Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

innes
13. bře 2012

@ameliejulliette díky moc. A nevadí, když to není na holém těle, že? Že bych to dávala za polodupky.

ameliejulliette
13. bře 2012

@innes Ne, vůbec ničemu to nevadilo, krásně fungoval.

mmiirrkkaa
13. bře 2012

@elvis12 Přesně jak píše andelka. 😉

lollaj
13. bře 2012

@helulela ještě jednou díky...manžel mi veze z Tesca bambina svrchňáče i vv (oboje v akci),tak vyzkouším.

Myslíš,že ty vv mám skládat na kalhotky nebo ve dvou letech stačí dát narovno?
...co stačí ke štěstí 😀 😀 😀

lollaj
13. bře 2012

A na cestě jsou i anavy vv bambusové pleny 😵

helulela
13. bře 2012

@lollaj nemáš za co 🙂 vv budou v tomhle věku už na kalhotkový sklad malé, taky záleží, jakou máš velikost. Narovno stačí.

lollaj
13. bře 2012

@helulela abych se přiznala,manžel to nemohl vyčíst velikost těch vv, ale snad říkal rozměr 70x75...uvidím až přiveze 😉

zuzu_elen_sofie
14. bře 2012

holky znáte tuto plenku? Kapsová plenka HH http://www.plenkacek.cz/plenkacek/eshop/2-1-LAT...

spageta22
14. bře 2012

Ahoj, vyprodávám část látkové výbavy - hlavně na malé miminko - třeba to někoho zaujme. O ceně jsem příp. ochotna smlouvat ... 🙂 https://www.modrykonik.cz/bazar/plenky/t937/lat...

zuzu_elen_sofie
14. bře 2012

Existují minki plenky na sucjý zip? ideálně kapsovky?

madlisek
14. bře 2012

@zuzu_elen_sofie Od HH mám jen PUL svrchňáky, dostala jsem je zdarma k nějaké objednávce a jsou dobré 🙂

saaralota
14. bře 2012

Ahoj, ráda bych vás poprosila o radu ohledně látkové výbavy pro novorozeně. Ráda bych využila zejména staré čtvercové plíny z babiččiných zásob 🙂. Těch mám cca 50 kousků. K tomu bych chtěla pořídit PUL kalhotky - nejspíš Imse Vimse (ale nevím, jestli soft, nebo organic???), Haipa Daipa a Thirsties (a tady nevím, jestli ty jednovelikostní nebo vícevelikostní (duowrap)???) Co myslíte? A pak bych pořídila jedny flísáčky, ale tady zatím vybráno nemám. Co Anavy? A jestli ty, tak radši na patentky nebo na sucháč? Nebo nějaké úplně jiné? S čím máte pro novorozence dobré zkušenosti? Jinak "vycpávat" budu asi opět čtvercovkami, nebo starými ručníky... Podle toho, jak mi to půjde, bych výbavu případně rozšířila 🙂. Díky předem za vaše cenné rady 🙂.

boudova
14. bře 2012

@saaralota Ahoj, já jedu ve čtvercovkách na novouše. Mám na to PUL Imse Vimse organic i soft - organic je novější model než soft, je příjemnější a má širší gumu v pase, určitě bych šla do organic. Používám velikost NB. Pořízené jsem měla i S a čekala jsem, která velikost bude lepší. Svrchní kalhotky chce mít vždycky ve správné velikosti. Vycpávat čtvercovkama - po nás - jsem chtěla taky, ale neosvědčilo se. Je to moc objemné na novorozeně. Dávám od Anavy a nebo Baby Lucy, ale není to nutné, doma přebaluji stejně tak často, jak je potřeba. Vycpávám jen na vycházky. Když nám látkování pude rozšířím výbavu o kalhotovky - určitě Anavy 🙂

saaralota
14. bře 2012

@boudova díky, takže IV radši organic, píšu si 🙂. S tím vycpávání, taky jsem slyšela, že čtvercovkama je to dost objemný, ale nechtělo se mi hned do začátku pořizovat nějak moc velkou výbavu, že uvidím, jak se to osvědčí a kdyžtak dokoupím. Ale pár "vycpávacích" plínek bych teda pořídit mohla. Ty Anavy co používáš, to jsou ty vícevrstvé bambusové?

