Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

aemmi
19. dub 2012

@betelgeuzz no to doufám, snad to vydrží na celou dobu 🙂

ivuska.h
19. dub 2012

@marky27 Patentky a rozměry mají stejné, ale materiál je trochu jiný.

@boudova Možná už ti někdo odpověděl ohledně Ellas House, nemám dočteno, každopádně původně to byla firma z UK, výrobu a značku někdy loni koupila Mamaja (proč angláni přestali, to nevím), takže teď se to šije v ČR, ale zřejmě podle původních postupů, ze stejných materiálů atd.

ivuska.h
19. dub 2012

@terezka312 Ony jsou bambusové, ale o něco míň, než ty na patentky 😀 Vkládačky jsou naprosto stejné, liší se jen ty kalhotky. U patentkových je vnitřní vrstva k tělu miminka bamb. velur, jinak bavlna a u snapkových jsou celé kalhotky jen z bavlněného froté. Tajže rozdíl je jen v té jedné vrstvě a na savost to podle mě zásadní vliv nemá.

boudova
19. dub 2012

@ivuska.h neodpověděl, díky za info, mě se to zdálo nějaké podvodné, ale teď tomu rozumím 🙂

marky27
19. dub 2012

@ivuska.h a v té anavy easy jsou ty vložky savější? jde mi o to, jestli do ní můžu použít i vkládačky z kalhotkovek a bude to mít stejný efekt.

herminka
19. dub 2012

@ivuska.h Není ještě rozdíl u dlouhé vkládačky? Velur u patentkové vs. froté u snapkové?

ivuska.h
19. dub 2012

@marky27 Trošku savější asi ano, ale hlavně sají jinak, aby to odpovídalo potřebám AIO, u kalhotkovky jsou zas jiné nároky na nasákavost vkládaček. Vkládačky z kalhotkovek použít jdou, ale ten velur nahoře nasakuje pomaleji, než froté, co je na vkládačkách do Easy, takže je vyšší riziko protečení, u většiny dětí se rozdíl ale neprojeví, jen u těch opravdu rychle a hodně čůrajících.

@herminka Jo, patentková má velur z obou stran a snapková jen z jedné, protože tam se to dá vždycky otočit tak, jak člověk potřebuje, u patentkové ne, když je to přicvaklé. Materiálové složení je ale u veluru i froté stejné a froté má teda malinko vyšši gramáž a víc nasaje. Nezmiňovala jsem to, protože dotaz zněl na "bambusovost" a v tom je to stejné.

marky27
19. dub 2012

@ivuska.h díky za info. hm, to je teda dobrý, vkládačky se mi při praní pomíchaly a teď nevím, jestli ty z AIO rozpoznám od kalhotkových. Máš nějaký typ, jak to poznat?

lenka5731
19. dub 2012

@marky27 nemají ty z AIO patent? a kalhotkové se vkládají navolno? 😕

marky27
19. dub 2012

@ivuska.h jo a jinak jsem s Anavy Easy 2012 mooc spokojená, ty kalhotky mají moc přijemný materiál, který navíc mnohem rychleji schne než u obyč Easy (a nemusí se pokaždé prát, že). Takže všem doporučuju. Taky jsem pořídila Anavy vlňáčky a taky moc velká spokojenost, mám je čím dál raději. Používám hlavně na spaní, ale často i přes den místo PUL. Jsou fakt super 😵

marky27
19. dub 2012

@lenka5731 nene, do kalhotkových patentkových patentky mají. Vkládačky bez patentků jsou z kalhotek na snapku 😒

lenka5731
19. dub 2012

@marky27 máš pravdu, byla jsem se podívat 🙂
taky jsem zvědavá, jak to všechno poznám, až hodím do pračky 10 různých plín s různýma vkládačkama 😝

marky27
19. dub 2012

@lenka5731 no jo no, prostě až ty vkládačky vytáhnu z pračky, tak si holt zahraju hru "najdi 10 rozdílů" a pak si ty z AIO nějak poznačím 😀

marky27
19. dub 2012

tak mě taky napadá, že je to možná postřeh pro @ivuska.h, že by při výrobě mohly na tohle pamatovat a nějak ty vkládačky odlišit. Třeba barevný patentky nebo tak něco.

