Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivanavorlickova
11. led 2012

@bureska Já teda peru obden, počítám, že až najedeme v půlroce na příkrmy a zhoustne hovínko, budu si moct dovolit dávat do svrchňáků i čč narovno, těch mám mraky, takže bychom prali jednou za tři dny.

Jinak já jedu hlavně v zavazovačkách Disana a Popolini, dovnitř dávám na doma čtvertovku složenou na dvanáctiny a navrch vlňáky. Zavazovaček a čtvercovek mám v každým praní 10-15, podle toho, jak moc Dáda doma čůrá a kaká. Na ven a k doktorce dávám kalhotovky, těch mám momentálně jen 5 (+ ještě dvě zavazovačky HHS, který taky dávám jen na ven) a stačím to v pohodě točit 🙂
A na noc máme kalhotovky Popolini Ultrafit s vkládačkama BI, těch máme 5 a taky v pohodě stíháme točit.
A ještě mám asi tak 10 vkládaček různých značek, které dávám do kalhotovek na ven nebo ještě do zavazovačky na doma, když se chystá Dáda spát.

bureska
11. led 2012

@ivanavorlickova o tech popolinach nam vcera rikala instruktorka z kurzu, pry jsou jedny z nejlepsich. Diky moc, zacnu asi pomalu shanet a nakupovat. Ty zavazovacky, kalhotky, nebo jak se tomu rika 🙂 staci tak 4 do zacatku? Abych stihla oprat, osusit...uz jsem se docetla ze plinek kolem 40, no prikoupit se daji vzdycky 🙂

rebelie
11. led 2012

@janakkk Já zkoušela rolovat dovnitř ještě před sepnutím, a to tedy nepomohlo, respektive ne moc - pohne nožičkama, jinak je pokrčí a škvíra je tam zas... zkusím tedy rolovat po zapnutí snapkou (zkusím dovnitř i ven) a uvidíme... Jinak B. je mladší, teprve 3 týdny, tak uvidíme, jak dlouho nám tyhle řídké nálože jednou denně vydrží...
@katyxq S tím protékáním - on je asi rozdíl, jestli se to řídké kakání rozloží do více dávek (to nám taky neprotékalo), nebo je to vše v jedné - to fakt protéká téměř standardně... A ta bambusová vv - já to zakládám vpředu (jednak máme chlapečka a druhak proto, že na zádech mi to vadí, že to je taková bakule)... a ve srovnání s novoskladem vycpaným další čč je to ještě docela malé 😀. Musím našít nějaké vkládačky, jen kdyby ten náš bobeš přes den taky trochu spal... poslední dobou pořád čumákuje...

janakkk
11. led 2012

@bureska ja peru obden, přebaluju často, malej je taky citlivka, nemá mokro rád, navíc první 2 měsíce kadil jako prutokovej ohřívač...nechci mu dávat veliký balíky plínek, tak přebaluju často...ze začátku jsem měla tak 20 plínek denně(kakal fakt porad, než jsem mu plínku stihla zabalit, už byla pokakaná)... 🙂

romcovaklarka
11. led 2012

@bureska Ahoj, já jsem začala látkovat hlavně z finančních důvodů, plenky mám hlavně z druhé ruky (teda z druhého zadečku 😅) a opravdu ušetřím. Co se týče toho zdraví... mno můj názor je asi takový, že asi není zrovna nejzdravější ta substance nebo co to je za chemikálii v jednorázovkách, že to uzavře tekutinu do jakoby gelu a není zadeček v mokru. Nevím, co to je, ale přírodní to nebude. Navíc se mi s jednorázovkou občas stalo, že jsem po rozbalení Samíkovi našla pod plenkou třeba pár kuliček toho gelu 😕 Ale na druhou stranu k té teplotě, větrání apod. - u kalhotkovky nebo zavazovačky s X vkládačkama a přes to svrchňáky bych si o extra prodyšnosti iluze nedělala. Je to asi jako když budeš doma v pokoji nabalená v triku, dvou mikinách a goretexové bundě nebo tlustém vlněném svetru 😀

