Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

betelgeuzz
9. bře 2012

@aemmi kalhotky visely na šňůře 🙂 A nemohli tam přece říkat, že pro matky je nakupování látkových plen koníček 😀 😝

aemmi
9. bře 2012

@betelgeuzz a jo, jsem si to pustila znova 🙂

mahafi
9. bře 2012

@aemmi Taky už cenu látkovek radši nepočítám.. 😀. Tu reportáž si budu muset pustit (nemáme televizi, takže této příjemné zprávy jsem byla ušetřena).

Ty vlňáčky merinostar máte natahovací nebo ty na patentky? začínám o nich přemýšlet. Mám od nich plnenky na snapku a jsem s nima hodně spokojená 🙂, tak že bych si rozšířila obzory i ve vlňácích? Ještě, že tu cenu už nepočítám 😀 😀 😀

rebelie
9. bře 2012

@verik19 Svrchňáky jsou i rostoucí, ale nějak mám pocit, že většina lidí tu doporučuje spíš ty jednotlivé velikosti... ale rozhodně nakup jen ty nejmenší, ev. nějaké rostoucí a větší velikosti přikoupíš až pak - jednak se zorientuješ v nabídce a druhak zjistíš, co Tobě a Tvému miminku vyhovuje... Ono je to fakt dost individuální - tady se hodně doporučují svrchňáky ImseVimse a Thirsties a mně přitom nejvíc vyhovují HaipaDaipa... A vkládačka do novoskladu stačí třeba nastříhané staré ručníky, zejména ze začátku. Docela pěkně i s fotkama to máš tady https://www.modrykonik.cz/fotoblog/ikarkulka/cl...

betelgeuzz
9. bře 2012

@mahafi mám na patentky, ty, co jsou v pleně roku, ježkové, ale v červené barvě.

katyxq
9. bře 2012

Tak jsem si taky zahlasovala - vše Anavy, jen svrchňáky HD PUL 🙂.

mahafi
9. bře 2012

@betelgeuzz a drží na tom patentky? nemá to tendenci se vytrhávat? Třeba u anav se mi totiž patentky vytrhly ☹, u lovíků krásně drží, jsou takový pevnější 🙂. jestli je to teda v pohodě, tak neváhám a vyzkouším 🙂

aemmi
9. bře 2012

Já mám tu stránku plenka roku zablokovanou, škoda ☹

Jinak mám poznatek, svrchnáky HD špatně sedí dětem s tlustýma stehýnkama, velikostně jsou sice dobrý, ale ty nožičky strašně obepínají a škrtí 😒

betelgeuzz
9. bře 2012

@mahafi drží, ale mně se nevytrhly ani z anav. Oproti anavy jsou pevnější, nevytahují se tolik. Jsou ze dvou vrstev úpletu. Já jse používala hlavně na čč narovno a krásně ji držely.

mahafi
9. bře 2012

@betelgeuzz Díky 🙂, tak to vidím na další utrácení 😀.

janakkk
9. bře 2012

Holky, já už se z těch svých vlňáků pominu!!!! 😠 😠 😠 čerstvě nalanolinovany a protekly durch na prvni použití.....občas drží bez problemu a občas tohle!!! lanolinuju je pořád stejně....jsou doma pletené, může to být třeba nevhodná vlna??? jinak už nevím....

ptjj
9. bře 2012

Ahoj holky. Jdu si pro pár rad. Začínám o látkování vážně uvažovat, ale dost se toho bojím, i proto, že čekám prvního prcka, takže nevím skoro nic z ani mateřské praxe, ani o látkovkách jako takových. Jsem připravená, že budu pro veškeré okolí s látkovkami za exota. Něco jsem si načetla, ale mám pocit, že mi ze všech typů plenek asi rupne hlava, vůbec zatím nevím, kde začít, čeho se chytit. Našla jsem tady v Praze nějakou prezentaci o látkovkách, která se koná každý týden, tak snad tam stihnu zaběhnout než se odstěhujeme, abych se tam něco víc dozvěděla a trochu se zorientovala.
Nemám ambici číst všech téměř 1000 stran téhle diskuse, tak bych pro začátek poprosila jen o odpověď na pár otázek:
1) Jak často jste musely přebalovat novorozeňátko při používání látkovek?
2) Jak často jste na novorozeně plenky praly? A usychají opravdu tak rychle? Sušily jste v zimě na topení?
3) Používaly jste pro novorozeňátka separačky a vyhazujete je do WC nebo do koše?
4) Do jakého věku vydrží plenky pro novorozeňátka a kdy se musí už přejít na větší?
5) Četla jsem, že stačí pro začátek tak 15-20 plen, ale přijde mi to šíleně málo, kolik jste měly vy?
6) Neměly jste kvůli velkému objemu plen problém s oblékáním?

