Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

andelka
19. pro 2011

@noone já mám rostoucí weehugers, jsou fajn, ale často provlhá bavlněná vsadka na bříšku, když je dávám na kalhotovky.

noone
19. pro 2011

@helulela uz jsem to asi pochopila, prolezla jsem stranky vyrobce... blueberry jsou obycejne svrchnaky, kdezto weehugger je "plenkovy system", koupis kalhotky + do toho libovolny pocet vkladacek a menis jen vnitrky... ty vkladacky se tam bud daji navaknout (ale o zadnych patentkach jsem nikde necetla, to je jen moje domnenka) nebo maji proste tak dobry tvar ze tam pasuji "jak prdel na hrnec". jinak tipuju ze do toho sedi jakekoliv vicevrstve plinky 🙂. kdo mate, tak mne opravte pokud se mylim 😅
Anavy jsem chtela zaradit do sortimentu, i jsem o tom s Ivuskou mluvila, ale nakonec jsem to vzdala. i kdyz ty AIO by mozna sly... uvidim... nejdriv se musim zbavit lezaku (a jde to sakra tezko 😢 ). pred 2 lety statistiky rikaly, ze v cr latkuje asi 10% maminek (pozor, v anglii 30-40!!!). ale jak rikam, info je stare 2 nebo vlastne spis 3 roky.
tady ve slo se prodavaji temer vyhradne jen aio plinky. zensky jsou liny, koukaji v tomhle ohledu jen na sebe (MNE se nechce prat), a ty, ktere do latky jdou, si hledaji co nejjednodussi zpusob.... a taky si hodne objednavaji z ciziny, hlavne pop-in si objednavaji rovnou z anglie. ja drzim doporucenou prodejni cenu (ani mi nic jineho nezbyva, kdyz si vezmu naklady na dopravu, reklamu a v neposledni rade na provoz e-shopu, mesicny platby atp.), a v anglii ty shopy to maji neustale v nejake akci levnejsi...a vesele a radi posilaji do slovinska, i kdyz maji ve smlouve s vyrobcem podminku, ze se to nesmi 😠... no to jsem se zase rozepsala, mam dneska nejakou psavou 😅

@andelka diky za odpoved, asi vezmu ty obycejne blueberry... 🙂
.
.
jo a prosiiim, co se stalo s tuly-tuly, vite nekdo? ani jedna domena jim nefunguje... 😒

reruna
19. pro 2011

@noone ahoj, já si pamatuju🙂 blueberry pulky mám, jsou jednovelikostní a nemají ten bavlněný vnitřek jako weehuggers, já jsem s nima spokojená a tuly-tuly bohužel už nejsou☹

noone
19. pro 2011

@reruna ahoj 🙂 , diky za referenci!

markymar
19. pro 2011

Chtěla jsem se zeptat majitelek plenek Anavy jednovelikostních, jestli je normální, že se hodně srazí. Koupila jsem jednu z druhé ruky a je hrozně malá, výšku sedu má jen 19 nebo 20 cm a ta menší vkládačka má asi jen 22 cm. Kolik je to normálně po více praních? V té dlouhé vkládačce jsou na konci takové cucky vevnitř. Stává se to, nebo s ní předchozí majitelka hodně špatně zacházela?

helulela
19. pro 2011

@noone zajímavé čtení... 10% se mi zdá celkem dost, teda ne že by to nemělo být víc, ale já třeba osobně žádnou látkařku neznám
@markymar tak nějak to bude. Oměřila jsem naši nejstarší a je to přibližně stejné. V některých vkládačkách mám v koncích látku taky jakoby nahrnutou. Zacházím s nima normálně... Mému staršímu jsou i v téhle velikosti, takže jsem to nijak neřešila, ale když jsem teď dokupovala pár nových, taky jsem se divila, jak jsou větší.

sussanah
19. pro 2011

@markymar taky je mam lehce srazene, oproti nove docela rozdil. Nikde se mi ale nic nekrabati, ale to bude asi mirou opotrebeni, ja je pouzivam jen na noc jako jedny z mnoha.
@helulela 10% mi prijde vcelku dost. Ja teda znam ze sveho okoli 4 latkarky, coz by zhruba odpovidalo tem 10%, ale podle me je to spis vyjimka

helulela
19. pro 2011

@sussanah asi mám samé líné kamarádky. Všem se u nás látkovky líbí, ale domů je žádná nechce.

