Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

svha
11. led 2013

@novi lanolinování není složitý, spíš zabere dost času než vlňáky pořádně uschnou

betysek
11. led 2013

Já už to tady fakt nemůžu chodit číst. ☹ Pořád jsem odolávala Ecconapi a už o ní zase přemýšlím. 😉 Prodala jsem pár plínek ještě po první dceři, které už jsem u druhé moc nepoužívala, tak zase přemýšlím, že bych mohla vyzkoušet něco nového. Zatím ale odolávám. Je tu někdo, kdo s ní nebyl spokojený?

svha
11. led 2013

Anavy nemám, ale myslím, že budou srovnatelné, takže jde spíš o vzhled, které se více líbí 😉

dandelion
11. led 2013

@svha Řekla bych že Capri budou lepší 🙂 Každopádně i vzhledově :D

abigail1
11. led 2013

šmarjá 😀 , vysvětlete mi někdo, co jsou ty capri, o kterých tady několik stránek básníte 😀

mahafi
11. led 2013

@betysek já jsem byla taky na econappi nalomená, ale nakonec jsem usoudila, že jí zas tak moc nepotřebuju.. ta cena je příšerná 😀

betysek
11. led 2013

@mahafi Právě ta cena je jediné, co mě pořád odrazuje.🙂 😀

mahafi
11. led 2013

@novi řeším to anavama s oběma origo vkládačkama a přebaluju často.. Bude líp, teď třeba někdy čůrá ráno a pak třeba až v 11, do tý doby má sucho 🙂. Snad něco najdeš 🙂. Ty aitu flísáky já nevím, ale podle pobrázku to vypadá, že to má kolem nožiček a pasu bavlněný lem, což je podle mě blbost 😕 (že to tamtudy musí vlhnout), ale osobní zkušenost s tou značkou nemám. Ale spíš bych toviděla, že budou pulky spolehlivěhší. Lanolinování se neboj 🙂, to není žádná věda 🙂

mahafi
11. led 2013

@betysek taktak 😀

mochenkaa
11. led 2013

@dandelion @svha @abigail1 Já už chci PULky jen 2 x Capri a 2x Bamboolika 🙂 Mám Capri opice a v košíku Sovy 😵 Capri perfektně sedí. A kdyby se mi náhodou zdálo, že nutně potřebuju 5té PULky (ale opravdu netuším na co 😀 ), tak půjdu do Capri víření 😅
@mahafi @betysek Já ty econappi chci, takže si je ospravedlňuju tím, že jsem prodala jednorázovky co tu mám ještě stále několik balíků a že mamka neumí s kalhotkovkama a svrchňákama, takže potřebuje na hlídání AIO 😎 😀 Už je mám v košíku, teď se ještě s chlapem domluvit jaký vezmeme pytel na pleny (jestli ten velký U Hanky nebo velký Bamboolik) a objednávám 😵

mochenkaa
11. led 2013

@mahafi díky za fotky 🙂

mahafi
11. led 2013

@abigail1 swb capri je typ svrchňáčků, ne barva 🙂 (ta oranžová je tam nazvaná jako jantar)

mahafi
11. led 2013

@mochenkaa jojo.. kdybych chtěla ještě nějaký pulky, tak to víření.. pořád nevím, jestli jsem ho neměla vzít místo těch sov 😀, ale sovy jsou veselý a líbily se i od začátku 🙂.

