Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

marky27
18. dub 2012

@nasticka tak naše má ve 4 měsících skoro 8 kilo a taky jsem si říkala, že jí jsou Anavky už tak akorát. Nevím nevím, co jí budu dávat, až bude mít ještě o nějaké to kilo navíc 😒 Škoda, že nejsou trochu vyšší.

mmiirrkkaa
18. dub 2012

No já mám stejnou zkušenost jako @nasticka, Adovi je pul roku a Anavy jsou mu akorát ☹ . Asi přikoupím TB flexi tot. Dávám mu je na noc vycpanou jednou anavy vv velikost s a sedí mu pěkně... Holt budu muset asi přesedlat na jinou značku, páč kupovat noční Anavy za 500 - na to fakt nemám...

boudova
18. dub 2012

holky neděste mě s těma anavkama, já myslela, že s nima dojedem plenkovací období a pak už jen nočník, to teda budu koupovat ještě ňějaké jo?

andelka
18. dub 2012

@boudova mojemu staršímu Anavy pořád bez problémů jsou, s oběma vkládačkama.Má asi 12kilo. Na nočník to zatím nevypadá, ale léto se blíží...

helulela
18. dub 2012

@boudova ono záleží na proporcích dítěte. Vítek je měl v půl roce taky akorát, jak rostl, seděly mu pořád a vystačili jsme s nima až po nočník. Ke konci už teda jen tak tak, taky mu z nich skoro lezl zadek, ale mám je dost sražené (i když peru předpisově). Nové, co jsem dokupovala, mu seděly hezky. Má něco ke 13 kg.
@nasticka ještě mě napadlo, jestli netrváš na patentkových kalhotovkách, tak Anavy vv narovno by byly určitě ok.

oskarkova
18. dub 2012

Merinostar M/L jsou určitě vyšší než Anavy a mají i delší uši.

nasticka
18. dub 2012

Na ty merinostar jsem se už koukala, asi je zkusím. On a náš malý je docela kusanec 😀 a na nočník to ještě teda určo nevypadá, možná v létě. Výcevrstvé určo ne, s tím by se manžel nepopasoval, dělá mu problém dát i vkládačku 😅

boudova
18. dub 2012

merinostar má teda krásné vlnáčky http://www.merinostar.cz/merinostar/eshop/2-1-S...

helulela
18. dub 2012

@boudova jj, jsou hezké, mám ty silnější ve fialové barvě na Adámka

erinbrock
18. dub 2012

@nasticka ahojky ...ja dokoupila malemu Popoliny Organics ale mel v roce 10 a v roce a pul asi 11kg...

erinbrock
18. dub 2012

ale teda na suchace

lenusskaa
18. dub 2012

Ahojte, pouzivate niektora plienocky Ecobu? aky mate na ne nazor?

dandelion
18. dub 2012

Tak se hlásím doma z porodnice 🙂) Štěpánka se narodila o 20 dní dříve akutní sekcí, byla 6 dní na JIPce a dnes nás po 11 dnech pustili 🙂 a já se chystám poprvé zabalit novosklad na opravdickém miminku 🙂))

boudova
18. dub 2012

@dandelion tak držím palce, mě se bára taky narodila dřív sekcí, šla jsem do poradny a vrátila jsem se také po 11 dnech s mímoušem domu, a na jipce byla 5 dní - hodně podobné to máme teda.

mmiirrkkaa
18. dub 2012

@dandelion Tak ať tě to pořádně chytne. A ať jste obě zdravé!!!

betysek
18. dub 2012

@nasticka Já kupovala Anavy asi před měsícem a všimla jsem si, že je u kalhotovek na netu napsáno, že střih byl na žádost maminek prodloužen. Tak doufám, že mi z nich taky mimčo brzy nevyroste. Eli měla v roce 12 kg, tak že taky pěkný obřík. Já měla na Eli Ella´s house na patentky a ty mi taky nevydržely až po nočník (byla ve dne bez plínek asi od 22 měsiců). Tak jsem pak dávala IV biofrote vycpanou několika vkládačkami. Teď jsem koupila i 2 noční Anavy na zkoušku, ale další jsem už brát nechtěla.

lenka5731
18. dub 2012

Holky, chci si koupit nové svrchňáky Swaddlebees capri, ale čtu teď k tomu popisek a píše se tam: Unikátností těchto svrchních kalhotek je skutečnost, že na obou stranách kalhotek jsou „záhyby materiálu“, které tvoří jakési kapsy, do kterých je možné zasunout vkládací plenku Capri, případně vícevrstvou plenu, poskládanou klasickou čtvercovou plenu. Svrchní kalhotky Capri lze také použít v kombinaci s kalhotkovou plenou užšího střihu (zcela nevhodná je např. jednovelikostní Popolline, která je velmi široká a robustní).