sussanah
19. pro 2011

@helulela tak aspon neco, u me z tech nelatkujicih se latkovky nikomu nelibi a vsem to prijde divne, neekonomicke atd. 🙂

jasekd
19. pro 2011

@helulela
@sussanah ja mam 1 kamaradku, co latkuje 100%, pak 2 castecne a pak mam dalsich asi 5-7 znamych s miminy a tam jsou jednorazovky. Tu jednu holku jsem naucila ja, dokonce si je sama usila podle mych HD, takze je nakonec lepsi nez ja , ja vse koupila, sit neumim 🙂

cervena_vila
19. pro 2011

Ahoj maminky, moc to tady nesleduju, takže prostě dotaz: moje Lejka nechce nosit papírovky, což je super, ale mám z toho těžkou hlavu, protože večer při koupání vypije takové množství vody, že má bříško kulaté, jako afričanče. I když se před spaním ještě třikrát vyčůrá, čůrá i ve spánku a je schopná mi za noc promočit skrz dvě Baby BeHinds Magic alls vyycpané tou jejich boost vkládačkou a ještě normální čtvercovkou. Dokud spala u mě v posteli, tak mi to bylo jedno, prostě mě probudilo všudypřítomné vlhko a ve spánku jsem ji převlíkla. Dneska má ale poprvé svojí postel a já se bojím, že se zase pročůrá, ji to neprobudí a prochladne mi...
Máte nějaký tip na takový průtokáček? Je ještě nějaká tlustší plenka, než ta obří chlupatá koule, co používáme na noc?
Díky

ofelieee
19. pro 2011

co mě se týče tak okolo mě látkařky skoro 100% 🙂 je to dost nebezpečný, v jaký si žiju bublině podobných lidí, pak jsem někdy dost v jiříkově vidění

reruna
20. pro 2011

@markymar anavy - na vkládačkách se mi to na koncích taky krabatí a srazily se taky, i když změřené to nemám

noone
20. pro 2011

@helulela ja teda v hk taky neznam nikoho kdo by latkoval, jen tak na internetu vidim, ze latkarky jsou i v hk 🙂, ale z okruhu mych znamych a pratel zasadne nikdo, pro ne jsem divna.... a tady ve slovinsku jsem jeste divnejsi 😀. treba v nasem 10tis. meste latkuju ja a jedna moje kamaradka, ktera by beze mne nemela o latkovkach ani poneti + jedna holka, ktera latkuje uz 3. dite. jinak NIKDO, to o necem svedci 🙄. 10% by znamenalo kazda 10. maminka, ale u me v okoli to teda fakt neplati. a neplati ani to 1% tady ve slovinsku... tak mozna soudruzi co delali ty statistiky udelali nekde chybu 😀. mimochodem... nechodi sem nekdo z anglie? by me zajimalo jestli v anglii plati tech 30-40%, ale nemam se koho zeptat...

@cervena_vila tak zrovna bbh jsem nezkousela, ale bamboo extra + treba nekolik bambusovych vkladacek by to mohlo vydrzet... a navrch vlnaky. jinak myslim ze u e magic ji to provlhne kolem nozicek, kor kdyz ji ma tak vycpanou... nebo bych zkusila aspon pres celou tu tvoji kombinaci dat jeste nejake svrchnaky/vlnacky 😉

helulela
20. pro 2011

@noone já jsem divná spíš pro kamarádek partnery 😀 nějak se s tím nemůžou smířit. Loni na to přišla řeč i na srazu z gymplu, kdy se mě jako "zkušené matky" spolužačka ptala, co říkám na to, že její bláznivá švagrová chce látkovat. Šla jsem s pravdou ven. Bezdětné spolužačky to dost zajímalo, ty s dětma si asi myslely svoje 😉
V našem taky 10 tis. městě vím o jednom balkonu, kde visí látkovky, a potkávám jednu holčinu s dítkem v šátku (už tím je tu nápadná že 😉 ), o které si to myslím... Můžem tady dát dotaz do nějaké regionální diskuze holek v Anglii, taky by mě to zajímalo, moc se mi tomu nechce věřit.
@cervena_vila týjo nevím 😕 já bych šla cestou omezování pití vody z vany

maly_prcek
20. pro 2011

@noone My měli Weehugers - mají vevnitř vpředu a vzadu rantlíky, kam zastrčíš vnitřní savou plínu. Střih pěkný, systém docela dobrý (jen u kluků vepředu není ten rantlík úplně praktický) a le ta bavlna nahoře je děsná, vůbec nebyly spolehlivé, provlhaly nápadně často.

cervena_vila
20. pro 2011

@noone bbh je super plena (až na to schnutí, i po sušení v sušičce ještě potřebuje pár hodin na topení), jednou v takové krizové situaci ji měla přes den sedm hodin, aniž by provlhla a pořád je zadeček v relativním suchu. Ale v noci po vypití půl vany dřív nebo později proteče u pupíku. Ale třeba dneska dobrý, měla vlhký lem až v šest ráno, dostala jinou bbh nevycpanou a do rána už nečůrala.

cervena_vila
20. pro 2011

@noone bamboo extra + je jaká značka? Nemáš nějaký odkaz?

cervena_vila
20. pro 2011

@helulela 😀 já mám tuleně a ne normální dítě 😀 nemůžu jí zakázat pití ve vaně stejně jako se nepřestane koupat.

ivuska.h
20. pro 2011

@markymar 19 až 20 cm v nenataženém stavu, předpokládám? Zkus ji změřit s nataženýma gumičkama (na to je potřeba víc rukou 😀 ), nové mají 46 cm a víc jak o 1 cm by se srážet neměly. Pokud je někdo někdy vypral na 90 nebo protočil na hodně agresivní program v sušičce, mohly se srazit víc, natož pak jestli se to opakovalo... Při srážení materiálů před šitím počítáme s praním na 60 a sušením na nízký stupe(ň (to je potřeba i kvůli životnosti gumiček). Krátká vkládačka má nová rozměr 25 cm, dlouhá 60.