lollaj
14. bře 2012

ahoj holky,dneska mi dorazily Anavy vv bambusové...zítra hodím do pračky.Jsem zvědavá jak budou fungovat.Jsou moc příjemné.A manžel volal,že mi veze domů vv bambina.
..no jsem zvědavá, zatím jsme jen na čč a super.

boudova
14. bře 2012

@saaralota vícevrstvé anavy zatím nemám, používám jejich vkládací plenečku - mrkni mi do alba, mám tam fotky všech co máme doma.

betelgeuzz
14. bře 2012

@saaralota flisáčky mám vyzkoušené jen anavy, ale jsem spokojená. U mladší mi ještě neprotekly. A je fajn, že jsou vícevelikostní, takže použiješ i později. Mám na sucháč, dobře se dotáhnou. A z Pulek můžeš zkusit i baby lucy, jsou velmi podobné thirsties.

saaralota
14. bře 2012

@boudova díky, mrknu se, ať mám inspiraci 🙂
@betelgeuzz díky, mě se taky líbí, že jsou ty Anavy vícevelikostní, takže nám vydrží... a na ty baby lucy mrknu.

helulela
14. bře 2012

@saaralota z IV mám radši organic, ale nemůžu říct, že soft by byly špatné. Thirsties duowrap mě nenadchly, zklamalo mě, že vel. 1 není to samé jako XS a S dohromady. Vel. 2 jsem nezkoušela. Obecně nemám jednovelikostní svrchňáky moc v oblibě. Flísáčky mám Anavy na patentky, začala jsem je dávat až tak ve třech měsících, do té doby sice seděly, ale byl to balík.

katyxq
14. bře 2012

@saaralota Za nás doporučuju PUL svrchňáky Haipa-Daipa, výborně sedí, dávám je už od narození, stále vel.S, já mám prostě mnohem radši patentky jak sucháče. Thirsties duowrap (se sucháčem) mě teda nenadchly, vel. 1 jsem dávala nezmenšenou už od narození a převážně jen na novosklad (samotný nebo jen lehce vycpaný malou vkládačkou z Anavy kalhotkovek), objemnější plínky jsem pod ně taky nacpala, ale jen tak tak.
Poslední týden ale jedem flísáčky Anavy na patentky, jsou suprový 🙂, akorát je dávám až teď - nejvíc zmenšené, předtím mi přišly moc objemný, jako seděly by, ale já z toho mega balíku měla divný pocit. Zatím neprotekly, ani v noci, když byla plínka pod nima dost nacucaná.

skobrt
14. bře 2012

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat, jak použité plenky skladujete? Koupila jsem si těsnící koš asi 23l, ale říkám si, že lepší než na sucho by byla třeba voda s Namem nebo něco jiného na namáčení? Díky...

saaralota
14. bře 2012

@helulela @katyxq děkuju za info. A Thirsties vícevelikostní se osvědčily? Nebo taky spíš ne?

katyxq
14. bře 2012

@skobrt Skladuju "nasucho" - počůrané pleny a separačky rozklepnu a hodím do koše, pokakanou plínku přemáchnu v ruce žlučovým mýdlem, vyždímnu (nijak extra, prostě aby z ní necrčela voda) a hned hodím do koše.

helulela
14. bře 2012

@skobrt u staršího jsem prvních pár měsíců skladovala namokro s Miofreshem, ale byla to zbytečně práce navíc, nasucho stačí. Můžeš vyzkoušet a uvidíš.

