Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

dandelion
2. led 2013

@luciesofi a co??? 🙂)

luciesofi
2. led 2013

@dandelion jako co potřebuju? 😀
Mno...nepotřebuju nic...😀 Ale chci Bamboolik noční plenky a chtěla jsem vzít jednu noční Anavy, 1 Anavy easy a náhradní jádra do ní....

dandelion
2. led 2013

@luciesofi ach táááák 🙂)) Taky uvažuju o další Easy.. že by jsme je měli místo tréninkáčů.. s malou vkládačkou na doma..

luciesofi
2. led 2013

@dandelion já mám jednu a vyhovuje mi na doma, že je taková štíhlá a Magdi je v ní dobře pohyblivá....a chtěla jsem nějaká náhradní jádra, abych ji využila na víckrát...🙂

dandelion
2. led 2013

@luciesofi jojo 🙂) přesně tak :D 🙂

lenka5731
2. led 2013

Jé holky, Easy jsem prodala a zrovna dnes jsem ji poslala 😀
Na doma dávám anavy s malou vkládačkou a na to longies. Taky je to štíhlé a neomezující. PUL už vůbec nedávám... jen vyjímečně k Dr kapsovku.

lenka5731
2. led 2013

@luciesofi stejně jako easy, resp. ještě víc, je ještě štíhlá Itti Bitti, kdybys chtěla, jednu vel. L ti můžu prodat 😀 Ještě asi před dvěma měsíci jsem ji dávala společně s Easy na doma, nacvakávala jsem do obou dlouhé vkládačky z kalhotkovek Anavy. Docela dobrý řešení, ale přešla jsem na prodyšnější verzi. Miluju vlňáky, disany taky stačí, ale longies a shorties... to je paráda ! 🙂 Už se těším na léto, shorties bude mít jako kraťasy.

luciesofi
2. led 2013

@lenka5731 i ty jedna obchodnice! 😀
itti bitti jsem mela v Mku, moc mi nesedla..prijde mi celkem tuha.. Anavy Easy je oproti ni perfektne pruzna..🙂

lenka5731
2. led 2013

@luciesofi tužší než easy asi je, ale ta štíhlost to vynahradí
(to nepíšu proto, aby sis ji ode mě vzala) 😝 já jsem ji dávala ještě raději než Easy.
A ty už jsi ji prodala? Za 200?

lenka5731
2. led 2013

@luciesofi jo, už vidím, že ji v bazaru ještě máš...
k sakru, proč už to není žádaná plenka, co 😝

betysek
2. led 2013

@lenka5731 Už se taky těším na vlňáky. Už začínám mít odvahu je dát. Konečně už má Julča tuhou stolici, tak už to půjde.

terezka312
2. led 2013

@lenka5731 já prodala itti bitti za 250 😀 a jsem dost ráda, když jsem viděla, kolik jich v bazaru je, naštěstí jsem měla barvu, co tam nebyla, tak to možná hrálo roli, kdo ví. každopádně za mě to byl propadák a dost jsem na ní prodělala, ale to je život no

mochenkaa
2. led 2013

Já nutně potřebuju ještě capri, ale první musím prodat ty anavy PUL 😒

Jinak, prý M doufá, že budu kupovat jen to, co potřebujeme a ne, to co by se mi jen líbilo. Tak jsem ho uklidnila, že na holčičky je víc a hezčích vzorů. Tak prý "dobře, pokud bude příště holka, tak ti v pc zablokuju vybrané adresy" já "neva, mám net v mobilu" 😀 😀

lenka5731
2. led 2013

@terezka312 taky počítám, že na ní hodně prodělám, no ale co se dá dělat 😝 některé plínky jsem zas naopak prodala hooodně dobře, není každý den posvícení 🙂 přitom ona není špatná, já jsem pro ni využití po nějakou dobu našla a kdybych se nerozhodla omezit pul a používat prodyšné vlňáky, používáme ji ke spokojenosti dál (na doma). Teď už mi stejně přijde, že se T hodně rozhýbala a na velikosti plenky až tak nezáleží.

terezka312
2. led 2013

@lenka5731 to je stará pravda, že na velikosti nezáleží 😀 Nebo teda říká se to no 🙂

bamboolik
2. led 2013

@abigail1 BI prefold je slušně savý pokud vím, takže v kombinaci s naší noční plenkou (předpokládám, že myslíš tuhle) by to mohlo fungovat hezky

luciesofi
2. led 2013

Prosím prosím o radu - jak velké shorties mám pořídit? Magdi má něco přes 7,5 kila...tipuju...🙂 Vím, že už se to tu řešilo, ale nepamatuju si to...🙂
@lenka5731@janistr

lenka5731
2. led 2013

@luciesofi T má asi 7,4 kg a shorties máme oboje M, longies oboje L... eMko sedí fakt hezky a vůle tam ještě je, ale nedokážu odhadnout, jak dlouho to vydrží, ale do léta snad jo, chci je dávat jako kraťasy k triku. eLko je o trochu volnější, a nohavice dlouhé, ale u longies to nevadí. Tak si vyber 🙂 🙂 Já bych teda shorties asi vzala spíš menší, předpokládám, že je budeš používat i přes den, tak ať jí to nedělá balík pod oblečením...

