Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

helulela
9. bře 2012

@klaire22 kapsovky jsou většinou včetně nepromokavé vrstvy, takže to samé jako AIO, jen se dají komplet rozebrat a můžeš je vycpávat i čímkoliv jiným, nejen orig. vkládačkami

katyxq
9. bře 2012

@klaire22
My začínali s 30 čtvercovkama, pak jsem ještě 10 dokoupila, dávala jsem ze začátku jen ty, o trochu později na noc a ven vícevrstvé bambusové a o od měsíce na noc kalhotkovky. Na zvýšení savosti novoskladu jsem ale nedávala další čtvercovku, používala jsem malou vkládačku dodávanou s Anavy kalhotkovkama, teď jedem bezplenkovku, tak dávám jen nevycpaný novosklad jako pojistku 😉, jiné vkládačky jsem tudíž nepořizovala, početnz kalhotkovek nám stačil bohatě.
Svrchňáky minimálně troje, z toho 2-3 PULky, flísáčky mám doma, zatím nevyzkoušeno, vlňáčky nemám (srabácky se obávám té péče o ně, navíc mě veškerá vlna kouše, takže jsem je ani nekupovala, ale třeba se pletu).
Vše v jednom (AIO) jsou podle mě praktické spíš třeba na cesty, na parádu, použité musíš vyprat ceké a PUL zátěr se čadtým praním ničí. Brala bych max 2-3, já se k jejich použití ještě nedokopala 😅.
Anavy jsou nejlepší 😀. U nás doma frčí patentky, se sucháčema nekamarádíme. Já jsem ai exot, ale patentky rozepnu a našteluju, zapnu rychlejc jak sucháč.

helulela
9. bře 2012

@ptjj Taky přidám svoje zkušenosti 🙂
1) Přebaluješ tak často, jak máš savou plínu, od jednorázovek se to moc neliší. První syn hodně blinkal, přebalovala jsem cca po třech hodinách, vždycky před kojením. Druhý syn byl v pohodě, toho jsem přebalovala, když byl vzhůru třeba po hodině, aby byl v suchu. Když spal, měl plínu i 3-4 hod.
2) Schnutí je různé podle typu plín, čím víc sají, tím déle schnou. Čč máš suchou přes noc, bambusová kalhotovka schne i den a půl. Na topení suším jen opravdu výjimečně jako nouzovku.
3) Na novorozence jsem měla separačky Popolini celulozové v roli, pokakané jsem splachovala do WC a počůrané prala.
4) My měli novorozenecké do 3-4 měsíců, spíš je to podle váhy než podle věku. Vycházelo mi to tak do 6-7 kg.
5) Počty záleží zase podle typu - výhradně čč se doporučuje většinou 40 ks, výhradně kalhotovek 24 ks, většina holek má výbavičku nakombinovanou z různých typů. Svrchňáčky minim. troje, lépe 4.
6) S oblékáním jsme problémy ani neměly, bodýčka případně o číslo větší, k tomu polodupačky. Overálky a dupačky mohou být krátké v rozkroku. Horší je to s kalhotami - chce to vyšší sed a banatější prdelku, v pase nejlíp do gumy, takže žádné úzké riflíky. Za tu dobu už to mám celkem v oku.

Na kurz se určitě zajdi podívat, uděláš si lepší představu, než jen z fotek na netu.

lollaj
9. bře 2012

@helulela díky za info 😉 Koukala jsem na www.,do té pleny mám dát nějakou separačku nebo nemusím?Nebo stačí jen tu vícevrstvou plenku a svrchňáky?

ptjj
9. bře 2012

@helulela díky........můžu se ještě zeptat k tomu praní kapsovek.............ten vnitřek se vyndavá před praním nebo až po něm nebo jak se to dělá?