boudova
14. bře 2012

@skobrt skladuju nasucho a někde jsem dokonce četla, že namokro není nejlepší - ta kyselina močová rozkládá vlákna 🙂 prodávám, jak jsem koupila 😎

skobrt
14. bře 2012

diky moc! až bude Terezka na světě, vyzkouším🙂

jasekd
14. bře 2012

@saaralota Svrchnaky doporucuju PUL Haipa Daipa, taky mam radeji patentky. Na vycpavani doporucuju spis nez dalsi cc rucnicky z Ikea, 1 stal 5 Kc, rozpulila jsem je, obroubila... Je to mensi balik nez dalsi cc. Novosklad jsem pouzivala jen ze zacatku, ted mame kalhotkovky HD, ale varianta stare cc + rucnicky + PUL kalhotky je levna a na male miminko naprosto dostacujici, a kdyz te to chytne, tak na vetsi dite doporucuju dokoupit i kalhotkove pliny, nebo vicevrstve, ale s temi zkusenost nemam.
@skobrt Zkousela jsem obe varianty a jsem rozhodne pro suchou! I kdyz jsem pliny namocila v prasku, smrdelo to jak peklo, navic pak musis pliny z kyble vybirat, vyzdimat a pak hodit do pracky, na sucho jen vyklopim kybl do pracky a vubec se v tom nehrabu (vrchem plnena pracka 🙂 ) Pocurane rozklepnu do kose, pokakane osprchuju, extra fleky zatru zluc. mydlem, vyzdimu, dam do kose. Separacky pouzivam flisove, takze musim sprchovat i ty, pokud pouzivas nejake ty jednorazove, tak se vyhodi a prat nemusi (ale jen pocurane se prat myslim daji).

mahafi
15. bře 2012

@saaralota Thirsties mám teď v Sku a dobrý 🙂, nemůžu si stěžovat, na novorozence jsem je ale neměla, ale podle mě by šly hned od toho Ska. IV ale určitě vem NB (jsou o něco větší, nebo jestli je to tvarem? každopádně tam je Sko na novorozenečka velký). Jak píše @jasekd o těch ikea ručníkách, tak myslím, že ten za 5 korun už nemají, ale já používala jejich žínky 10 ks za 100 (krama nebo tak nějak se jmenujou), dávala jsem je složené na třetiny do novoskladu a bylo to fajn. S flísákama (anavy) jsem na tom stejně jako holky.. na miminko to bylo moc objemný (a nám ani neseděly), teď už jsou v pohodě 🙂, mám na suchý zip i na patentky a je to asi jedno, na sucháč se líp dotahujou a manžel třeba vyžaduje všechno na sucháč..
Ať se výbavička pěkně připravuje 🙂

ev.ka
15. bře 2012

ahoj, nemám nějak sílu prodírat se téměř 1000 stránek. Mám jen jeden dotaz. Nejradši mám vícevrstvé plínky, ale kalhotky BM jsou trošku tvrdší. Doporučily byste mi nějaké další značky svrchních kalhotek na VV plínky?

zuzu_elen_sofie
15. bře 2012

@saaralota Ahoj, mi se na novorozeně od 2,8kg a hodně útlé nožičky (což je největší problém) nejvíce osvědčily svrchňáky baby lucy a Tots flexiwrap a dovnitř 2-3 plenky froté bambus 30x30 o KIKKO, vnitřky pak suším na kratší třetinu a rovou poté přeložím a mám připraveno k použití na to dám separačku z nastříhané Irmy(deky z Ikei) a maximální spokojenost. Dneska jsem to riskla a vydržel v tom celou noc 10-12h nevím kdy přesně večer jsem ho přebalovala 😠 Ty froté bambus mám jako vložku oblíbenou dobře schne a je savá, zkoušela jsem to dávat "jakoby na novosklad, ale skrz to převlhlo u nožiček na oblečení a to se i u skládání na třetiny na rovno neděje. 😠 roté bambus už ikde nemají, měli je jen tady: http://www.batolata.cz/detail.php?zbozi=567917