Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

rebelie
21. bře 2012

@ptjj Ne, ne, ty co mám já nejsou ony tolik chválené plínky z doby našeho dětství... tyhle jsou fakt všelijaké... ale na čurání a kadění stačí 🙂)). Kikko eko lux nové vychází kolem 30Kč (? - nejsem si už jistá), kolik obyč. Kikko (bez lux) nevím, ale bude to určitě přes 20Kč, takže za 11Kč je to asi dobrá koupě... Ale třeba mě někdo opraví. Respektive - já bych nekupovala nějaké blbé plínky za spoustu peněz, ale pokud člověk podědí, nebo levně koupí ne úplně super luxusní čtvercovky, tak se to s nima v pohodě dá (pokud nejsou úplně jak struhadlo). Blbý by bylo mít za 30Kč za kus struhadlovitý, trhající se obdelníky...

ptjj
21. bře 2012

@katyxq ony jsou to převážně 80x80, ale to je jedno..........no, druhou plínku budu vkládat určitě, ale jestli to bude klasická vkládačka nebo druhá čč, to ještě netuším

ptjj
21. bře 2012

@rebelie jj, lux nové jsou kolem 30 Kč, tyhle, co mám možnost koupit, jsou nové za 24 Kč/ks, takže o víc než polovinu levněji (ty osmdesátky vycházejí ještě dráž).......asi do nich půjdu

rebelie
21. bře 2012

@ptjj Jen tedy varuju, že 80x80 budou asi na novorozence moc velký... ty bys využila až později, ale pak je zase s otazníkem, jestli u většího dítka ještě pojedeš v čtvercovkách a taky u něj budeš muset víc řečit tu savost (ale to už asi stejnak bude jedno, zda Kiko nebo Kiko lux, nebudou stíhat ani jedny) - tedy podle vyčtených informací, sama mám zkušenosti jen 0-3měs, ostatní je teprve před námi.

ptjj
21. bře 2012

@rebelie tak to mě moc nenapadlo, ale určitě máš pravdu

dandelion
22. bře 2012

@rebelie jsi mi inspirací, že se to dá, i když nemám kdo ví jak luxusní plínky :D :D :D 🙂) za málo peněz hodně parády.. 🙂 já teda mám 40čč poděděných.. 20 jich je v super stavu a 20 takových už flekatějších, ale jsou skvěle opraný 🙂 pak mám 20x Kikko Eco Lux a teď ty no name 22x a 6 Ikea na prďku (ty opraný) a pak i nový pod hlavičku, ale ty nepočítám do přebalování 🙂) ;) tak snad vystačíme 🙂)

rebelie
22. bře 2012

@dandelion Určitě to jde... my i dlouho vycpávali novosklad další čč, ale pak nás to omrzelo, protože se snažíme čtvercovky fakt pěkně pověsit (aby se nemusely žehlit a dobře se z nich skládal novosklad) a tím, že je dáš i jako vkládačku jich rázem věšíš dvojnásob... takže jsme to doplnili o staré nastříhané ručníky a je to OK. Jasně, drahé kalhotové plínky mají svoje kouzlo a taky jich pár kusů mám, jenže to pak člověk řeší fleky, nebo má tendenci v tom dítko nechat dýl, aby se ta plínka "využila"... takže čtvercovky jsou moooc fajn.

dandelion
22. bře 2012

@rebelie já jsem ještě nepřišla na kouzlo All in one.. 🙂 jediný co bych časem ráda koupila, tak pár Anavek kalhotovek, ale to fakt jen protože jsou nádherný a podle všeho skvělý :D jinak chci jet hlavně ve čč.. 🙂 ;) je mi to hrozně sympatický 🙂) novosklad je raz dva.. 🙂 žádný složitosti 🙂) jeee jak já bych někoho už zabalila :D :D :D

rozarka65
22. bře 2012

@rebelie
@dandelion Já přes den dávám jen 1čč...je to nejlepší a nejrychleji schne...jen na noc jsem teď přes bazárak nakoupila pár kalhotových za super cenu...🙂

dandelion
22. bře 2012

@rozarka65 taky chci dávat jen jednu čč v novoskladu.. plus se snažit vypozorovat kdy jak co a vysazovat, tak uvidíme jak to půjde/nepůjde :D

helulela
22. bře 2012

@ptjj já ti to řeknu takhle - kdybych kupovala nové, koupila bych si Lux, ale kdybych měla nějaké už doma, vystačila bych si s nimi. U prvního syna jsem měla novosklad jen jako nouzovku, dávala jsem obyč čč, co jsem měla na blinkání, s vkládačkou, na té podle mě záleží víc než na plíně. Lux jsem si koupila až na druhé dítě, když jsem potřebovala hoooodně zvětšit výbavu. Čč 80x80 mám nějaké no-name a dávám běžně.

