Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

evicka7
4. čer 2009

taky máte žmolkatý lovíky? já je mám chvilku a vypadají, jako kdybych je měla rok

marci
4. čer 2009

Já taky používala Ulricha a teď koupila čistý lanolín v lékarně a fakt je to mnohem lepší!! a žádný fleky mi to neudělalo ani na disanách ani na lovíkách 🙂

lucinecka
4. čer 2009

Evi, já na nich žmolky mám, ale mám je už skoro rok. Na funkčnosti to ale neubírá 🙂

Marci, fleky mi to udělalo asi protože jsem tu lázeň měla moc studenou a tak se všechen lanolín nerozpustil. Teď už to snad bude ok.

nelinkav
4. čer 2009

Marci, a ten lanolín se prodává jak? Mě nabízeli krém, když jsem řekla, že chci v prášku, tak prý to neexistuje, že je to přír. tuk, tak to nemůže být v takovým složení 😲 Z krému přece neudělám tu lázeň, ne?

schnek
4. čer 2009

a když to rozpuštíte, kápnete tam nějakej šampon na vlnu?

nelinko, v horký vodě se to rozpustí 😉

nelinkav
4. čer 2009

Schneku, takže mám vzít ten krém a do vody??? Někdo tu psal o lžičkách, tak jsem z toho byla zmatená 😅

schnek
4. čer 2009

co je krém? jako že je to mast a naváží ti, nebo že se to prodává v tubě? dá se lžička do horký vody, trochu šamponu (na vlnu, dětskýho, lovely, perwolu...), rozpustit, dolít studenou a máčet (nechávám přes noc, občas promíchám). Líp to chytá na na vlhký než na mokrý, takže já je vyperu v pračce a nechám vyždímat a po kůře je vyždímu zas, do večera jsou suchý 😉

khamoro
4. čer 2009

Holky, máte některá zkušenost s lovíkama interlock? Mám jedny jersey, spokojenost veliká, ale občas mi přijde, že to některý kalhotovky nepřekryje. U toho interlocku píšou, že jsou nční, tak aby zase nebyly až nějak extra robusní 😒 .

Jo a ten lanolin navažují do kelímku (jako od lékárenských mastiček) a konzistenci o má asi tak podobnou jako vosk na lyže.

somik
4. čer 2009

Holky, tady je recept na lanolínování vlňáčků z lékárenského lanolínu, mám ho od jedné maminky, zaručeně funguje 🙂

Do vřelé vody (stačí trocha) dát lžičku ADEPS LANAE, nechat rozpustit a pak kápnout dětský šampon, až vznikne bílé mléko, pak doplnit studenou vodou na cca 1 litr a nechat v tom kalhotky přes noc namočené.

Nám zatím neprovlhly 😉

makinka.1
4. čer 2009

Nelinko,v prasku asi fakt neexistuje. 😉
Me Loviky zmolkujou jen ty Crepe,Jersey ne.Coz to mi nevadi,hlavne,aby neprovlhaly. 😉
Ja dneska v te lekarne teda zpusobila docela rozruch,nejdriv nevedeli,jestili ho maji a pak prinesli kilovej kelimek,jestli pry opravdu myslim toto.Tak jsem rekla ze jo a oni na co pry to mam,jestli se tim chci mazat .Kdyz jsem vybalila story o plinach a vlnaccich,tak koukali.Jedna holcina tam trochu vedela woco go,ale pan vedouci netusil a docela to se mnou rozebiral,kdyz jsem cekala,nez to navazej.Od chlapa me ten zajem prekvapil! 😀
Jo a pozor,rikali,ze na lanolin muze byt docela casto alergie,ze se to snad i zkousi pri testech,kdyz je podezreni na alergie.Tak s tema opruzeninama bych pockala,radeji asi maznout treba nejdriv na predlokti a pockat,jestli to neco neudela!

