalování.
Povíme si o výhodách používání látkových plen, jak začít a co si připravit, jaké existují typy plen a svrchních kalhotek, péče o pleny a péče o dětskou pokožku. Na panence si názorně ukážeme přebalování do látkových plen.
Předvedeme si i doplňky k přebalování a vhodné pomůcky pro maminky.
Zodpovíme všechny Vaše otázky a budeme se Vám plně věnovat i po prezentaci s vlastním výběrem látkové výbavičky.

Na prezentaci není nutné se hlásit předem.

KDY: 26. 10. 2011, 14:00
KDE: Brána k dětem, Náplavní 11, Praha 2
Cena: 50Kč - při nákupu Vám bude částka odečtena a prezentace je tak ZDARMA
tel.: 725811631
e-mail: branakdetem@seznam.cz
info: http://www.branakdetem.cz

zihu
17. říj 2011

@innes no mozna sehnala, ikea tady ma zastoupeni, ale vsechno je tak 3-5x drazsi nez u nas a taky nemaji veskery sortiment jako u nas...

helulela
17. říj 2011

@zihu my máme ikeu z ruky, koupila jsem v tescu obyč tenkou flísovou deku a je taky ok. Nebo kdybys někde sehnala nějakou netkanou textilii, kterou by ses nebála dát dítku na zadek. Ta mi přijde to samé, co separačky Canpol.

helulela
17. říj 2011

@rebelie na novoška bych je já osobně nebrala

andelka
17. říj 2011

@silente tos tu neměla dávat, Bavlnku mám 15minut pěšky 😅 a zrovna jsem objednala čtyři Pastelky a pro miminko IV svrchňáčky v Sku 😅 to si budu muset vymyslet program, abych nemyslela na to, že je slet látkařek 😀 já bych beztak zas něco koupila 😅
@boudova kalhotkové plenky má, a těmi zkušensot nemám, ale se svrchnáčky jo a mají blbé suché zipy, pendrek drží. 😝

kackabk
17. říj 2011

Ahoj maminky, hlásím se s dotazem: je třeba nějak hlídat, jak dávám na malýho AIO plenky? Mi včera vrchem prosákla na bodynko Anavy, předtím mi prosakovala i BBH, to jsem si myslela, že nám nějak nesedne třeba střih nebo tak, ale u všemi bez vyjímky vychvalovaných Anavy mě to překvapilo, tak si říkám, že dělám něco špatně - připadá mi, že se dostala do kontaktu ta podšívková látka s tím body, kousilínek se ohrnula směrem ven a že to z té látky nějak natáhlo. Mám ten střední díl nějak zkoušet přehýbat dovnitř? Nebo to může být tím, že bylo třeba zvýšit savost více vkládačkama a nějak to prostě steklo? A nebo si mám prostě u ležícího mimuša odpustit komfort aio plenek a hledět si kombinace něčeho + svrchňáků?

florentina
17. říj 2011

@kackabk já AIO používám od narození, takže vzdávat se jich v používání určitě nemusíš. A s tím, že by nestačila savost...to se mi úplně nezdá, ten problém řeším až teď v 9m. Jasně, každé mimi čůrá jinak, ale myslím, že to ještě Radovan nepročůrá. Předpokládám, že u Anavy používáš obě vkladačky /krátkou a dlouhou/, takže by to mělo stačit. Já mám holčičku, takže úplně neporadím, ale myslím, že by pomohlo jinak skládat ty vkladačky. Určitě ti ještě nějaké maminky kluků napíšou. Prostě kluci čůrají víc vepředu a pokud se pak kalhotky ohrnou a kouká vnitřek ven, tak to přes to asi opravdu vyvzlíná. Taky je asi důležité při balení, aby pindík směřoval dolů a né nahoru, ale to je asi jasné, jen píšu vše co mě napadá.
Mě se tohle stalo párkrát u BG kapsovky, ale zase prozměnu na zádíčkách na vrchu plenky. A bylo to přesně tím, že když do té kapsovky strčím vkladačku, tak je nahoře takový kus flísu, který se přes to jakoby přehne a právě se mi párkrát stalo, že se jakoby povytáhl ven, nijak dramaticky, jen okrajem a i tak od toho byla malá celá mokrá.

kackabk
17. říj 2011

@florentina Jo, na těch zádíčkách mi to vyvzlínalo u těch BBH, tohle bylo na bříšku. Měla jsem tam právě jen dlouhou vkládačku tak, že vzadu jsem nechala jednu vrstvu a vepředu tři - právěže mi připadalo, že větší savost zatím ani nepotřebujem, tak jsem krátkou nedala. No jako budu to zkoušet, moc ty aio fakt ještě nenosíme, mám je zatím spíš jako nouzovku, když se malej prokadí na všechny troje svrchňáky - stalo se včera 😀 A díky za to upozornění na BG, ty jsem ještě nezkusila, tak si na to aspoň dám pozor 🙂

ivuska.h
17. říj 2011

@kackabk Jestli jsi měla vpředu tu dlouhou vkládačku na třikrát, asi už ty kalhotky jakoby odstávaly od těla tím pádem se mohlo bodáčko dostat do styku s vnitřkem plínky. Takže bych spíš dala jen nadvakrát a dobře utáhla plínku (kdyžtak pošli fotku malého v plínce, podívám se, někdy lidi fakt málo utahují a pak to dělá problémy). Taky jestli je nemáš aspoň 5x prané, ještě můžeš čekat zvýšení savosti.

kackabk
17. říj 2011

@ivuska.h Tak jo, fotku vložím, dobrý nápad, stejně si nejsem pořádně jistá, jak ty plíny na malého upravovat, tak pohled odborníka neuškodí, ale teďka je plínka v pračce 😉 Jinak praná určitě byla víckrát, musím přiznat, že ji mám z druhé ruky (po jednom dítěti a vypadá perfektně, takže nepředpokládám, že by byla nějak opotřebená...). Ale nechci z toho dělat detektivku, poprvé to bylo úplně v poho, jen že se mi prostě teď stalo něco podobného co s těma BBH, tak jsem se chtěla optat na nějaké základní chyby, jestli je prostě nedělám 😉