Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sussanah
1. led 2012

@kiki2 ja jsem si flisacky sila na novoska a spokojenost maximalni. Mela jsem jehlavne kdyz jeste nemel odpadly pupicek, aby to poradne vetralo a byl to fakt rozdil oproti PUL. Davala jsem je asi 3 tydny, pak mi z nich vyrostl a uz se mi nechtelo sit dalsi 😀

ivuska.h
1. led 2012

Díky moc za gratulace! Látkovky zatím nedávám, čekám až upadne pahýlek pupečníku, snad tak pozítří už by to mohlo být, dle mého odhadu 🙂

sussanah
1. led 2012

@ivuska.h muzu se zeptat, proc kvuli pupicku nedavas latkovky? Mozna mam zkresleny pohled, maly byl cvalda, ale on me novosklad proste zapnuty pod pupek 😕

sussanah
1. led 2012

@ivuska.h aha, uz jsi mi odpovedela 😀

ivuska.h
1. led 2012

@sussanah Já novosklad nedávám... No a celkově mi přijde, že by to měla ve styku s mokrem a to ten pupek zrovna nepotřebuje... Zrovna jí akorát i končí ta smolka. Jen furt přemýšlím, jestli dávat a prát její plíny zvlášť (s jejím oblečením atd.) nebo dohromady s Ondrovýma... Přecejen Ondráš může mít třeba nějaký průjem nebo tak a aby se to na ni nepřeneslo, dávat do každého praní Sanytol se mi nechce... A i když budu prát zvlášť, nezůsanou ty "bacily" stejně v pračce? Nevím, co si o tom myslet 😒

erinka83
1. led 2012

@ivuska.h a když se narodil Ondra, tak Klárka už plíny neměla, nebo jsi to tenkrát neřešila? Mě tohle nějak nenapadlo, prala jsem dohromady...

ivuska.h
1. led 2012

@erinka83 Neměla, měla jen na noc a to dostávala hnusky, pak teda zas látku, ale nikdy do toho už nekadila.

joohana
1. led 2012

@ivuska.h Taky blahopřeju k Julince! Ať vám hezky roste ! 🙂

helulela
1. led 2012

@ivuska.h peru oběma dohromady, když má Víťa "jetější", přidávám pro klid v duši miofresh... já bych zas měla zábrany prát plíny s miminím oblečením

helulela
1. led 2012

@erinka83 už jste odplenkovali? Já bych tak chtěla... ale Víťa ne 😠

erinka83
1. led 2012

@helulela Tak Barča je starší než Víťa, takže klid 😀 A neodplenkovali 😠 Doma bez plíny, ale na spaní a na ven s plínou, sice venku už celkem vydrží, ale když je venku zima, nechci riskovat počůrání...Navíc chodí v kombinéze, to by se blbě dávalo čůrat...

helulela
1. led 2012

@kiki2 ani se ti nedivím, že tě to štve, když máte takové nehody. Víťa má taky řidší, mimo separačku a na svrchňákách to končí často, přes ně ne. I tak z toho ale nejsem nadšená. Zkus trochu obměnit výbavu - něco savějšího na noc, jiné svrchňáky. Jak píšou holky, taky bych koupila nějaké bmb prefoldy, ty můžeš dát na noc do BL. S flísákama mám zkušenost dobrou, dávám staršímu na noc Anavy. Na parádu bych pořídila PUL svrchňáky s potiskem, prďáckou AIO moc nevím, ráda dávám BG kapsovky.

helulela
1. led 2012

@erinka83 z mého pohledu už to je téměř odplenkování 😀

betelgeuzz
1. led 2012

@ivuska.h já prala holkám taky dohromady, ani mě nenapadlo to řešit.
@helulela ve Vítkově věku to ještě taky na odplenkování nevypadalo. Takže klid.