luciesofi
2. led 2013

@lenka5731 Tak ti pěkně děkuju 🙂 😀 Objednány shorties v Mku, k tomu 2 Anavy kalhotkovky a pro mě 2 Anavy vložky na zkoušku a menstruační kalíšek 😒

abigail1
3. led 2013

no, @luciesofi, to ses pěkně rozšoupla! 😉 😀

terezka312
3. led 2013

@luciesofi Naše dítě má taky tak 7,5 kg a já mám teda longies i shorties v L a je to v pohodě, jsem ráda, že jsem to vzala rovnou takhle, ale to už ti asi ted´ nepomůže co 😀

mochenkaa
3. led 2013

@terezka312 jí ne, ale mě třeba jo 😀
Jinak mamka mu chce plést vlňáčky, tak jsem si vysomrovala z merino vlny 😀

aemmi
3. led 2013

@abigail1 ahoj, zahlédla jsem tvůj dotaz, myslíš kalhotovku bamboolik? používáme ji na noc s origoš vkládačkou, BI prefoldem a většinou dlouhou vkládačkou z Anav, vydrží to v pohodě, takže myslím, že s prefoldem na den to bude naprosto bez problémů, u nás by to bylo i naddimenzovaný a to malá hodně pije a tím pádem i čůrá dost velký dávky, jen mě trochu rozhodilo to, že tu plenku na patentky zapínám na úplně poslední možnost 😒

abigail1
3. led 2013

@aemmi ahoj, jo myslím tu kalhotovku Bamboolik. Tak už jsem ji objednala, tak uvidíme. Syn není učůránek, tak doufám, že to s prefoldem a když tak ještě nějakou vkládačkou, co už doma mám, bude stačit i na noc. Říkáš, že zapínáte na poslední patentky? Tak to jsem zvědavá na nás, syn je hubeňour, já se naopak bojím, že mu budou v pase volný, i když budou nejvíc utažený. 😀 Ale tak snad ne.

novi
3. led 2013

ahoj holky, potrebu radu - mala zacala strasne moc čurat, kalhotovka bambinex bamboo s origo vkladackou nam nevydrzi ani hodinu, taktez baby lucy a vicevrstve na rovno. nevim jestli vymenit vybavu nebo zacit vice vycpavat.....protoze takhle je durch i pres svrchnaky. ona ted strasne pije tak tomu odpovida i vydej.... dela mi to vrasky ....do ted jsem byla tak spokojena

abigail1
3. led 2013

@novi, dobré reference, co se týče savosti, má Babyidea bamboo extra a Bum hugger od Ella´s house. Vyzkoušené je ještě nemám, ale Bum hugger jsem objednala, tak pak můžu napsat, jak se osvědčily.

betysek
3. led 2013

@abigail1 Co vím, tak Bum Hugger nikdo moc nedoporučuje. Mám ty denní od Ella´s House ještě po první dceři a savost nic moc. Podle mých zkušeností asi tak jako jen skořápka od Anavek - bez malé a velké vkládačky...Mám i jednu Bum Hugger, ale ještě jsem nezkoušela, je od 7 kg a to ještě nemáme, ale přijde mi, že je stejná jak ta denní, jen ta bum hugger má navíc flísovou vrstu...

helulela
3. led 2013

@abigail1 Bum Hugger sama o sobě nic moc. Dávám ji na noc, protože je pěkně velká, a do ní BI prefold.
@novi nemilá situace, chápu, kompletně obměnit výbavu se už člověku nechce a nočník většinou ještě není aktuální. Zkusila bych vv použít jako vkládačku do kalhotovek. Oni si plínu narovno po prvním počůrání seždrchlají mezi nožičkama do proužku a další dávka už jde často mimo. Kalhotovka to podrží. Máš bavlněné nebo bambusové?

helulela
3. led 2013

Chtěla jsem vám ještě doporučit vkládačku od Aitu, kterou jsem dostala a jsem s ní moc spokojená. Teď jsem na ni koukla na netu, chvíli jsem pátrala, jestli to je cena za víc kusů a asi není, ani jsem netušila, co mám doma za poklad. Asi to zvýšení DPH 😕

novi
3. led 2013

@helulela vicevrstve mam bavlnene, kalhotovky bambus, frote, a dve anavy-ty jsou super stejne tak popoliny na noc ty taky, ale ty jsou tak objemne ze je nechci davat na den. ted jsem koukala na babidea airhour , prijde mi ze pujde dost dovycpat.