Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

betelgeuzz
27. říj 2011

@boudova to záleží, kde je chceš používat. Já mám doma tu měkkou přebalovací podložku a na tom čč. Tu pěknou přebalovací jsem měla jen jednu, teď jsem ještě jednu přikoupila.

marky27
27. říj 2011

holky, a u těch BB svrchňáčků - je lepší sucháč nebo patentky?

zuzu_elen_sofie
27. říj 2011

@jmisa díky moc, ještě by mě zajímaly reálné počty, kterých kolik atd...
vybrané jsem to měla docela podobně, jen od pohledu se mi líbí více ty wrapky a bummis(moc mě neberou ty thirsties) , žádné ze zmiňovaných jsem neviděla a neošahala, tak nevím jeslti je v nich nějaký radikální rozdíl nebo si mám vybrat prostě podle vzoru.. hlavn jak sedí kolem nožiček předpokládám hubeňoura

z AIO mám akorát zatím doma jednu pidi IB SIO velikost S, dále 1x tutto, ale nevím jak bude sedět na pidi mimi, a pár vívcevelikostních různých... pak jsem taky přemýšlela o http://www.detskeplenky.eu/latkove-pleny/grovia... ale tak nějka mám radši suché zipy.... dávala jste normál plenku nebo bambusovou? normální prý vydrží málo...zase nechci přebalovat co hodinu.. případně bych tam přidala co mám vyzkoušeno kikko bambus froté 30x30 na třetiny.. máte nějaké vychytávky na pidi mimi?

díííííííííííííííííky

helulela
27. říj 2011

@boudova já mám taky jen jednu repre, když jdeme někam mimo domov. Doma mám na přebalováku čč.

helulela
27. říj 2011

@zuzu_elen_sofie mám jedny ty TB - jsou silnější, hooodně gumové z vnitřní strany. Jsou relat. velké, vel. 1 dávám doteď na čč narovno (Vítek má asi 12 kg). Na novoška spíš jen na kalhotovky, protože nemají kolem nožiček ta křidélka, tak nevím, jestli by dobře těsnily.

jmisa
27. říj 2011

ONO TB maj velikost 0 na novorozence, ta 1 je fakt velká.

Já myslím, že ty TB i v AIO jsou víc vycpané než Grovia.

zuzu_elen_sofie
27. říj 2011

@helulela TB konkrétně myslíš které? já mám v úmyslu: http://www.latkovky.cz/kapsove-AIO-pleny/TEENYFIT/ a a jejich svrchnáky nejmenší http://www.latkovky.cz/nepropustne-PUL/totsbwrap/
moje starší dcera má ve třech letech 13kg.. tak to by ve svém dvou a půl kilovém mládí měla určo velikost 1 dlouuuuuuuuuuuuuho velkou :-d

zuzu_elen_sofie
27. říj 2011

@jmisa já docel apočítám i s tím že tam budu strkat kde co je jasné že do aio grovia TB nic moc nedám navíc a k tomu mi to porteče a stejnak musím dát nový obal...proto nevím kolik svrchnáků + AIO budu celkem potřebovat nehledě na vnitřky

helulela
27. říj 2011

@zuzu_elen_sofie TB myslím svrchňáky

jmisa
27. říj 2011

@zuzu_elen_sofie já bych na novoše vzala troje svrchní PUL, ono záleží, jak často bude kadit a občas to prostě proteče, dvě jsou minimum a 3 podle mého optimálně, na starší dítě, pak už třeba stačí ty dvoje, ale s tou novošskou stoličkou.....

AIO bych koupila na parádu tak dvoje troje. V těhc TB - TeenyFit a pak Easyfit jsou už vkládačky součástí, u většiny ostatních značek se musí ještě počítat s nějakým dovycpáním, takže kupovat další konopný nebo bambusový vkládačky apod.. A dál bych se rozhodla, co bude vyhovovat.

Já jsem třeba měla i kalhotovky - Haipa daipa, nebo bambusky od Baby Lucy, Tots Bots, jako na novoška dobré, ale pak to syn hodně pročůral, tak se to s dalšíma vkládačkama cenou dostávalo na úroveň některých AIO. A stejně jsem měnila PUL u každého přebalení, aby to větralo...

zuzu_elen_sofie
27. říj 2011

Hele holky a máte někdo zkušenost s plenkami sweet monkey?

http://www.sweetmonkey.cz/eshop/obchod.php

rozarka65
27. říj 2011

@zuzu_elen_sofie Má je kamarádka a je s nimi moc spokojená...🙂

ivuska.h
27. říj 2011

@boudova Mě stačí 2, ale nemáme nehody, takže je peru minimálně. Při přebalování byly nehody jen cca 1. měsíc (zato jednou dostřelil z přebalováku až na zeď za vanou, což je asi metr a půl daleko 😀 ).

