Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

jaji3
10. dub 2012

@betelgeuzz
@jasekd
Dík holky, zkusím se ještě podívat na ty jiné diskuse, rozhodně mě od toho tak rychle nikdo neodradí... 😀 Už jen když si představím ty balíky a balíky papírových plenek, které bych tahala z obchodu.... ty tuny odpadu, stále plná popelnice.... 😝

jasekd
10. dub 2012

@jaji3 presne tak, mela jsem uplne stejne duvody 🙂

marky27
10. dub 2012

@betelgeuzz nene, nevzlíná to. Má to vlhký po celé šíři mezi nožičkama 🙄 A jaký máš vzor? Já růžový medvídky. Nevím, jestli ty jednobarevný nejsou třeba silnější.

betelgeuzz
10. dub 2012

@marky27 mám oranžové s písmenkama. Předpokládám, že to má ta mladší.

marky27
10. dub 2012

@betelgeuzz jj, mladší

reruna
10. dub 2012

@jaji3 já jsem kupovala pár plenek od paní, co látkovala dvojčata a měla ještě jedno starší dítě, takže určitě se to zvládnout dá, ale plínek budeš muset mít fakt hodně, abys to stíhala prát a uschlo to...

janinek
10. dub 2012

@katyxq A prijde ti na suchaci neco vylozene spatne nebo ti jen 'nesedi'? ja se treba u patentek bojim, ze bude protekat nebo tak neco, ze proste budu potrebovat polohu mezi, ale treba je ten rozdil fakt maly a nepozna se to.

betelgeuzz
10. dub 2012

@marky27 tak buď víc dovycpat, třeba jen v tom místě, kde provlhají, nebo je používat právě mimo spánek, když přebaluješ častěji. Já je teda dávám pořád, kromě noci, přes den má 1čč na rovno, na spaní a na ven novosklad vycpaný ručníkem a zatím mi teda neprovlhly.

katyxq
10. dub 2012

@janinek Ne, na sucháčích mi nepřijde objektivně nic špatně, jen je subjektivně prostě nesnáším 😀 a patentky miluju. Teď zrovna na Haipa Daipa PULkách potřebujem polohu mezi, tak to zapínám asymetricky, na jedné straně na první patentek ze dvou a na druhé straně na druhý 😉. A kolem patentků nic neprotéká ani neprovlhá.

janinek
10. dub 2012

@katyxq Ty jo, chytre, to by me dost mozna nenapadlo. No, ja jeste potrebuji male svrchnaky a dumam, jeslti vzit patentkove.

zuzu_elen_richard
10. dub 2012

@janinek já mám radši suchý zip protože mé děti mají hubenější nožičky a ty patentky nám nepasují ty sucháče nám jdou lépe utáhnout, vyhovují nám i u hubených nožiček skvěle rostoucí PUL od SWEET MONKEY a suchý zip mi se i líbí že jsou chlupaté, ale mají i nechlupaté 🙂

zuzu_elen_richard
10. dub 2012

@janinek jako první jsme měli Baby Lucy XS plenkovali jsme asi od 3kg hubené nožky i dupku, pak jsem přešla na SWEET MONKEY a GROVIA, sweet pžestože jsou větší než grovia tak kolem nožiček pasují lépe a vydrží do většího dítěte

janinek
10. dub 2012

@zuzu_elen_richard DIky za reakci. Tak mozna vezmu jedny a jedny ty svrchnaky nebo nejakou AIO s patnetky, at to porovnam. Co sjem tak cetla na netu, prislo mi, ze spis byly vyhrady patentkum nez suchaci. U suchace teda zase vadilo jim, ze se opere nebo v pracce nejak zatrhava, ale pry se ma na prani zapnout, tak snad to bude stacit.

helulela
10. dub 2012

@jaji3 ahoj, určitě to jde. Já taky látkovala dvě děti, ale úplně srovnávat se to nedá, dvojčata budou náročnější. Na látkování dvojčat se tu chystala @zvalentova třeba se ti ozve a předá nějaké zkušenosti 🙂

helulela
10. dub 2012

@janinek já mám na plínách radši patentky a na svrchňákách suchý zip. SZ je zapnutý raz dva, dotáhneš ho, jak potřebuješ, ale časem se ochodí, takže na plínách, které se perou častěji než svrchňáky, je to znát.
@marky27 Iva tu psala, že jednobarevné jsou o trochu silnější než vzorované. Mám oboje, bývala bych si toho rozdílu ani nevšimla. Mně neprovlhají, ale nenapadá mě, čím by to mohlo být.

joohana
10. dub 2012

@jaji3 Na rodinu.cz chodí paní co látkuje trojčátka a má jedno starší dítko, myslím že když nakoukneš na tamější látkovou diskuzi a optáš se na tipy, určitě poradí 😉

aemmi
10. dub 2012

@marky27 a jak dlouho v tech flísáčkách malá spí? já je mám ráda, přes den v nich je pořád, ale právě kromě spaní, to si netroufnu, nikdy nevím, jak dlouho bude spát, dala jsme je jednou a přece jen trochu provlhly, když má PULky, tak neprovlhne ani tehdy, když dám méně savou plenu, ale možná ty flísáčky zítra na dopolední spaní zkusím...

