Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

mahafi
25. led 2012

Víte nad čím přemýšlím? Když dám Madlence hnusku (už jsem naštěstí dlouho nemusela), tak je to na zadečku hned znát (nemluvě o těch ubrouskách, to je pak prostě peklo).., ale mám dvě kamarádky, co zezačátku látkovaly, ale děti mají atopiky (nejhorší mají ten ekzém v plenkové oblasti) a těm látkovky vůbec nevyhovujou a nejlepší maj zadečky po použití pampers prem.care (nesnesou ani žádný jiný hnusky).. čím to??? Látkovky jim prostě ten ekzém hrozně zhoršujou..

reruna
25. led 2012

@rebelie no těch ubrousků jsme zkoušeli fakt hodně, Hipp taky, to bylo z různých vzorečků a taky dárků od návštěv atd. takže fakt jediné, co nám sedly, byly ty z Lidlu, ale každému vyhovuje něco jiného a stejně je to s papírovkama...s látkovkama je to stejné, každému vyhovuje jiná značka.

reruna
25. led 2012

@mahafi může to být prací prášek...málo časté přebalování, celulozové separačky, krátké větrání ... fakt nevím, my jsme například v látce měli problémy s opruzením jen při používání celulozových separaček, jinak nikdy a papírovky jsme zkoušeli různé a vždy s opruzením, jedině ty pampers active jsou ok. Ale premium care jsme nezkoušeli...

katyxq
25. led 2012

U ekzému v látkovkách bych si tipla na prací prostředek, aspoň podle mé vlastní zkušenosti (na mé i Šárčiné kůži, příklad jsem zrovna psala na předchozí stránce). A nebo ještě kosmetika, to dokáže u ekzému nadělat slušnou paseku. A ještě dráždění kůže, třeba právě ty separačky, jak píše reruna.

zuzu_elen_sofie
25. led 2012

@cervena_vila ahojky, co máte za pěkné chlupaté plenky? Na tomy taky slyšíme 😉

zuzu_elen_sofie
25. led 2012

Holky, včera jsem studovala na stránkách Dtestu prací prášky a docela mazec.. porovnávali eko i ne eko a psali že hodně eko se vlastně míjí svým účinkem.. taky psali o ořeších, že to rovnou můžeme prát ve vodě, že to vyjde na stejno a a ušetříme. Taky pomluvili tvz. prací koule že to akorát zatěžuje prostedí tím píliš vysokým ph a celkově škodí více jak obyč prášky na prádlo. Ten článek ale docela stál za přečtení..

Ekologický excel dopadnul na 46%, ariel, persil gold 62% a nejlepší(zároveň nejlevnější z DMka) Denkmit to vyhrál 64% jiank všeobecně vztao žádný zázrak z žádného rášku - posuzovali mastné skvrny, pigmentové skvrny, škrobové skvrny, rostlinné skvrny, bělící efekt, zamezení inkrustace, zachování barev...

tak yjsem tam při té příležitosti četla o eko tabletkách do myčky tak ty mě úplně dostaly, v podstatě jiné ne eko méně zatěžovaly prostředí..

tak jsem z toho vážně jelen!!!!!!!

talina
25. led 2012

@zuzu_elen_sofie jo, to už mě upozořňovala kamarádka, že její sestra má všechno z ořechů zaprané ☹

Já se čím dál tím víc zabředávám, ve výběru plenkové výbavičky. pár kousků jednovelikostních už mám, chci si koupit ještě aspoň 20 čč, ale jak navázat dál?

reruna
25. led 2012

@zuzu_elen_sofie zajímavý test

zuzu_elen_sofie
25. led 2012

@talina pokud eko tak min. excel z toho co jsem zkusila se mi jeví že pere proti jiným eko prostředkům, koule mám a opravdu bych to srovnala s praním vodou.. ořechy jsem neměla tak neposoudím, ale všeobecně mi to prádlo z té doby přišlo vše odstínově stejné..

já plenkovou výbavičku usuzovala podle prvního dítěte, tak sjem se od toho odpíchla, byli jsme proporčně menší a užší, jiní jsou baculatější a mohutnější apodle toho bych asi hlavně dělila ty plenky, což ale jako prvorodička asi neodhaneš a ani to nemusí vždy vyjít.

Dále se maminky dělí na ty co mají rády plenky co dýchají a na ty co používají pulky. Já mám radši pulky, neumím si pedstavit že bych něco lanolínovala apod.

Taky je otázka zda chceš plenky vše v jednom - jako jednorázovka - použitou celou hodiš do špinavého prádla a dáš celou čistou, nebo chceš měnit pouze vnitřní obsah a zachovat kalhotky(ne vždy to jde)

Každá z maminek upednostňuje něco jiného a miminka taky..