helulela
1. led 2012

@betelgeuzz dík, já vím, že se jednou dočkám 🙂

veronickalongipes
1. led 2012

Ahojte holky, určitě tady už moje otázka byla, ale pročítat to všechno, tak se nikam nedostanu 🙂 chtěla bych poradit, kolik pořídit od jaké velikosti svrchních, vkládacích, kolik jednovelikostních.. nějak o tom nemám představu.. a z kama nakoupit.. Kdyžtak mi napište do vzkazu, jestli budete tak hodné. Díky moc 🙂

sussanah
1. led 2012

@ivuska.h me ten novosklad vyhovoval presne tu dobu asi 2-3tydnu, nez zacal poradne fungovat a to uz byl pupik krasny.
Teda me by se taky spis eklovalo prat plinky a obleceni. I kdyz je to asi jen pocit, vzhldem k tomul, ze peru s plinama cc, ktere jsou potom na blinkani. Spis by tu 60 to oblecnei nemuselo prezit a to by me mrzelo.
Jinak pliny bych asi zatim prala zvlast aspon to 6-tinedeli pro ten a pak uz dohromady, pokud by nebyl zasadni zdravotni problem.

silente
1. led 2012

@veronickalongipes - mrkni aspoň semka pro představu
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/latkove-...
a pak zkus napsat, co upřednostňuješ používat - čtvercovky, kalhotovky ....... na Tvůj dotaz totiž existuje asi milion odpovědí .... 😉

veronickalongipes
1. led 2012

ok, díky, prostuduju to 🙂

helulela
1. led 2012

@veronickalongipes záleží, jaký typ/y plín chceš používat, jak často prát... obecně se doporučuje cca 40 čtvercovek nebo 24 kalhotovek. Vkládací nemusíš pořizovat vůbec, opět záleží, jaké plíny používáš. Svrchní kalhotky průměrně troje od jedné velikosti, ale existují i rostoucí jednovelikostní... Většinou se nakupuje přes net - branakdetem, latkovky, anavy, ecoobchudek.cz ...

helulela
2. led 2012

@kiki2 popolini tencel neznám, ta TB by Vítkovi na noc určitě nestačila. Dávám ji s BI prefoldem na delší vycházku, noc by takhle vycpaná asi taky přečkala.

kiki2
2. led 2012

@helulela ty dáváš tyto? http://www.mamaja.cz/prebalovani-deti/babyidea-... a co to je prefoldem?

helulela
2. led 2012

@kiki2 na noc dávám buď BBH bambus, ta ale teď nějak z e-shopů zmizela... a nebo BL bambus s tím prefoldem http://www.branakdetem.cz/bamboo-prefold-2ks.htm

kiki2
2. led 2012

@helulela tím BL myslíš Baby lucy?

kiki2
2. led 2012

@helulela díky, asi zkusím ty, jsou docela levný 🙂

reruna
2. led 2012

@kiki2 používám kalhotovky jako ty a udrží mi řidší kakání v pohodě, zbytek popřípadě udrží i pulky, fakt nepamatuju oblečení od kakání, leda když jsem třeba na výletě dala papírovku, tak to proteklo kakání zádama i kolem nožiček, protože to bylo volné, tak jedině, že bys málo ty plenky nebo pulky utahovala, jinak nevím, proč máš pořád špinavé i oblečení....nemá to volné kolem nožiček?

@ivuska.h ty jsi tu kdysi dávala odkaz na článek o bakteriích při praní, ale nemám ten odkaz uložený, pamatuju si z toho to, že při praní nad 60 stupňů se většina bakterií zničí a ty, které zůstanou, se pak zničí při sušení, takže z toho vyplývalo to, že pokud se bojíme bakterií, tak musíme prát na vyšší teploty a po věšení prádla si umývat ruce, i když to, že by ses nakazila při věšení prádla je jen mizivá možnost. Takže myslím, že můžeš prát plenky dohromady...

betelgeuzz
2. led 2012

@kiki2 ty bamboo extra používám na noc já, ale hodně se ničí. Koupila jsem je z druhé ruky, to ještě vypadaly dobře, ale teď je mám strašně potrhaný. moc je nedoporučuju.