Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

betelgeuzz
11. lis 2011

@zuzu_elen_sofie no to spíš záleží na velikosti, co máš, jak jsou široké v rozkroku. Jsem teď promačkávala BL a IV a jsou přibližně stejně měkké.

betelgeuzz
11. lis 2011

@dandelion nemám zkušenost, ale bambino si chválí na plenky na rovno, na novosklad moc ne.

dandelion
11. lis 2011

@betelgeuzz a na novosklad jaké svrchňáky jsou nejlepší? nebo osvědčený?

dandelion
11. lis 2011

@betelgeuzz a na novosklad jaké svrchňáky jsou nejlepší? nebo osvědčený?

betelgeuzz
11. lis 2011

@dandelion každý má oblíbený jiný 🙂 Někdo HD (ty jsem já ráda neměla), thirsties, já mám zkušenost s BL fix a IV organic. TAky mi sedí flisáky anavy.

aemmi
11. lis 2011

@dandelion Já mám thirsties, ty jsou dobrý, IV, tak dobrý a HD, ty taky nejsou špatný, jen jak jsou na patentky, tak mi to dýl trvá, než to zapnu, což když má hlad a řve, mě tak nějak vyčerpává, ale ted už ty HD taky dávám docela ráda 🙂

aemmi
11. lis 2011

Holky, já mám zapeklitej dotaz, zatím máme jenom PULky a ted bych ráda koupila bud flísáky, nebo vlnáčky, malá má hodně řídkou stoličku a dost čůrá, co budelepší? Hádám, že vlnáky pracnější na udržbu a flísáky můžou protékat, že 😀 Já mám tak nějak více chut na ty flísáčky, jaká značka se vám osvědčila?

dandelion
11. lis 2011

@betelgeuzz @aemmi díky.. teď už se s tím zkusím poprat 🙂 ;)

innes
11. lis 2011

@aemmi já bych řekla, že u takovýho prcka by ti flísáčky provlhat neměly. Těch vlňáčku bych se trošku bála, ale zas jestli máš chuť to furt lanolínovat, tak klidně 🙂 Kdybys chtěla, tak mám holčičí flísáčky Anavy na bazárku 😉

aemmi
11. lis 2011

@innes právě že furt lanolínovat nechci, takže mi to taky hraje spíš pro flísáčky...děkuju, zatím ještě nejsem rozhodnutá 🙂

innes
11. lis 2011

@aemmi dcera přestala mít tak častou stolici po6 tinedělí, tak zkus třeba chvíli počkat a možná i ty vlňáčky budou v poho 🙂

nikol_0
11. lis 2011

@aemmi Já jsem vlňáky lanolinovala 2-3x do roka. Mezitím jsem je i několikrát vyprala. Já myslím, že by to stálo za vyzkoušení. osobně jsem d fleesákama spokojená nebyla. Ale každý ti určitě řekne něco jiného, stejně si to budeš muset zkusit 🙂

aemmi
11. lis 2011

@nikol_0 a jaký jsi měla vlnáky? Tak to vyřeším tak, že koupím obojí a bude 😀

betelgeuzz
11. lis 2011

@aemmi já mám zkušenost jenom s flisákama Anavy a jsou fajn. Už jsem psala, že jsem je dávala na Juli a sedí ji. Nejdřív jsem je ale musela zabavit Alici 😀 A Juli už vlňáky dávám, teda jenom na noc. Mám ručně pletené. Ale ona už nekadí denně.

aemmi
11. lis 2011

@betelgeuzz No tak kájina kadí tak 2x denně hodně, takže se to už dá vysledovat, kdy asi nebude, ale na noc bych si to nelajzla.

Jo a když je počůraná tak, že je celá plenka vlhká, tím pádem trochu i svrchnáky, nesmrdí pak ty vlnáky/flísáky a nemusí se prát? Ona má tu moč dost agresivní, včera měla IB SIO, vršek vlhký nebyl, ale když jsem k tomu čuchla, tak jsem málem omdlela, nechápu, jak píšou že stačí vyměnit pouze vnitřek a vršek jde použít znova 😕

zuzu_elen_sofie
11. lis 2011

@aemmi moje tříletá dcera měla plenky jen an noc na čůrání od ledna jsem zahájila prací, a ať počůrala jakékoli v noci bylo to na vyvrácení ta moč tak zapáchá že by bylo nemyslitelné jen větrat - pravda dcera patří k extremně pijícím a teda čůrajicím ale i tak asi podle mě moč od určitého věku prostě nemá šanci jen k vyvětrání, a to mluvím o plenkách itti bitti, momms touch, popngro(nejhorší pro nás) pop in(taky mě neuspokojilo), coolababy, jkao většinou udržely i extrémy ikdyž stalo se že proteklo ale edivila jsem se tomu množství 😀 jen ty popky mi přišly vždycky provlhlé a navíc groo neforemné

