Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sinala
22. lis 2011

@hojda Neporadím Ti originál z obchodu, ale já sem si ušila podle střihu z ekozahrady a ty malému sedí od narození. Jen se narodil větší (4,22 a 57 cm). Nevím, jak to bude u 3 kilových miminek. Paní z ekozahrady šije i na zakázku, tak můžeš zkusit u ní.

hojda
22. lis 2011

@sinala Díky, tak já žádné velké mimi neočkávám, malej měl v termínu 2,71 a 51 cm, takže huběňour.

aemmi
22. lis 2011

@romcovaklarka Mně vadí, že body větší velikosti má strašně od krku, ale doted jsme neměly problém zapnout body přes plínu, jen ted už pomalu vyrůstá z 62 a začínám dávat jednovelikostní Anavy, takže extendor je nakonec dobrej, já mám originál (jsem líná a střevo k tomu).

betelgeuzz
22. lis 2011

@hojda já jsem měla BL fix velikost XS a IV velikost S. Dobré jsou prý thitsties, ale ty mám až od M.

gingera
22. lis 2011

@romcovaklarka
@aemmi moc děkuju za podněty ... vypadá to, že to skutečně budu muset ještě trochu promyslet, a to jsem si myslela, že už mám vyhráno 😅
Extendor zkusím prozatím jeden a uvidíme, kdyžtak doobjednám, stejně tak síťka, podložky nechám prozatím 2ks (jednu na doma a jednu na cesty), bambusové kikko odkládám na neurčito, když jak píše @aemmi z nich nejde novosklad, oproti tomu možná zařadím vv a zaměřím se tedy na kalhotkové pleny. Ještě jednou díky holky! Je moc fajn mít se s kým poradit, nikoho takového ve svém okolí nemám, tak možná ještě na nějakou tu radu přijdu. 🙂

baca
22. lis 2011

Ahoj holky,
kdybyste chtěly, prodávám vlňáky Cuddlebuns béžové jednovelikostní, Swaddlebees béžové na druky M, Anavy natahovací modré M.

A mám dotaz na "vysloužilé" látkařky - hodláte skladovat čč pro své děti až vyrostou a bdou mít děti? Já už bych totiž pár plinek zakonzervovala, ale nevím, jestli to má smysl. Samozřejmě jen ty pěkné a bez gumek.

mmiirrkkaa
22. lis 2011

@baca Přemýšlela jsem o tom - po mamce jsem zdědila 30čč, ale používáním jsem zjistila, že kiko eco lux jsou mnohem pevnější a kvalitnější, než ty od mamky, takže až přestanem používat plíny, pokusím se věci prodat nebo poslat dál. Dle mého to nemá cenu... ale je to jen můj názor.

elaine
22. lis 2011

@gingera K plínám už tu je postřehů dost. K tomu buretovému hedvábí. Pořídila jsem si ho, ale malej se mi neopruzoval. Já jsem ho ale využila v šestinedělí místo vložky do podprsenky (rozsříhla napůl a zapošila v ruce-trochu se to páře, takže trpělivost). Kojila jsem pořád, tak mi to bylo příjemný, opravdu to nějaké hojivé účinky mít muselo. Přepírala jsem v ruce ve vlažné vodě, suché to bylo hned. Takže doporučuji. Malému na zadek jsem to ale nikdy nedala, nebylo potřeba, navíc kadil nonstop do 3měs, tak by mi to bylo líto.

sinala
22. lis 2011

@baca já určitě čč nechám, pokud z nich něco zbyde. Po sobě jsem taky měla a používala a byly lepší než nově koupené ( ale to bylo před 12ti lety, kdy jiné látkovky nebyly nebo jsem neměla tušení).
Pokud je nebudou chtít určitě využití najdou. 🙂

gingera
22. lis 2011

@elaine děkuju za tip, to se může hodit 😉

helulela
22. lis 2011

@hojda doporučuju Imse Vimse Organic, případně Thirsties
@baca už jsem to taky řešila, ale spíš nenechám. Pěkných čč se zbavím, příp. chvíli schovám pro někoho z rodiny, a ošklivé si nechám na hadry.

baca
22. lis 2011

@helulela
@mmiirrkkaa
Právě taky váhám nad smyslem úschovy. Po nás jsem měla pytel čč, vybrala z toho snad 20 a ty už většinou taky dosloužily, rozpadlz se, kromě toho byly takové žluté, takže jsme je ani nebrala nikam ven. Jen bude asi problém překonat ten sentiment a zbavit se jich.
V rodině asi v dohlednu nikdo mít dítě nebude. Jenže taky nevím, jetsli si ještě jedno nepořídíme, ale to fakt nevím. Chtěla bych, ale teď na to nemám fyzicky ani psychicky sílu. jsem z nich nějak vyšťavená.