Jednovelikostní Popolline je co?? Nakolik se to liší od jednovelikostních kalhotkovek Anavy? Ráda bych ty svrchňáky používala i na kalhotkovky Anavy, a kdyby to nešlo, tak by mě to opravdu hodně naštvalo 😠 Originální vkládačka capri je široká 12,5 cm, Anavy část mezi nožkama je široká cca 15 cm (nepraná, nevím, jestli se srazí) Myslíte, že se tahle kombinace dá použít??

lenka5731
18. dub 2012

Pokud by to nešlo, tak mi prosím doporučte nějaké PUL svrchňáky, které jsou vhodné na jednovelikostní kalhotkovou Anavy, děkuju.

rebelie
18. dub 2012

@lenka5731 Swaddlebees Capri neznám, ale na Anavy mi seděly PULky HaipaDaipa. A taky se proslýchá, že brzy budou na trhu přímo Anavy PULky... Co @ivuska.h?
@dandelion Gratuluji k mimču! Sekce a JIPka nic moc, ale teď už jste doma, tak si užívejte klidu bez nemocničního režimu a oňufávání... A samozřejmně přeji, ať se daří i látkování.

lenka5731
18. dub 2012

@rebelie děkuju... na HD pulky se chystám na růžové se se zeleným obšitím a pokud ivuska přijde s pulkama Anavy, tak je koupím taky, ale jde mi o to, že na ty SW Capri jsem se taaak těšila a teď nevím, jestli je vzít 😒 Bylo by blbé, kdyby mi nepasovaly na 3/4 kalhotkovek. 😕

rebelie
18. dub 2012

@lenka5731 Tak napiš nějakému prodejci, ať Ti to odzkouší. Anavy snad znají všichni, tak by to mohli odhadnout, nebo pokud prodávají, tak i vyzkoušet. Vzhledem k tomu, že většinu obchodů s plínkami v ČR zakládaly látkující maminky, tak by mohly mít zkušenosti a poradit.

lenka5731
18. dub 2012

@rebelie uz jsem pred chvili psala pani hance, co prodava bb a sw, tak jsem zvedava, co odpovi. Uz jsem si s ni par mailu napsala a je hodne ochotna. O jinem obchode, kde prodavaji capri zatim nevim. Je to ted pry novinka..

rebelie
18. dub 2012

@lenka5731 Jo, koukala jsem na ně, vypadaj fakt dobře, chápu, že do nich chceš jít...

lenka5731
18. dub 2012

@rebelie pravdepodobne je vezmu i tak, jen me to ted hodne nemile prekvapilo... ale pokud by na anavy opravdu nesly, jakoze asi nejdou, tak aspon muzu vzit vzorovane.. takhle jsem kvuli barevnym anavy chtela vzit jednobarevne..

betelgeuzz
19. dub 2012

@lenka5731 popolini jsou teda mezi nohama o dost širší, než anavy, ale těžko říct, jestli budou sedět.

aemmi
19. dub 2012

@lenka5731 v jakém obchodě mají ty svrchnáčky, že bych na ně mrkla? 🙂

@dandelion gratuluju k holčičce, at je zdravá a at se daří!

aemmi
19. dub 2012

S těma Anavama mám taky strach, že nevydrží na celé období, už ted mi přijdou dost nízký 😕

lenka5731
19. dub 2012

@aemmi www.uhanky.cz

paní mi už odpověděla, napsala strašně dlouhý mail a asi by to tedy mělo jít. V nejužším místě mezi nožkama jednovelikostní Capri mají 19 cm, kalhotková Anavy má 15-16.

aemmi
19. dub 2012

@lenka5731 děkuju, tak jsem se pokochala 🙂

betelgeuzz
19. dub 2012

@aemmi ty proporce se dětem mění, takže i když teď se ti zdá, že jí budou každou chvíli malé, tak věř tomu, že nebudou 🙂 Už to tady řešilo víc maminek a někdo i psal, že nějaké plenky, které už vyřadil, že jsou dítku malé, tak později zase vytáhl a byly dobře.