helulela
9. bře 2012

@klaire22
AIO/kapsovek do začátku tak 2 k doktorovi, dál uvidíš. Já jich mám asi 8, když hlídá někdo celý den, ať to má jednodušší.
Anavy plenky jsou super. K zapínání - já mám na plínách radši patentky - neochodí se, při praní se do nich nechytají separačky. Na svrchňákách mám radši suchý zip - dotáhne se tak akorát a je zaplý raz dva.
Jestli chceš používat jen čč, tak vkládačky se doporučuje mít do 3/4 plín. Jestli budeš kupovat i kalhotovky, stačí ti jich mnohem míň, do čč pak většinou používáš přebytečné vkládačky z kalhotovek.
Separačky vydrží podle toho, jak často mimi kaká. U druhého jsem měla roli Popolin do půl roka, ze začátku jsem je teda stříhala na půlku.
Látkovat jsem začala u prvního asi v 1 měsíci, u druhého dřív.

helulela
9. bře 2012

@ptjj já je rozeberu před praním a po usušení zase poskládám

helulela
9. bře 2012

@lollaj separačku nemusíš, ale je to jednodušší, když likviduješ bobek

katyxq
9. bře 2012

@klaire22 První 3 týdny, měsíc jsem dávala přes den jen holou čtvercovku na novosklad a přes to PULky, savostí to stačilo a mlá mrčela ba vlhkou plínu, i kdž dostala savější, víc vycpanou. Pak jsem dávala jednu čtvercovku na novosklad s malou vkládačkou. Teď jedem v bezplenkovce, tak dávám přes den zas jen samotný novosklad.
A celulózových separaček Popoliny jsem doteď spotřebovala necelé tři role, teď nám kvůli té bezplenkovce spotřeba značně klesla - kakání nejde skoro vůbec do plínky, takže vyhazuju jen ty moc praním vetché separačky, peru je taky míň často, jak malá počůrá méně plen za den.

klaire22
9. bře 2012

holky moc děkuji za rady........jsem zase o něco chytřejší 🙂

Takže si do začátku koupím cca 50-60čč, 3-4 svrchňáčky, pak nějaké ty vkládačky a kapsovky 🙂 - ale mě se teda víc než ty kapsovky líbí ty Anavy easy - ty jsou prostě dokonalý 🙂 bych přebalovala snad jen do nich, kdyby to nebylo tak drahý 🙂
A z toho co jste psali - tak těch kalhotovek tak 24???? je řeč o těch jednovelikostních? není to moc???? nebo těch 24 ks jen v případě, že mám málo těch čč?

andelka
9. bře 2012

@ptjj před praním - navíc já většinou vršek přeperu v ruce a do kýble a do pračky hodím jen vkládačky. Ale samozřejmě minimálně 1x týdně peru i kapsovky vršek v pračce.
Jo a separačky celulozové dávám do takového toho sáčku na zip (dá se ušít třeba ze záclony, ale prodávají se normálně za pár korun, peru v nich třeba i malé ponožky, nebo podprsenky)

andelka
9. bře 2012

@klaire22 já myslím že těch 24ks kalhotovek je pro ty, kdo chtějí používat výhradněnebo hlavně je...ony dýl schnou, takže je ten počet potřeba. Já mám kalhotovek tuším 7 a 5 tvarovaných plen (HD pastelka)

helulela
9. bře 2012

@klaire22 Anavy Easy nejsou úplně klasické AIO, vkládačky jsou připínací, ne všité, takže schne taky dobře. 60 čč je až až. Kalhotovek 24 jen když nepoužíváš už žádné jiné plíny. Kdybys kombinovala, tak třeba 30 ks čč a 8 kalhotovek...

ptjj
9. bře 2012

@klaire22 já jsem to pochopila tak, že 24 kalhotovek je v případě, že máš jen kalhotovky

ptjj
9. bře 2012

@andelka ale v ruce je pereš jen, když není pokaděno asi, nebo ne?