20čč jsem měla i když jsem nelátkovala - a měla jsem je jako odblinkávací, tzn. že jak nosíš miminko na sobě či leží v postýlce je dobré aby měla vždy pod hlavou složenou na čtvrtiny tu plenky, případně jak si odříhne ji jen vyměníš a neřešíš ten zbytek povlečení či oblečení který jsi tak uchránila..

pokud bys chtěla výbavičku co nejlevnější tak tě asi nejlépe vyjdou samé čč a pul kalhotky případně navíc savější vložky do skladu čč

Ale já tu nejsem odborník, nato jsou tu jiné co by ti lépe poradily 😉

Kdybys chtěla můžu ti pak poslat co mám připraveno já

zuzu_elen_sofie
25. led 2012

@reruna taky mě to docela zarazilo, uvažovala jsem, že zkusím ten prášek z dmka na zkoušku je to malé balení tak není co ztratit...jiank těch prášků tam bylo více vypíchla jsem jen pár z nich

zuzu_elen_sofie
25. led 2012

Holky, taková praktická otázka, jak to s tím MEDVÍDKEM děláte, koupíte lahvičku medvídka, ředící lahvičku pípadně ubrousky... no a uděláte si do plastové vytahovací krabičky nálev a do něj namočíte ty kapesníčky, nebo máte ubrousky suché a na ně stříknete ped použitím dupky naředěného medvídka? nebo jak? nejspíše jinak na cesty a jinak doma..

marky27
25. led 2012

@zuzu_elen_sofie tak já používám Medvídka asi měsíc a jsem moc spokojená. Dělám to tak, že na vyprané vlhčené ubrousky (které jsem vypoužívala dříve), které mám naskládané, si z ředící lahvičky nastříkám zhruba 5x a otřu prcinu. Zkoušela jsem to i nastříkat rovnou na prcku, to ale různě stíkalo, tak mi to takhle přijde lepší. Je to vlastně jako vlhčený ubrousek 😉

katyxq
25. led 2012

@zuzu_elen_sofie Já používám jiný olejíček, ne přímo Medvídka, ale ředím si ho do té lahvičky. Pak stříkám rovnou na prdýlku a otřu látkovým ubrouskem, ten hodím do koše k použitým plínám.

mahafi
25. led 2012

@zuzu_elen_sofie ten test se chystám pročíst, dík za připomenutí 🙂.
a medvídek.. doma (pokud nemeju rovnou pod vodou), tak mám mističku s naředěným medvídkem na přebalováku a máčím si do ní látkové ubrousky.. na cestách mám krbičku s nastříhaným perlanem (suchým) a medvídka v ředící lahvičce.. a podle situace buď nastříkám prdelku, ubrousek nebo obojí a perlan buď vyhodím nebo dám k plenkám a vyperu (podle stupně znečištění a přítomnosti koše a tak). dostali jsme i mycí olejíček z DM alverde a slouží stejně jako medvídek 🙂.

romcovaklarka
25. led 2012

@zuzu_elen_sofie Já to dělám stejně jako @katyxq ale s Medvídkem - stříkám rovnou na zadeček. Ale spíš jen venku, doma meju pod kohoutkem.

cervena_vila
25. led 2012

@zuzu_elen_sofie Itti Bitti d´lish SIO a Baby BeeHinds Magic all´s. Oboje mají ten chlupatý minkee povrch a dokoupila jsem si je postupně - vaječinu nezažily.
A ten denkmit je normální prášek, nebo nějaký typ sensitive? Já peru persil sensitive i manželovi, střídám to s perwolem a teď zase s mýdlovým slizem.

talina
25. led 2012

@zuzu_elen_sofie děkuju za radu, plenky bych chtěla co nejvíc namíchat, už počítám s tím že budu do toho používat jednorázovky, jako když pojedeme na chatu nebo k babičce. Ale nevím kolik čeho, nechci celou sadu, raději po kouscích.... narazila jsem včera na stránku plenka-czech.cz, nabízejí tam pomoc zkombinovat výbavičku plenek na míru. Přemýšlím, že bych do toho šla

mmiirrkkaa
25. led 2012

@zuzu_elen_sofie Dá se dohledat ten test na netu?

zuzu_elen_sofie
25. led 2012

@mmiirrkkaa problém s těmi výsledky je ž emusíš být přihlášená mít heslo atd. Já už to mám od někoho tak nemůžu zveřejňovat, nebo si jde jednorázově zakoupit přístup myslím smskou

angetha
25. led 2012

@mmiirrkkaa Já jsem ten test taky kdysi četla, přihlášená nejsem... Určitě to lze dohledat

zuzu_elen_sofie
25. led 2012

@cervena_vila dekmit píše univerzální prací prostedek více ti k tomu nepovím nevím teba ho někdo zná a má zkušenost...
já znám IB ale ty druhé ne, vypadají taky sympaticky 😉

zuzu_elen_sofie
25. led 2012

@katyxq @romcovaklarka @marky27 díky holky, tak to tak nějka vyzkouším, umyvadlo mám hendka vedle přebalováku tak doma to bude snadné horší na cesty.. uvidíme jak nám to půjde až se vylodíme na svět 😉 do porodnice mám nachystané plenky moltex papírové a ubrousky babylove snad budou šetrnější co jsem slyšela

