Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

marky27
30. říj 2011

holky, potřebuju od vás další radu - mám problém s tím, že po vyprání jsou plínky cítit čůráním. Je to asi i tím, že hůře schnou,protože když bylo hezky a sušila jsem venku na sluníčku, tak to nedělalo. no budu muset pořídit sušák na topení. Peru tak, že nejdřív plínky v pračce vymáchám, pak přidám ostatní prádlo, peru na 50 v Lovele nebo ořeších. Místo aviváže přidávám pár kapek 100% eterického olejíčka. Na víc stupňů se mi prát moc nechce, abych si ty plínky rychle nezničila a ocet dávat nemůžu kvůli plínkám a vkládačkám z bambusu. Co s tím? Třeba nějakou dezinfekci (MioFresh)? Jak tomu předcházíte vy?

llluckaaa
30. říj 2011

@deniskakubicek Ahoj, já mám tyhle plínky doma. Bohužel moc moči v sobě neudrží a začínají brzy provlhat. Teď mě napadlo dovycpat ještě froté vkládačkou od Popolini a drží znatelně líp. A taky mi přijde, že nejsou moc velké.

llluckaaa
30. říj 2011

@marky27 Já peru na 60, program na 2 hodiny 40 minut v Persilu sensitiv a přidávám ocet. Ten ocet se nemá dávat do bambusových? To jsem ještě neslyšela... Proč? Já ho normálně dávám a žádný problém s tím nemám...

ofelieee
30. říj 2011

@marky27 já peru v mýdlovým slizu a nedělá mi to... jako vidím rozdíl mezi tím, jak to bylo v létě a teď... ale peru na 60, už 7 měsíců, a ty plínky mi přijdou pořád pěkný, nijak moc nezničený. Je pravda že máme hodně suchej panelákovej vzduch. Schnou teď do takovýho tvrda, to venku nebývalo. Takže jsem zase začla žehlit s napařováním...

marky27
30. říj 2011

@llluckaaa no prý ten ocet ty bambusový pleny ničí. Ale prý jen ty z bambusové viskózy, jestli si to pamatuju dobře (kdyžtak mě někdo opravte), z bambusového froté se můžou, těm ocet prý nevadí. A jelikož peru plínky s bambus. viskózou při každým praní plínek, tak ocet nepoužívám radši vůbec 😢

ofelieee
30. říj 2011

I já si jdu pro radu - asi měsíc se mi Kuba skoro každou noc pročůrá. Dneska třeba byl durch už ve 3 ráno, tak jsem, poprvé snad od šestinedělí, přebalovala v noci... Je fakt že poslední dobou hodně špatně spí a tak se po nocích o hodně víc kojí a tak asi logicky i víc čůrá... Tak pro dnesšek jsem rezignovala a dala papírovku. Jaký používáte plíny jako noční, jaký svrchňáky a kolik hodin v tom děcka stráví bez pročůrání? Díky.

marky27
30. říj 2011

@ofelieee no taky chci začít se slizem, až dodělám Lovelu. Já suším v chodbě, kde není až tak příliš teplo, tak to jde pomaleji. To bude možná ten problém. Ale chci to právě nějak řešit a začít sušit doma na sušáku přidělaným na topení. No zkusím ještě prát na 60.

marky27
30. říj 2011

@ofelieee no já sice dávám taky papírovku, ale zkoušela jsem asi 2x dávat Anavy kalhotky s obouma vkládačkama a na to PULky Thirsties (i když na noc jsou lepší asi vlňáčky, že víc větrají, ale zas tolik neudrží) a vydrželo to (cca 11 hodin). Plínka byla durchum durch, ale pyžamko suché. A to malá čůrá taky dost, hodněkrát má papírovku už kolem 5 ráno taky pročůranou až na pyžamko.

marky27
30. říj 2011

@ofelieee jo a prý do 14 dnů by měla být spešl noční kalhotková plínka taky od Anavy 😵

ivuska.h
30. říj 2011

@marky27 On ten "bambus" je všechen bambusová viskóza... Froté je jen typ látky, vlákno je pořád to samé.

ivuska.h
30. říj 2011

@marky27 Desinfekce je podle mě nejlepší Sanytol (http://www.drogeriekylie.cz/cistici-prostredky-...), mají ho běžně např. v DMku.

marky27
30. říj 2011

@ivuska.h jo tak vidíš, dík za opravu 😅

marky27
30. říj 2011

@ivuska.h a pomůže to od toho zápachu?

katyxq
30. říj 2011

@ivuska.h Díky za odkaz na ten Sanytol, zatím nepotřebuju (ještě není koho do plínek balit 😉), ale píšu si pro jistotu, třeba přijde příští rok vhod.

llluckaaa
30. říj 2011

@ofelieee Já dávám popolini ultrafit s vkládačkou a přes to popolini vento a vydrží to 11 hodin

ivuska.h
30. říj 2011

@marky27 Jojo, ten zápach způsobují bakterie, které tam žijí (viz smrad "mokrého hadru"), Sanytol je zabije, tudíž pak nemá co smrdět 🙂 Ony ty batolata mají už dost agresivní čůrání, já dávám tu desinfekci do praní cca každé 3 praní, pak je to OK.