Díky moc všem, kdo zareagují a omlouvám se předem za tolik dotazů.
.

lollaj
9. bře 2012

Prosím,prosím-můžete ještě poradit?Chci aspoň vyzkoušet látkování ke konci našeho plenkového období(tedy aspoň kombinovat,páč pořizovat plenkovou výbavu by bylo asi??? drahé)synovi jsou dva roky.
Můžete mi doporučit nějaké svrchní kalhotky a plínky?A ještě jsem se chtěla zeptat,do těch plen musím dát separační vložku?Popř.použít i nějaké savé vložky do plen?Děkuju

andelka
9. bře 2012

@ptjj nevím jestli budu radit správně,protože jsem nelátkovala od novorozeneckého období, ale až tak od 5 týdnů
1) záleží jak malej spal, když spal, tak jsem nepřebalovala, takže orientačně asi co 1-3h
2)obden (teď už asi skoro rok peru 2x týdně)
3)používala jsem celulozové separačky (teď používám flísové separačky z Irmy) a házela je do wc
4) tady nevím, co do velikostí jsem začínala na svrchňáčcích NB a XS a na čtvercovkách, které jsou univerzální. Tak od 2-3měsíců jsem myslím přecházela na S, záleží na druhu plenky
5) záleží jakých plen, jak často pereš a jak rychle schnou. Já jsem látkovala kombinovaně s papírovkama, takže mi obvykle stačilo 25 čtvercovek
6) byl problém s dupačkama, někdy trošku s overalkama, proto jsem si oblíbila bodyčka, na které se dá dát extendor a polodupačky, ty se krásně přizpůsobily.

andelka
9. bře 2012

@lollaj a chodí ti na nočník? Můj totiž ne, je mu 22měsíců a používám nejčastěji HD pastelky, kalhotovky Anavy nebo šité a kapsovky. A do nich separačky z Irmy. Svrchní mám teď nejradši Baby Lucy, pak Thirsties a Imse Vimse.

klaire22
9. bře 2012

Ahojky holky, také jdu pro radu ke zkušeným, stejně jako ptjj čekám první dítko, tudíž jsem totálně bez zkušeností. Pročítala jsem už několik diskuzí a jsem již plně rozhodnutá látkovat 🙂 Ty názvy mě ze začátku šíleně mátly, absolutně jsem se nečapala, sice jsem navštívila všechny doporučené weby jako latkkovky.info, apod., ale mě to stejně nic neříkalo, nedokázala jsem si zkrátka představit. Pak jsem narazila na stránky anavy.cz a tam se mi konečně rozsvítilo, takže jsem začala pobírat všechny ty názvy, zkratky apod.
Chystám se teprve jít na kurz zdravého přebalování, předpokládám, že tam mi asi taky hodně poradí, ale chtěla jsem se trošku už poptat tady 🙂
Hodně dotazů mám stejných jak ptjj, takže si počkám na vaše odpovědi pro ní, ale nicméně bych se chtěla poradit dále 🙂 Dopředu se omlouvám, určitě jste tady na to odpovídali už milionkrát, ale stejně jako ptjj se mi nechce všechno pročítat od začátku.
Takže:
Kolik potřebuji do začátku čč, když chci látkovat?
To samé kolik svrchňáčků - mám si pořídit jen flísové a PULky, nebo i vlňáčky? A kolik pak od každých?
Kolik plenek je na začátek dobrý mít těch VŠE V JEDNOM?
Hodně se mi líbí plenky od Anavy - zatím samozřejmě jen podle vzhledu, nemám s čím porovnávat - chci se zeptat - které se vám zdají být lepší - na patentky, nebo na suchý zip?
Kolik tak kusu vkládacích plínek si mám do začátku dokoupit?
Dále - jak dlouho vám tak vydrží balení separačních plínek?
Začali jste používat látkové plínky hned od začátku, kdy se miminko narodilo, nebo až později - cca 1-2 týdny po porodu?

