Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

makreluska
27. lis 2011

@ivuska.h
@romcovaklarka Díky za info.Mám ted těch plen tolik,že nemám už energii je ještě žehlit. Kámoška právě říkala,že se musí žehlit. Na 50 se vyperou dobře,ale kvůli bakteriím taky nevím.Alůe myslím,že těch 10 už takový rozdíl nebude.

rebelie
28. lis 2011

@makreluska Jestli se bojíš bakterií, tak možná těch 10° přidej, jsem líná to teď přesně hledat, ale svou roli to hrát může... žehlení podle mě nutné není, bakterie to sice možná zabije, ale to bys to musela vždycky žehlit bezprostředně předtím, než do toho mimčo zabalí... v šuplíku Ti na to stejnak nějaké mikroorganismy naskáčí...
@ivuska.h Ty mě těšíš - my totiž taky nežehlíme, dokonce ani nemáme žehličku (kterou teda asi kvůli vlizelínu budeme muset pořídit) a když někde řeknu, že nebudu žehlit ani oblečky na mimčo, koukaj na mě všichni jako na magora...

ivuska.h
28. lis 2011

@rebelie Já žehličku mám, ale žehlím převážně jen když něco šiju 😀 Jinak se u nás žehlí jen manželovy a moje trička, kalhoty a tak, teď už i větší dětské oblečení (čím větší kus oděvu, tím víc je vidět, když je to pomuchlané), ale s tím mi pomáhá moje babička, je to jediná výpomoc, co mi někdo poskytuje, tak se za to až tak nestydím 😀

mahafi
28. lis 2011

@makreluska já bych stejně jako rebelie přidala na těch 10 stupních, mám dojem, že některý bakterie opravdu umírají až těsně před šedesátkou.
@rebelie my taky nežehlíme, jen některý manželovy košile (a to dooost důkladně zkoumám, jestli je to fakt potřeba ;) ), na mimčo jsem hadýrky nežehlila vůbec. Teď teda občas čtvercovky, tak zhruba jednou za 5 praček.., ony jsou už pak tak zmuchlaný ty okraje, že se mi to blbě skládá :(.

rebelie
28. lis 2011

@mahafi Jé, další, kdo mě dneska potěšil 😉. Kdyby byl manžel manažer, co chodí denně v košilích, tak bychom museli náš přístup asi taky trochu přehodnotit, ale on naštěstí chodí v triku a těch pár košil, co má, vypadá po pouhém vyvěšení a uhlazení slušně, takže to neřešíme... a se čtvercovkama se uvidí, jednou za 5 praní bych to zvládla, jen bychom teda museli pořídit tu žehličku (což ale asi stejnak bude potřeba, pokud budu třeba víc šít).

rebelie
28. lis 2011

@ivuska.h Myslím, že by ses při 2 dětech a 3. na cestě a s rozjetým podnikáním nemusela stydět ani za paní na úklid a chůvu 😉. Takže jestli Ti občas něco vyžehlí babička to je fakt maličkost...

mahafi
28. lis 2011

@markusko taky jsem používala látkový vložky v šestinedělí, hodila jsem je do kýble s vodou a miofreshem a pak vyprala (už téměř čistý) na 60 normálně s plínama.

romcovaklarka
28. lis 2011

@rebelie S žehlením jsme na tom koukám dost podobně, manžel naštěstí vytáhne košili jednou za uherský rok. Na malého jsem vyžehlila oblečky jen jednou, před narozením - asi hnízdící instinkt 😀 jinak žehlím teda tu jednu košili za uherskej rok se sebezapřením 😅
@mahafi Když každou čč za mokra pořádně za ten založený okraj roztřepneš a pak pověsíš přes sušák přehnutou v polovině, budou se skládat úplně samy 😀 Přes nežehlící techniky já jsem profík 😀

rebelie
28. lis 2011

@mahafi @ivuska.h @markusko S těma látkovejma vložkama jste mě úplně zvyklaly... já si říkala, že přeci jen s očistkama to nebude úplně ono, abych to prala s dětskýma věcma (a na praní zvlášť nebudou síly)... jenže normálně používám kalíšek, takže bych si ty látkovky pořizovala v podstatě jen na to šestinedělí... takže asi zůstanu u klasikejch porodnickejch vložek a uvidí se (byť si po letech s kalíškem už vůbec neumím představit používání vložek)...
@romcovaklarka Tak já asi hnízdím jinými způsoby... a nežehlící triky se vždycky hodí - ostatně myslím, že je to o způsobu věšení a pokud to není nějakej úplně blbej materiál, tak dobře lze pověsit skoro vše...