Malá si začala rozepínat suchý zip na svrchnáčkách, patentkové máme jedny HD, které budu asi muset prodat, protože jsou moc úzké okolo nožiček, nemáte někdo tip na jiné svrchnáky s patentkama?

helulela
10. dub 2012

@aemmi ABC wrap od SWB, ale nemůžu je srovnat s HD... na látkovkách.cz mají vyloženě kategorii PULky na patentky, tak můžeš vybírat

reruna
10. dub 2012

@janinek já jsem taky měla raději patentkové pulky, byly měkčí a poddajnější a jedno období - když malej hodně jen seděl, míval odřené bříško od sucháče a když máš dvě řady těch patentek, tak se velikost dá nastavit dobře

aemmi
10. dub 2012

@helulela díky, jé, to jsem si nevšimla, že tam mají speciální kategorii na patentky 🙂 vypadají dobře, narozdíl od HD jsou vykrojený jako ostatní svrchnáčky, které máme, tak by mohly být dobrý...

ivuska.h
10. dub 2012

@lenka5731 Měla jsem Weehuggers a ty navlhaly na tu bavlnu z venku, což by ale tady už mělo být vyřešeno. Jinak střih mi přišel dobrý.

janinek
10. dub 2012

@helulela @reruna Diky, to s tim opranim snad nebdue plne pravda u tech mych AIO teda 🙂 Tak zkusim nejake patentky priste kdyztak vzit. A snad teda nebud emit pak moc odrene brisko, az bude sedet.

marky27
11. dub 2012

@aemmi no spí jak kdy, průměrně tak ty 3 hodinky. Jsem si říkala, že když je budu dávat mimo spaní, tak spíš provlhnou, když malou hodně nosím v klubíčku nebo je třeba v sedačce (v pololehu), tzn. je na fleesáčky větší tlak. Zkoušela jsi dávat na to dopol. spaní?

mishule78
11. dub 2012

@jaji3 Ahoj taka ja dvojcata mam a stale latkuji, jepravda ze uz jsme to chtela vzdat, pohodlnost malem zvitezila, ale stridam to, vecer papirove a na ven a pres den latkovky, kdyz byli prcci mali tak to byl ficak i 30plen denne ale ted to je uz pohoda....je jim skoro 11mesicu...co me akorat stve tak vse rychle procuraji a ani Anavy fleesky svrchnacky to neochrani a opravdu vse je mokre a skoro pokazde takze prebaluji co 2-3h pres den a i s oblecenim....
Pleny jsme nakoupila z druhe ruky abych usetrila a ted nevim zda jsme udelal dobre jsou v hroznem stavu.

mishule78
11. dub 2012

@marky27 Ahoj jsou stejne mam vsechny pro dvojcata i ty se vzorem i bez a mam je navlhle pokazde....jedine ktere mi zadrzi vlhko jsou thirsties 🙂

jaji3
11. dub 2012

@joohana @reruna Dík holky za info.
@mishule78 Uvažuju o tom, že šestinedělí dáme s papírovkama, páč co jsem tak četla, tak na malý dvojčata moc látkovky nesedí - jsou jim většinou velké 😕
@helulela Jsem se dočetla, že @zvalentova už porodila 🙂 tak až se z toho vzpamatuje, tak jí zkusím kontaktovat.

mishule78
11. dub 2012

Holky mohly byste mi prosim poradit, momentalne mam Popolini frote a bioflanelky a ty jsou opravdu moc mohutne na to davam jeste anavy fleece a ten zadecek teda je dost mohutny, navic to maji rychle procurane, chtela bych tenke, save plenky a na to dam frotacky....dekuji

reruna
11. dub 2012

@mishule78 anavy bambusové jednovelikostní na patentky - no a z vlastní zkušenosti - bavlněné froté plenky trpí používáním asi nejvíc ze všech...

mishule78
11. dub 2012

@jaji3 Ja jela od zacatku a v pohode, mela jsem tyto ale na snapku a byly site takze fakt super, ja mela deti vetsi takze uplne v poho, Miki mel 3kg a Maja 2,6kg, odradit se nedej, me taky kazdy klepe na celo 😀
http://www.latkovky.cz/kalhotkove-vicevelikostn...

mishule78
11. dub 2012

@reruna a jsou dobre rikas?sajou dobre?i sedi na zadecku?