Předem moc děkuji za odpovědi a přeji hezký den

ptjj
9. bře 2012

@andelka moc děkuju

betelgeuzz
9. bře 2012

@ptjj zkus pročíst tuto stránku, tam je hezký popis http://latkovepleny.info/ a pak první stránku této diskuze, tam jsou zase zkratky, které tu používáme.
1) podle spánku, taky asi po 1 - 3 h
2) prala jsem obden, schnutí jak co. čtverce jsou do druhého dne suchý, kalhotovky ještě dosušuji na topení. V létě je to samozřejmě rychlejší
3) já moc separačky nepoužívám, používala jsem celulozové a vyhazovala do koše
4) používám na novorozence novosklad ze čtverce, novorozenecké teď nemám vůbec, u první jsem něco měla, ale stejně jsem měla radši čtverce
5) záleží jakých plen. Já mám asi 50 čč a ze začátku to bylo tak akorát, teď už jsem asi 15 schovala.
6) já to jako problém nevnímala 🙂 Na bodýčka jsem dala extendor, dupačky asi používám trochu větší, než by měla bez látkovek.
@lollaj já jsem kolem těch dvou let dávala na doma 1 čč a posazovala často na nočník, na ven, nebo na spaní jsou dobré anavy kalhotky, na noc bych přibrala anavy vícevrstvou, svrchňáky PULky např thirsties nebo baby lucy.

andelka
9. bře 2012

@klaire22 tak já výběrově, protože se to opakuje u ptjj 😉
kolik svrchňáčků - momentálně používám 4ks a to mi přijde optimální, ty 3-4ks - flísáčky mě nenadchly, vlňáčky jsem nezkoušela, mám radši pulky.
vše v jednom - nemám ani jednu, podobný princip jsou kapsovky, lépe schnou (mám ráda Bum Genius a Tots Bots)
Anavy - patentkové
vkládačky jsem nepočítala, ale mám jich asi 15
separačky - no, to nevím, nezjišťovala jsem, taky jsou po různě kusech,záleží i jak dítě kadí, jestli jich víc vyhodíš nebo vypereš a zase použiješ (já byla spokojená s Popolini a Disana), teď používám flísovou Irmu, takže to neřeším a jedu je pořád dokola.
U prvního později, až ke konci 6nedělí, u druhého chci tak po 14dnech

lollaj
9. bře 2012

@andelka V pondělí jsem měla dojem,že jsme začali s nočníkem, začala jsem vybírat tréninkové pleny,ale spíš mi syn chtěl ukázat, že ví, k čemu nočník složí 😀 Díky za typ, chtěla bych jich pár, aspoň vyzkoušet....

andelka
9. bře 2012

@ptjj jo k tomu schnutí...v létě to bylo super, čtvercovky za chvilku suché, kalhotovky taky v pohodě, do večera to většinou bylo, nebo něco jsem vzala pak ještě domů dosušit, hlavně bambusové věci.
Teďka jsem např. prala včera večer, věšela kolem 18h, něco už mám suché (HD pastelky, bavlněné vícevrstvé, čtvercovky,některé vkládačky, svrchňáčky, separačky samozřejmě) a něco jsem dopoledne přendala na dosušení k topení (mám tam takový přídavný sušáček) - kalhotovky bambusové a vkládačky. Za chvíli to bude snad už suché všechno - takže do 24h.

betelgeuzz
9. bře 2012

@klaire22 svrchních kalhotek tak 3 - 4, já bych vzala dvoje PULky, jedny fleecové anavy (ty ti vydrží na celou dobu látkování) a vlňáčky bych vzala asi až M, na spaní je můžeš dávat i větší.
Vše v jednom (AIO) mít nemusíš vůbec, je to hlavně na parádu, případně pro hlídače, ať to má jednodušší.
Někomu víc vyhovuje SZ, protože se dá přesněji dotáhnout, někdo má radši patentky, protože víc vydrží.
Mám tu ještě asi půlku role separaček, já je moc nepoužívám.
Začla jsem látkovat později, u první asi až po šestinedělí, u druhé dřív, to už člověk líp zvládá 🙂

klaire22
9. bře 2012

@andelka děkuji moc 🙂
Jen ještě jeden hloupý dotaz - do těch kapsovek se musejí dávat pouze vkládací plenky, nebo můžou i čč?
A ještě jsem se chtěla zeptat - můžu dítku dávat klasické čč složené do toho novoskladu a přes to jen svrchňáčky? bude to stačit????