zuzu_elen_sofie
25. led 2012

@angetha jo je tam starší test excelu a i odkaz na ten nový s diskuzí... já nevím v excelu(i batoleti-prášek pere lépe a více voní než tekutý)) peru asi přes měsíc a musím říct že proti jiným eko se mi zdá být vypráno a voní to tak středně mi to vyhovuje, ty eko co nevoněly vůbec mi skoro smrděly.. s ořechy nai slizem nemám zkušenost.. takže tak

betysek
25. led 2012

@mahafi Taky si myslím, že to může být pracím práškem. Buď nevhodný prášek, nebo špatně vymácháné. Já používala Lovelu, protože jsem zkoušela před tím na běžné praní Ecover a moc mě nenadchl. Ale před 2 roky jsem objevila Frosch a chystám se v něj prát i plenky. Kámoška v něm prala celé plenkové období a prý v pohodě. Tak uvidíme. Vlhčené ubrousky jsem používala minimálně - pouze mimo domov, na cesty. Jinak doma jen zadeček rovnou pod sprchu, jak nám doporučovala porodní asistentka na kurzu před porodem. S prvním mimčem jsem používala hnusky asi do 6 týdnů, pak jsme začali látkovat. Nikdy nebyla opruzená. Mazali jsme zadeček Bepanthen mastí - taky na doporučení porodní asistentky. Katasrofa začala, když se mi rozbila pračka a byli jsme 2 týdny bez pračky než to opravář opravil. Malá byla opruzená až hrůza, bylo úplně jedno, kterou hnusku jsem ji dala, jak jsme se vrátili k látkovkám, bylo zase vše v pohodě.

zuzu_elen_sofie
25. led 2012

@talina ono je to opravdu hodně individuální, asi bych ti ale doporučila nějaké AIO do začátku - tzn. vše v jednom případně rostoucí ať ti to vydrží.. lépe asi když si koupíš ty co se ti líbí po jedno kuse různých značek a zjistíš co vám bude sedět a pak staré prodáš a dokoupíš ty co ti vyhovují.... Holky tu hodně doporučují anavy, mi se líbí tots bots, grovie, taky jsem na chlupáčkové na zip sweet monkey, itti bitti, a jiné mám radši suchý zip ale zřejmě delší životnost mají druky - ael ty mi přijdou o nervy.. no je to o zvyku

rebelie
25. led 2012

Tak se jdu pochlubit - dneska jsem málem místo Medvídka rozmíchala Větříček - olejíček na prdíky 😀 😀 😀
@zuzu_elen_sofie Když zrovna neexperimentuju s olejíčkem na větry, tak si rozmíchávám Medvídka v té jejich lahvičce a stříkám na Perlan - používáme doma, když se mi třeba v noci nechce jít k umyvadlu, ale hlavně na cestách...
Jo a někomu jsem slíbila, že napíšu, jak flísáčky HD - bohužel musím konstatovat, že nic moc... docela nám provlhají... ale je pravda, že ho v tom asi nechávám dlouho... takže třeba najdou větší uplatnění, až budeme mít nějak větší režim a já budu vědět, že teď přebaluju na hoďku a ne na 3... Ale střih dobrý a hovínka nepustěj...

rebelie
25. led 2012

@talina Namíchání je určitě dobrý, ale zas to nepřežeň - zejména chlapi mají trochu problém pobrat víc systémů a jsou z toho zmatení, takže pokud chceš, aby se přebalování účastnil i manžel, nesmí to být co kousek to jiný systém... a popravdě ve 4 v noci člověk taky přebaluje spíš po paměti, tak je dobrý, když je to nějak pořád stejný... My máme na doma novosklad ze čtvercovek vycpaný něčím (vkládačky ze starých ručníků apod.), na noc savější vícevstvé Anavy bambusky (ty jsou mým favoritem, jsou fakt skvělý) a na cesty většinou beru buď ty bambusky nebo Anavy kalhotovky... Mám i 2ks kapsovek Bumgenius, ale ty zatím dávám jen já (mám pocit, že na manžela už by to bylo moc). Svrchňáčky mám sice raději dýchací (navíc máme překrásné vlňáčky, které dělají i parádu), ale na noc a na delší cesty jsou PULky sázkou na jistotu.
Jinak se domnívám, že u atopu může fakt hrát roli i to promáčení kůže v mokré plence a je dost možný, že pokud se najdou hnusky, které miminku s atopem nedělají problém, že jsou vhodnější než látkovky... Obecně se uvádí, že látkovky nejsou pro atopiky úplně dobrá volba... ale taky se mi to zas tak nepozdává a určitě je to individuální...

reruna
25. led 2012

ad ořechy na praní a prací koule http://www.novinky.cz/ekonomika/257254-praci-ko...