katyxq
11. led 2012

@bureska Na návštěvy i k doktorce berem látkový 😉, na použitý plínky (a vlastně i čistý) mám koupený PUL pytle na zip, jsou fakt praktický, později jdou používat třeba na nošení mokrých plavek a tak.
V porodnici jsme měly eko-jednorázovky Attitude, jsou supr, neparfémovaný a i bez jiných svinstev (já jsem alergická na hodně běžných čistícich a pracích prostředků, vadí mi i dost značek vložek, tak jsem nechtěla riskovat a radši koupila tyhle dražší jednorázovky), takže je Šárka snesla úplně v pohodě, protekly nám jen jednou, ale to jsem je málo dotáhla (manžel měl pocit, že ji ta plínka musí škrtit, tak jsem ji povolila a výsledek se dostavil 😅)

janakkk
11. led 2012

@bureska ja mam teda klasických plínek ctvercových kolem 60, 3x pul svrchnáky a 2x vlnené kalhotky...ted jsem začala zkoušet bambusové vlkádačky na noc nebo plínku dovycpávám takovýma "ubrouskama". který jsem nastříhala ze starých plínek po mě, který už byly trochu roztrhaný...

helulela
11. led 2012

@bureska ahoj, látkovky jsou dobrá volba, tady ti je nikdo nepohaní 😉 Než se vrhneš na nakupování výbavičky, určitě si o nich něco víc přečti, třeba tu www.latkovepleny.info Až si uděláš představu, co by se ti líbilo, pomalu si výbavičku sestav, my ti ji tu zkritizujem 😉 a pak až nakupuj. Píšu z vlastní zkušenosti. Ušetříš tím peníze a hlavně to bude v praxi dobře fungovat 🙂

rebelie
11. led 2012

@bureska Tak my třeba v porodnici jednorázovky používali (tamní, erární), ale na návštěvy, na cesty apod. máme látkovky - prodává se pytel, kam v pohodě strčíš počůranou plínu a není to žádný problém... v kabelce mám sice pro sichr jednu jednorázovku, ale myslím, že je spíš budeme muset využívat cíleně, aby nám doma nezbyly, než aby došlo na jejich využití nějak z nutnosti... Peru taky ob den a seznam výbavičky mám taktéž v albu... A u mně hlavním důvodem k používání látkových plen jsou ekologické důvody - nechci, aby malej v roce a půl, dvou letech měl už na svědomí cca 1,5-2 tuny odpadu...

ivanavorlickova
11. led 2012

@bureska Zavazovačky jsou normálně jako plínka, takže přes to jsou ještě potřeba scvrchní kalhotky, sama o sobě nenasaje nic. Já mám 70 čtvercovek (ale na zadek používám jen 30 s vyšší gramáží, ty ostatní mám na utírání pusinky, pod hlavičku atd..), zatím 11 těch zavazovaček, možná ještě dokoupím, ať jich mám tak 20, nebo uvidím, chystám se ušít vlněné obdélníky, které budu dávat mezi zavazovačku a čtvercovku, takže bych teoreticky mohla zavazovačku vždycky při přebalování ušetřit 🙂, no a i s těma kalhotovkama (mám tam jednu bambusovou BL vel. M-L, jednu jednovelikostní Popolini Panda, tři samodomo šité ala HD pastelka a těch pět Ultrafitek a dvě HHS) to dělá dohromady na zadek 53 plínek a 16 vkládaček (6 BI na noc, 5 z těch Ultrafitek, 4 bambusové BL a jednu z té pandy). A mám pocit, že toho mám tak akorát, ani moc, ani málo, nemusím se bát, že by mi nestačily plínky, kdyby bylo potřeba víc přebalovat nebo nastalo období častějších nehod.
JInak svrchňáky jedu hlavně vlňáčky ( na noc Disana, na den samodomo pletené), PULky mám troje, dvakrát GroVia Shell jednovelikostní a jedny BL Fix vel S.