mahafi
28. lis 2011

@romcovaklarka Taky protřepávám, jen někdy věší manžel a ten do těhle technik ještě úplně nepronikl.. už protřepává, ale neee tolik 😀. Ale i tak občas potřebuju uvést plínu zase "do původního stavu" a pak zase vesele nežehit 🙂. A košil taky naštěstí nenosí tolik a když, tak spíš ty, co se žehlit nemusí (naštěstí), mít za manžela manažera, jak psala @rebelie, tak by mě asi kleplo 😀.

katyxq
28. lis 2011

@rebelie Taky nežehlím, jen nutné věci (kalhoty, halenky, košile), když se oblečení dobře pověsí, tak se nic nezmuchlá 😉 (tudíž nenechávám věšet prádlo manžela, on to tak na sušák nafrká, že by se museli žehlit snad i ponožky). A žehlit miminkovské věci mi přijde zbytečné a poněkud nepraktické, to bych si musela sehnat nějakou minižehličku 🙂, s normální si to nějak neumím ani představit.

rebelie
28. lis 2011

@mahafi @katyxq Tak já mám super manžela - nejenže není manažer a nenosí košile, ale ještě umí věšet tak, že není potřeba žehlit (myslím, že i plínky bude umět dobře rozklepat) 😀

katyxq
28. lis 2011

@rebelie Ten můj je taky super, já moc nežehlím - on to beztak umí líp než já 😀, takže když něco potřebuje, tak si vyžehlí sám. Mu poskládám ty dobře vyvěšený trička do skříně, jenže on se v tom pak tak přehrabe, že toho polovinu zmuchlá 😠, tak to teda napravovat nehodlám, co si zmuchlal, ať si vyžehlí 😉.
Jediný, co budu asi žehlit na mimčo, tak budou čtvercovky, mnohem líp se mi pak z skládal novosklad (mám jich 30 takhle nachystanejch ve skříni 😉).

Látkový vložky jsem nějaké koupila, momentálně používám jen intimky, ty buď přemáchnu v ruce nebo je přihodím k něčemu, co peru bez aviváže (třeba ručníkům). Ale ty menstruační vložky si zatím moc neumím představit, jak budu prát.

rebelie
28. lis 2011

@katyxq Já už mám doma 3 balíky porodnickejch vložek a jeden normálních, takže už asi na látkový kašlu (stejnak se těším na kalíšek)... a čtvercovky jsem normálně všechny vyprala, pověsila a naskládala do novoskladu (bez problémů) a už jsou taky připravený v komodě - pěkně i se snapkou na vrch hromádky...

katyxq
28. lis 2011

@rebelie Tak to jsem na skládání plínek asi mnohem víc nešikovná 😅, mi to bez vyžehlení moc nešlo a po vyžehlení už jsem jela jak po másle. Mám je daný ve skříni poskládaný na novosklad i se separačkou 😉, ty boční rohy přehnutý doprostřed, aby to nebylo moc rozcapený a vešly se mi tam i další věci.

rebelie
28. lis 2011

@katyxq Mám to nachystaný úplně stejně - ostatně myslím, že jsi mě k tomu inspirovala Ty 😉.

mahafi
28. lis 2011

@rebelie já taky normálně používám kalíšek, jenže pak nastala situace, kdy jsem byla nucená používat vložky a to jsem pak koupila pár látkovejch a zjistila, že vložky nejsou až tak příšerný (i když kalíšek je teda kalíšek, to bezesporu 😉 ). Těch porodnickejch se neboj, nedá se to s normálníma "igelitovejma" srovnat 🙂. Já to používala tak napůl (porodnický a látkovky), jak zrovna byla síla a nálada). Co si teda nemůžu vynachválit, tak jsou látkový intimky 🙂 (teda ne na očistky) (omlouvám se za příspěvek trochu mimo téma)

katyxq
28. lis 2011

@mahafi Látkový intimky jsou fakt super 🙂, budu muset dokoupit, neb mám jen 3ks (Anavy) a furt je musím přepírat, vopruz. Ten materiál je stejnej jako plínky, takže věřím, že naše mimčo se bude cítit s nima dobře 😉.

