Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

rebelie
7. pro 2011

@sussanah No, já mám termín dnes, zítra a pozítří (podle toho, co bereš jako lepší metodu výpočtu TP), takže mi dej ještě pár dnů, jo? Ale vlňáčky už jsou nalanolinovaný a dokonce už i suchý, takže se dá říct, že jsme ready 🙂.

rebelie
7. pro 2011

@baronek V lékárně (v nějaké, kde ještě připravují masti a podobně, ne v takové té, co připomíná odbornější drogérku) - chtěj Adeps lanae a počítej s tím, že Ti to většinou naváží do druhého dne...

sussanah
7. pro 2011

@rebelie v pohode, ja ti jeste par dnu dam 😀 No uz se tesim na dobre zpravy nejen o funkcnosti vlnaku 😉

sheherazada
7. pro 2011

holky mám ještě dotaz ke slizu, trošku s tou myšlenkou koketuju a napadlo mě, proč se na sliz nepoužívá rovnou žlučové mýdlo. že by to jako lépe pralo. Objasní mi to někdo? Já jsem tímto nepolíbená, dneska mi doratzili první látkovky, takže od zítřka jdu do toho a přemýšlím v čem prát. Mám ráda bílé a čisté prádlo, tak mám trošku obavu.díky

baronek
7. pro 2011

@rebelie tak jsem se v lékárně ptala a v té naší lanolin bohužel nemají, se z toho picnu 😝

baronek
7. pro 2011

@sheherazada sliz jsem si taky udělala a namáčím do toho plenky, ale že by to nějak zvlášt pomáhalo, to tedy ne ... ☹

rebelie
7. pro 2011

@baronek Nj, tak zkusit nějakou jinou... já mám tipy jen na pražské lékárny, ale Ty asi nejsi z Prahy, že?

innes
7. pro 2011

Ahoj holky, jdu si pro radu 🙂 S jakými vlňáčky jste spokojené? Máme doma Anavy, na noc teď kupuju Disany a přemýšlím ještě o dalších - přecházíme už jen na vlnu. Nechci moc objemné, ale zas aby se dali dávat i na noc.
Kdybyste měla některá zájem prodávám Thirsties 😉

rebelie
7. pro 2011

@innes My máme tyto http://www.fler.cz/zbozi/vlnacky-s-1506442, ale zatím jsou neodzkoušené... ale někdo psal, že dobrý... nám se prostě líbily a taky se nám samozřejmě líbila ta cena...

innes
7. pro 2011

@rebelie taky jsem na ně koukala, ale má největší L, asi vytáhnu jehlice 😅

rebelie
7. pro 2011

@innes Promiň, nekoukla jsem se, jak máš velký děcko... ona je ta paní moc milá, takže by určitě upletla na přání i větší... a pokud umíš plést, tak tady je spousta návodů - http://zlaticko.cz/index.php?page=uzitecne_navo...

innes
7. pro 2011

@rebelie díky 😉 určitě handmade udělám 🙂 jedny větší tam prodávala, ale za skoro 500, to už se mi nevyplatí 😔

rebelie
7. pro 2011

@innes No jo, to my asi pak zaměstnáme tchýni... neb já plést neumím...

innes
7. pro 2011

@rebelie no já extra pletařka taky nejsem, jedny už jsem dělala na novoška a dokonce se pak i prodali, když jsem s M.po porodu nelátkovala 😅

ladida.l
7. pro 2011

Udělala jsem vítr v naší výbavě, prodávám hodně vkládacích plen, podívejte se ke mne do bazaru.
https://www.modrykonik.cz/bazar/prodejce/ladida.l/

baronek
8. pro 2011

@rebelie jenže my máme ve měste jen jednu a další nejbližší lékárnu 15 km 😒

mahafi
8. pro 2011

@sheherazada pokud jsem to dobře pochopila, tak žlučové mýdlo je plné enzymů (díky kterým tak dobře pere organické skvrny), které ale při vyšší teplotě "umírají", pak už nefungujou.., takže teoreticky by šlo žlučák používat do 40 stupňů (nejsem si jistá jestli ne jenom do 30?), pak už by to bylo zbytečné, protože ta hlavní prací síla by byla neúčinná. A hlavně když sliz děláš, tak to mýdlo rozpouštíš v horké vodě, takže bys ty enzymy zabila už tam 🙂.

