Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

dandelion
22. bře 2012

@mmiirrkkaa @aemmi díky za zkušenosti.. jeden balík koupím, ale doufám že použiju co nejméně.. ;)

aemmi
22. bře 2012

@dandelion jo, na začátek určitě 😉 a přikoupit to můžeš vždycky

ptjj
22. bře 2012

@rozarka65 a jak dlouho ti mimčo vydrží jen v jedné čč? Měla bych pocit, že to hnedka proteče.
@rebelie @dandelion ten váš systém je fajn, taky chci využít hlavně čč, ale nemám bohužel žádné starší ☹, včera jsem koupila jedno balení nových kikko lux eco a nějaké bych chtěla sehnat starší, ale zatím se nenaskytly
@helulela a cos využívala u syna jiného, když novosklad jen jako nouzovku? kalhotovky?

dandelion
22. bře 2012

@ptjj a poptala si se všech známých? já se ptala všude a nakonec jich mám 60 🙂) a zadarmo.. a říkám si, že mě aspoň pak nebude tolik bolet, když budou pokajděný :D když už jsou sem tam flíčky.. 🙂 ;)

ptjj
22. bře 2012

@dandelion no rozhodila jsem sítě, kde se dalo, ale zatím ještě neházím flintu do žita 😀

dandelion
22. bře 2012

@ptjj myslím že čč není nikdy dost :D 🙂 ještě mám slíbeno od spolužačky, že mi donese balík.. 🙂 18 let starých plín :D

ptjj
22. bře 2012

@dandelion jezis, jak to delas, ze mas kolem sebe tolik lidi s plinami? kolem me nikdo, pleny po nas jsou na kasi, taky po trech detech se neni cemu divit..........asi budu muset vic zabrat v tom rozhazovani siti 🙂

lucifereeek
22. bře 2012

@dandelion tolik plínek? a ty budeš používat většinou ty čč nebo máš i nějaké kalhotovky? já mám těch čč asi 25 (jen na přebalování) další většinou barevné mám pod hlavičku nebo na ublinkávání, a mám v plánu koupit nějaké anavy, HD a Gro via cca 10 ks, a 3 vše v jednom, takže myslíš, že bych měla zvýšit zásobu? aspoň těch čč?

mahafi
22. bře 2012

@lucifereeek já mám na přebalování 30 čč a stačí to, a to přebaluju každou chvíli 🙂. Myslím, že toho máš dost, uvidíš časem, dneska není naštěstí nic jednoduššího, než něco přikoupit 🙂.

dandelion
22. bře 2012

@lucifereeek na novoše asi jenom čč a mám 7ks HD pastelek a pak si zamlsám nad anavy.. 🙂 mám jich pár od muže slíbených :D :D :D 🙂) a teď jsem ještě nalomená pro ty kapsovky.. tak se trochu rozhlížím 🙂 ;) já brala, že je dobrý mít cca 60čč.. a pak se mi nějak nasčítali... ale říkám si, že pak je proberu, něco schovám na hadr a prostě že se neztratí 🙂) ;) ale asi je to moc, i když plán byl jinej :D jinak jsem nadšená z Ikea plenek 🙂 jsou pevný, držej čtverec a tady padlo že mají i dobrou gramáž... 🙂 já je sehnala z druhý ruky krásně opraný 🙂

dandelion
22. bře 2012

@ptjj no trochu zapracovala mamča.. 🙂 ona dělala cvičitelku v sokole pro matky s dětma.. 🙂 a rozhodila sítě, takže od ní mám 40čč.. 🙂 a myslím, že bych jich bylo i víc, ale já chtěla i kikka.. 🙂

lucifereeek
22. bře 2012

@mahafi to je taky pravda, dá se vždy dokoupit 🙂
@dandelion pastelky chci taky tu sadu 5 ks 🙂 a ty anavy jsou fakt nádherný, mám problém si vybrat jen 5 ks 😀 jen je škoda, že se ty pěkný obrázky schovají pod svrchňákama.

verik19
22. bře 2012

Ahojda děvčata, tak jsem chtěla koupit nějaké svrchní kalhotky PUL ale vůbec se nemůžu rozhodnou jakou značku a jakou velikost pro začátek.Neporadíte mi,prosím? Někdo říka, že jsou dobré Haipa Daipa někdo zas že jsou na nic, že jou lepší Imse Vimse?
Nebo mám koupit od každého jedny a vyzkoušet?

ptjj
22. bře 2012

@dandelion to tak to potom chápu, že máš zdroje 😀 já mám bohužel kolem sebe samý mladý holky, co ještě děti nemají a budou ty pleny případně chtít použít pro sebe, takže smolík 😀, ale tak 30 by mi jich stačilo 🙂.......co se týká kalhotovek, tak teď jsem objednala 2x Anavy novorozenecké, 2x Itti Bitti SIO a 2x jednovelikostní Itti Bitti Tutto, vše použité, ale jen málo, takže za dobrou cenu, tím prozatím s kalhotovkami končím, ty budou jen sváteční, na ven, k dr. a pro hlídače, jinak čč na novosklad...a o těch pastelkách taky trošku uvažuju, pokusím se sehnat někde použité, aspoň 3

