Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

abigail1
26. led 2013

@janinek co to je LL bambusová vkladacka? Respektive, čeho to je zkratka?

janinek
26. led 2013

@abigail1 little lamb - britske pliny. Tady hodne oblibene bambusove kalhotkovky.

hehena
26. led 2013

@janinek u nás je to evidentně jak kdy. zatím. včera jí měl 2x 5 hodin, nějak dospával předchozí den, kdy kvůli prdínům nespal skoro vůbec a já ho nechtěla budit, tak jsem to nechala osudu. jednou provlhl v zádech, ale nevim, jak, neb plena mi přišla všude suchá - myslím v těch lemech.... a podruhý vydržela bez problémů. 😅
u nás právě ještě režim vůbec není, takže jednou přebaluju po dvou hodinách (pokud se teda hned po kojení neposrandí), jednou přebaluju po 4 a včera to vyšlo takhle.... s tou malou vkládačkou pak vydrží jak dlouho asi? jako kdyby mi takováhle AIO vydržela celý plenkovací období i třeba "jen" s jednou malou vkládačkou, tak je to paráda...

já třeba koupila i tu econappi a tam je jasný, že ta plena vydrží dýl, neb ta vkládačka je taky obří že jo. a když bych tam dávala malou i velkou - což je součástí tý pleny, tak je to slušnej balík a poměrně těžká plena....

janinek
26. led 2013

@hehena My take nemame rezim, nikdy prave nevim, jak dlouho v pline bude. To do hodiny je tak, ze treba vim, ze jdeme koupat, tak dostanu bez vkladacky a ma ji treba pul hodiny, nekdy dele, za jak dlouho to pripravim. Nebo treba vim, ze za hodinu odchazime a dostane pred odchodem novou plinu. Jinak davam vzdy vkladacku, A ja hodne prebaluji, tak jsem maximum asi neotestovala, mela ji uz 4 hodiny, ze spala dve a pul hodiny s ni necekane. Tak to vydrzela. Ale je ji pul roku, jak to bude dal, tezko rict. Az bude vetsi, tak se podle me vejdou ty moje vkladacky dve, aniz by to delalo balik. Ale neodhadnu, jak to vydrzi, je to mikrovlakno, takze savost proste mala. Ja je zatim davam rada a hodne.

hehena
26. led 2013

@janinek já jsem si psala s @ikarkulka má jí taky a používá pro Eliho a prý dává bez vkládačky navíc a vydrží, ale samozřejmě mi nepsala, jak často přebalujou... to netuším. to je zajímavý fakt. některý děti jsou průtokáči a musí mít ty pleny fakt extra savý a jiným dětem, i takovýmu 2,5 leťákovi vydrží....

ona je zas díky tomu mikrovláknu lehoučká a asi i štíhlá, tak prostě budem dávat časem vkládačky a bude muset vydržet 🙂)))

brasilka
26. led 2013

@tynkat Taky používám čč a ikea žíňku.. Peru na 60 s předpírkou... Ovšem netušila jsem že voda z předpírky zůstává v pračce a dál se v ní pere :( Já myslela že se voda vypustí a pak se pere znovu běžný program.. Takže asi začnu zapínat první máchání a pak jen prací program..
Jinak čč s žíňkou používám přes den - přebalujeme často.. Na noc dávám papírovky.. Holky se budí už jen jednou v noci, takže spotřeba max. čtyři papírovky za noc.. Látkovat jsme začly když bylo holkám pět týdnů.. Do té doby jim byl novosklad mooooc velký... Začaly jsme když měly něco málo přes tři kila..
Občas dám na noc kalhotovku, ale spíše si je šetříme když jdeme ven.. Mám zatím jen čtyři Anavy... Takže ani tak nestačí.. Bylo by jich potřeba daleko víc..
Poblinkané plínky neperu s plínkama na zadeček.. Na plínky na zadeček mám jeden kýbl a na poblinkané a oblečení pro holky mám koš. Plínky pod hlavičku jsem koupila ty levnější (na zadeček máme Kiko lux) ale moc to není od sebe poznat, tak mám na těch pod hlavičku ještě vyšité značky :D

