Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

poup
17. dub 2009

Novako, se činíš holka.... 😀 ....

Je to děs, že už je tady "trojka"...

soanpe
17. dub 2009

HA VYČERPÁVAJÍCÍ VYSVĚTLENÍ 😀
Děkuju.
Nějaký ty šifry jsem vyluštila sama 😉
Tak dnešní noc budu studovat,protože mám chlapa na rybách 😀

zihu
17. dub 2009

jee, nove tema🙂 no nejni tam BG, ale to neva 😉 omlouvam se, ze hned rypu, jen me tam tak nejak trklo, ze tam neni (mam ju koupenou 😅 tak ais proto), jinak super, na 1. stranku urcite nepatri nic jineho 😉

editah222
17. dub 2009

Já jsem teprv v 17 týdnu, ale už teď jsem se rozhodla, že půjdů do látkových plen. Jak jsem tak pročítala diskuze a různé články na netu, tak mi nejideálnější pro nešiku jako jsem já, připadají plenkové kalhotky, dovnitř plinka nebo vložka a separační vložka. Jenom se obávám, že prvotní investice bude velká.

Taky mám dotaz, je možné pleny sušit v sušičce? Je to sice neekonomické a hlavně neekologické, ale rychlé. Já ji normálně používám jen na ručníky a takhle bych ji využila a navíc bych nemusela kupovat tolik plen. Za dvě hodiny by byly suché.

No tak jaké máte rady pro neználka 😀 😀 který se v diskuzi o několika tisícíh příspěvcích absolutně ztratil 😉

soanpe
17. dub 2009

zihu a co je BG? 😲
Mně napadá zkratka pro Bulharsko 😀 😀 😀 😀
Ne to byl vtip. Jsem tu amatér 😉

zihu
17. dub 2009

BG = znacka Bum Genius 😉

evicka7
17. dub 2009

BG = bum genius

edito, zas máš dobrý, že můžeš celý těhotenství šetřit na plíny 😀 , pleny se v sušičce obecně sušit dají, ale snižuje to prý jejich životnost, nevím, tento zázrak techniky nevlastníme, no a ty které se nedají sušit v sušičce, tak to u nich je obvykle napsané

evicka7
17. dub 2009

zihu 😀

zihu
17. dub 2009

😀 ja se na ni vylozene tesim, mam jednu kapsovku a pripada mi fine, takze "ji sleduju", to vis 😅

evicka7
17. dub 2009

no původně jsem si ji taky vyhlídla, ale máme moře plen, takže jsem musela odolat

soanpe tak mě napadá, že Lusinta psala o tý TB co ses na ní ptala, že jako ne, ale nejsem si úplně jistá, jestli to bylo přesně tahle

kubinkov
17. dub 2009

Musím se omluvit TB FT, že jsem jí pomlouvala. Teď při střevní chřipce 😝 je to naše plína číslo 1, nepropustí ven vůbec nic a ještě je měkoučká. Moje teď nejoblíbenější. 😵 ( Jen ten sypající se bambusový semiš. 😝 )

zmuzle
17. dub 2009

Je, tak je tu uz nove tema 🙂
Hned mam dotaz ohledne separacek. Mam ty od popo v roli a asi bych si je mela dopredu nastrihat, co?
Asi pak nebudu stihat je ze zacatku ani vymenovat, natoz strihat 😅 A velikostne jako jsem strihala Irmu?

zihu
17. dub 2009

ja mam disany celulozove, ale myslela sem, ze jsou jakoby predstrihane, jako toaletak.. to nejsou??? 😅

marci
17. dub 2009

jsou předstříhané jak toaleťák 🙂

zihu
17. dub 2009

uuuf, super, to by byl ale desny vopruz, ne? tak to su klidna 😀 (delam si srandu, smao ze by to slo, ale takhle to bude jednodussi 😉 )

zmuzle
17. dub 2009

Zihu, no prave, ze ty moje nejsou 😒

jmisa
17. dub 2009

Jsem to omylem šoupla do starého tématu:

Ahoj.
Chci se zeptat - do čeho dáváte špinavé plenky, než jdou do pračky?
Já nějak nemůžu nic sehnat. Koukala jsem na kyblíky na plenky, ale to mi přijde malé, je to asi na 12 litrů.