rozarka65
22. bře 2012

@dandelion mne novosklad moc nešel...tak jsem používala ze začátku vázačky...ale už mám větší dítko (skoro 9měs.)...tak dávám 1čč narovno a vlňáčky...A vysazovala jsem od narození, už v porodnici jsem to vyzkoušela...teď nedávno jsme číňák vyměnili za nočník (už sedí)...🙂

helulela
22. bře 2012

@dandelion na kouzlo AIO určitě časem přijdeš 😉 Beru s sebou k doktorovi, pro nezkušené přebalovače a když se chci někde pochlubit, jak je látkování strašně super 😀

rozarka65
22. bře 2012

@helulela taky jsem chtěla koupit Kikko Lux...koupila jsem jednu plínu pro porovnání s obyč. a nepřislo mi to takový rozdíl, tak mi bylo líto peněz...takťka mi přinesl plínky zadarmo z práce,které používají místo hadrů a taky to stačí...

dandelion
22. bře 2012

@rozarka65 jen jsem zvědavá jak a co se nám osvědčí, když nebudeme doma.. :/ páč bych papírovky fakt chtěla maximálně minimalizovat... i když asi se jim úplně nevyhnu... :/ jinak papírovky když už tak jaký? máte zkušenost s babylove?

rebelie
22. bře 2012

@dandelion @rozarka65 Já dávám 1čč na rovno jako pojistku, jinak se snažím o BKM (i když poslední dva dny se nějak nedaří). Ale když jsem BKM nepraktikovala, tak jsme dávali vycpaný novosklad a od kojení ke kojení to vydržel...

dandelion
22. bře 2012

@helulela věřím :D :D :D 🙂)

rozarka65
22. bře 2012

@helulela taky jsem chtěla koupit na cestování...🙂 Ale tajně doufám,že se dítko brzo odplenkuje...Aninka v 1,5roce...tak kéž by i Eli.... 😀

rebelie
22. bře 2012

@dandelion Mně lepší než AIO (z těch, co jsem viděla) přijdou kapsovky (v podstatě je to taky AIO, ale rozložitelná na prvočinitele a vycpatelná čímkoliv - třeba i čč 😉). Takže na cesty apod. a hlavně pro hlídající babičky a dědečky, kteří neumí novosklad, fakt doporučuju (my máme BumGenuis a jsou super, ale určitě existují i jiné, dobré). A papírovky jsme balík koupili, že prej to bude potřeba a stále nám leží ve skříni... Použila jsem od začátku tak 5 plínek max.? A ještě s rozporuplnými výsledky...
@helulela Fakt by se dal z 80x80 navázat novosklad i na novoška?

rozarka65
22. bře 2012

@dandelion u první jsem jela v jednorázovkách....babylove nebo plínky z Biily,Lídlu...ale nevydrží celou noc
@rebelie Eli je velkou část dne rozbalená...máme to tak 50 na 50....jednou nočník, jednou zem...jsem si dělala legraci,že ji naučím na noviny jako pejska.... 😀 Jinak Eli čůrá třeba 3x během půl hoďky...

betelgeuzz
22. bře 2012

@dandelion jednorázovky používám jenom babylove a jsem spokojená. U nás celou noc vydrží.

rozarka65
22. bře 2012

@dandelion jak píše @rebelie kapsovky rychleji schnou než AIO a můžeš je použít i jako svrchňáky,když ti dojdou čisté.....🙂

rebelie
22. bře 2012

@rozarka65 Báš taky čůrá i po 10-15minutách... ale rozbaleného ho nenechávám - chlapečci fakt čůraj jak vodotrysk a není to, že by se utřela louže, obvykle je počůraných x věcí kolem... a taky tu nemáme zas takové teplo...

rozarka65
22. bře 2012

@rebelie 😀 no,to máš pravdu....No my taky nemáme zas takové teplo, otužujeme... 😀

rebelie
22. bře 2012

@rozarka65 Já taky otužuju, dost vydatně, ale do tohohle už nejdu (hlavně v kombinaci s tím vodotryskem 😀 ú.

rozarka65
22. bře 2012

@rebelie 😀

dandelion
22. bře 2012

@rebelie @rozarka65 tak kapsovky zní dobře.. 🙂) kouknu po nich.. 🙂 a jsou taky jednovelikostní, nebo?
@betelgeuzz tak super.. koupím babylove 🙂 ;)

mmiirrkkaa
22. bře 2012

@dandelion Nevím, kolik stojí babylove, ale já mám v záloze tesco essencial (zelený balík). Jsem s nima mnohem spokojenější než s pamerskama. Nicméně látka je látka. Jednorázovky beru jen k doktoru 😉

aemmi
22. bře 2012

@dandelion Za mě jsou fajn jednorázovky Babylove a Tesco zelený 😉 včera jsem malý po dlouhý době dala poslední jednorázovku, kterou jsem tu našla, šly jsme na rehabku, tak jsem si říkala, že v jednorázovce bude pohyblivější, přece jen je to oproti jakékoliv látkovce tenký balení. No a byla tak zapařená že, pokud to nebude nezbytně nutný, tak jednorázovky už prostě nekoupím, takže myslím, že je lepší zainvestovat a mít pár kapsovek, nebo AIO na ven, cesty a pro hlídače a balit do látky 🙂