klaire22
9. bře 2012

@andelka pravda, pravda.....dočítala jsem to zpět - 24 ks je výhradně při používání jen kalhotovek - omlouvám se, to je ten nával informací, vstřebávám to pomalu 😀

Vesměs mít hlavně největší zásobu čč, pak pár vícevrstvých (na noc) - počet stačí do 10?, pár kalhotovek - 6-8 ks a AIO tak kolem 4-6 ks, svrchňáčky 4 ks 🙂

Píšu si🙂 Ještě jednou děkuji 🙂

klaire22
9. bře 2012

@ptjj jj, já si to pak přečetla všechno ještě jednou, tak se omlouvám, že jsem se ptala jak trubka - nějak nestíhám vstřebávat info 😀 😀 😀 😀 😀

andelka
9. bře 2012

@ptjj jj, jasně. On teď kadí 1-2x denně, takže vím dky můžu kapsovku dát 😉

ptjj
9. bře 2012

@andelka no právě, obávám se, že na to čerstvé novorozeně radši ty kapsovky využívat nebudu, to bych musela prát pořád 🙂

andelka
9. bře 2012

@ptjj já jsem kapsovky a kalhotovky kupovala až měl malý 4měsíce, a do půl roku jsme stejně jeli hlavně novosklad a na to pulky, mně jich právě bylo líto, v tomhle věku kakal x krát denně. U druhého to plánuju asi taky tak. Další kalhotovky a kapsovky jsem dokupovala postupně, hlavně kolem 8m.

helulela
9. bře 2012

@klaire22 neptáš se, jak trubka, právě že mi přijdeš už dot v obraze a @ptjj taky. Je vidět, že už jste studovaly 😉

klaire22
9. bře 2012

@helulela děkuji 🙂 no já právě studovala a studovala, po večerech jsem si to četla, ale furt ničemu nerozumněla - co na co je, co k čemu potřebuju a tak......a pak jsem právě narazila na ty stránky anavy a tam je to tak hezky rozepsaný jak pro blbce, že jsem se konečně čapla 🙂 že když jsem si rozklikla třeba ty jednovelikostní plínky, že tam k tomu i napíšou, že k tomu musíš mít ještě tohle a tohle a když jsem i viděla jak to vypadá aspoň z té fotky, tak už mi začínali konečně pracovat mozkové závity 🙂
Kolikrát jsem před tím měla nutkání sem napsat, ale zase jsem si říkala, proč sem budu psát, když stejně furt nechápu o čem je řeč a zbytečně budu na to koukat jak tele 🙂 😎 😎 😎

helulela
9. bře 2012

@klaire22 neblázni 😀 zalistuj pár set stran zpět a uvidíš, s jakými dotazy jsme sem chodily na začátku my 😉

klaire22
9. bře 2012

@helulela 😀 každý je ze začátku takový telátko, když neví do čeho jde, pak když už má ty zkušenosti, tak se pak musí sám sobě smát, na co se ptal, nebo co nevěděl, když teď už je to nad slunce jasný 🙂 Takhle je to holt se vším, když jde člověk dělat něco poprvé 🙂
Ale velmi oceňuji, jak jste tady všechny ochotný a rády poradíte 🙂 Pro mě to jsou rady, které by se měli platit zlatem 🙂 moc mi to pomohlo 🙂
Teď jen aby to pak tak hezky klapalo až se mi narodí malá a budu spokojená - ale zas - nemaluji si to růžově, určitě ze začátku budu trošku mimo, než se do toho dostanu naplno 🙂 Pak to asi bude brnkačka 😵

lollaj
9. bře 2012

@helulela tak máme na sobě ty čč se svrchňáčkama a zatím O.K. Fakt jde o to udělat ten krok a nasadit je...a to není žádná práce 😉