Tipla bych, že na naplnění normální pračky je potřeba nádoba tak na 25-30 l.

zmuzle
17. dub 2009

Jmisa, taky jsem to pred casem resila . Zalezi, kde budes skladovat. Ja na balkone, tak mam z Ikei plastovy kos s volnejsim vikem (naji ruzne rozmery) a nevadi mi, ze to moc netesni a jinak treba kupovali holky tu plastovou popelnici v Hypernove, Intersparu apod. Tam mi prislo, ze maji vetsi vyber nez v Obi apod. kramech. Posilam odkaz na to, co mam ja.

http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/7009...

jmisa
17. dub 2009

Na to jsem v Ikea koukala, ale já potřebuju právě aby to trochu těsnilo. Tu popelnici jsem chtěla taky, mám ji pro psa na granule, ale teď je jako na potvoru nikde nemaj. 😕

A na kolik litrů to máš?

evinka
17. dub 2009

Jmisa, já mám "popelnici" cca 23 l asi za 120 Kč z Baumaxu.

zmuzle
17. dub 2009

Jmisa, ja mam tu vetsi, asi na 42 l, tusim. Ale jukni do toho Baumaxu nebo Hypernovy. Ted jsem koukala, ze tma maji docela vyber tehle veci.
A myslim, ze jeste v Intersparu ji kupovala jedna holcina od nas. Ja ji predtim taky nikde nevidela.

jmisa
17. dub 2009

Evinko, a je tou na 23 litrů plná pračka?

Já to zkusím ještě objet, ale byla jsem během týdne v Bauhausu, Hornbachu, OBI, Baumaxu, Hypernově, Globusu a los prdos, mám nějakou smůlu 😀 Předtím jsem ji právě brala z OBI a měli tam spoustu velikostí.

schnek
17. dub 2009

mám obyčejnej 60l koš na odpadky z OBI, na 6kg pračku akorát, na 4,5kg pračku je to až až, musím prát, ještě než je úplně plnej 😉

ad separačky - počkejte, jak moc kadící mimino budete mít, M. pouští malý dávky, když už to pustí do plenek, takže já popo z krabičky stříhám napůl a ještě překládám, TB v roli překládám a pak tu mám ještě roli Disan a to nevím, jestli vůbec užijeme... no každopádně mám separaček na celý plínkový období 😀 počítala jsem s pokakánkem, jako byl starší 😉

jmisa
17. dub 2009

Já mám pračku na 4,5.

evinka
17. dub 2009

To nevím. Ještě nemám prcka na světě.

raady
17. dub 2009

ahoj holky,
ad separačky v roli jsem také stříhala. Na novouška jsou velké. 🙂
ad popelnice, mám také z Baumaxu asi je to také 23 l, pračku na 5 kg a je to akorát - plná popelnice = plná pračka. 😉

andy21
17. dub 2009

holky děkuju moc za rady 🙂

add popelnice, mám taky obyč z baumaxu a jak se naplní tak peru, cca 2-3 dny

marci
17. dub 2009

fakt ty separačky nemáte předstříhané (jako toaleťák??) - já jo - mám teda popolini celulozový

matilko
17. dub 2009

separačky mám v roli od Disany, sú predstrihané, už som ich nedelila na menšie kúsky, teraz mám IV baby a tie mi neprídu ktovie aké, tie celulozové boli lepšie. Malá už ale nekaká, max raz denne, takže ich dorazím a kúpim Irmu 😀

silente
17. dub 2009

Tak mi před chvílí dorazil balík z brány a teda ta ovčí kožešina je úúúúúžasná.....
Na bráně pak kód 1130, ale právě teď tam mají spadlý server koukám 😒

jinak "popelnici" na pleny mám stejnou jako Zmuzle, do ní pak síťovaný pytel, aby se to dobře tahalo ven 😝

a normálně jste mě donutily, že se jdu podívat, jestli mám separačky tedy perforované nebo ne 😅