Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

reruna
11. dub 2012

@mishule78 jedny z nejlepších,co jsem měla, sajou perfektně, schnou rychleji, než popolini biofroté, sedí dobře, fakt na celé plenkovací období a navíc jsou krásné

mishule78
11. dub 2012

@reruna a jeste svrchnacky a je to 😀 super, nemas nahodou nekde vyfocene jak to vyoada v realu?

boudova
11. dub 2012

@mishule78 já mám v albu bublinu v anavy kalhotovkách 🙂 a přes to dávám PUL IV

aemmi
11. dub 2012

@marky27 tak jsem to dnes zkusila, ale šly jsme na rehabilitaci, takže jsem malou budila asi po 2 hodinách spaní a byla úplně suchá, takže zítra znovu 🙂 taky spí tak 3 hodiny, někdy i dýl 🙂 trochu přemýšlím, že bych je zkusila i na noc, ale až jak dopadnou zítra dopoledne 🙂

janakkk
11. dub 2012

Ahoj, tak jsem přemýšlela, co s plinkama, až malej odroste....prodat nebo nechat? Dalšídítě bych chtěla až tak za 4 roky...vydrží ty plínky, hlavně jestli nesteří gumičky a co PUL? nepopraská nebo něco?jakou mají tyhle matetiály vůbec životnost?

ivuska.h
11. dub 2012

@janakkk Gumičky jsou nejzranitelnější část pleny, o ty bych se opravdu bála, ale zas 4 roky nejsou tak dlouho... o PUL bych se nebála.

janakkk
11. dub 2012

@ivuska.h takže co bys poradila? schovat nebo prodat? 🙂

boudova
11. dub 2012

@janakkk myslím, že pro obojí najdeš rozumné důvody.

Já za sebe jsem pro prodej. Za prvé nemám ráda hromadění věcí, které nejsou (v tu chvíli) potřeba a za druhé nemám ráda "skladové zásoby", které vážou zbytečně peníze (výhodné nákupy po x baleních např.) ve věcech, které člověk nakonec třeba nebude vůbec potřebovat. Navíc za 4 roky budou třeba nové vzory a druhy a mě by mrzelo, že si je nemůžu koupit. Pro ponechání samozřejmě mluví rozumnej finanční důvod. Už jsi si ty pleny jednou koupila, víš, že je budeš výhledově potřebovat a máš je kde slušně skladovat, tak proč platit za to samé ještě jednou.

No jak říkám, rozumné mi přídou obě varianty. 🙂

aemmi
11. dub 2012

Holky, dotaz prosím, sháním svrchnáky, sice jsem chtěla na patentky, ale asi budeme potřebovat dvoje, takže jedny z nich bych vzala pulky BL, jsou levný 😅 ale přemýšlím, jakou velikost, malá má asi něco mezi 8,5 a 9 kg a M je 7-10 a L 10 - 13, jsem myslela, že vezmu ty větší, ale ted nevím, nebudou velké??

ivuska.h
11. dub 2012

@janakkk Osobně bych prodala.

ivuska.h
11. dub 2012

@boudova Jojo, přesně, nové vzory, to je ten důvod 😀 😀

janakkk
11. dub 2012

@ivuska.h
@boudova no právě, tyhle důvody taky zvažuju....no, uvidíme, ještě mám aspoň rok na rozmyšlení 😉 děkuju za názory 🙂

marky27
11. dub 2012

@aemmi se máš 😎 No ještě mě napadlo, jestli to není tím, že mám nafest bodýčko. Zkusím to dát s větší velikostí a třeba jak to nebude tak naknop, tak to nebude provlhat. To je taky možný důvod....