abigail1
11. led 2013

@mahafi aháááá, děkuju za vysvětlení 🙂

mochenkaa
11. led 2013

@mahafi 😀 😀 Já jsem ve stejné pasti jako ty s těma sovama/vířením 😀 😀 Ale udělám to tak, že beru sovy a buď časem budu NUTNĚ POTŘEBOVAT ještě jedny PULky, nebo AIO 😎 😀

mahafi
11. led 2013

@mochenkaa n já jsem chtěla víření třeba v tý econappi, že bych si tím ospravedlnila jak econappi, tak víření, ale naštěstí jsem ho tam neviděla 😀 (asi jsem slepoň 😀)

abigail1
11. led 2013

tak už se orientuju i v pojmu "econapi" 😀 teda ta cena je šílená 😅

hanule04
11. led 2013

Teda já mám Pulky 2xanavy, capri a bambolík, nejraději dávám bambolík a capri víření(jsou teda užasný) tak nějak byli dány občas a co vás tu čtu tak už jsme je malý musela zas dát 🙂

betysek
11. led 2013

@mochenkaa Když mě Julču nikdo nehlídá, max manžel 2 hod o víkendu, když jedu nakupovat a ten to s kalhotovkou Anavy zvládne. 😀

baca
11. led 2013

@bamboolik jasně, že pamatuju. No vzhledem k tomu, že u dětí stíháš ještě podnikat, tak to s tebou tak špatné nebude. Já si to se třema radši ani nepředstavuju, protože já doma nemám děti, ale dva divoké satanáše 😀 , počítám, že ten/ta třetí nebude jiný/jiná
A děkuji za gratulace, i @helulela
U nás je to třetí takové volnoprůběhové 😀 Hlavně, že jsem poprvé nemohla otěhotnět 🙂 Synek se pozvolna odplenkovává, akorát ted na to venku blbé počasí, tak se těším na jaro, to at si čurá do gatí i venku.

baca
11. led 2013

Holky a nějaký další tip na pulky? Nejradši bych koupila něco bazarového, přece jen to budou spíš záložáky.

betysek
11. led 2013

@baca My máme Anavy, Bamboolik, BB A IV soft a se všemi jsem spokojená. KAždé používám nejraději na určité plenky, ale sedí na všechno...

svha
11. led 2013

@dandelion tak jsem se podívala na svrchňáčky Anavy a Capri, což je docela risk u mě, protože ještě nejsem úplně vyléčená ze závisloti 😉 a Capri jsou pěknější 🙂

abigail1
11. led 2013

@baca No, nám nejlíp sedí Anavy a Thirsties duowrap. Spíš bych doporučovala nějaké ty zvětšovací, ať nemusíš každou chvíli kupovat větší.

A gratuluji k třetěti 🙂

svha
11. led 2013

@mahafi ten lem = všitý pás podle vysačky = je ze 100% polyesteru laminovaný polyuretanem, jestli to tedy něco někomu říká 😉

svha
11. led 2013

@baca z vícevelikostních mám nejraději Haipa Daipa a Imse Vimse, mám oboje zde z bazárku, jedny M, jedny L a jsem s nimi spokojená, jen u IV je potřeba mít v pořádku suchý zip, musí suchat, jinak jsou svrchňáky k ničemu, osobní zkušenost, menší zklamání ale byli jen asi za 20 kč

lenka5731
11. led 2013

@betysek nespokojenost s Econappi jsem nečetla žádnou, teda nemluvím o ceně. 😒 Vkládačka je geniální (ale u většího víc čůrajícího mimina ozkoušeno nemám, docela by mě zajímal postřeh od někoho se starším dítětem, žádný takový jsem nečetla, když pominu názor prodejkyně p. Hanky 😀 ), ke střihu bych já osobně měla trochu výhrady, plně mi vyhovuje střih SWB simplex (a ta má zase naprdlačku savost, ale s malou vkládačkou z Econappi už je to fajn). No ale žádná plína nebude vyhovovat na zcela na 100% .... Já zvažuji, zda ještě nedokoupit 1-2 Econappi a po zdražení prodat sovičkové Bamboo deluxe a dvě Minky......, to mikrovlákno se mi přestalo líbit a nevím, jestli i do budoucna bude dost sát.... 😕

lenka5731
11. led 2013

@helulela Vyhovuje ti BB minky savostí? Jak dlouho Ádovi vydrží? Dovycpáváš něčím?

abigail1
11. led 2013

tady je to samá econapimilka a caprimilka 😀