angetha
27. říj 2011

@zuzu_elen_sofie Taky jsem se na ně tuhle ptala a pak jsem se dozvěděla že firma sice česká je, ale šijí se stejnak v Číně..materiál nevím, zda má ty atesty...už jsem po tom pak nepátrala a rozhodla jsem se pro jistotu 😎 😀

zuzu_elen_sofie
27. říj 2011

@jmisa super tak jedny totsky a jedny bummis - které ti přišly lepší? a pak ještě jedny...
pak mám z AIO - IB v Sku, dejme tomu že přiobjednám jedny TeenyFit-ty vícelikostníEasy asi nejdou nastavit na úplné pidi mimi... případně jednu grovii pidi a asi potom uvidím ni? já tipuju podle starší dcery že nám budou více pasovatnepříliš široké plenky a hlavně i podajné v rozkroku, byla drobounká...včera jsem dal apíspěvek kde jsem ji přesvědčila aby si oblékla plenku novou na mimíka - která je od 5do 7kil podle výrobce a měla ji ve svých 13Kg a 91cm dobrou...tak asi tak...budem pidi... 😀

silente
27. říj 2011

@zuzu_elen_sofie - neznám ..... koukám na ty gumičky kolem nohaviček u těch prvních, nedokážu vidět, jak moc jsou funkční. Vypadají ale moc hezky.

zuzu_elen_sofie
27. říj 2011

@angetha to je sice smutné a škoda, ale není to pro mě priorita, kde se šijíí....zase jako skoro jediou si ji můžu prohlédnout tu v ostravě v obchodě v bavlnce...tak jednou přemluvím manžu a sjedu tam aspoň ji ošahat mají i podložky, tak uvidím jak na mě zapůsobí...

zuzu_elen_sofie
27. říj 2011

@silente no jasněěě škaredé bych si nevybrala 😀
já závidím těm pražákům mají tam tolik obchodů kde mohou nato koukat 😉
tu je sem tam něco a většinou ne to co mě zajímá :-d

zuzu_elen_sofie
27. říj 2011

@rozarka65 na úplné pidi mimi asi nebudou ale tak od 4 kilo asi jo....ne? 😎

zuzu_elen_sofie
27. říj 2011

@silente tadyjdou plenky hodně zvětšit tak kukni doborným okem http://www.brouczech.cz/obchod/moderni-prebalov...

jmisa
27. říj 2011

@zuzu_elen_sofie ty svrchní TB maj asi měkčí kolem nožiček, já měla na novoška bílé a to je fakt jemné, pak ty větší jsou materiálově podobné, jen u těch nožičech jsou trochu jinak vyřešené. Stáhnout jdou oboje. Určitě bych teda začala na nejmenších velikostech.
Co se týká AIO od Tots, tak pokud to nebude čtyřkilák, tak bych šla do TeenyFitek a v těch větších bych asi zvolila novější kolekci easyFit - Rainbow, je to jemnější matroš na omak, teda ten vnější
http://www.latkovky.cz/kapsove-AIO-pleny/easyfi...

tady na dovozci je maj v těch nových barvách i TeenyFit, je to fakt jemnější
http://www.moderni-pleny.cz/store/department-40... - koukej, kde je označení NEW

zuzu_elen_sofie
27. říj 2011

@jmisa díky kukala jsem 😉 škoda že tam nemají ty moje vzory ty jejich duhové jsou takové silné barvy mám radši pastelové...třebas ještě dodělají 😉 asi koupím teda po jednom svrchnáky apidi AIO tots a pak uvidím 😎

zuzu_elen_sofie
27. říj 2011

@jmisa ještě polopaticky....tak svrchní tots wrap ti přišly lepší jak bummis?

jmisa
27. říj 2011

@zuzu_elen_sofie no to asi nedodělají, tohle je nová kolekce,není to tak dlouho, to spíš bude něco jinšího zase 😀

jmisa
27. říj 2011

@zuzu_elen_sofie na pidi miminko asi jo, protože to nemělo tak znatelnou gumku kolem nohou. Ale pak kolem těch 4 kil už to bylo fuk 😀

silente
27. říj 2011

@zuzu_elen_sofie - tak u těch TB bych se u novoška bála, že proteče vaječina, pak už pohoda.

zuzu_elen_sofie
27. říj 2011

@jmisa počkej a to je dobře že to nemělo znatelnou gumku kolem nohou? 😀
jako prakticky, esteticky či jak?

zuzu_elen_sofie
27. říj 2011

@jmisa protekla ti vaječinka? 😀 cos tam skládala novosklad, kalhotkový, na rovno asi ne že?

jmisa
27. říj 2011

@zuzu_elen_sofie no já měla bílé a u těch to bylo v pohodě, nic mi neproteklo, právě ta gumka nebyla tak znatelná, jak opticky, tak šla i na omak líp stahnout. Ale já teda používala hlavně čč na draka.

jmisa
27. říj 2011