helulela
11. dub 2012

@janakkk já to taky řešila a než jsem se stihla rozkoukat, byla jsem znova těhotná 😉 Poradila bych ti, aby sis nechala jen čč, pokud používáš, a pak to, s čím jsi opravdu spokojená. Taky bych se za nějakou symbolickou cenu zbavila kousků, co jsou už jeté, aby u druhého dítěte nedosloužily v polovině. Takhle budeš mít solidní základ a budeš si moct dokoupit i něco nového pro radost 🙂

janakkk
11. dub 2012

@helulela no jo, tím se to vyřešilo samo 😉 čč určitě, ty vydrží, spíš mám fakt strach, abych po těch pár letech nevytáhla kalhotovky a nezjistila, že jsou nepoužitelný a neprodejný 😒 😒 no, nechám si to ještě projít hlavou... 🙂

andelka
12. dub 2012

@aemmi mně přijde že BL jsou větší, Dany má necelých 12kg a má L a jsou docela velké. Takže bych vzala M.Jsou fajné, já je mám moc ráda, už jsem koupila i S Domčovi 🙂

aemmi
12. dub 2012

@andelka Jé, fajn, že ses ozvala, ono je pravda, že ted už snad tolik přibírat nebude, tak kdybych vzala ty větší, tak by mi tu třeba zbytečně ležely, než bych je mohla začít používat, hodně dávám plenky narovno a na to stačí menší kalhotky, tak vezmu teda emka

aemmi
12. dub 2012

@marky27 jsem zvědavá, jak dají dneska to dopolední spaní 😉 ...s tím bodýčkem nevím, já mám nějaká menší, dávám je na extendor, ale i docela veliký a rozdílu jsem si nevšimla, nebo jsem to spíš nepozorovala...

andelka
12. dub 2012

@aemmi tak na rovno rozhodně. Mně ty Lka stačí i na hodně vycpané kalhotovky.

ofelieee
12. dub 2012

ahojte holky, jdu pro radu a nevím s čím 🙂 nikdy jsem moc nepoužívala AIO plínky, ale mám 2 (anavy a BI) a obě mi nedávno provlhly (co, provlhly, protekly až na můj klín 🙂 ) hned poté, co jsem je Kubovi dala, tak přemýšlím, jestli nemůže být něco, co dělám blbě, když mu je dávám? Abych to vychytala, protože je to nepříjemný... Obě ty značky jsou prima, tak tipuju, že chyba bude spíš ve mě 🙂 ale nic mě nenapadá...

ivuska.h
12. dub 2012

@ofelieee Kolikrát jsi je prala? Pokud byly téměř nové, nesály dostatečně rychle, aby stihly zachytit ten proud. Je potřeba tak 5x vyprat, aby začaly dobře fungovat.

zabinka88
12. dub 2012

Holky tak dneska mi dorazila sušička. Sušíte v ní některá plenky? Mám v plánu v ní sušit hlavně bambusové froté bo na šnůře schne 2 dny 😒

marky27
12. dub 2012

@aemmi tak jak jste dopadly?

aemmi
12. dub 2012

@marky27 ona ještě spí, fakt jsem zvědavá, má na sobě HD pastelku vycpanou BL ubrouskem a ty flísáky, plenka místy koukala ven, ty flísáčky mi nejdou úplně utáhnout 😒

boudova
12. dub 2012

mně zas provlhaj HD flísáčky ☹ jsem z toho bezradná...naposledy 3x za sebou, se přeci neimpregnujou ne? 😀 😀 😀

boudova
12. dub 2012

A ještě jsem se chtěla zeptat na ten perla, co jste tu někdo zmiňoval. Dneska jsem si ho šla koupit do lékárny a pán na mě vybalil 100m role 🙂 to kupujete tohle? Stojí to přes 500 a je v tom perlanu asi tak na 100 let 😀

boudova
12. dub 2012

jinak zdravím @rebelie 🙂 jsem si naprosto jistá, že jsme spolu dneska byly na světýlkách v Acentru 🙂

marky27
12. dub 2012

@aemmi tak to jsem sama taky zvědavá. Mně jdou kolem nožiček taky špatně utěsnit, ta gumička je dost volná, obzvlášť u pravé nohy.

marky27
12. dub 2012

@boudova no nevím jestli je někdo zkoušel impregnovat 😀 Taky mě to štve, protože jinak je mám ráda pro jejich horzně příjemný materiál.

boudova
12. dub 2012

@marky27 jojo, jsou takový na mazlení 🙂