Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lenka5731
14. dub 2012

@janakkk tam je podle mě problém, že si to velká část inkontinentních sama nevypere a málokdo má v okolí někoho tak obětavého, aby mu to prali, když nemusí, to každý raději koupí jednorázové .. 😒 tenhle problém u miminek odpadá 🙂

neu.sona
14. dub 2012

Jo a ještě mě napadlo v čem perete? Já nechci prát ve slizu, ani ořeších, ani v nějaké eco prostředku. Hodně peru v arielu, persilu a palmexu. Někde jsem ale četla, že kyselina citronová obsažená v pracích prostředcích ničí bambusové pleny. Jak mám ale zjistit, jestli tu kyselinu opravdu mají obsaženou? Palmex tam třeba nemá napsané nic, teda skoro 🙂.

janakkk
14. dub 2012

@lenka5731 hmmm, na tom něco bude.... 😒

janakkk
14. dub 2012

@neu.sona v tom ti neporadím, já peru ve slizu (je to neporovnatelně levnější než jakejkoiv prášek), popřípadě v Lovele, když dojde sliz...

rebelie
14. dub 2012

@neu.sona Já si myslím, že tu kyselinu maj hlavně eko prášky, ale fakt netuším... Vyzkoušela jsem Persil Sensitiv (hrózně moc parfémovaný, dítko jak z drogerie), Dreft pro děti (docela fajn, parfemace jemnější) a teď jsem koupila Batole a pokud to půjde, chtěla bych zůstat u něj - všechno to jsou teda ty prací gely, prášek už leta nepoužívám, ty tekuté mi vyhovují víc... Jo a myslím, že @ivuska.h tu někde psala, že s tou kyselinou a bambusem to není tak žhavý, pokud teda není nějak moc koncentrovaná (ale fakt netuším).

rebelie
14. dub 2012

@janakkk Já bych ten nápad hned tak nezavrhovala. Inkontinencí netrpí jen senioři, trpí jí taky spousta starších žen, které ale určitě jsou ještě schopné prát... Jen mám pocit, že by k látce asi měly nedůvěru (reklama na Tenu a spol. vždycky říká, že nepropustí zápach moči a z tohohle - kdyby z ničeho jiného - by asi ty ženy měly obavu). Asi by se to taky muselo dost vychytat, patrně použít flees kvůli pocitu sucha a tak... Ale já bych, kdybych měla ten problém, o takový produkt stála 😀. Možná stačí jen počkat, až novodobé látkařky zestárnou, odrodí svých 4-5 dětí, a pak nebudeš mít o zákaznice nouzi 😀 😀 😀

neu.sona
14. dub 2012

@rebelie A to batole pere dobře? Já právě nevím, jen jsem četla diskuzi, že by pro bambusové plenky ta kyselina být neměla, že potom jakoby pelichají. Tuším ale že jsem to četla u těch flexitotek, takže možná to byla jen něčí zkušenost...

rebelie
14. dub 2012

@neu.sona S tou kyselinou byla myslím řeč hlavně o těch dekalcifikačních lázních, kde jí použiješ hodně a necháš to v tom máčet dlouho, ale fakt nevím. Ivuska by coby výrobce snad mohla vědět víc... Add Batole - těžko říct, mě to přijde všechno zrhuba +- stejný. Některé fleky od vaječiny nevypral ani Persil a mrkvičku ještě nebaštíme... A taky díky BKM už skoro nemáme ty vaječinové fleky 😉, takže vlastně nevím, podle čeho poznat, že ten prášek/gel pere dobře. Ale je český, jeho prášková forma je eko, gelová certifikát nemá, ale žádný driák by to taky být neměl, tak mi je sympatické... a taky nesmrdí jak celá drogerie (to se mi k mimču fakt nehodí). A co se obsahu kyseliny týče, tak stačí napsat výrobci, určitě Ti odpoví.

boudova
14. dub 2012

Prosím, kdo ví, jak je to se značkou ellas house? je to český? kdo to vyrábí? mamaja? já myslela, že je to jen obchod...