helulela
9. bře 2012

@lollaj ty jedeš, kde jsi tak rychle splašila svrchňáky? 😀

katyxq
9. bře 2012

Tak se vám tu musím "pochlubit", jakej já jsem pakůň. Doteď jsem zapínala Anavy kalhotkovky nejspíš úplně blbě, pak na nich nemám mít vytahaný ty křídla. Vždycky jsem zapla koncem křidla jednu stranu, vzala druhé křídlo, přetáhla přes první a zapla zase koncem křídla. Jenže teď před chvilkou (*) jsem prvně nandávala Anavy flísáky (stejný systém patentků) a u těch mi ten můj způsob nešel, se to furt divně kroutilo.
Tak teď už bude snad zapínat dobře a nevytahovat ty křídla čím dál tím víc - zapnout okolo jedné nožky (středem křídla), to stejné kolem druhé nožky a pak volně zapnout/sepnout konce křídel, jen aby neplandaly.

Ad *) Jsem se snažila být chytŕejši než malá. Kaká teď obvykle jednou denně, ráno se vykakala do nočníčku, za další dvě přebalování, se mi zdálo, že tlačí, ale řekla jsem si, že jen prdy - jednu pokaděný HD PULky. Spala, probudila se a začla mrčet, tak ji jdu dát vyčůrat, plínka ale byla mokrá, tak jsem si myslela, že jsem byla pomalá a ona už to pustila, houby, holka jedna chytrá se to snažila držet, co to šlo a do plínky jen tak cvrkla - druhý HD PULky počůraný. A já tak nemám ráda ty sucháče a tudíž Thirsties, no Šárka uź je zase větší, tak jsem konečně vytáhla Anavy flísáky 🙂.

helulela
9. bře 2012

@klaire22 látkování bývá na začátku ta nejmenší starost 😉 Jsem ráda, že jsme ti pomohly. Já osobně jsem ráda, když někoho látkovky zajímají, ukážu, vysvětlím, poradím... u většiny lidí je člověk spíš za exota, což mě někdy mrzí, protože to, že používáme látkovky, neznamená, že jsme nějaký eko-fanatický podivíni 😉

klaire22
9. bře 2012

@helulela musím souhlasit - já se pro ně rozhodla ani nevím jak, zkrátka jsem někde narazila na nějaký článek a přesvědčil mě 🙂 zatím, když řeknu u svých kamarádek co už mají děti, že já budu látkovat, tak na mě hned spustí - no jsem zvědavá jak to budeš zvládat, mimi je náročné, do toho prát a žehlit plíny, to tě chci vidět, apod......takže na mě koukají taky jako na exota!!!! A přitom jen žijou v těch představách, když látkovali naše mamky - jenže to se to dělalo taky trošku jinak, že.......ale ony si zkrátka myslí svoje, nikde si o těch dnešních látkových plínách nic nepřečtou, ale jsou děsně chytrý - to mě tak trošku štve!!!!
Rozhodně nejsem žádný přehnaný ekolog, ale na druhou stranu - tuna odpadu za jedno přebalovací období mi přijde vážně hodně, včéra jsem koukala i na tu reportáž na jedničce a když říkali, že se ty plíny rozkládají až 400 let, tak to mi přišlo vážně dost strašný. Navíc i ta finanční úspora je dost důležitý faktor pro mnohé z nás - přijde mi fakt hodně naházet za přebalovací období 25 tisíc do popelnice!!!!

katyxq
9. bře 2012

@klaire22 Mně teda přijde látkování časově míň náročné a zároveň snažší než nahánět akce na papírovky, jet pro ně kdovíkam, táhnout ty balíky domů a pak každou chvíli odnášet plnej odpaďák do kontejneru 😉.
Špinavé plíny jen nasypu do pračky, dám prací gel, zapnu pračku, pračka pere sama , pak pověsím vyprané plíny a je hotovo. Žehlím jen čtvercovky (a to ne vždycky) a to jen tak letmo kvůli tomu, že se mi pak líp skládají na novosklad.