lenka5731
19. dub 2012

@marky27 přesně tak... navíc většina těch dražších vkládaček / vkládaček z dražších kalhotek má z každé strany jiný povrch.. to taky nevím, jak poznám. Chtělo by to velký nápis 🙂

lenka5731
19. dub 2012

tím povrchem jsem myslela materiál 🙂

dandelion
19. dub 2012

Holky prosím radu.. když mám pokajděnou vkládačku, zaprat žlučákem a hodit do koše k plenkám? a po kolika dnech prát? já teda ještě v noci pojedu na papírovkách.. nějak mi to hold na ty první dny doma přijde schůdnější, tak mám strach, že když není tolik plen tak jestli se mi tam toho dost nastřádá po dvou dnech...

marky27
19. dub 2012

@dandelion jj, já vkládačky pomydlený žlučákem hážu normálně k plínám. A prát se má nejpozději za 3 dny. Pak už jsou ty plínky hodně cítit a můžou i začít plesnivět.

marky27
19. dub 2012

@dandelion já se odhodlala na noční látkování až teď, když má dcera 4 měsíce 😉

mmiirrkkaa
19. dub 2012

Holky máte některá zkušenost s plenkami Baba+Boo? Jde mi hlavně o to, jak mají vysoký sed... Díky.

silente
19. dub 2012

@mmiirrkkaa - mám je doma přichystané, ale ještě jsem je juniorovi nedávala, nemají gumičky kolem nohou, takže na vaječinu nic moc. Mohu kdyžtak změřit .... 😕

dandelion
20. dub 2012

@rebelie musím se pochlubit, že dnes ráno jsme měli premiéru s nočníčkem 🙂) hned se uvolnila a bylo "naděláno" 🙂) radost veliká 🙂

ptjj
20. dub 2012

@dandelion no super, to moc gratuluju 🙂.....jaký máš nočníček?

dandelion
20. dub 2012

@ptjj na doporučení @rebelie mám šlehací misku z kauflandu :D

ptjj
20. dub 2012

@dandelion aha, tak to se po ní taky mrknu 🙂

marky27
20. dub 2012

@dandelion Tak to jste veliký šikulky, že jste se do toho hned takhle pustily 🙂

rebelie
20. dub 2012

@dandelion Paráda! Jste šikovný! Já si to fakt nemůžu vynachválit - když nic jinýho, tak se mimčo krásně vyprdí a nic ho v bříšku netlačí... Má to jedinou nevyýhodu - teď třeba vím, že Bášek kadí v 6 ráno a když se chci ráno vyspat a nevstanu, tak když se pak pokadí, vyčítám si, že jsem neměla být líná... kdybych nevěděla nic o bezplenkovce, tak si určitě nebudu vyčítat, že se dítě pokadilo... Ale jseš fakt dobrá, v necelých dvou týdnech... to my bohužel začali až na konci šestinedělí... příště jedem od začátku.

andulkaavetrelec
20. dub 2012

Nabízím velmi levně dvě látkové plínky na malé miminko:

https://www.modrykonik.cz/bazar/plenky/3xfw/pro...

dandelion
20. dub 2012

@rebelie zase nejedem pořádně v látkovkách.. :/ což mě mrzí.. páč teď přes den sluníme.. a malá má papírovku vyloženě na bikinky ohrnutou.. takže čekáme až se zbavíme toho žluťáska.. :/ jinak teď jsme si úspěch s nočníčkem zopakovali.. hrozně si ulevila.. je to super, že je vidět ten rozdíl jak se propíná, když má kadit v leže, oproti tomu klubíčku na nočníčku.. prostě skoro nestačím ani říct čííí a už čůrá.. povolí svěrače a už kaká :D 🙂 šikulka moje je to 🙂

ptjj
20. dub 2012

@dandelion jste fakt šikovní, já jsem zvědavá, jak to půjde nám 🙂