janakkk
14. dub 2012

@rebelie já to taky ještě nezavrhla 🙂 u těch starších by to třeba zase využili v domovech duchodcu, LDNkách, nemocnicích, kde se tak jako tak prádlo prát musí....tak jo, počítám s tebou, jsi muj první potencialni zakaznik :D

goiginka
14. dub 2012

Má někdo zkušenost s plenkami AIO jedno velikostní skatch?

janakkk
14. dub 2012

@goiginka já osobně nee, ale pokud vím,tak nemají dobrou pověst.... 😒

angetha
14. dub 2012

@neu.sona Tak za mě k výbavičce
libštátské bych asi nebrala, spíš ty Eco Luc Kikko
pokud vv plenky Anavy tak rovnou M, dávám kalhotkový sklad z S a je to velmi těsné..a to mu je 5 týdnů..
jestli budeš brát Itti Bitt tak velikost S neber, taky rovnou M, ale ze začátku budou ještě trošku volné
Imse Vimse velikost NB, jsou větší..
jestli chceš dávat novosklad, čím budeš vycpávat?

janinek
14. dub 2012

@neu.sona Bambusove nemaji myt ocet a sodu, ze to snizuje zivotnost, ale nevim, jak moc se to fakt na nich projevi a pozna.

@angetha Proc ne libstatske?

neu.sona
15. dub 2012

@angetha No, mám v plánu tam dávat kdyžtak ty vkládačky z kalhotových bambusek BL. Jinak, jak jsem psala, tak bych ten novosklad používala co nejkratší dobu... Plus asi teda ještě nějaké vkládačky dokoupím. Právě bych po porodu, až bych věděla, co malému sedí a tak dokupovala třeba jednovelikostí Anavy, Tots Bots a tak...
Ty vv plenky Anavy chci koupit určitě rovnou M.
U těch libštátských ale píšou, že je to extra kvalita http://ekopleny.cz/cs/kategorie110447/detail159... neměly být ty obyčejné.
Itti Bitti bych taky brala rovnou M.
A co myslíš, bude mi k něčemu taková výbavička 😀 ?

neu.sona
15. dub 2012

@goiginka Určitě nekupovat. Můžeš je pak dát rovnou do koše za ty peníze 😠

betelgeuzz
15. dub 2012

@janinek na bambusové plenky nemá přijít kyselina citronová, soda i ocet můžou. I ivuska to píše přímo na svých plenkách.
@goiginka skatch nemají dobrou pověst, mám pocit, že se tu někdo s nima i soudil, nebo chtěl.

helulela
15. dub 2012

@neu.sona mám připomínky v podstatě jako @angetha. Vkládačky bych už nekupovala, když máš ty BL. Pytel bych vzala jeden S a jeden L. Libštátské si klidně kup, aspoň je porovnáš a napíšeš nám reference 😉 IV přes novosklad určitě vel. NB. Výbavičku máš moc hezkou, já to na začátku takhle hezky vychytané neměla.
@janakkk nápad to není špatný, pobavila mě @rebelie 😀 ale v nemocnicích si to fakt neumím představit. Je trend spíš všechno jednorázové, už ani na operačních sálech se neperou pláště a roušky, těžko by se vraceli k plínám.

neu.sona
15. dub 2012

@helulela Tak super, trochu jsi mě uklidnila, že mi k něčemu bude 🙂 . A myslíš, že ten pytel L mi k něčemu bude? Nebude moc velký? Super, že vím, že přes novosklad IV NB. Zkušenosti se vždycky hodí. Děkuji moc 🙂

neu.sona
15. dub 2012

A co myslíte? Jsou lepší flísáčky od Anavy nebo HD? Ty Anavy mi přijdou, že mají vyšší pas, než HD.
A používáte někdo síťku do pračky?

