Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

elaaa
18. říj 2011

@kkomtesa Takže se ti fleky vypraly jen užitím soli na skvrny? Já ji mám z DMka.

sussanah
18. říj 2011

@helulela no s temi velikostmi u LA ti fakt nechci moc zarucene radit, sama v tom jeste tapu. Maly ma tu kuklu vel 1, ma ted neco pod 5kg a spis vetsi hlavicku (ale nic extremniho 😉 ). Ta kuklicka je mu vcelku dobre, jeste tam ma urcite rezervu, ale do roku mu teda rozhodne nebude, to by me hodne prekvapilo.. Jinak LA ma celkove trochu "mensi" obleceni, i mlademu jsem objednavala tricka 104 a je akorat a to ma bezne 98.

silente
18. říj 2011

Ad lanolín, zde:
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/lanolin-...
(jen jsem koukala jak puk, že mnou založená diskuze má slovenský název, tyhle změny mě občas dostávají 😀 )

sussanah
18. říj 2011

@silente cesky uz asi vsechno o lanolinu vedi 😉 😀

florentina
18. říj 2011

@helulela téma plevelíš, ale užitečně, jen tak dál...mě ty kukličky taky zajímají. Já koupila teď na veletrhu outlest kukličku, je tenká, sedí pěkně, ale zatím nemám ozkoušeno a musím říct, že jsem si taky představovala spíš nějakou teplou. Ale pani povídala, že tenhle spešl materiál když je vedro odvádí ho a když je zima hřeje a do velkých mrazů přes to ještě čepičku...no jsem na to zvědavá

sussanah
18. říj 2011

@florentina zatim muzu potvrdit, ze se v outlastu nepoti a neprehriva

florentina
18. říj 2011

@vendulak Gro via nemám, ale i když je to asi pocitově blbé, předpokládám, že ta síťka taky uschne a PUL svrchňáčky určitě nejsou dělané na prání po každém použití. Osobně si myslím, že i ty normální PUL, pokud jsem pochopila správně, že pereš každý druhý den, pereš moc často. Jako když jsou pokakané chápu, ale jinak větrám, střídám a peru cca jednou za 10-14 dní. Jako ono je to fuk, můžeš je tak často klidně prát, ale ten PUL se dříve opotřebí a o to dřív ti začně provlhat.

florentina
18. říj 2011

@elaaa já teda pokakané potírám vždy a skvrny nemám. Skvrny mám až teď od nezničitelné mrkve 😠 . Ale myslím, že i pokud nebudeš natírat a skvrny budou, že na čtvercovkách to tak nevadí, většinou se po čase flek opere sám. A když pak v létě necháš usušit na slunci /což teď není aktuální/, tak ti zmizí.

florentina
18. říj 2011

@silente teda to mi hlava nebere. Na to téma jsi mi nedávno dávala taky odkaz a jednoznačně byl název český...to jako fakt nechápu 😅

florentina
18. říj 2011

@sussanah no jo outlast né outlest...ale tak to jsem ráda, děkuji za info.

silente
18. říj 2011

@florentina - no je to ta samá diskuze, co jsem Ti dávala odkaz ... nechápu, proč ji přejmenovali? Navíc jsem ji vždy vyhledávala jen pod slovem "lanolín", víc toho v názvu určitě nebylo. Proč taky 😅

sussanah
18. říj 2011

@florentina je, ja si ani nevsimla, zes to napsala jinak 😉 ale zatim fakt dobry, doporucuju

helulela
18. říj 2011

@vendulak já svrchňáčky větrám jako ty a peru je, když začnou zasmrádat a nebo je malý pokaká. Jak už ti psala Flo, prát takhle často je zbytečné. S GroVia to dělám zrovna tak. Taky jsem se té síťky bála, že budou nasákat a budou zasmrádat dřív, ale zatím to vypadá celkem ok. Ale snažím se s nimi přebalovat včas, aby plína v nich nebyla totálně durch.

helulela
18. říj 2011

@romcovaklarka @sussanah @florentina holky díky za info k těm kukličkám. Vyberu radši tenké a přes to čepičku. Ono samotné vypadají dost legračně, brácha měl jako prtě podobnou masku trpaslíka na karneval 😉

romcovaklarka
18. říj 2011

@helulela Jo vypadají, ale mně v tom přijde strašně roztomilej 😵 Ta manymonths je právě taky tenoučká, takže teďka mu ji dávám jen tak a pak mu na to dám ještě čepičku, ale budu aspoň veďet, že si ji neshodí, nepotáhne mu do uší...

