Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

aemmi
6. kvě 2012

@elaaa prosím tě, jak moc se ty nohavičky asi natáhnou? malá má kolem stehna 36 cm 😲 a ještě jednou děkuju za fotky 🙂

elaaa
6. kvě 2012

@aemmi Natáhnou se celkem dost. Ono ty fotky asi zkreslují. Jak jsem jí měřila obvod stehna, tak jsou vlnáky široké jinak, než jsem je měřila. Jaký má obvod pasu? Ten ti sedí? Každopádně kolem nožek má E. celkem rezervu.
Ach jo, fakt nevím, jak pomoci...

janinek
6. kvě 2012

Vidim, ze probehla debata o pytlich a kyblech, chtela bych se zeptat kyblarek 🙂

Kdyz mate kybl, v nem ten sitkovany pytel a skladujete na sucho, tak jak pak je moc ten kybl dole spinavy? Staci vyplachnout nebo nejak moc drhnout?

A jeste, pouzivate kremy na zadecek? Kdyz je separacka, tak to fakt neznici plinu? Vim, ze sudocream pry plinky znici, kdyz neni separacka. Ze pak zhorsuje savost.

betelgeuzz
6. kvě 2012

@janinek skladuju na sucho, ale bez pytle, kýbl dole nijak špinavý nemám. Nijak ho nedrhnu. Krémy na zadeček používám jen v případě, že se objeví nějaké zčervenání. POužívám krém od alverde, bepanthen a sudocrem, separačky nepoužívám, a že by to ničilo plenku, jsem si nevšimla.

janinek
6. kvě 2012

@betelgeuzz Diky 🙂 Ja cetla, ze nektere kremy se zapusti do pliny a pak saje mene, ted nevim, jestli to je zinek nebo neco proste v Sudocremu, co pry vadi.

betelgeuzz
6. kvě 2012

@janinek možná, když člověk maže při každém přebalování, tak to může být poznat. Ale je zbytečné takhle často mazat.

janinek
6. kvě 2012

@betelgeuzz to me take napadlo, ze muze byt tim. Tak ja doufam, ze nebudu muset mazat porad.

katyxq
6. kvě 2012

@janinek Taky obvykle nemažu, pokud to je potřeba, pak používám do zklidnění zásyp Leontýnka on Nobilisu (obsahuje zinek a levanduli) a po zklidnění na promaštění bambucké máslo (shea butter).

aemmi
6. kvě 2012

@elaaa v pase myslím budou dobrý, však jsi mi pomohla dost, asi je objednám, kdyby jí náhodou nebyly, tak je prostě prodám, však nejsou zase tak drahý, aby mě to až tak štvalo 😀 ale myslím, že budou v pohodě 🙂

rebelie
6. kvě 2012

@janinek Zadek nemažeme vůbec. Ze začátku jsme mazali leniens z porodnice, při zčervenání trošku sudocremu (vzorek z porodky), ale Rybilku jsem kupovala úplně zbytečně.

elaaa
6. kvě 2012

@aemmi Já si taky myslím, že ta Lka by malé byla velká. Tak snad dobře pořídíš. Pak dej vědět. 😉

boudova
6. kvě 2012

@janinek já nemažu vůbec, jen ze začátku, jak jsem to měla naučené z porodky...ale už jsem se osamostatnila, mám sudocream a bepanthen. nevím co s tím 😀 😀 😀 😀 si to asi budu mazat na paty.

aemmi
7. kvě 2012

@janinek taky skladuju na sucho, kýbl opravdu špinavý není, myla jsme ho za celou dobu asi 2x 😀

Já teda mažu pravidelně, donedávna při každém přebalování, ted tak ob jedno, malá dost červená, používám Sudocrem a separačky, naseparačkách ten krém ulpívá, ale jak by to bylo na plenkách, to nevím.

@elaaa Jj, dám vědět, už se na ně těším 🙂

janakkk
7. kvě 2012

@janinek s tím mazáním je to dost individuální, já mažu zadek při každém přebalování Bepanthenem nebo měsíčkovou mastí od Weledy, když má mít papírovku mažu Pityol, mám ho doma hodně rozbalenýho nebo má plínku bez svrchňáků, aby větral a stejně je červenej furt.....po Medvídkovi zčervenal ještě víc, po sudocreamu taky, po Imazolu měl krvavý praskliny....

dandelion
7. kvě 2012

@janistr 🙂 tak do nedávna mi kajdila po každém kojení, pak ob kojení, pak celej den nic a pak se to všecko rozhodilo, že už tři dny nezachytím nic :D :D :D ale najely jsme na denní látkování.. na noční si ještě netroufám... 🙂 hold si víc poperu :D 🙂) ;)
@rebelie jj už jsem pochopila, že je to jenom naše věc jak a co budem praktikovat 🙂) chtěla jsem toho asi na začátek zvládnout moc najednou.. 🙂

dandelion
7. kvě 2012

@janakkk jak jste vyřešili ty krvavý prasklinky? malá má prasklinku na hrázi už týden :( a nic nezabírá.. chtěj nás s tím poslat na chíru, což mě trochu děsí....

janakkk
7. kvě 2012

@dandelion on to měl na zadečku, vyloženě reakce na ten Imazol, bylo vidět, kde přesně jsem to namazala....nechala jsem ho celej den nahatyho, a davala jsem mu na to ten Pityol, ale trvalo to asi 14 dnu než se to zahojilo...ta vaše prasklina bude spíš asi jinej problém....ale zkusit to můžeš....