bureska
11. led 2012

@janakkk to se mam na co tesit 🙂)) lo by mi tech 40 snad ani nestacilo 🙂

@romcovaklarka ta financni castka co se da usetrit me taky primela k tomu abych o latkovkach premyslela. Hodi se mi kazda koruna. Prave, ze v tech jednorazovkach je nejaky ten gel co asi nebude moc zdavej. Ale myslim ze na stejne bazi jsou i ty vlhceny parfemovany ubrousky ne? O tom si taky nedelam iluze ze to je zdravy...to pry taky muze zpusobit zanety apod. S tou teplotou v jednorazovkach latkovkcach je to asi mysleno tak, ze ty latkovy jsou prece jen z prirodniho materialu a asi lip prodysny. To je jak kdyz si dame bavlneny kalhotky nebo nejaky synteticky...rozdil je v tom urcite na prvni dotek 🙂

@katyxq diky moc za info. Ten pytlik je urcite prakticka vec. Moc mi nebylo jasny co bych mela udelat s pouzityma plinama treba nekde na navsteve 🙂

bureska
11. led 2012

@janakkk diky 🙂 ja tak zacinam zjistovat kolik koupit a kolik uz je zbytecny...zas aby toho nebylo do zacatku ani malo ani moc.

@helulela prave jsem si rikala ze kdyz se na nazor pujdu zeptat sem, tak mi hlavu neutrhnete. Od svagrovky sem se uz dozvedela ze mam velky oci a asi hodne casu kdyz premyslim nad takovyma kravinama. Jasne, jednorazovky sou pohodlnejsi, ale to je asi tak vsechno. Dobre, sepisu nejakej seznam a pak se prijdu poradit. Ja sem v tomhle nepopsany list papiru...takze zatim vubec nevim jak se to dela 🙂
@rebelie ten odpad na kila me taky sokoval. Je to docela vysokansky cislo...
@ivanavorlickova dekuju, udelam si podle vas holky nejakej seznam. Ona je to asi palka financni zpocatku, ale pak uz se prikoupi jen to co je potreba...ty jednorazovky se musi dokupovat porad prubezne a jeste se pro ne zajet, nejlip tam, kde jsou v akci, a to taky stoji furu casu 🙂

katyxq
11. led 2012

@bureska K vlhčeným ubrouskům - já jednorázových, abych ty pratelné nemusela tahat špinavé domů, k navlčení (třeba mycím olejíčkem Medvídek od Eoné naředěným s vodou nebo něčím podobným) koupila málo, tak manžel koupil normálně v Tescu ty vlhčené (zelený obal, značka Tesco), malá pak měla po cca dvou dnech jejich používání červenější zadek. Manžel pak doma nemohl najít 😅 (klasika) nic vhodného na utření olejem při smažení zaprskaných brýlí, tak vzal ty vlhčené ubrousky, no tak dobře by mastnotu neumyl ani jarem 😕, pak těma ubrouskama umyl i digestoř a víckrát jsme s nima Šárku neutírali 😉.

Ale doma zadeček nejčastěji umýváme vodou, prostě ji v umyvadle prdelkou strčím po proud akorát teplé vody a je to 😉.

chlebenka
11. led 2012

@rebelie Jo, jo, děkuju za gratulaci a já taky gratuluju k Barnabáškovi- moc hezké jméno, neobvyklé a to se mě moc líbí 😉

katyxq
11. led 2012

@bureska A že by byly jednorázovky nějak extra pohodlnější mi nepřijde, no, přebalení je o pár vteřin s nima rychlejší a to je tak všecko. Mi teda přijde otravnější nakupovat a chodit pořád ven s odpaďákem než prát prádlo 🙂.

bureska
11. led 2012

@katyxq takovy podobny pribehy jsem uz taky slysela 😀 ...a pak to dej na prcku miminku. Kdyz se vsude docytam, ze se miminko nema v prvnich tydnech umyvat mydlem a pouzivat parfemovana kosmetika a pak mu utru zadek timhle. Nejak v tom postradam logiku 🙂

bureska
11. led 2012

@katyxq tim ze jsou pohodlnejsi jsem myslela to, ze prebalim, utru vlhcenyma ubrouskama, zabalim, hodim do kose...ty latkovy musim napred zbavit bobku, hodit do kybliku s vodou, nez dam do pracky tak asi vykroutit...pokadenou prcku strcit pod sprchu (moc se mi nelibi ani to pouzivani vlhcenych ubrousku). Ale mas pravdu v tom ze jezdit co chvilu do kseftu pro jednorazovky a denne vysypavat kos by se mi taky nechtelo.

