Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kkomtesa
10. únor 2012

Ahoj holky, tak jsem se od kamarádky dozvěděla, že ve FN Plzeň Lochotín na porodnici používají látkovky! A pak že to nejde z hygienických důvodů..

innes
10. únor 2012

Ahoj holky, jdu si k vám pro radu 🙂
Používám lanolin s lékárny, ale poslední dobou se moc lékarnice netváří, navíc musím čekat, než mi ho neochotně naváží, když mají čas a tak přemýšlím o Lanolinový kůře Disana, nebo tu někdo psla o krému na bradavky z DM 😕 myslíte, že kvalita lanolinování je stejná?
@ivuska.h chtěla jsem se zeptat, myslíš, že PUL Anavy budou už o tomto víkendu? Díky 🙂

ivuska.h
10. únor 2012

@innes Tento víkend ještě ne, jsou teprv v testování, ještě to chvíli potrvá.

@rebelie Nám se BKM cca 14 dní vůbec nedaří, max. se občas vyčůrá. A dnes už máme 4. den bez kadění, tož jsem zvědavá, co z ní vyleze, až to vypustí 😀

rebelie
10. únor 2012

@mmiirrkkaa Mám číňák - dostali jsme ho darem, respektive teď jsem totéž viděla v Kauflandu za 60Kč coby 2l šlehací misku... (takže když se nevyužije na kadění, bude aspoň na vaření 😉).
@ivuska.h Já fakt jen zkouším, včera úspěch s kaděním, dnes jedno čůrání, ale signály si moc neuvědomuju, dávám ho nad číňák po kojení.... ale @stavba právě psala, že vlastně ví, kdy čůrá, tak mi to přišlo škoda toho nevyužít - každá ušetřená plína dobrá, ne? Jo a jsem moc zvědavá na Anavy PULky 😉.

romcovaklarka
10. únor 2012

@innes Já lanolinuju mastičkou z DM a spokojenost 🙂

cervena_vila
10. únor 2012

Ach jo, co mám dělat? Jedeme na týden na Šumavu, dceři jsem zkusmo navlíkla papírovku a "Mami au" dokud, jsem ji zas nesundala 😖 Ze zkušenosti vím, že na tom piditopeníčku v kamenném stavení se nic neusuší, neumím si představit, že tam denně peru ☹

cervena_vila
10. únor 2012

@kkomtesa co mají porodnice proti látkovkám? Mostecká taky jede v látce. Miminka zabalená do třech plín, aby to moc rychle nepročůrala a kdo si nepřinese svoje papírovky, musí držet hubu 😵

helulela
10. únor 2012

@kkomtesa @cervena_vila to jsou věci holky, u nás teď při druhém porodu už nedávali ani čč pod hlavičku a na utírání, prý že se děsně kradou

cervena_vila
10. únor 2012

@helulela to mi taky sestra říkala - že načapala babu s pytlem špinavých plen na odchodu 😖 - asi proto je měli napočítané na pokoj a nové dávali jen výměnou za špinavé.

michamicha
10. únor 2012

@kkomtesa látkovky ve FN Plzeň - Lochotín mají normálně a na den dostaneš navíc 3 papírovky, ale většina maminek si buď přinese svoje papírovky z domova nebo prostě balí do erárních čč 🙂 akorát byl problém o víkendu, protože to mi bylo řečeno, že nejede prádelna, takže čč byl nedostatek a sestry hlásily dopředu, že s čč máme šetřit 😎

Mně dneska dorazil balíček s Anavy flísáčkama a jsou naprosto dokonalý 😵 hned jsme je odpoledne otestovali a musim říct, že plena byla totál durch a kaťátka nepustily ani kapku 😵 a Vojta se neosypal jak jsem se ze začátku bála toho flísu, takže budem flísovat 😉 jo a ještě abych porovnala s PULkama, tak se stejně načůranou plenou PULky zatím vždy protekly 😝

michamicha
10. únor 2012

jo a ještě mě dostal Vojta, když jsem mu řekla, že vyměníme plenu a on si šel do šuplíku pro látkovou a vybral si tu, která se mu líbila 😀

kkomtesa
10. únor 2012

@cervena_vila V naší porodnici mi to tak vysvětlili, že to z hygienických důvodů prý nejde, tak jsem ráda, že to jde. Píšu si, Most🙂
S tou dovčou to teda máš těžký, my měli látkovky i na dovče - prala nám paní domácí a za 30Kč nosila už složené plínky, ale to bylo v létě:--

katka888
10. únor 2012

@cervena_vila
a co tak Bum genius jednorazove ekovkladacky a na ne vrchne nohavicky? nemala som ich zatial vruke, su vraj tensie, ale mozno davat po dva kusy...

tygrous
10. únor 2012

@michamicha Já byla v porodce pres vikend a latkovky jsem v pokoji pouzivala jen ja, takze jsem jich mela dostatek😀

Jinak jdu mozna na blbou radu, ale prave mi prisly nove anavy (kalhotovky a easy) a u vkladacek ted nevim, kterou stranou davat k prdelce? 😅 Je to jedno?

katka888
10. únor 2012

@ivuska.h
dakujem, je mozne, ze ondrejko uz tak nebude extra rast do plienok, no mala ich predtym dcerka a teraz on, v podstate ak ratam, tak sa tocia rok a pol tak som uvazovala, ci nahodou sa trosku nescvrkli. musim porovnat s novymi.

