Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

mahafi
25. led 2012

@rebelie Jo to je fakt, teď si vybavuju, že obě holky (nezávisle na sobě, neznají se) říkaly, že jakmile se děti vyčůrají na podložku a nevšimnou si toho hned a jsou v tom i chvilinku, tak že je to hned horší.. takže paradox, atopikům hnusky neva, neatopikům jo (a to bych si to tipla naopak). Když mi o tom říkala ta první, tak jsem byla ještě těhotná, v plenkách už několik tisíc a pak jsem trnula, jestli nám budou nebo nebudou vyhovovat.
A třeba se ty flísáky trochu usadí, když nebude spát tři hodiny, ale jen hodinu. Madlence se dneska nedařilo usnout dopoledne a byla protivná, tak jsme byly venku a usnula zase skoro na dvě a půl hodiny a to jsem byla ráda, že jsem jí dala pulky, jinak by byla durch.

sussanah
25. led 2012

@rebelie @talina ad atopik a latkovky, no to je otazka, protoze to odparovani moci v hnuskach taky nebude nijak super extra pro pokozku. Takze podle me je to hodne o prebalovani, coz u latkovek a dobreho systemu muzes prebalovat opravdu hooodne casto a udrzovat tim pokozku opravdu maximalne v suchu, coz u jednorazovek jen tak nekdo co hodinu prebalovat nebude, protoze by to brutalne lezlo do penez.

aemmi
26. led 2012

@rebelie já jsem se ptala na ty flísáčky HD, aha, tak to je kupovat nebudu, tak trochu jsem ráda, protože kdybys tu napsala, že jsou prostě super duper, tak bychom je nutně potřebovali, ale takhle se bez nich obejdeme 😀

aemmi
26. led 2012

Holky, používáte někdo fleesové separačky HD?

rebelie
26. led 2012

@aemmi Já bych raději, kdyby byly super 🙂. Ne, já si fakt myslím, že je to tím, jak ještě nemáme úplně režim, tak nikdy nevím, jestli mladý pán plánuje hodinu čumákovat, nebo hned usne na 3-4h a když ve flísákách usne na 3-4h a nemá zrovna nějakou fakt savou plínu, tak holt provlhnou...
@luthien Prosím Tě, mohla bys coby odbornice přes atopák prozradit proč atopikům často vadí látkovky a proč se u nich nedoporučují? Díky.

angetha
26. led 2012

Holky máte zkušenost s plínkama Charlie Banana - kapsovky?

mahafi
26. led 2012

@sussanah právě v tom to asi není, obě ty moje kamarádky přebalovaly dost často i často děti větraly.. prostě záhada, přesně jsem si myslela totéž, co ty, že hnusky musí být jednoznačně horší, ale není to tak, proto jsem tak udivená (chápu, že dvě není moc reprezentativní vzorek 🙂, třeba je to jen náhoda 🙂 ), ale ani u jedný kožařka látkovky nedoporučovala. Jsem zvědavá, jestli někdo tu "záhadu" rozřeší 🙂.

romcovaklarka
26. led 2012

Holky, neporadily byste mi nějakej fakt MEGALITICKY velkej pytel na použitý plenky? Jedem v únoru na 3 dny na hory 🙂 a já mám jen dva malé pytlíky tak na 3 plenky...
@rebelie A co to máš za flísáčky? Nám třeba tots bots provlhaly brzo a anavy mu vydrží i na noc 🙂

andelka
26. led 2012

@romcovaklarka dobře těsnící pytel na odpadky? Nebo ušít, s pulem, aby to nezplesnivělo.

betelgeuzz
26. led 2012

@romcovaklarka ani nemusí být dobře těsnící. Já si brala zatahovací pytel na odpadky, úplně netěsnil, ale ven to nesmrdělo. 3 dny to určitě vydrží.

luthien.k
26. led 2012

@rebelie ahoj, dostala jsem echo, páč nejsem luthien 😉 😀 No já ze svých zkušeností maminkám látkovky apriori "nezakazuju", až když je problém v plenkové oblasti - látkovky prostě to vlhko nikam nevsáknou a ta moč na kůži dráždí. Mým dětem to problémy nedělá a když se nějaký malý problém vyskytne, tak na chvíli dávám papírovku a pak zase látkovky. Ale pokud je plenková dermatitida, tj. dítě je opruzené permanentně, dá se do toho kvasinka, jsou pupínky atd., tak látkovky v žádném případě, bohužel není to jen teorie ale i praxe, že tu situaci zhoršujou, ověřeno na mnoha dětech...
P.S.: Atopikům se nemá zakazovat nic, až pokud to prokazatelně vadí 😉

romcovaklarka
26. led 2012

@betelgeuzz Fakt? Tak to je samozřejmě ekonomická varianta 🙂 Já se bála, aby mi nezplesnivěly, když to bude neprodyšné 😕

marky27
26. led 2012

@rebelie a jak prosímtě ty ww anavy pro malého skládáš? Dáváš narovno nebo kalhotkový sklad? A hovínka neprotečou? Já je používám narovno u starší dcery, taky je mám moc ráda, ale na malou jsem si říkala, že radši později.