katyxq
9. bře 2012

@ptjj My látkujem plně tak od dvou týdnů malé, v porodnici a pak částečně první týden doma jsme dávali eko-jednorázovky. Už dva měsíce jsem okonce nepoužila ani jednu papírovku 😉. Ten kurz asi myslíš od Brány k dětem, já na něm byla v Brně a je dobrý, zajdi na něj.
A teď k tvým otázkám:
1) U nás spotřeba tak 10-12plen za den (platilo to i pro ty papírovky), malá fakt nesnesecani trochu vlhko, teď už máme spotřebu menší, ale protože se snažíme jet bezplenkovou metodu, můj plán to nebyl, malá to rozhodla sama, signalizuje před čůráním dost důrazně 😀.
2) Prali jsme každý druhý den, teď máme menší spotřebu, tak je to každý třetí den. Plenky suším normálně v bytě na rozkládacím sušáku, balkón nemáme. Na topení se pleny nedoporučuje sušit, protože pak víc tvrdnou a u PUL svrchňáků ničí ten PUL zátěr. Bavlněné čtvercovky a PULky mi uschnou za půl dne (věším dvě přes sebe), bambusové vícevrstvé a kalhotkové pleny uschnou za den.
3) Separačky používám celulózové Popoliny, nejdřív jsem pokakané házela do odpadků, jenže to poběkud zapáchalo a odpady máme v pořádku, tak teď už splachuju do WC (ale většinou už to vychytáme bezplenkově do nočníčku). Počůrané nebo jen lehce uprdnuté separačky hážu do koše k plínkám (sklauju na sucho) a vyperu s nima.

andelka
9. bře 2012

@klaire22 do kapsovek můžeš dát cokoliv - když nemám ještě uschlé originální vkládačky, tak tam šoupnu třeba vícevrstvou poskládanou - ten vršek totiž schne rychleji než vkládačka do něj, takže se dá otočit víckrát. Klidně je peru jen v ruce, vkládačky ne, ty peru v pračce.
Můžeš, na úplné mimi to bude stačit, já jsem pak asi od 2měs. našila bavlněné vkládačky do toho ještě, teď mám ještě další co používám na staršího syna (mám nějaké froté, tuším HD - z druhé ruky)

lollaj
9. bře 2012

@andelka můžu ještě otázku? 😉 Mám doma spoustu čtvercovek,používají se na tak velké děti?

klaire22
9. bře 2012

@andelka a ještě jedna otázka - nevím zda jsem to nikde nevyčetla, nebo jen přehlídla - přes ty kapsovky musejí být svrchňáky nebo je to skoro to samé jako AIO, jen to lépe schne.....jinak jiný rozdíl v tom není? kromě ceny a rychlejšího schnutí?

andelka
9. bře 2012

@lollaj no já malému ještě občas dám novosklad, ale z 80x80. Jinak se používají jak psala
@betelgeuzz u větších dětí jen narovno do svrchňáků jako taková "minimální plenka" - já to tak dělám třeba těsně před koupáním, nebo když za chvíli jdem ven (to má většinou papírovku)
@klaire22 kapsovky jsou už hotové, jen ta sací vrstva se dovnitř vkládá a jinak vypadají a používají se jako AIO,a le lépe schnou.

katyxq
9. bře 2012

@ptjj
4) Zatím nemůžu ohodnotit, od narození dávám čtvercovku na novosklad, od 3 týdnů i lehce založenou bambusovou vícevrstvou (hlavně na ven) a od měsíce na noc kalhotkovou plenu.
5) 15 až 20 mi na stoprocentní látkování přijde málo, ale záleží na typu plen, které budeš používat. My máme pro změnu poněkud nadrozměrnou výbavičku (počty u mě v albu) kvůli tomu, že je malá háklivka na vlhko a taky si chceme relativně brzo pořídit ještě minimálně jedno dítko 😉.
6) S oblečenim praktick nebyl problém, když byl člověk předem připraven - polodupačky o číslo větší, dupačky mi nevyhovují (složitějši svlíkání a oblíkání), overálky některé akorát a některé o číslo větší (podle jejich velikosti v rozkroku a přes zadek - na o pozor i u polodupaček, aby nebyly v těchto partiích moc hubené), bodýčka odpovídající velikost v rozkroku nadtavená extendorem nebo o číslo větší (ale pak bývají moc dlouhé rukávy a volné okolo krku).

helulela
9. bře 2012

@lollaj důležitá věc - jak máš starého syna, kolik měří a váží... aby mu plínky ještě byly 😉 Jestli chceš jen ozkoušet přes den a trénujete na nočník, stačí ti obyč čč a na to svrchňáčky. Jestli chceš, aby plína vydržela i víc než jedno počůrání, pořídila bych bambusové Anavy vv http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple... Svrchňáčky zatím dvoje - jedny má na sobě, druhé zatím větrají, při dalším přebalení je vyměníš, doporučila bych PUL - Thirsties, SWB, BBH. Kdybys chtěla dávat látku i na noc, tak nejspíš noční Anavy kalhotkové a přes to natahovací vlňáčky Disana.