katka888
10. únor 2012

@tygrous
asi myslis tie kratke, kedze dlhe maju cvoky na pripnutie...
ja tu kratku davam ako pride, ale asi tym , ze je uz viackrat oprana, necitit taky orzdiel medzi licom a rubom

tygrous
10. únor 2012

@katka888 😉 Dik. Ja si rikala, jestli je tam treba nejaky extra rozdil...

cervena_vila
10. únor 2012

...nebo prostě ty svoje eko-papírovky ostříhám a budu je používat jako vkládačky, tím snížím počet mokrých plen na minimum a ten zbytek přeperu. Dík za tip. Bum Genius už nedokoupím, když jedeme v neděli, ale dobrá myšlenka to je.

helulela
10. únor 2012

@cervena_vila myslíš, že ji v nich fakt něco bolí nebo na ně jen není zvyklá? Mě akorát napadá zkusit nakreslit na jednorázovku nějaké obrázky, jestli by jí pak nebyla sympatičtější a nebo jí párkrát dát čč a přes to jednorázovku jako svrchňáky a pak to zkusit bez.

cervena_vila
10. únor 2012

@helulela ony jí škrábou, nemá papírovky ráda, má ráda svoje chlupaté barevné plenky. O obrázky jí nejde, na těchhle jsou ježci.

helulela
10. únor 2012

@cervena_vila chápu

katyxq
11. únor 2012

@tygrous Já je dávám k zadečku bambusovou velurovou stranou a froté stranou směrem ven, ten velur mi přijde příjemnější, tak to dávám tak.

andelka
11. únor 2012

@tygrous taky dávám tu malou tou jemnější stranou, froté dovnitř.

A mám podobný dotaz - nemáte někdo Baby Lucy organic velur? Kterou stranou se dává vkládačka? bílou nebo barevnou?

angetha
11. únor 2012

@andelka Já dávala barevnou dolů, bílou k prdelce

aemmi
11. únor 2012

U nás v porodce teda neměli čč ani pod hlavičku, dávali jednorázový, takový hodně, ale fakt hodně hnusně umělý plenky a ještě měly sestry kecy, když jsme si šly říct, že to došlo, takže jsem si nechala přivézt svoje čč alespon pod hlavičku a na utírání blinkání.

@michamicha já ze začátku byla z Anavy flísáčků trochu na rozpacích, ale ted na ně nedám dopustit, na plenku na rovno a i na kalhotkový sedí nádherně a nepropustí nic, navíc rychle schnou, asi budemem potřebovat ještě jedny a koukám že brzy budou Anavy PULky, tak ty budeme určitě taky potřebovat 😀

stavba
11. únor 2012

ahojky,chci se opět zeptat: na netu jsem objevila skládací bambusovou vícevrstvou plenku anavy na snapi sponku,zdá se mi,že to není nijak složité a pro mě jako začátečnici i nákladově výhodné.Koupila bych velikost L (8-15kg),co myslíte,je to i pro větší dítě dobré?Nebo líp drží ty na patentky popř. sucháče?

romcovaklarka
11. únor 2012

@stavba Je celkem hezky savá a dá se dávat i na rovno, takže je taková variabilní. Já mám M-ka a zatím na prcka - 10kg - vystačí i na kalhotkový sklad (s tou snappi sponkou), ale to mu dávám na spinkání. Myslím, že kdyby to měl, když je vzhůru, tak se mi z toho vyvrtí, v tom je asi lepší kalhotková na patentky. Neumím si představit mít výbavičku jen z nich - ale já holt mám nejradši kalhotkové na patentky 🙂
Jo a na den mu tu vícevrstvou dávám narovno a přes to vlňáčky lovíky, ty mu na to hezky sedí. Což zase si myslím, že to L-ko bude narovno moc velké.

rebelie
11. únor 2012

@michamicha Včera jsem Ti chtěla napsat, že nechápu, jak Ti mohly protéct PULky, že u nás vždy drží, zatímco vlňáčky občas provlhnou... a dneska ráno - pročůraný PULky, mokré body i tepláčky... 😀 Ale je to moje chyba, neodhadla jsem savost jedné plínky a navíc jsem ho v tom nechala fakt celou noc...
@stavba Já vícevrtsvé bambusovky Anavy miluju - jsou teď moje nejoblíbenější a zacházení s nimi mi přijde praktické... ale třeba manžel si stěžuje, že mu v nich nedrží snapka a raději balí novosklad... Ale ohledně vhodnosti na starší dítě Ti poradí zkušenější... a taky sama víš, zda se mimčo nechá přebalit, nebo ne... některé kamarádky mají tak živá dítka, že jim při přebalování utíkají, nebo se někam odkulují, tak to pak nevím, jak se snapkou...
@tygrous Taky dávám jemnější velurovou vrstvou navrch.

stavba
11. únor 2012

@rebelie no prcek se zatím nechá přebalit celkem v klidu,teda vyjma noci,to je protivnej a rozespalej,tak se mnou bojuje,ale nakonec vyhraju já 😅.No,zkusím vzít asi nějaké M i L a uvidíme.Je pravda,jak píše
@romcovaklarka tak u vrtícího se mimi by to asi mohl být problém.