Jinak když jsme u praní plínek... Kolik plínek vám vleze do pračky - jakou máte kapacitu pračky?

cajomilka
26. led 2013

@hehena TB Flexitoty máme taky, jsou taky super, ale malé sedí až tak od 7 kg. Vlastně mi připadají střihem úplně stejné jako Easyfit, jen bez PUL vrstvy a zmenšovacích patentků. Pak máme ještě jednu TB Bamboozle a té jsme teda na chu't nepřišla, přijde mi hrozně veliká, neforemná, blbě se zapíná 😒

ikarkulka
26. led 2013

@hehena No možná už ten 2,5leťák tolik nečůrá, nebo prostě ne tak často, tak asi proto ta plínka fakt vydrží.
Já přebaluju tak po 3 hodinách, nebo když zjistím, že je plína mokrá (nebo když se pokadí).
Ale třeba když jsme někde venku, nebo když to zrovna blbě vyjde, že je čerstvě přebalenej, my odjíždíme, pak není možnost ho přebalit, tak je v tý plíně i dýl, a zatím to vždycky vydržela. Bez vkládačky.

svha
26. led 2013

@abigail1 náš počůránek dostává do nočního Bamboolika jednu vkládačku růžovou Babylucy vel. S a jednu vv Anavy vel. M. Zatím to nepročůrala.

brambora20
26. led 2013

Holky jak dlouho vám schnou kalhotovky na sušáku?
Já doteďka sušila těch pár, co mám na topení, ale asi hrubnou a ničí se...tak zkouším normál na sušáku...prej kvalitní bambuska potřebuje 24hod., na topení to bylo za polovic doby.

janinek
26. led 2013

@brambora20 mne 36 hodin ted podle me. Necgavam dva dny.

brambora20
26. led 2013

@janinek ty jo, takže dosušíš a okamžitě zase pereš....takový máš systém? Ty jo a kde pak sušíš vaše oblečení?

lenka5731
26. led 2013

@brambora20 taky spíš dva dny než jeden.

janinek
26. led 2013

@brambora20 Ja nechavam ty bambusky tak, protoze proste nikdy nevim, zda jsou suche ci ne, tak proste je nechavam dva dny. Ale ja jich mam hodne, takze na pouzivani mi to nevadi. Ostatni sbiram driv. Peru denne ci obden a v kazde varce mam tak dve. A na suseni se neptej, mela jsem velky susak na nase pradlo v kuchyni, kde je ted asi tyden postylka cestovni pro hrani pres den. A nahore jsem mela dva mensi susaky jen na pliny, ted to pytlikuji s temi mensim a zabradlim, kde prehazuji velke veci.

abigail1
26. led 2013

díky všem za odpovědi na tu mou otázku na noční bamboolik 😉

@brambora20 mně schnou kalhotovky necelý 2 dny, jak která.

leeena_4
26. led 2013

@brambora20 já suším na sušáku v pokojíku a schnou tak den a půl. Občas, když dochází je taky majznu dosušit na topení, ale nemám z toho dobrý pocit.

abigail1
26. led 2013

jo a máme premiéru, noční bamboolik a BI prefold, tak jsem na to zvědavá. Snad vydrží.

lotysek
26. led 2013

Maminky nepročítala jsem diskuzy, ale měla bych prosbu. Jaký druh plenky by jste mi doporučili pro 2 letého prcka? Látkovky jsem nepoužívala, ale pořád mi to nedá a chtěla bych je vyzkoušet. Využili by jsme hlavně při spaní a na cestách. děkuji

abigail1
27. led 2013

@lotysek Ahoj, doporučovala bych spíš bambusové nebo konopné plenky, než bavlněné, protože víc nasajou. Jsou pleny vše v jednom AIO - svrchní nepromokavá vrstva + savá plenka dohromady, nebo se kupují savé plenky a svrchní kalhotky zvlášť. Ty se dělí dle materiálu na PUL, flísové a vlněné - více info v úvodním příspěvku této diskuze. Nám se osvědčily třeba plenky:
baby lucy bamboo http://ekopleny.cz/kalhotkove-pleny/1024-baby-l...
tots bots bamboozle (ty už se bohužel doprodávají, tak jedině koupit je z 2. ruky)
tots bots flexitot http://www.baby-eshop.cz/vicevelikostni-pleny/f...

