Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

xmarg04
12. led 2012

ahoj holky, prodávám větší část látkové výbavy, většina jen vypraná, pár kousků třikrát vyzkoušeno. Cena dohodou, uvádím jen cenu pořizovací. Foto můžu zaslat na vyžádání.
Plenky:
Bum genius – SIO – limetka – 485 Kč (původní cena)
Bum genius – SIO – limetka – 485 Kč (původní cena)
Bum genius – SIO – světle modrá – 485 Kč (původní cena)
Bum genius – SIO – světle modrá – 485 Kč (původní cena)
Bum genius – SIO – mentolová – 485 Kč (původní cena)
Bum genius – SIO – limitovaná edice – světle/tmavě modrá – 520 Kč (původní cena)
Bum genius – SIO – limitovaná edice – černo/bílá – 520 Kč (původní cena)
Anavy – SIO – oranžová – 465 Kč (původní cena)
Anavy – SIO – oranžová – 465 Kč (původní cena)
Anavy – SIO – modrá – 465 Kč (původní cena)
Anavy – SIO – zelená – 465 Kč (původní cena)
Anavy – SIO – čokoládová – 465 Kč (původní cena)
Baby Lucy Velour – M/L – modrá – 250 Kč (původní cena)
Baby Lucy Velour – M/L – mentolová – 250 Kč (původní cena)
Baby Lucy Velour – M/L – mentolová – 250 Kč (původní cena)
Easyfit Totsbots – AIO – cherrylicious (třešňová) – 520 Kč (původní cena)
Easyfit Totsbots – SIO – žlutá/bílý puntík – 490 Kč (původní cena)
Magic Baby Behind – AIO – modrá – 420 Kč (původní cena)
Magic Baby Behind – AIO – modrá – 420 Kč (původní cena)
Blueberry – SIO – bílá/hnědý, modrý, béžový puntík – 620 Kč (původní cena)
Blueberry – SIO - hnědá/mentolový puntík – 620 Kč (původní cena)
Flip – SIO – zelená – 480 Kč (původní cena)
Lollipop Pop'n'Gro Onesize – SIO – zelená – 480 Kč (původní cena)
Lollipop Pop'n'Gro Onesize – SIO – tyrkysová – 480 Kč (původní cena)
Vkládačky:
Anavy – vkládačka malá – 5ks – 70 Kč (původní cena)
Vkládačka bambus froté malá – 10 ks – původní cenu neznám
Vkládačka bambus froté velká – 10 ks – původní cenu neznám
Svrchní kalhotky:
Thirsties PUL – one size – stromečky – 370 Kč (původní cena)
Thirsties PUL – one size – proužky – 370 Kč (původní cena)
Thirsties PUL – one size – modré – 360 Kč (původní cena)
Totsbots Fleece Wrap – size 0 – červené – 300 Kč (původní cena)
Baby Behind PUL – žluté – 300 Kč (původní cena)

janakkk
13. led 2012

@romcovaklarka a ten flis peres na kolik stupnu? na 60? 95 by asi neprezil, ze? 😒

janakkk
13. led 2012

@ivuska.h prosím, které jsi tu doporučovala vlňáky disana? pletené neby ty látkové? psala jsi přímo "neprůstřelné"... 😀 😀 tak mě to zaujalo, mě vlňáky pořád provlhají ☹ ☹ první měsíc byly super, ale teď to stojí za prd...

janakkk
13. led 2012

@xmarg04 co znamená SIO, prosím? 🙂

katyxq
13. led 2012

@janakkk Já bych řekla, že SIO je snap-in-one, tedy jako vše v jednom (AIO), jen to není sešitý dohromady, ale ta savá část se do kalhotek vpíná patentky. Výhodou je, že pak plínka rychleji schne, než klasická AIO.

rebelie
13. led 2012

@ivuska.h Třeba je to podnět k rozvoji Tvého podnikání - udělat nějaký děsně prďácký látkovky, co splňujou široké balení... všichni se snaží být co nejmenší apod. a najednou člověk přijde s opakem 😀 😀 😀

janakkk
13. led 2012

@katyxq jeee, dekuju , to bude asi ono 🙂

ivuska.h
13. led 2012

@janakkk Ty pletené natahovací, ty druhé nemám osobně vyzkoušené.

ivuska.h
13. led 2012

@rebelie 😀

mahafi
13. led 2012

@rebelie @ivuska.h to ale neni vůbec blbej nápad 😉, co já bych za něco podobnýho dala, když jsem to musela řešit.. Jinak nebojte, nás toho zbavili za šest týdnů (nález IIa+ IIa-), takže u vás to třeba půjde ještě rychleji 🙂. Ale je to hrozná pakárna na to pořád myslet, jak to nejlíp zabalit. Já to řešila s pediatrou skoro každou návštěvu.. jsem tam vítězoslavně něco přinesla a ona na to koukla a říkala.. hmmm, dobrý, ale málo pevný, málo široký, apod.

janakkk
13. led 2012

Tak jsem prave povesila prvni varku pradla pranou ve slizu....a ja nevim, zda se mi, ze to smrdi...jako by se ten smrad moci nevypral... 😒 😒

aemmi
13. led 2012

@janakkk to se ti asi zdá, jestli jsi do ted prala v prášku 😉 jestli to máš pověšené v místnosti, tak tam pokud možno hodně větrej 😉

ladida.l
13. led 2012

K těm kyčlím, Tomík měl stejný nález. Dávala jsem mu od šesti týdnů do 4 měsíců jen one size anavy + svrchní kalhotky a na noc navíc ještě přes pyžamko one size popolinku http://www.thewashablenappy.co.uk/shop/Nappies ...
Ve 4 měsících měl již kyčle v normě. U Marka to bylo to samé.