jasekd
11. led 2012

@bureska ad vlhceny ubrousky, ja koupila Babylove bily, jeden balik, a peru je s plinama. Davno uz v nich zadna chemie neni, furt to drzi, spokojenost. Nekdo si striha perlan. Navic je to hned suche, ani to nevesim, vybdam z pracky , slozim do kominku a hned pouzivam, ruzne hadriky a nastrihane ctvercovky bych susit musela. Na cestu k Dr si jich par namocim vodou a dam do PUL tasticky, delaji se vetsi na vic plinek a pak mensi na jendu plinku nebo treba na ubrousky (mam znacku Haipa Daipa obe velikosti). JInak s latkovkama ti fandim a na svagrovou se vykasli 😉 U me byl na prvnim miste eko duvod. Vetsina lidi na to bohuzel dnes kasle, co po nich zustane, je jim jedno 😝

katyxq
11. led 2012

@bureska Já plínky skladuju nasucho, takže počůranou plínku jen rozklepnu, aby nebyla složená, a hodím i se separačkou do koše, z pokaděné sundám separačku a vyhodím ji do odpaďáku a plínku rozklepnu a hodím ka koše na plínky. Na fleky kašlu, tak žlučovým mýdlem nepotírám. Pračku máme s vrchním plněním, takže jen otevřu koš a plínky do ní nasypu 😉. A do toho koše na plínky házím i ty pratelné ubrousky zbavené případného kakání - opláchnu je předem po vodou.

katyxq
11. led 2012

A jé, někomu tu fest bublaly gatě, tak jsem zvědavá, jak ta bambusová vv udržela nálož 😔 (ten smích mě možná za pár minut přejde).

talina
11. led 2012

Byla jsem se ptát u nás v jednom obchůdku na radu jaké látkovky by mi doporučili a paní mi říkala a taky hned předvedla Medvídka na zadeček. Docela mě to zaujalo, zatím mám nakoupenou zásovu vlhčených ubrousků, ale medvídka bych vyzkoušela časem taky 😉

bureska
11. led 2012

@jasekd diky za radu...nejaky ubrousky budou potreba, ale ty vlhceny pouzivat nechci. Zatim si rikam ze to zvladnu jak s latkovyma plinkama tak s nejakou nahrazkou vlhcenych ubrousku. Mas pravdu, dneska vsichni na prirodu kaslou a ten odpad z plin a vseho kolem je enormni. No a v neposledni rade bych nechtela byt v pozici matky co se za takovych 10 let dozvi, ze ty jednorazovky a ubrousky napusteny chemii jsou pro deti fakt skodlivy. Samozrejme se nic takovyho potvrdit nemusi, ale tak stejne dobre muze.

rebelie
11. led 2012

@bureska Ty vlhčené ubrousky dnes už nedoporučují ani v porodnicích... takže doma voda, na cestách perlan (v podstatě suché ty kapesníčky, lze i párkrát vyprat) + zase voda, nebo třeba roztok udělaný z olejíčku Medvídek (zn. Eone)

romcovaklarka
11. led 2012

@bureska Já už nepoužívám ani ubrousky 😅 Meju pod kohoutkem a když nemám přístup, tak látkovými ubrousky s medvídkem http://www.anavy.cz/anavy/eshop/15-1-Kosmetika/...
@jasekd Jé, prát jednorázový ubrousky, to mě nenapadlo 🙂

bureska
11. led 2012

@katyxq ja mam pracku s bocnim, ale nevadi mi ty pliny prehazovat z kose do bubnu pracky. Sem zvykla na necistou praci 😀

@rebelie to sem ani nevedela ze se to uz nedoporucuje...ale ja jak vidim jak svagrova na neteri spotrebuje tech vlhcenych ubrousku pri jednom prebalovani tak 5 a vic, tak si rikam, ze to nemuze byt v takovym mnozstvi zdravy. Kdyz je mimco doma tak lepsi strcit pod kohoutek s vodou

bureska
11. led 2012

@romcovaklarka a ja sem si rikala ze takovej blazen co je proti jednorazovkam i ubrouskum sem snad jen ja 🙂 diky, tu stranku urcite omrknu...