dandelion
7. kvě 2012

@janakkk no uvidíme co nám dr poví ve čtvrtek.. :/ ale asi tím větráním stejně nic nezkazím, akorát máme teď doma docela zimu :/

boudova
7. kvě 2012

@dandelion bára měla taky prasklin ku na hrázi, doktorka mi akorát zakázala používat ty parfemované ubrousky a měla jsem mazat sudocrémem, tohle pomohlo, ale má tam jizvičku.

janakkk
7. kvě 2012

@dandelion no já to řešila zrovna koncem listopadu, takže taky nic moc teplo...dala jsem malyho jen v tričku na naši velkou postel, pod něj přebalovaci podložku, položila jsem ho na bok, mezinohy jsem mu protahla čtvercovku (jako sumo) a přikryla ho zavinovačkou, jen tak zlehka, ona je docela pevná, takže jsem postavila takovej "tunel"...no a dlaší čtvercovkou jsem nonstop chytala kadění, protože on do měsíce kakal jak průtočák, ani jsem nestíhala zabalit plínku a už v ní zase měl....

dandelion
7. kvě 2012

@boudova jako žádný ubrousky? jen voda? nebo ty senzitiv se případně můžou? doma malou koupu, ale venku utírám.. a řekla ti z čeho to měla? a za jak dlouho se to zahojilo? mě na to dr dala mastičku optalmo septonex, ale já teda mažu sudocremem...

janakkk
7. kvě 2012

@dandelion tak držím palce,ať se té chirurgii vyhnete ☹

janakkk
7. kvě 2012

@dandelion na ven mám nastříhanou plínku na ubrousky a namočím vždycky vodou z lahve, kterou mám pro sebe na pití....

boudova
7. kvě 2012

@dandelion žádný parfémovný ubrousky, jen voda a vysušit, možná se to hojilo tak týden až dva, to už si přesně nepamatuju. z čeho to měla mi neřekla, ale vydedukovala jsem si, že je to asi podrážděním z těch ubrousků a pak jak se to mechanicky tře, tak jsem jí to natrhla....asi. já jsem zatím v té dětské ordinaci totálně zmatená, dítě, plena, taška....přecházet od sestřičky k doktorce, všechno to pobrat, dítě nesmí spadnout...do toho dávat pozor a pamatovat si, co říká doktorka..spocená jsem až na zádech (maj tam šílený teplo kvůli miminkům). Na moje dotazy zatím není prostor 😀 😀 😀 snad to jednou zvládnu, hold to není, jako když si jdu sama k doktorce.

lenka5731
7. kvě 2012

@dandelion rozhodně žádné ubrousky... jaké používáš?
pokud bys na nich trvala, tak zkus třeba nějaké OPRAVDU neparfemované před vycházkou vyprat ve vodě a vzít si je ssebou v pytlíku...

napuštěné srágorama jsou všechny, i ty sensitive, ale vyzkoušela jsem jich hodně a z těch obyč. mi přišly nejvíc "přírodní" bílé Babylove (ale i ty bych předem přemáchla, pokud máte problém) . Jsou určitě i nějaké drahé speciální z lékáren a tak, ale s těmi zkušenost nemám.

a řekla bych, že by hodně mělo pomoc větrání... dát ji nahatou na plenu a zakrýt další plenou nebo osuškou.

lenka5731
7. kvě 2012

jinak ty bílé Babylove mám ráda na čištění jakékoliv špíny v domácnosti... třeba zamaštěná digestoř nebo šmír od kola s nimi jde dolů parádně 😀 takže přírodní fakt moc nebudou, ale s jinými sensitive jsou podle mě nesrovnatelné.

lenka5731
7. kvě 2012

@dandelion jinak na to mazání, i té trhlinky, bych zkusila infadolan nebo příp. kalciovku. Obojí jsou to desetikorunové položky. Infadolan je mastný promazávací, má to univerzální použití na cokoliv. Složení infadolanu: bílý vosk, tuk z ovčí vlny (lanolin), bílá vazelína. Ale tu trhlinku jsem samozřejmě neviděla... Jen tuším, že moje malá měla kdysi něco podobného...

dandelion
7. kvě 2012

@janakkk provedu ;) dobrý nápad..
@boudova tak pojedem na vodě.. a uvidíme.. snad se to zhojí.. Jinak popisuješ moje zážitky z poradny??? :D takhle přesně se vždy cítím já :D :D :D pak mám v hlavě tolik otázek a uvědomím si je až za dveřma, když odcházím :D
@lenka5731 mám jen senzitiv od pampers(v přebalovací tašce) a doma od babylove ty bílé... myslím že jsou dobré, ale teď asi budem jen omývat vodou.. to je podobné složení jako bepanthen že? a co si myslíš o tom, trochu potírat odvarem z dubový kůry?

katyxq
7. kvě 2012

@dandelion Sudocrem, Imazol apod. vysušuje, ty prasklinky by to spíš chtělo promastit - výborné je bambucké máslo (shea butter). Naší malé vadí vazelína, minerální oleje (stejně jako mě), které jsou skoro ve všech běžně dostupných mazadlech, takže jedem v přírodní kosmetice, pokud možno bez éterických olejů nebo jen s levandulí.
A vlhčené ubrousky k nám domů nesmí - ty, co koupil manžel máme na umývání prkýnka na záchodě na na odmašťování digestoře 😀.

katyxq
7. kvě 2012

@dandelion A na zapařeniny, opruzeniny je dobrý odvar z řepíku a zásyp Leontýnka od Nobilisu.