ptjj
22. bře 2012

@verik19 vítám tě, Veru 😀 mrkni ke mě do alba........ty, co tam mám, tady holky povětšinou nejvíc chválí, mám jich objednáno 5 (2x Baby Lucy S, 2x IV Organic NB a 1x HD), což je asi moc, ale vyzkouším a podle toho prodám ty, co mi nebudou sedět...........IV si chválí hodně lidí.......ale určitě ti líp poradí holky, co už v tom "jedou" 😀

mahafi
22. bře 2012

@lucifereeek Myslím, že nakonec nezůstaeš jen u 5 anav, tak neboj, že by ses nakonec se vzorama nevyřádil 😉. A taky jsme s mužem říkali, že by to chtělo průhledný svrchňáky 🙂. Přemýšlím, že v létě, když bude běhat venku (no spíš teda lézt), tak že bych jí přes to nedávala svrchňáky 😎, ale to je jen taková myšlenka, která třeba vezme brzy za svý 😀

jahudka80
22. bře 2012

@verik19 můžu doporučit https://www.modrykonik.cz/bazar/plenky/hb7e/svr... ale pro novorozence tu menší vel.

dandelion
22. bře 2012

@lucifereeek to mi taky trhá srdce, že se ty obrázky schovaj :D :D :D
@verik19 mám pulky 1x HD, 2x IV a ještě 2x BabyLucy.. tak uvidíme 🙂 ;)
@ptjj máme dosti podobné složení svrchňáků :D :D :D já mám ještě flees Tots Bots a jedny vlňáky od paní k objednávce.. 🙂

lucifereeek
22. bře 2012

@mahafi a když dáš malé ty anavy a na to svrchňáky, máš je vždy prokakané až na ty svrchňáky?

ptjj
22. bře 2012

@dandelion jj, vlňáky taky mám, já jsem vypsala jen PUL.........a jedny flísáčky bych taky pořídila, ale zatím nevím jistě

dandelion
22. bře 2012

@ptjj chápu.. já jen doplnila co mám ještě 🙂) jinak BabyLucy, Haipiny a IV.. 🙂 máme stejně 🙂 ;)

lucifereeek
22. bře 2012

@dandelion no je to škoda no 🙂
já mám v plánu pulky - 1x HD, 1x Gro via, 1x IV, flísáčky - 1x anavy, vlňáčky - 1x a pak ještě budu mít 3x vše v jednom, takže taky další svrchňáčky, akorát některé jsou jednovelikostní některé ne, takže nebudu mít všechny najednou.

mahafi
22. bře 2012

@lucifereeek zatím nám na svrchňáky proteče kakání jen výjimečně, jak u kalhotovek, tak u novoskladu.. většinou tehdy, když si řeknu, že už se to dlouho nestalo : 😀 😀 😀 , takže teď mi o víkendu protekla na dvoje pulky a jedny vlňáky 😀 (vždy novoskladem), ale je to fakt výjimečně. kalhotovka mi takhle neprotekla zatím nikdy (takže počítám, že dneska mi proteče 😀 ).

lucifereeek
22. bře 2012

@mahafi 😀 😀 😀 a do toho novoskladu už asi nedáváš žádnou další savou vložku nebo tak že? to se dává asi ještě starším dětem, ne? no uvidíme, jsem zvědavá jak bude látkování vypadat u nás 🙂 a flísáčky nějaké máte? mě se líbí ty anavy a asi je zkusím, ale připadne mi, že to musí protýct 🙂

mahafi
22. bře 2012

@lucifereeek Do novoskladu jsem dávala od narození vkládačku, buď ikea žínku na třetiny nebo kikko bambusový ubrousek 30x30 (jsem si koupila ty barevný, abych měla nějakou radost 🙂 ). Flísáčky mám dvoje anavy, původně jsem myslela, že je budu dávat předostně, ale nakonec dávám radši vlňáčky, teď jak se začala přetáček, tak pulky, protože jsou míň objemný. S těma anavama spíš nepočítej na malinký miminko (přišly mi hrozně objemný a ani nám nesedly, ale M. byla malinkatý miminko se špejličkama místo nožiček, takže je možný, že normálně velkýmu mimi sedět budou). Neprotekly mi.

marky27
22. bře 2012

koho by zajímalo, tak zítra by mělo být v Sama doma o bezplenkovce 😉

katyxq
22. bře 2012

@lucifereeek Anavy flísáčy jsou celkem objemný, já je dávám nejvíc zmenšený až poslední týden, dva (3měsíce a 5kg). Neprotekly ani jednou, ani když byla plínka dost nacuclá - malá usnula jen v nevycpaném novoskladu z jedné čtvercovky a z nějakého záhadného důvodu ji mokro neprobudilo. Kakání se nám daří v naprosté většině případů bezpenkovat 😉, obvykle ráno po probuzení.

mmiirrkkaa
22. bře 2012

@verik19 Mně Haipa Daipa přijdou dobrý, ale na ty malý žížaly jsou možná lepší pulky na sucháč - přitáhneš jak potřebuješ. Ale to je jen můj názor.

rozarka65
22. bře 2012

@ptjj jéé,tak to nevím...Eli je průtokáč...a mám ji většinu dne rozbalenou....a samotná jedna čč moc dlohou nevydrží...
@marky27 díky za tip...🙂