maly_prcek
28. lis 2011

@rebelie Záleží, jak moc budeš krvácet - já třeba po obou porodech krvácela asi týden a pak spíš jen špinila... A vložky jsem taky prala s plínama, jen jsem je důkladně vysprchovala a přidávala poctivě prekarbonát. Nebo můžeš předeprat vložky na nějaký rychloprogram a pak přihodit plíny a doprat...

jasekd
28. lis 2011

Ad zehleni. Zehlim az co mam deti. ani ne tak kvuli dezinfekci, ale z duvodu tvrde vody, nejen frote plinky, i oblecky jsou hnusne hrube, ikdyz pridavam ocet 😠 Plenky peru na 60, cc zehlim, kalhotkovky HD nikoli, ale musi se promnout. Co se tyka bakterii, tak jasne, ze tam v supliku zas neco "naskace" , ale nebudou to bakterie strevni apod. Ale kalhotkovky nezehlim a problem nikdy nebyl. Striktne si zehlim latkove intimky. Peru je s plinkama, na ocistky jsem latkove nemela, protoze jsou dost drahe a nemam v planu je pouzivat na MS, to mam kalisek a intimky a ted Mirenu a kojim , takze nic 🙂 Jinak bych je poctive predeprala a prala s plenkama, pozdeji az plinky nebudou, s rucnikama na 60, a zehlila bych je.

ivuska.h
28. lis 2011

@rebelie No uvidíš, jak ti bude vůbec kalich po porodu vyhovovat... Mě před 1. porodem seděl skvěle, ale potom už to nikdy až tak dobré nebylo (ani s větší velikostí) a 1. den ho nemůžu mít vůbec, protože mi zhoršuje bolesti... Takže možná bys pak nakonec i těma vložkama vzala za vděk 😀 Jinak to mám stejně jako @maly_prcek, silnější krvácení tak týden, pak 14 dní slabé a pak už skoro nic, takže s kapacitou vložek není problém.

rebelie
28. lis 2011

@ivuska.h Hm, tak to bych byla moooc smutná, kdyby mi už kalich nevyhovoval... ale pokud už nebude sedět, tak půjdu do látkovek určitě... nebo si raděj pořídíme další miminko 😀

ivuska.h
28. lis 2011

@rebelie To by se z investičního hlediska asi úplně nevyplatilo 😀 😀

rebelie
28. lis 2011

@ivuska.h Tak jsou i jiná kritéria, že...

boudova
28. lis 2011

Ta látková slipka vám vydrží celý den? Řekněme dobu kdy je člověk v práci? Já nad nima pořád dumám, ale neumím si jejich použití představit.....

jasekd
28. lis 2011

@boudova Podle toho, na co je chces. Ja nosim intimky denne. Ty jednorazovky uz me stvaly (penize a odpad), pokud je mam v normalni dny, vydrzi cely den, beru to jako kalhotky, ty mam taky na den jedny, akorat ty kalhotky tim setrim a ty vlozky zehlim, kalhotky teda fakt ne. Pokud jsem je mela jako pojistku k tamponu nebo kalisku, tak pokud se uspinily, tak jsem menila, do prace bych si na to vzala treba PUL tasticku HD, co mam na plenky. Peru s plenkama a az nebudou, budu prat ty cerne s cernym a ty ostatni se svetlym pradlem.

rebelie
28. lis 2011

@boudova A jak používáš papírové slipky? Já je teda moc nepoužívám, ale když, tak v době, kdy mám výtok, nebo už jen malounko špiním, nebo jako pojistka ke kalíšku... a to pak vydrží celej den, takže nevím, proč by nevydržela látková slipka...

boudova
28. lis 2011

@jasekd
@rebelie
Já používám slipky denně (výtok už od puberty) a ten papír je prostě hnus a jak teď budu látkovat na mímouše, tak bych mohla látkovat 🙂 i u sebe. Jen si to nějak neumím - po těch letech s obyč intimkama - představit, tak mám jen blbý dotazy 😅 Intimku normálně vyhodím do koše a je to, pokud bych musela látkovku měnit, tak řeším ten pochod po chodbě s tou použitou látkovou - jak píše jasekd řeší to PUL pytlíčkem....koukala jsem na anavy slipky a jsou nádherný 🙂

jasekd
28. lis 2011

@boudova
@rebelie na tech jednorazovych taky zalezi, zda maji folii nebo ne, ty s folii jsou spolehlivejsi, ale nedejchaji, proto jsem zacla s latkovkama, vydrzi vic nez ty papirove bez folie.

jasekd
28. lis 2011

@boudova Kabelka, v kabelce PUL pytlicek a mas to 😉