rebelie
15. dub 2012

@neu.sona Flísáky určitě Anavy, jsou na ně lepší reference, pytel do pračky používám - dávám do něj plínky, pak je tedy přeházím (mám pračku s bočním plněním), ale nechám v něm separačky a ubrousky z Perlanu, abych je pak nemusela vybírat z celé pračky... Pytel L je dobrý, pokud se chystáš látkovat i na cestách - my třeba látkujeme, i když jedeme na pár dnů na hory a podobně (nejdéle tedy zatím asi 4 dny). IV na začátku určite vel. NB - my měli S a náš 3,5kg mimouš v tom úplně plaval, začali jsme je víc používat až tak na konci šestinedělí. A souhlasím, že vv Anavy mohou být rovnou Mka.
@janakkk S látkovkama v domovech důchodců a v LDNkách to taky nevidím moc slavně - je to smutné, ale už teď se ve spoustě těhlech míst stávají inkontinentní pacienti terčem šikany personálu, obávám se, že s látkovkama (který by museli někde skladovat a dávat prát) by to mohlo být ještě horší... Byla jsem na exkurzi v jednom domově důchodců a fakt docela děs - mimo jiné to tam páchlo močí (podle mě v tom ty staroušky nechávali fakt dlouho) a tak. Ale jak říkám, až do toho věku dorosteme my, určitě bude po něčem takovém sháňka a doufám, že naše látkované děti budou ochotné a připravené nám naši péči oplatit a do nějaké pěkně vzorované kalhotovky nás zabalí, nebo nám ji aspoň pomohou hodit do pračky a pověsit 😉.

rebelie
15. dub 2012

@neu.sona Ještě bych možná přidala přebalovací podložku Little Angel - je to jen malý čtverec fróté s PULem a je dobrý v tom, že je hodně skladný a hodí se, když třeba necháváš dítko doma nahaté, tak aby Ti nepočůralo hrací deku, gauč či postýlku... A já ho tedy s sebou nosím i na cesty - hlavně kvůli skladnosti (parádu jako s Anavy podložkami s tím neuděláš... ale je levný - stojí kolem 100-150Kč za 2 ks).

neu.sona
15. dub 2012

@rebelie tak super, už mám docela jasnou představu 🙂). flísáčky Anavy, stejně jsem se přikládala více k nim. Právě jsem si říkala, že bude lepší ta síťka do pračky na ty ubrousky, separačky, perlan...
Já mám pak stejně v plánu dokupovat jednovelikostí Anavy po porodu. Dostaneme snad nějaké korunky od babiček a dědečků, tak je použijeme na tohle. Hraček máme po prvním synovi hromadu a blbosti nechci 🙂
Na tu podložku se kouknu. Děkuju.

angetha
15. dub 2012

@neu.sona aha tak takové libštátské..já mám ty starší a oproti Kikko jsou hrubší..
@janinek

neu.sona
15. dub 2012

@angetha Ty mám právě taky. Jsou staré asi 3 roky a fakt hrůza. Budou se hodit pod hlavu a na ublinkávání. Na nic víc.

boudova
15. dub 2012

ty nové libštáty zní zajímavě, asi si je koupím pro porovnání s kikko 🙂

janakkk
15. dub 2012

@rebelie
@helulela tak já to vytáhnu za pár let znova, třeba se situace trochu posune 😀 😀

janakkk
15. dub 2012

@rebelie
@neu.sona ty podložky Little angel taky doporučuju, já je ted apoužívám běžně doma na přebalování, mám jich asi 10...ale na ochranu hrací deky to moc nestačí....malej ji pořád muchlá, tahá nebo se odkutali a pak spustí vodotrysk až na druhej konec deky a koberec :D

janakkk
15. dub 2012

A jaký přebalovcí podložky bežně na doma používáte? Mě právě ty pěkný a drahý jako Anavy a podobně na to přišlo škoda....navíc, abych jich měla dost, abych stíhala prát, tak by to byla větší investice než všechny plínky 😀 😀

reruna
15. dub 2012

@janakkk já jsem neměla látkovou, ale tohle http://www.kojenecke-obleceni.eu/zbozi/podlozky... a na tom jsem měla čč...