noone
20. pro 2011

@maly_prcek takze dalsi plus pro ty levnejsi 🙂
akorat jsem teda psala dotaz na latkovky.cz a nikdo se mi uz skoro 2 dny neozval... nechodi majitelka sem treba? 😒

@cervena_vila no vidis, to bych do ni podle strihu nerekla ze tolik vydrzi 🙂. bamboo extra je baby idea, odkaz zde: http://www.mamaja.cz/prebalovani-deti/babyidea-.... maji na patentky nebo na suchy zip, ty suchace jsou takove velke a tvrde, chce to davat pozor jak je zapnes aby dite nejak neskrabaly. ja mam radsi tu na patentky. ty vkladacky pouzivam tyto a maximalni spokojenost: http://www.mamaja.cz/prebalovani-deti/bamboo-ho...

markymar
20. pro 2011

@ivuska.h Ano v nenataženém. S nataženými gumičkami jsem naměřila 42 cm, ony ty gumičky taky už moc nepruží, dlouhá vkládačka má 56 cm a na konci takové cucky vevnitř. To vypadá, jak kdyby se ta látka co je vevnitř, úplně vydrolila.

ivuska.h
20. pro 2011

@markymar Tak 42 je hodně málo, je teda ještě otázka, jestli náhodou nemáš tu starou verzi střihu, ta se přestala šít cca před rokem a půl, ale určitě jsou ještě nějaké kusy v oběhu. Pokud je to nová verze, tak bych to fakt vyděla na vyprání na 90 nebo tu sušičku. Ty cucky na konci vkládačky nevím, to na svých kusech nemám a reklamaci jsem na to nikdy neměla.

cervena_vila
20. pro 2011

@noone Jo to jsou tyhle! Měla jsem jednu doma, ale poslala ji dál, bohužel neseděl střih a jsou hrozně těžké i když jsou suché . Ony ty BBH mají pevné gumky kolem nožiček, naprosto nechápu jak je to možné, ale neprotečou a nám sedí skvěle. Na den obvykle používám itti bitti SIO, ale začíná mi z nich vyrůstat, už tak nesedí, ale snad do jara bez plen, takže to už neřeším.

kkomtesa
20. pro 2011

Tak já mám čtyři kamarádky látkařky, jedna teda mladšího 6M látkuje a staršímu dává papírovky, protože už ho není schopná přebalit (je mu asi 2,5 roku). A všem ostatním kamarádům jsem látkování vychvalovala, ale všichni odpověděli, že je to moc práce navíc a zbytečně složité, ikdyž jsem protiargumentovala, že to vůbec není pravda, tak to nebrali, a to by měli brát v potaz alespoň zdravotní důvody u kluků, protože jsou tam i doktorky, ale asi je to netankuje. Mrzí mě to, že to nezkusí, musím se přiznat, že to moc ani nechápu, proč ne, když nás vidí, jak nám to jde. O to víc mě pak mrzí, když tady čtu, jak někdo s tím přestal jen kvůli jisté paní Štanclové a firmě Medley alias "geniální" AIO Sketch, že už pak nezkusili nic jiného, to mě fakt štve a vyřídím si to s ní (nimi) ještě!

markymar
20. pro 2011

@ivuska.h Nevím, jak poznám starou verzi střihu. Plenka je žlutá s potiskem, je na něm napsáno Animal Family. Plenka byla za 250 Kč včetně pošty, tak nevím, jestli to odpovídá stavu nebo jestli se má s prodávající nějak dohadovat.

ivuska.h
20. pro 2011

@markymar Tak tato konkrétní látka je tužší, než většina ostatních, co jsme kdy používali, plenka víc tvrdne a to má taky vliv na celkovou pružnost. Starý střih poznáš podle jiné etikety, není našitá po celém obvodu ale jen v jednom kraji a přehnutá napůl. Nová etiketa vypadá takto -- http://www.anavy.cz/fotky7480/fotos/_vyrd13_306....

markymar
20. pro 2011

@ivuska.h Plenka má novou etiketu.

maly_prcek
21. pro 2011

@markymar Týý jo, já jsem tak blbá, že jsem prodávala Anavy plenky v zánovním stavu za nižší cenu... 😀 Já mám plenky cca rok a půl (jedny z prvních nové verze) a měří kolem 30-32cm nenatažené! Cucky ve vkládačkách taky nemám... To muselo být hodně drasné zacházení...

marketuska
21. pro 2011

tak já znám ve svém okolí látkařku kamarádku (2 děti) od ní mám taky základy plínek 🙂 no a popravdě je to půl napůl. mám kamarádku co látkuje napůl, ale třeba na těhu cvičení nás chodilo 5 a 1 látkuje 100% a další dvě látkujeme podle potřeby (na cesty a já teď i na noc dáváme papírovky)