rebelie
26. led 2012

@marky27 kalhotkový sklad - těsní srovnatelně s novoskladem, možná líp - což v praxi znamená, že hovínka občas zadrží až svrchnáčky, ale vlastně se mi to stává i u kalhotovek, takže se to prostě občas stává...
@luthien.k Díky. Já si tou přezdívkou nebyla jistá, ale nějak jsem nestíhala jít to ověřit...
@romcovaklarka HaipaDaipa

romcovaklarka
26. led 2012

@rebelie Tak s těma bohužel zkušenost nemám 😒

marky27
26. led 2012

@rebelie tak já to taky zkusím. Vycpáváš to ještě něčím? - a jak dlouho to vydrží? Asi jako novosklad s 1 čč?

ivuska.h
26. led 2012

Mě teď u Julči bamb. vv na kalhotkový sklad neprotéká, v tom froté se vaječina hezky zachytí.

ivuska.h
26. led 2012

@romcovaklarka PUL taky není povětšinou prodyšný...

romcovaklarka
26. led 2012

@ivuska.h Takže si taky myslíš, že plenky mi ty 3 dny vydrží v normálním igelitovém pytli? 😕

ivuska.h
26. led 2012

@romcovaklarka Myslím, že ano.

elvis12
26. led 2012

Holky vy jste me s tema atopikama trochu vydesily 😀 Ja uz nakupuju jak diva, ale atopik nam hrozi. Dle geneticky mame 20-40% zatizeni. Ja sama jsem atopik. Snad nebudu celou vybavicku muset prodat 😒

luthien.k
26. led 2012

@elvis12 neházej flintu do žita 😉 Já mám doma dva a látkujeme, jde to.

P.S.: Pokud jsi atopik, ta pravděpodobnost, že se ti narodí také, je bohužel možná i o něco vyšší...

rebelie
26. led 2012

@marky27 Vycpávám jen když fakt vím, že to chci na dlouho - třeba v noci na 6-7h (to tam pak nacpu co mám poruce - krátkou vkládačku Anavy, nebo ručníček Ikea...). A výdrž bych řekla, že je buď jak ten novosklad s 1čč (neumím říct přesně, protože teď už dovnitř dalčí čč nedávám), nebo spíš trochu větší...

rebelie
26. led 2012

@elvis12 Já mám taky atop, takže je tam určitý riziko, ale doufala jsem, že malej atop mít nebude a kdyby, že i tak bude látkovky snášet dobře... no a přinejhorším bych to holt prodala... třeba nové Anavy a vůbec kvalitní plenky prodáš bez velké ztráty...
@luthien.k Nestraš mě tou pravděopodobností... Mimochodem - kdy si budu moci oddechnout, že malej atopik není, Kdy se to tak projevuje?

luthien.k
26. led 2012

@rebelie to je různý, ale rozhodující je obvykle první rok...

rebelie
26. led 2012

@luthien.k Hm, tak to se asi dám na modlení... zatím má totiž kůži krásnou, úplně sametovou...

elvis12
26. led 2012

@luthien.k @rebelie jj, Ja si porad rikam, ze to bude v pohode. 😉 to riziko mam ve zprave z genetiky, prihlizela myslim k tomu, ze jsem jedina v rodine. Ale ono je uplne jedno, jaky riziko je nebo neni. Bud to bude mit, nebo ne. Svet se nezbori, taky s tim ziju 😎 I kdyz ted v tehu se mi to rozjelo paradne (hlavne na rukou). Nebudu se tim stresovat, stejne to neovlivnim. Nemate holky nejaky rady co by mi mohlo v tehu pomoci? mam doktorku na prd, tak jsem spis odkazana na vlastni zdroje.

luthien.k
26. led 2012

@elvis12 http://www.proalergiky.cz/aktuality/123.html
Existuje prevence, mrkni...

V těhu Ti toho moc nepomůže, roli hrají hormony, ale ber probiotika (Probiosan), pij rooibos, občas je lepší máznout se kortikoidem (nevadí to, působí lokálně, dospělé tělo si s nimi poradí líp, než děti), než to nechat moc rozjet, zanést si tam infekci apod. (to neplatí u dětí, tam je třeba se kortikodům naopak vyhýbat, jak to jde 😉)

rebelie
26. led 2012

@elvis12 Správnej přístup! K látkovkám - promysli taky, jak se s nimi budeš prát ty - protože předepírání, potírání žlučákem apod. není pro atopický ruce žádnej med... (ale je to moje blbost, na nějaký to přemáchnutí nejsem s to si vzít rukavice)... V těhu neporadím, já mazala konopný krémy, ale že by to nějak zázračně pomohlo, to říct nemůžu... kortikoidy jsem nemazala už několik let, ale je to díky tomu, že se ekzém drží v mezích, kdy to zvládám jinak...

elvis12
26. led 2012

@rebelie s rukavicema to chapu 😀 Ja si je kolikrat nejsem schopna vzit ani na nadobi. my jsme s pritelem vubec dvojka. Ten ma zas lupenku (nezdedenou, je prvni. Ma to od puberty pravdepodobne ze stresu a prechozenych nemoci) takze to neresim a VIM, ze bude mimi ok 😎