romcovaklarka
11. lis 2011

@aemmi Já mám vlňáčky od Disany natahovací a jsou to fakt držáky, ale je fakt, že pro ty pidi mimi neustále kakající to asi není ideální. Flísáčky mám tots bots a anavy a oboje jsou dost spolehlivé ale přes celou noc je vyzkoušené nemám, lepší teda ty anavy a jsou i takové měkčí bych řekla. Vlňáčky i flísáčky jenom větrám, flísáčky teda pak peru po pár dnech a vlňáčky vydrží "voňavé" dlouho - resp. když jsou čerstvě sundané a vlhké, tak se zdá že smrdí, ale jak uschnou, tak se to opravdu vyvětrá. A vršek od itti bitti taky používám furt dokola, ale já to dělám tak, že mu tam dávám jednu čč a měním mu ji prakticky po jednom počůrání, takže ten vršek asi nestihne nijak zasmrádnout.

aemmi
11. lis 2011

@romcovaklarka No asi přece jen zkusím spíš ty flísáčky, ikdyž vlnáky mě taky lákají 😀 a že by teda Anavy 🙂
Ona ty IB měly k doktorce a pak mi usnula v kočárku, takže v nich byla minimálně 4 hodiny, ale jako smrdí i když je má o dost kratší dobu 😒

sussanah
11. lis 2011

Holky, mozna blby dotaz, ale uvazuju (stale a porad) na vlnakama. Maly se mi v noci docela zaparuje pod plinkou, davam mu bmb vv nebo komplet anavy s flisovou separackou. Docela ji ma na zdimani. Prebaluju ho tak po cca 4h, vetsinou pri kojeni, ale nad ranem ho naposledy prebalim ve 4 a pak uz jen prubezne kojim az do rana (uz nemam na prebalovani silu). Myslite, ze by vlnaky mohly problem zaparovani vyresit nebo ho mam spis casteji prebalit? Uvazovala jsem i nad papirovkou, ale nevim, jeslti by to nebylo stejne nebo horsi. Maly jeste jednorazovku nemel, tak ani nevim, jak by reagoval. Nekdy ma po noci i cerveny zadek s teckama, ale pres den to vetranim zmizi.

betelgeuzz
11. lis 2011

@sussanah ty taková "stará" látkařka a ještě jsi nezkusila vlňáky? 😀 Já je právě dávám na noc, v noci nepřebaluji, tak mi to příjde lepší, že je to prodyšnější. Určitě to bude lepší, než jednorázovka. Zkus a uvidíš.

romcovaklarka
11. lis 2011

@sussanah Já si myslím, že by to možná vyřešit mohly, i když plínka úplně mokrá k ránu stejně asi prodyšná nebude, svrchňáky nesvrchňáky. Já malýho v noci nepřebaluju, ale nijak zapařenej nebývá, i když plínka je ráno pomalu na ždímání 😅 Vlňáčky mám natahovací Disana, ty jsou super. Pak mám teda ještě jedny jakoby merinostar, takové tenčí ale ty mám na den, nejsou naducané, ale tolik zas neudrží.

zuzu_elen_sofie
11. lis 2011

holky narazila jsem na toto: http://www.baby-eshop.cz/vicevelikostni-pleny/p... a toto:
http://www.plenka-czech.cz/hoja/eshop/1-1-LATKO... můžete mi k tomu něco říct? nato se strkají svrchňáky? nebo jak to funguje? to neproteče?

evlyn
11. lis 2011

@zuzu_elen_sofie mám - teda starší typ - s všitou vkládací plenkou, musí na ně přijít svrchňáky....

helulela
11. lis 2011

@dandelion já hlasuju pro Thirsties a hlavně Imse Vimse Organic - ty mám v malých velikostech nejradši
@sussanah my jedem přes den v PUL a na noc vždycky vlňáky nebo flísáky. Mám z toho lepší pocit, kluci snad taky, ale okem vyloženě nějaký velký rozdíl nepozoruju. Já teda v noci nepřebaluju a tvoji frekvenci přebalování fakt obdivuju, přebalovat ještě častěji by mě osobně už zabilo. Nevím, jestli vlňáky váš problém vyřeší, ale když tě lákají, určitě zkus.
@zuzu_elen_sofie navrch svrchňáky. Mám ty bambusové, ve velikosti 1 na novoška super, vel. 2 na větší už celkem k ničemu.