mmiirrkkaa
13. led 2012

Tak za peníze, které dostal A.k Vánocům, jsem mu koupila kalhotovky od Anavy, těšila jsem se, až je testnem a teď jsem pěkně naštvaná. Ty plenky mají 1 velkou chybu - jsou děsně návykový 😎 Dala jsem jí na noc a po 6 hodinách nebyly provlhlé ještě ani ty kalhotky. A to máme učuránka... Ach jo... To jsem chtěla, aby mě látkování moc nestálo a takhle... Už mlsně koukám po dalších... Jinak souhlas s @rebelie, ty široké by se určo osvěčily 😉

romcovaklarka
13. led 2012

@janakkk Peru ho na 60, s plínkama.

romcovaklarka
13. led 2012

@mmiirrkkaa Anooooo přidávám se ke stížnosti. Chtěla jsem ušetřit a místo toho bych nejradši měla samé anavy 😠 😀

mahafi
13. led 2012

@romcovaklarka @mmiirrkkaa přesně přesně 😀, jen já teda měla anavy už od těhotenství, neboť mi byly dostatečně vychváleny i předvedeny látkující kamarádkou 🙂. Čekám, až nepojedeme tolik v novoskladu a hodlám ještě přikoupit (no.. možná ani nevydržim do tý doby 😀).
A dobrej byl náš kamarád, co u nás byl na návštěvě, chtěl vědět, jak vypadají ty zázračný látkovky a po osahání anavy prohlásil, že z tohohle materiálu chce trenky 😀 😀 😀

ani84
13. led 2012

Ahoj holky, potřebovala bych poradit s výběrem vlňáků. Zatím používáme Disany na noc, ale jelikož malej už kadí jen jednou za 2 dny, začala bych s vlňáky i přes den. Chtěla bych nějaký než jsou ty Disany a aby dobře udržely plínu narovno. Doporučily byste mi nějaký?

xmarg04
13. led 2012

@janakkk SIO je snap in one, jako AIO, ale neni to sesite dohromady, takze vrch plenky jde pouzit vickrat...

cervena_vila
13. led 2012

Ahoj, ty kalhotkové anavy, na které tu slyším samou chválu, to jsou ty, co se na ně nosí ještě nějaké svrchňáčky, nebo to jsou aio? Díky

romcovaklarka
13. led 2012

@cervena_vila Svrchňáčky. Ale jsou i Anavy Easy a ty jsou AIO.

romcovaklarka
13. led 2012

@janakkk K tomu praní ve slizu - mně se to ze začátku taky zdálo, že to smrdí, ale myslím, že to bylo proto, že necítíš ten parfém pracího prostředku. Ale jestli máš pochybnosti, tak to očuchej ještě až to uschne 🙂

mahafi
13. led 2012

@romcovaklarka s tím slizem taky souhlasím.. napřed jsem z toho byla taková špatná, že to je divně cítit a teď jsem naopak špatná z prášků, že to hrozně moc voní 🙂 @janakkk neboj, ono až to uschne, tak to tak mýdlově cítit nebude.., doufám, že tě to neodradí 🙂

romcovaklarka
13. led 2012

@mahafi Ano, přesně. Vytáhla jsem kombinézku, kterou jsem měla vypranou ve skříni ještě v Lovele a malej mi teď od ní celej voní 😝 😀

mahafi
13. led 2012

@cervena_vila jojo, to jsou ty na svrchňáčky (pokaždý je mi teda líto je na ně dávat, maj fakt super vzory 🙂 ).. ale i anavy easy jsou super (ty ale používám jen svátečně nebo když potřebuju někde rychle přebalit (třeba v zimě v lese 😀 ) ).

janakkk
13. led 2012

@aemmi
@romcovaklarka
@mahafi no, už to schne, tak je to uz lepsi 🙂 ...mozna ho zkusim dat priste vic, mame dost tvrdou vodu 🙂

maskacka
13. led 2012

látkařky, prosím vás, chci koupit shorties od babyidea, dcera má ve dvou měsících něco málo pod 6 kg, jakou byste vzaly velikost? Uvažuju, jestli neskočit rovnou na L, což? Díky moc

janakkk
13. led 2012

@maskacka ahoj, nemam vyzkousene, ale ty M by asi nemela na dlouho...

cervena_vila
14. led 2012

@mahafi já taky nerada voňavé prádlo a manžel jo, finguju to tak, že mu trička po uschnutí postříkám máchadlem v rozprašovači na kytky. Nejlíp voní prádlo od sluníčka 😵 a některé věci prostě voní bavlnou. To mám ráda.

ofelieee
14. led 2012

@ani84 ahoj, u mě z vlňáků zatím vedou BI shorties, ale pravdaže držet čč na rovno jsem po nich nikdy nechtěla... ale jsou mi příjemný, velikost je rostoucí, takže i přes tu cenu se vyplatěj... ne teda že by nikdy neprotekly, když má Kuba výživnou noc, tak je stejně někdy durch... ještě mám jedny od paní za šijemdětem.cz, ale ty jsou řidší, i když jinak taky parádní, rozhodně ne na noc...