katyxq
11. led 2012

@rebelie Tak už vím, jaks to myslela s tou protýkajíci náloží 🙂. Ale HD PUL svrchňáky TO udržely 😉, jen je teda musím vyprat. Tohle by novosklad asi fakt nedal, ta bambusová vv Anavy na kalhotkový sklad možná jo, jenže já ji dávala poprvé a asi jsem ji málo dotáhla, tak uvidíme příště.
Tohle je zrovna ten výjimečný případ, kdy budu plínku žlučákem zatírat 🙂.

rebelie
11. led 2012

@bureska Jinak myslím, že o látkovkách začínáš přemýšlet tak akorát ve vhodnou dobu, aby ses stihla trochu zorientovat, naplánovala výbavičku, nechala si jí tu trochu zkorigovat a ještě třeba stihla nákup rozložit aspoň na 2, aby to nebyla taková pálka najednou... Doporučení zní nekupovat žádné velké sady jedné značky, neb každému vyhovuje něco jiného, a pak když to miminku nesedí, jde to celé do háje... a myslím, že už jsou lepší plenky než Popoliny, ale to je jen můj názor... jsou hodně známé, protože tu byli snad první a měli docela velkou reklamu... Z těch levnějších jsou dobré BabyLucy, dražší, ale skvělé jsou Anavy... nicméně mně se osvědčuje v těch začátcích novosklad z klasických čtvercovek... Určitě budeš potřebovat aspoň 3ks svrchních kalhotek - hodně se tu doporučují ImseVimse a Thirsties, já s @katyxg máme moc dobré zkušenosti (na novorozeňata) s PULkama HaipaDaipa na patentky... A pokud Ti jde o prodyšnost, můžeš krom PULek pořídit vlňáčky (o které se ale musí víc pečovat), nebo fleesáčky (tam nemám zkušenost, ale už mám objednané). A spoustu toho můžeš nakoupit z druhý ruky i v docela dobrém stavu... A peru podobně jako @katyxg, plínky taky skladuju na sucho, jen teda pokaděné potírám žlučovým mýdlem, ale práce s tím fakt moc není... Já dávám prát a skládám, manžel věší 🙂.
@talina My Medvídka máme a jsme s ním spokojení... Jen asi dlouhodobě to není nejlevnější varianta, používáš-li ho i doma...

jasekd
11. led 2012

@romcovaklarka Mne na tom vyhovuje, ze to je hned suchy, zadny veseni a cekani az to uschne, mam malej byt a nemuzu to mit na susaku rozhozeny, dokud to zas nepouziju, vyndam z pracky, srovnam, strcim do kapsare, pouzivam... Navic to v pracce nezabere zadny misto 🙂
Ja je na zadek pouzivam jen venku, u Dr apod, jinak to taky jisti rovnou kohoutek, doa spis na pusu a utirani bordelu po obede.

rebelie
11. led 2012

@bureska Tak nám to řekli v porodnici, sami je tam nepoužívají, máčí Perlan ve vodě... a kamarádi rodili u Apolináře a taky je před vlhčenými ubrousky varovali (prý hlavně u holčiček to není dobrý) - takže už i klasický, konzervativní porodnice nedoporučuje vlhčené ubrousky... Jinak bláznů, kterým se nelíbí jednorázovky a vlhčené ubrousky tady najdeš celou řadu... člověk má někdy pocit, že je sám (třeba při návštěvách u pediatra a tak), ale ve skutečnosti je nás docela dost...
@katyxq Jj, Haipy to udrží, ale člověk je taky nechce prát denně... já se včera děsila toho, že to budu mít na vlňáčcích, ale naštěstí jsem B. opatrně přenesla na přebalovák a stihla to dřív, než by to vyteklo na vlnu (tam je ta péče složitější)... Jo, objednala jsem si fleesáčky HD - stejný střih jako PULky, tak jsem na ně zvědavá... říkám si, že by malej mohl přeci jen víc větrat...