sussanah
11. lis 2011

@betelgeuzz no ja jsem totiz lina latkarka a PULky me prijdou nejpraktictejsi 😀
@helulela ja bych ani nechtela prebalovat, ale maly je tak uzasne bkm, ze me proste prinuti.. On se tam proste tak dlouho vrti a knuci, dokud nevstanu, nedam na nocik vycurat a nedam cistou plinku 🙄 Hele a kkdyz neprebalujes, to mas maleho nejak extra namazaneho ze se nezapari?

helulela
11. lis 2011

@sussanah tak to jste fakt oba úžasný 😀 Když jsme u BKM, mám takový amatérský dotaz. Adámek je hrozný držák, když spí na vycházce, tak vydrží klidně tři hodiny suchý. Doma ho pak zkouším dávat čůrat nad umyvadlo, ale i když ho tam držím dobu a je fakt nastartovaný, většinou nic neudělá. Dá se nějak pošťouchnout, aby se vyčůral a jak dlouho má cenu tam s ním stát? Případně nějakou jinou fintu... 😉
Adámka moc nemažu, na noc většinou Rybilkou nebo nějakým vzorkem v porodky, nic speciální, ráno pak důkladně větráme. Takový jakoby zapařený je, ale opruzeniny se mu nedělají a v záhybech taky nic nemá, nevím, jak to dobře popsat.

betelgeuzz
11. lis 2011

@sussanah já myslela, že vlňáky běžně používáš, tak to si tě asi pletu s prckem 🙂 Já taky nepřebaluji a ani nemažu. Zjistila jsem, že u nás jsou opruzeniny akorát z kakání, takže jak přestala kadit, tak je v pohodě.

sussanah
11. lis 2011

@helulela no s mimcama je to podle me tak, ze je proste neprinutis. Ja teda kdyz vim, ze bude curat, tak ho necham rozbaleneho, chvilku s sni hraju a kdyz se mi zda, ze uz, tak zas na nocnik. Dneska mi teda taky nechtel a nechtel, tak jsem ho rozbalila, dala mezi nohy jen cc a nakojila. Ja jsem videla, ze uz se pousti, tak jsem soupla na nocnik a slo to hnedka. Ale zadnou opravdu extra fintu neznam, ti moji kluci nejak proste funguji sami. Jinak na nocniku nechavam tak max 2-3min, kdyz nic, tak nic.
@betelgeuzz jj prcek jede ve vlne, ja jsem lenoch 😀 Maly mi totiz zacervena i kdyz treba jen nekolikrat po sobe kaka do nocniku ☹ Na noc ho mazu (pres den vubec), ale po ranu, i kdyz v noci nekaka, tak ma zadek cerveny, vylozene zapareny. Jeste jsem uvazovala, jeslti to nemuze byt tou flisovou separackou, ale zas je to jedine, v cem je fakt suchy.

helulela
11. lis 2011

@sussanah ok, budu ještě zkoušet, třeba na to přijde

dagmarkaaa
11. lis 2011

@sussanah jasné vlňáky zkus, přijde mi to takové příjemné, nikde neotlačí. Zas tolik péče nepotřebují 😉 . V noci teda vystřídám vlňáky a PUL protože též v noci 1-2x přebaluju a malý nebyl zapařený nikdy. Přebalování v noci mě zmáhá, sice nedělám bkm ale začla jsem nedávno dávat malocha kadit do lavóru, no minimálně 6x denně je to průtokáč. Alespoň už neřeším skvrny na plínách. Ovšem tak si na to zvykl že i v noci kňourá a vyžaduje tak dlouho že si potřebuje ulevit že fakt musím vstát. Zezačátku jsem nechápala, kojila furt dokola a pořád nebyl spokojen😅
@dandelion na novosklad mi přijdou nejlepší na sucháč, to ani není potřeba snapka když se to rychle utáhne. Mám IV Organic a Thirsties 1. vel a obojí supr.

sussanah
11. lis 2011

@dagmarkaaa pry nedelam bkm a co to asi je jineho, kdyz davas maleho kakat do lavoru?? 😀 Ale ty mimca jsou fakt uzasne, proste si o to natvrdo reknou tak,ze to proste nejde prehlednout 🙂

Tak ja teda vyzkousim ty vlnaky z fleru