ivuska.h
8. pro 2011

@mahafi Ano, přesně tohle jsem chtěla napsat 🙂

baronek
8. pro 2011

tak teď jsem z toho jelen 😲

helulela
8. pro 2011

@baronek tak vyzkoušej ten babylove krém. I já mám problém sehnat čistý lanolín, ale s krémem to funguje taky, lanolinu je tam hodně.

jasekd
8. pro 2011

@ivuska.h Ja mam se zlucakem v posl. dobe spis spatnou zkusenost, fleky, co byly slabe oranzove od prikrmu, zfialovi a jsou kolikrat horsi, pripadne mi trochu odbarvi latku. Takze zlucak na ovoce/zel. nepouzivat, jen na pokakany plinky? Na ty to funguje vetsinou dobre... Predepiram ve vlazne vode.

ivuska.h
8. pro 2011

@jasekd Jo, někdy to změní odstín fleku, velmi zajímavé z experimentálního hlediska 😀 Já obecně fleky moc neřeším, vpodstatě předpírám jen Klárčino oblečení, když si to pokydá kakaem nebo tak něčím a tam mi žlučák fungoval vždycky celkem dobře. Hlavní je teda namydlit to co nejdřív.

mahafi
8. pro 2011

@jasekd Já mám dojem, že to dobře funguje spíš na tuky (nebo se pletu? ač bych to teoreticky měla umět, mám pocit, že na MD si nejsem jistá už ani tím, jak se jmenuju 😀)

ivuska.h
8. pro 2011

@mahafi Já jsem právě zas slyšela teorii, že vzhledem k tomu, že to pochází z býložravce, není důvod, aby ta žluč obsahovala enzymy na trávení živočišných tuků...

jasekd
8. pro 2011

@mahafi
@ivuska.h no kazdopadne na ovocne a mrkvove fleky to fakt nefunguje, neznate neco na to? Mela jsem Dablika na skvrny, ale za prve drahe, za druhe asi docela dryjak 😝 Ja tak nejak ty fleky resim, protoze se mi nechce vendulce kupovat moc veci a nechci, aby byla v hadrech po M. jako trhan a cune 😀

mahafi
8. pro 2011

@ivuska.h Jo.. přesně nad tím jsem taky přemýšlela, když jsem to dopsala, že proč by býk potřeboval trávit tuky.., zvlášť živočišný..

romcovaklarka
8. pro 2011

@baronek Ahoj, já lanolínuju jen mastičkou na bradavky z DMka a spokojenost 🙂

rebelie
8. pro 2011

@romcovaklarka Otázka je, jestli ve městě, kde je jediná lékárna maj drogerii DM 😉 - co @baronek? Je to s dostupností DMka lepší než s lékárnou?

romcovaklarka
8. pro 2011

@rebelie @baronek No jo, sorry. Já jsem nějak blbě četla. Já jen, že jsem od Prahy a s lanolínem na mě taky koukali v Praze jak z jara 😅
@rebelie Hele nemáš rodit nebo něco? 😀

rebelie
8. pro 2011

@romcovaklarka V klidu, já jsem jen neodolala pokušení si rejpnout. Promiň 😉. V Praze mám tip na lékárnu naproti hlavní poště, pak jednu kousek od Kulaťáku směrem k Hradčanské a někdo mi myslím doporučoval i lékárnu na Marjánce... A rodit mám - tady na to poslušně čekám 😀 😀 😀 (mimču jsem včera říkala, že jestli chce, tak může, tak nevím, co víc pro to dělat).