helulela
18. říj 2011

@romcovaklarka ve 4M určitě, ale u Vítka už mi to přijde divný 😉

romcovaklarka
18. říj 2011

Ještě prosím vás kdo nosíte děti, pochopila jsem že do nosítka by se neměly dávat flísáčky, protože tím tlakem provlhnou. A co vlňáčky, s těmi je to stejné, nebo se do nosítka hodí? Přijde mi z PULek takovej otlačenej, když si to představím ještě v tom nosítku...

romcovaklarka
18. říj 2011

@helulela Jé, já jsem kukličku nosila na hory ještě tak do šesti let bych řekla. Ještě měla nahoře takovej dlouhej cop 😀

helulela
18. říj 2011

@romcovaklarka ok, vzdávám se 😀

michamicha
18. říj 2011

@florentina já už malýmu dávám jen outlastový čepky 😉 teď jsem mu koupila tu zimní zavazovací s kšiltem a je super!!!

sussanah
18. říj 2011

@helulela me teda taky prijde roztomily v kukle i mlady a to uz ma 2r 😉 A hlavne kdyz v tomhle pocasi nepocasi lita po venku, tak je potom rozehraty a sundava si cepku, kdezto kukla mu nevadi, neni v ni spoceny a pritom mu netahne na usi a dutiny.
Jo a sama nosim na hory kuklu pod cepku 😉

kkomtesa
18. říj 2011

@elaaa Ano, množství dávám odhadem, nejvíc asi něco přes půl víčka nádoby, ve které to mám, musela bych to odměřit na lžíce, kolik to je, někdy je to trochu vidět, ale kdybych dala víc, tak se to celé krásně vypere. To je fajn, příště zajdu do DM. Jenom jsem měla problém se skvrnami, když jsem nechala plenky déle v kyblíku nebo pytli (víc jak tři dny), tak to chytlo modrou barvu, nevím, co přesně to je, tak jsem je pak dávala na první šňůru vysluníčkovat a znovu namočit a vysluníčkovat, tak to docela vyšisovalo.

florentina
18. říj 2011

@romcovaklarka není to to samé, vlňáčky můžeš do nosítka použít. Ty mají svou impregnaci, takže pokud je naimpregnováno, neprovlhají. Ale časem zase začnou a impregnace se musí tím lanolínem obnovit...ale to je jasné. Jinak já teda nemám nosítko, ale šátek a dlouho jsem malou dávala do "kolébky" a pak byla hodně otlačená a vůbec mi přišlo, že jí i ta tlusná plína jakoby mačkala bříško, tak jsem nakonec skončila u papírovky do šátku. Ale teď už chci dávat jen do "sedu" a tam už mi z tohoto důvodu látka nevadí, ale kvůli otlačení dávám ty plenky co mi přijdou nejjemnější a vlňáčky.

florentina
18. říj 2011

@romcovaklarka kukličku jsem taky nosila dlouho, ale nedobrovolně 😉

florentina
18. říj 2011

@michamicha tak to je prima.

florentina
18. říj 2011

@kkomtesa jé s tou modrou barvou se mi to také párkrát stalo a to jsem vždy měla v kýblu max 3 dny...jsem si říkala, že je to nějaké divné, ale neřešila jsem to...tak to by mne zajímalo co to teda je...asi nějaká chemická reakce?

romcovaklarka
18. říj 2011

@florentina Dík. Právě jsem taky myslela, že bych mu do nosítka dávala co nejhebčí plínku, aby jí neměl obtisklou ještě dva dny 😅

maly_prcek
18. říj 2011

@sussanah Tak vy jste zas nestandardní velikost 🙂 To mi připomíná, že bych tu naši vel.1 měla honem vytáhnout, ať to unosíme 😉

No, pár zavazovaček se hodí - hlavně když měl malý otlačené stehýnka, tak se hodily (přeci jen žádná gumička) a s vlněným obdelníkem na léto byly taky fajn... Ale jinak souhlas, jet je furt si taky neumím představit...

sussanah
18. říj 2011

@maly_prcek nj, co nadelam, rodim proste trosku vetsi deti, ktere hoodne rycle rostou 😀 BTW me se taaaak libi to jmeno, co jste male vybrali, uz se kocham asi podesate 😵

maly_prcek
18. říj 2011

@sussanah Tak do třetice holčičku (neboooj, bude jí slušet i autíčkový komplet 🙂 ) a můžete se opičit 😉