pikitko
4. čer 2009

Mohly byste mi poradit ohledně vlňáčků. Mimi se má narodit v létě a jak jsem pochopila, vlňáky jsou dobře prodyšné, ale malé mimča je dost pročurají. Jakou velikost mám pořídit a které jsou dobré? Díky

lucinecka
4. čer 2009

Schneku, já tam šampón dávám, ale jak ta lázeň chladne (udělám ji takovou spíše teplou ale ne zas moc) tak se v ní udělají z toho lanolínu žmolky a nalepí se na vlňáky a pak to flekatí 😝 Dneska jsem to nedělala jako vždy přes noc ale jen tak na 2 hoďky a mastný je to dost a žmolky nebyly 🙂

Pikitko, vlňáky používáme hodně lovíky (Loveybums) jersey nebo crepe (já mám osobně radši jersey 😉 ), na novoška asi Ska, pak vzít Mka, která vydrží dlooouho, páč rostou s dítětem. Na noc bych vzala natahovací disany 🙂

byyz
4. čer 2009

tak já se jdu zeptat jak se vyrábí lanolinovej nálev na vlňáky a vy to tady zrovna probíráte, super
kdybyste někdo sháněl Bez plenky, tak ho maj v Luxoru....to sem koukala, vůbec by mě nenapadlo, že tam takový věci prodávaj, tak už ji mám doma 🙂
jo a ty kiko bambusky - jak jste to mysleli (nebo spíš myslely), že krepovatěj? já čekám a furt nic....za jak dlouho asi? (mám je tak měsíc a půl a peru několikrát tejdně....a fakt jsem je nevyžehlila)

makinka.1
4. čer 2009

pikitko neboj,kdyz se poradne nalanolinuji,tak neprotecou. 😉 A s vyberem souhlasim s Luci.

mysinka
4. čer 2009

Byyz, mně zkrepovatěly jen některé... ty, které jsem koupila první, vůbec, 2. a 3. várka už jo 😝

byyz
4. čer 2009

pikitko, já myslím, že problém vlňáků u malejch mimin není s pročůráváním, spíš když ti proteče vaječina až na kalhotky, tak pulky hodíš do pračky a s vlňákama je víc práce (vyprat, nalanolínovat, dlouho schnou)

ijo
4. čer 2009

mě vlňáky neprotékají, používám jen Adeps Lanae. A já fandík CuddleWool vlňákům, mám je skoro rok, nežmolkují a jsou jednovelikostní...a fakt sedí i prťatům.

nelinkav
4. čer 2009

Holky, děkuju moc za osvětlení procesu lanolizace 🙂 Holt pro mě to muselo být jak pro blbečky, mě ona zmiňovaná lžíce strašně zmátla, páč mě nenapadlo, že bych na ni mohla vytlačit obsah tuby (tu mi nabízeli a já pohrdla 😔 😀 ). Tak zítra pro to mažu, ale zatím mě celej ten proces teda moc nenadchl, abych nezůstala u PULek...

ijo
4. čer 2009

nééé, není nad přírodu, já lanolizaci mám fakt ráda

zdenkaradek
4. čer 2009

neli, neboj láska k vlně přijde spolu s létem a horkem 😉 . Já jsem loni taky spíš jela PULky, to jsem přecházela z jednorázovek na látkovky, tak jsem vlně moc nevěřila. Ale nějaké vlňáčky jsem nakoupila a ono to časem dozrálo, jedeme tedy i pul, převážně na čč, na kalhotovky dávám vlňáčky a na noc taky. Teď už mlsně koukám po Cuddlewool, na noc by se mi líbily CuddleWillie (ale ty mi zase přijdou zbytečně drahý, ale zase jsou jednovelikostní) a ještě přemýšlím o Lovíkách Crepe 😎

Jinak se tu někdo ptal na Loveybums Interlock - tak střihově jsou stejné jako Jersey, akorát jsou silnější. Takže když dávám na noc BBH bambus tak to tam musím pěkně poštelovat, aby nevykukovaly ty lemy okolo nožiček, což mě přesvědčuje o tom že na noc na kalhotovky jsou asi nejlepší vlňáčky natahovací.