hodně chválení jsou plenky anavy http://www.anavy.cz/

a ty plenky AIO (vše v jednom):
Anavy http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple...
Tots bots http://www.branakdetem.cz/plenky-easyfit-onesiz...
a spousta dalších

také se dají koupit vkládací plenky pro zvýšení savosti http://ekopleny.cz/111187-vkladaci-pleny

a jestli můžu doporučit, rozhodně nekupuj plenky Sketch, mají velmi, velmi málo kladných ohlasů.

Každé dítě má jiné míry a každému dítěti padnou jiné plenky, může se tedy stát, že Ti tady doporučíme nějakou plenku a zrovna Tvému dítěti budou protékat. To jen tak v rychlosti, určitě jsem na spoustu dobrých značek zapomněla.

abigail1
27. led 2013

holky, které PULky dobře sedí přes kapsovku Bamboolik?

michaelarackova
27. led 2013

Ahoj holky, ze všech diskusí a informací už mi jde hlava kolem...přečetla jsem toho tolik, že jsem z toho spíš jelen, než že bych tomu rozuměla...Potřebuju si několik věcí ujasnit. Vím, co chci a co nechci...🙂 Můžete mi poradit? Klidně do IP. Chtěla bych látkovat, chtěla bych pleny Anavy - když budou sedět. Nechci ale klasické čtvercové pleny skládat, prát a žehlit. Místo toho bych tedy používala vkládací pleny...? A pak mám možnost tedy buď : 1. kalhotkovou plenu + vkládací (tu bych vyměnila při počůrání, a když by nebyla mokrá kalhotková, dám jen novou vkládací) + svrchní kalkotky, nebo 2. Anavy easy (AIO) - do těch také tedy použiju vkládačku, jinak když budou celé mokré, dám nové AIO...? A za 3. Kapsové - tam se mění jen ta vkládací?? Tudíž by mohly vyjít nejlépe cenově??? když k tomu dokoupím dostatečné množství bambusových vkládacích??? Děkuji za odpovědi...🙂

janinek
27. led 2013

@michaelarackova hoj, na zacatku jsem z toho vsechyn byly vyjukane a mely hlavu jak patraci balon. Pak se do toho dostanes 🙂

1. Myslim, ze se ti malokdy stane, abys nemsuela menit celou kalhotkovku, to by si muselo mimco jen ucurnout, ale jak pusti davku celou, budou mokre i kalhotky. Takze menis cele, ale pokud neni pokakany svrchnak, ten nechas. Do kalhotkovek je nej material bambus, je nejsavejsi. Vkladacku nemusis davat vzdy, uvidis, jak budou stacit. Jinak se svrchnaky me tu holky naucily to, ze pri prebalovani sundam svrchnak, dam vyvetrat a nasadim jiny. A pri dalsim dam zase ten vyvetrany, takze takhle tocis dvoje, dokud se jedny nepokakaji nebo se nerozhodnes ze uz bys je vyprala. Svrchni kalhotky = ssvrchnaky mzues mit PUL, fleece a vlnaky.

2. AIO menis take vzdy cele, zase to by si muselo mimco jen ucurnout par kapicek, ktere by zustaly na separacce, ale jestli bude separacka jednorazova, tak plinka pocurana bude. Vkladacku pouzit mzues a nemusis, podle ucuranosti mimca a delky noseni pliny. Ja mam treba AIO tots bots easyfit, ty jsou z mikrovlakna, mene savy material. Bambusovou vkladacku davam, kdyz vim, ze plina bude dele jak hodinu a pul. Ale kdyz treba ji dam plinku a vim, ze do hodiny sundam, ze jdu koupat nebo prebalit na ven znovu, tak nedavam.