Mně tady totiž leží snad 30 čč kiko lux, na Marka je už nepoužívám, i když na Báru jsem je používala ještě hodně přes rok. A na běžné utírání je mi jich líto.

helulela
22. lis 2011

@baca tak vydrž pár let, třeba sesbíráš síly na třetě nebo tě přejde ten sentiment 😉 Se schováváním - když jsem byla těhotná s Vítkem, mamka vytáhla pytel věcí po nás a hrůza děs. Vybraly jsme nějaké čč a asi dva kabátky na doma, sama se divila, že něco tak hroznýho schovávala, přitom tenkrát jí to tak nepřišlo. Dělaly jsme si srandu, že asi čekala, že bude válka a budem rádi za tohle 😉 Větší věci pro školkáče už fajn, třeba bundičky na lítačku a tak, ale miminkovské byly fakt katastrofa.

betelgeuzz
22. lis 2011

@baca @helulela taky jsem už nad tím uvažovala, ale schovávat to nebudu. Lepší čč zkusím prodat, horší si nechám na ukllízení. Čč po nás teda nejsou nic moc, do čtverce to má daleko, takže používám spíš na podložku. Oblečení bylo většinou strašná umělotina 😒 Kdo ví, co se bude za 30 let používat za materiály.

maly_prcek
22. lis 2011

@hojda Já mám Thirsties Duowrap, brzy jsme dávali i flísáčky (Anavy a domamade), malá měla por. váhu 2,8kg... Dávali jsme novosklad a od 3 týdnů spíš narovno (daří se nám kadit do umyvadla) 😉 Na syna jsme měli i IV soft vel. S a taky fajné (por. váha 3kg)

helulela
22. lis 2011

@maly_prcek co říkáš na ty duowrap? Mně přijdou hrozně malé, tak na úrovni vel. S, spíš ještě kousek menší 😕

maly_prcek
22. lis 2011

@helulela Jo, tak menší jsou určitě (taky bych řekla tak menší Sko dle jednovelikostních), že by měly vydržet do těch jejich 8kg a 9m, tak to ani omylem, řekla bych tak do půl roku max. Ale jinak maximální spokojenost, pěkně sedí na novosklad i na rovné plíny... Já stejně pak pojedu od příkrmů spíš ve vlně, takže velikost mi neva... Střihově nám prostě sedí...

helulela
22. lis 2011

@maly_prcek jé, to jsem ráda, že divná nejsem já 😉 ale pak moc nechápu to dvojí zmenšování, pomalu stačí si místo nich koupit levnější S. Já už je pomalu vyřazuju, horem mi z nich pořád plína čouhá.

innes
22. lis 2011

@maly_prcek
@helulela holky, tak ty duowrap jsou pidi, jo? Já o nich právě přemýšlela na mrňouse. Mám ty dvojky pro dceru a spokojenost 🙂

maly_prcek
22. lis 2011

@helulela Jo? Já jsem teď na druhém zmenšení a to s přehledem (máme k 5kg)... Na začátku jsme dávali i to nejmenší zmenšení (ale fakt chvilu)... Já jsem i u D. jela hlavně XS (do cca 4,5m?), S jsme dávali chvilu a pak přešli na vlnu...

maly_prcek
22. lis 2011

@innes Jako menší jsou o fous než jednovelikostní Sko a nevydrží do 9m, jak píše výrobce, ale jinak do těch 5m )cca 6-7kg) minimálně podle mého jsou... Ono taky záleží na co je dáváš, na vycpanou kalhotkovku to nebude tak dloho jak na čč/vv...

helulela
22. lis 2011

@maly_prcek dávám je na novosklad a novor. IV, ale Adík je větší - porodní váha 3410 g, dávala jsem od začátku o jedno zmenšené a XS, teď má cca 6400 g, dávám S a duowrap jen v nouzi

maly_prcek
22. lis 2011

Hmm, tak A. je docela veliký, to se nedivim... Řekla bych, že jsou tak do 7kg s čč. Taky dávám novosklad (dovycpaný druhou čč na 1/9 do širokého balení) nebo dvě čč...

helulela
22. lis 2011

@maly_prcek no jo, nějak se rozjel, Víťa touhle dobou měl tak o kilo míň. Já to celkově myslela hlavně proti tomu, co uvádí výrobce, to mi přišlo fakt hodně vedle.

innes
22. lis 2011

@maly_prcek ze začátku bych dávala jen novosklad a pak stejně asi přešla na vlňáčky

@helulela M. na tom byla jako Adámek, tak si nedělám iluze, že druhý by byl prcek. Kdybys je časem prodávala, dej vědět 😉

ladida.l
22. lis 2011

@helulela náš Tomík je taky jiná váha než Marek. Už mu nezmenšuji žádný plínky - má přes sedm kilo. Myslím, že je den stejně "starý" s Tvým Adamem, viď?

mahafi
22. lis 2011

@gingera Ještě k těm vv, tam doporučuju investovat do anav, jsou měkkounký a dají se krásně poskládat do kalhotkového skladu 🙂. Z AIO mám Anavy easy a jsem s nima moc spokojená, taky mají vpínací vkládačky, kamarádky, co mají zkušenosti s pop-in, tak je dost nedoporučovaly (ovšem osobní zkušenost nemám). Ať jde dobře sestavování výbavičky 🙂.

elaaa
22. lis 2011

Holky, máte nějaké doporučení, jaké oblečení na látkovky? Eli má ted velikost 62 a máme problém s dupačkama. Na délku od krku po zadek jsou ji tak tak, ale nohy ji plandají. V tom nemůže být. 😠

luthien.k
22. lis 2011

@elaaa já nejraději na látkovky používám polodupačky... Nebo babylegs.

herminka
22. lis 2011

@elaaa Mně přišlo, že to byl problém cca do té velikosti 62, pak už asi plenka není na miminku tak disproporčně obrovská a sedí oblečení, které odpovídá věku. Anebo mám dlouhonohé dítě 😀