sussanah
30. říj 2011

@ofelieee ja pouzivala anavy kalhotovky a do toho bmb vv jako vkladacku a nahoru pulky thirsties. Vydrzelo to celou noc, ale potom okolo 10-11 jsme ho zacali davat v noci curat, takze nevim jak by to zvladalo potom.

sussanah
30. říj 2011

@ivuska.h a po tom sanytolu to nema zadny "chemicky" zapach? urco asi extra machani navic, ze? Taky nad tim uvazuju, protoze zaciname prat co 3dny a docela uz pliny zapachaji a mam pocit, ze potom smrdi i ta pracka. Mam z toho ale divny pocit, ze na maleho pujde buhvi jaka chemie 😖

ivuska.h
30. říj 2011

@sussanah Ne, ten Sanytol je tak jaksi trochu navoněný, ale není to nic dramatického, je to dost slabé a není to žádný hnusný chemický smrad. Dávám to do hlavního praní a máchání navíc nedávám. Myslím, že se to tak vymáchá dostatečně, ale určitě pro klid duše můžeš nechat ještě extra máchání.

florentina
31. říj 2011

@sussanah já ten sanytol používám taky, dávám tam co se dává aviváž a dávám máchání navíc. Plíny nijak chemicky nesmrdí, podle mne to nemá žádnou vůni. A zápachu z moči nás to taky zbavilo.

deniskakubicek
31. říj 2011

@llluckaaa Diky moc!

reruna
31. říj 2011

@florentina a ten sanytol neodbarvuje? v drogerii mi paní totiž říkala, že prý na barevné se to nemá dávat, že to odbarví?

zuzu_elen_sofie
31. říj 2011

fajn diskuze holky, zrovna mi dochází prací prášek, snažím se zaměřovat na eko, můžete mi poradit osvědčené tipy? Budu posléze prát novovrozeecké plenky a k tomu mám tříletou slečnu co se ušpiní kde čím.. slyšela jsem že dobře pere ulrich, misssiva, s dedrou nevím jak na plenky..taky jsem viděla v makru reklamu na toto: http://www.feeleco.com/ máte zkušenosti?

silente
31. říj 2011

@zuzu_elen_sofie - já peru v prášcích od Eurony a jsem spokojená. Jiné nemohu posoudit 😕
http://www.eurona.cz/eshop/virtualni-katalog
Určitě se Ti u nich kdyžtak vyplatí se zaregistrovat (je to zdarma) a nakupuješ pak cca o 20% levněji než vidíš ty katalogové ceny 🙂

katyxq
31. říj 2011

@zuzu_elen_sofie Já peru svetry a podobné věci v Ecoveru, aviváž taky Ecover a vše ostatní pro nás s manželem v Sodasanu color sensitive (je to bez barviv a parfemace, takže je to takový žlutohnědý gel, cítit je jen trochu tak nějak kyselo-mýdlovitě), neb mám na většinu čistících a pracích prostředků alergii (podezírám hlavně ty parfémy a konzervanty v běžných prostředcích), o ekzém nestojím, takže se mi praní poněkud prodraží, ale ten Sodasan mi zatím vyšel poměrem výkon/cena nejlíp (např. Ecover na normální prádlo skoro nic nevypral 😒), zatím se všecko vypralo (něco až po 2-3 praních, jako flek od třešní, ale taky jsem na to nedávala nic speciálního na fleky).
Ale jak plínky, to zatím odzkoušené nemám, dám vědět v prosinci 😉.

zuzu_elen_sofie
31. říj 2011

@silente koukám tam a co kokrétně máš?

sussanah
31. říj 2011

@ivuska.h @florentina diky, tak teda vyzkousime

sussanah
31. říj 2011

@zuzu_elen_sofie my pouzivame http://www.qalt.cz nevim, jeslti to je vylozene super ekologicke (ma jen propujcenou znamku "ekologicky setrny vyrobek", ale je to urcite na lepsi urovni nez persil&spol. A teda vyprane mame perfektne vsechno, neni to prevonene.

marky27
31. říj 2011

@ivuska.h a ten sanytol dáváš kažé tři praní (tzn. 3x ano a pak třeba 2x ne), nebo každé třetí praní?

silente
31. říj 2011

@zuzu_elen_sofie - pro malou tenhle: http://www.eurona.cz/eshop/praci-prostredek-na-...
• Bezpečný a jemný k citlivé pokožce. • Neobsahuje parfémy. • Obsahuje výtažky z Aloe vera. • Účinně vypere dětské nečistoty z oblečků, plenek, ... • Obsahuje bělidla a optické zjasňovače. • Bělicí přísady jsou šetrné k barvám. • Co je dobré pro děti, prospívá i dospělým. • Dermatologicky testováno Státním zdravotním ústavem. • Složení umožňuje úplné vymáchání, na oblečení nezůstávají žádné zbytky přípravku. • Dokonalá rozpustnost zajišťuje účinné čištění – působí okamžitě a napadá obtížně odstranitelnou špínu a skvrny (i skvrny od vajec, krve, trávy…). • Prostředek je možno použít při všech teplotách (40-90 °C) a na všechny druhy tkanin vhodných k praní.

- já peru nejčastěji na 30 a dobrý

pro nás pak ten na bílé, barevné a gel na černé
máme tady děsně tvrdou vodu, tak se mi vyplatí to kupovat jako tablety (všechny ty prášky kromě toho na černé jako tablety dělají)