CO se týká lanolínu, tak taky mi ho někde nechtěli prodat, nakonec jsem ho ale sehnala, taky mi říkali o té alergické reakci, tak jsem tam paní magistře vysvětlila, na co to chci, tak z toho byla nadšená, že to ještě neslyšela. Nicméně lanolín impregnaci od Ulricha tu mám taky, ještě neotevřenou a moc jste mě s ní nepotěšily, děvčata ☹ . Zato lanolín impregnace od Imse Vimse funguje dobře, teda nám joo 😉

samicka
4. čer 2009

loviky interlock mam a jsou to krasne drzaky na noc

Lanolinem cistym ( Purelan od Medely- původně na bradavky) jsem prckovi ted ze zoufalství natrela jakesi podezrele pupínky/ potnicky/ vyrazku/ koprivku ??? Co nmel kolem pusy a na vickach- nejdriv jsem myslela, ze ze slintání a zmoulani vseho v puse a pak oči, ale ta víčka mi nějak nesedela, no taxem mazla a vyraznelepsi, zítra uz to možná bude super

Prcek dnes testuje Brani ovci rouno... Hm, voni jako malá ovecka ( prcek) 🙂)), krasaasne a hned bych si na nej lehla k nemu 😉

Videly jste LIMITED EDITION IB SIO??? Wooow hned bych do nich šla!!!
puntiky a tygr ;)
zahlidla jsem je nahodou na tom webu nappyparadise

Lus- nebudou na Brane? 😉

kyri
5. čer 2009

wow - lus, brouzdám bránou, koukám na novinky...
...no, asi se neudržim 😅

evicka7
5. čer 2009
lucinecka
5. čer 2009

Tak limitova edice IB mě nijak neoslovila, možná proto že jsem nedávno koupila podobný dalmatinkový CT a suma za plíny se blíží šílené částce 😲 Plín už máme fakt dost, takže zůstávám imunní 🙂

pikitko
5. čer 2009

Luci, Maki a Byyz děkuju za odpovědi. Natahovací bych vzala ty disany - vzít asi tu nejmenší velikost 62/68? Dají se použít i přes den v létě? Píšou tam, že v létě chladí a zabraňují přehřátí. Jsou nějaké podobné těm Loveybums (takové tenčí, nenatahovací) viděla jsem třeba Imse Wool nebo Popolini - Woolwrap? Díky ještě jednou za rady.

ijo
5. čer 2009

vlňáčky jsou nejlepší v létě, prcek se ti nezapaří. Podobné lovíkum jsou CuddleWool, jsou jednovelikostní a my je milujeme.

pikitko
5. čer 2009

Nebo ještě vzít fleesáčky pro to nejmenší Haipa daipa fleece. Nevíte, jestli jsou k něčemu? Na shopu, kde chci objednávat, totiž ty Loveybums nemají ☹ .

ijo
5. čer 2009

to nevím pikitko,vezmi si CuddleWool, stačí ti jedny

makinka.1
5. čer 2009

Pikitko na novoska urcite ty Disany nejmensi,ale jak pisou holky,priprav se,ze ta vejcina protyka a dost casto i na vlnaky.Ja teda mela stesti a mela jsem vcelku nesrandici dite,ale holky co tu popisovaly,ze se jim mimi pokadi pri kazdym kojeni by ti asi rekly,ze na novoska jsou lepsi PUL.Rychleji schnou a nemusil je lanolinovat.Jinak natahovaky bych v lete pres den asi nedavala,jsou bytelny,na to se hodi slabsi,ja jedu jen Loviky,takze jinak zkusenost nemam.
Kdyby mel nekdo zajem,prodavam tyhle vlnaky. 😉 https://www.modrykonik.cz/bazar/show_entry.php?...