3. Kapsove - zase menis celou plinu. Ale vyhoda je, ze do te kapsy muzes dat, co chces, takze ruzne nakombinovat vkladacky, eventualne ctverce, vetsinou ty kapsove prijdou s vlastnimi velkymi vkladackami, dlouhymi, kdezto ty vkladacky, co davas do kalhotkovek ci AIO jsou spis tenci a kratke na delku plinky. Ty od kapslovek se skladaji na 2-3x. Takze u kapsovek ji vycpes malo, kdyz treba myslis, z eto bude na chvili a nebo ji muzes vycpat hodne, kdyz treba vas ceka delsi cesta autem nebo tak. AIO jsou stihlejsi vetsinou a mensi, takze jdou dovycpat mene.

Celkove tedy k tomu meneni a nechavani, jedine, co nechavas jsou svrchnaky, kdyz mas pod nimi kalhotkovku, jinak savou cast plinky budes menit vzdy. Leda bys ji mela uplne suchou, kdyz se ti bude darit bezplenkovka.

janinek
27. led 2013

@michaelarackova Jinak nejlevnejsi je pozuivat ctverce a svrchnaky, na zacatku to mimcu staci, eventualne pridas bambusovou vkladacku. Ale pak uz je potreba neco savejsiho.

Z ceskych mas na vyber kalhotkovky Anavy, ktere miluje kazdy, a svrchnaky (nepromokava cast) nebo Bamboolik, kde je vlastne takovy system svrchnak a vkladaci pliny, ktere se do svrchnaku pripnou. A ty mzues ruzne kombinovat a pridavat i nepripinaci vkladacky. Na noc ma pak bamboolik takovou kapslovku, kterou take muzes dovycpat a na kterou patri svrchnak pak.

Jestli chces usetrit, tak muzes na zkousku koupit plinky pouzite a levnejsi a pak dokupovat, co vam bude vyhovovat. Urcite se tady zeptej, nez neco koupis. U latkovek plati, ze kvalita neco stoji, takze podezrele levne pliny nemusi byt vzdy dobry kup. Ale investice se vyplati, ty dobre znackove plinky pak muzes prodat docela dobre, dobre ceske jsou Bamboolik a Anavy, z cizich Tots Bots, Blueberry a Swaddlebees, BumGenius a dalsi.

abigail1
27. led 2013

@michaelarackova @janinek s dovolením bych doplnila 😅 že dobré plenky jsou také slovenské Baby lucy a české Haipa daipa

novi
27. led 2013

tak konečně jsem si objednala bamboolika svrchní mango - už se na ně strašně těším.
jinak souhlasím s @abigail1 baby lucy máme a max- spokojenost a navíc jsou za super cenu.

michaelarackova
27. led 2013

@abigail1
@janinek Holky, moc díky!!! Takže bude pro mě asi nej nakombinovat kalhotkové + svrchní s AIO...A teď...kolik čeho? jen tak +/- a jak často přebalujete? Čtvercovky fakt nechci, to je jediný, co vím! 🙂

tynkat
27. led 2013

Holky, moc děkuji za rady!! Ještě mám jeden dotaz.. Přes den dávám novosklad se snapkou, ale zjistila jsem, že když sáhnu na bříšku pod plenku, tak cítím hroty té snapky.. Nemůže to malého škrábat?

brambora20
27. led 2013

@tynkat a co tomáš za plenku, že to jde tak skrz 😕 Já už snapky používám jenna Haipa daipa a ty jsou tak hrubé a ještě tenchobot skládám dovnitř, tak to nemá šanci propíchnout...předtímsjem nejvíc na novoška používala novosklad...a tam taky měl ještě vkládačku...

brambora20
27. led 2013

Jinak děkuji všem za odpovědi, jak dlouho schnou plenky, tak fakt- věšela jsem včera v 15h a ted jsem skládala a myslím, že tak hodina a byly by Anavy na použití...ale já je používám až večer...Baby Lucy taky v poho, vkládačky suché všechny....tak mám doma asi teplo...a ani jsem neměla sušákuplně u topení...

mataharyy
27. led 2013

Ahoj, mám dotaz. Můžete mi poradit nějakou plenku k trénování na nočník, kterou lze využít např. i v noci pro případnou nehodu?? 😕 S váhou dítěte kolem 15 kg 😅