Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

rebelie
30. črc 2012

@aemmi A odkud jsi? Třeba by se tu někdo se sušičkou našel, kdo by chtěl udělat dobrý skutek...
@madlisek My koberce nemáme vůbec... blbý je, když se pokadí, ale to se většinou dá odhadnout, že už nebude... a utřít loužičku je fakt snazší než se s ním pořád prát...

Holky, dnes mi přišli vlňáčky Loveybums Interlock. Na první pohled mi přijdou fajn, akorát nechápu velikost - je tam 9-22lb., takže by měly sedět cca od 4,5kg a mně přijdou na našem 9kg mackovi stále dost velké...

aemmi
30. črc 2012

@andelka fakt, jo? to je blbý, jak jsem psala, hlavně u tech čč mě to štve, novorozenci bych s nima ostrouhala kůži ☹

aemmi
30. črc 2012

@rebelie ze Šumavy... no ale když říká @andelka, že to stejně nevydrží, tak je to jedno... 😒 spíš sázím na tu dekalcifikaci

rebelie
30. črc 2012

@aemmi Hm, tak že to nevydrží věčně mi bylo jasné, ale jestli jsou plínky tvrdé po dvou praních, tak to fakt nemá smysl... tak snad ta kůra pomůže...

dandelion
30. črc 2012

Holky.. co si myslíte o těhlech plavečkách? 🙂) http://moderni-latkove-pleny.cz/cz-detail-23082...

helulela
30. črc 2012

@andelka myslela jsem, že efekt sušičky vydrží dýl 😒
@dandelion jak pokračuje Štěpi dneska? Snad líp, když tu řešíš plavečky 😉 Krásné barvy, jen mě děsí ty tkaničky. Podle mě je dítě nenechá na pokoji a při manipulaci ve vodě budou možná vadit.

janistr
30. črc 2012

@dandelion Taky bych tkaničkové na mimčo nepořizovala. Trošku zručné dítě je na plavču schopné rozvázat vršek od plavek i mamince :D.

dandelion
30. črc 2012

@helulela kaká co kojení, ale už jen první dávka byla velká.. teď spíš takové příprdky a daří se nám vše vychytat..
@janistr no on tam je normálně sucháč a ještě ta tkanička, ale je fakt že to asi bude rozptylovat...

helulela
30. črc 2012

@dandelion to vypadá dobře, vydržte, holky 🙂

lenicka8x8
30. črc 2012

@dandelion mame je doma jsou fajn🙂. Tkanicky jsou spise na ozdobu, to zapinani je na suchy zip, takze variabilni...ale hlavne uvnitr jsou krasne mekoucke i kolem nozicek 🙂

aemmi
30. črc 2012

Jinak jsem konečně sehnala pro malou rifle, zjistila jsem, že fakt musím do klučičího oddělení, koupili jsme je v Lindexu, k tomu ještě jedny krásně pružný tepláčky. Je to divný, ale klučičí kalhoty jsou jednou tak širší než holčičí ve stejný velikosti 😕 přitom proporce mají kluci i holky v batolecím věku snad stejný 😅

madlisek
30. črc 2012

@aemmi A s tou dekalcifikací máš zkušenosti, jak dlouho to vydrží v nestruhadlovém stavu? Já měla od kamarádky jednu bambusovou vv plínu ze sušičky krásně měkkou (měla jí pujčenou), někdy minulý týden jsem ji použila a teď už vůbec nepoznám, která to byla, všechny jsou zase stejně zhrublé. Takže jednorázová sušičková kůra před porodem bude asi na nic ☹

aemmi
30. črc 2012

@madlisek já bych řekla, že po tý kůře to vydrželo dýl, jenže to byly bambusový a froté plenky, který stejně ještě pokaždý promnu...jinak fakt nevím, co s tím, přemýšlím, že zkusím prát v něčem jiném, ted používám sliz, tak jestli by to v nějakém gelu/prášku nebylo lepší? Jinak jsem fakt v koncích 😖

madlisek
30. črc 2012

@aemmi Taky se mi nechce kupovat nové bmb froté a znovu vyrábět zásobu plen, když jich mám plný šuplík ☹ Ale představa, že do takhle zhrublé plíny motám čerstvě narozenou prdelku, se mi ani trochu nelíbí. Ono to asi práškem nebude, spíš bude vodou, já peru různě na střídačku ve slizu, persilu sensitive, lovele, ecoveru a nepozoruju rozdíl ☹ Zkusím taky tu dekalcifikační lázeň, snad bude efekt znatelný 🙂

herminka
30. črc 2012

@aemmi Ocet do máchání asi taky nic, co? 😒 Spíš si myslím, že slizem děláš dobře, kdybys prala v sypkém prášku, bylo by to asi ještě horší, protože by se usazoval ve vlákně.

aemmi
30. črc 2012

@herminka ocet dávám pokaždé, ale efekt to asi moc nemá 😒 s tím práškem, to jsem teda nevěděla, na to si dám pozor...jinak asi prostě smůla, bohužel máme tvrdou vodu

herminka
30. črc 2012

@aemmi Hmm, myslela jsem si, že ocet v máchání asi moc nepomůže, je to přece jen slabá koncentrace 😒

ptjj
30. črc 2012

@janinek diky za tip na tu flanelovou plinu na prebalovak, zkusila jsem ji tam dat a krasne se zahrne pod okraje a drzi, je pevnejsi, na tom mam jeste normalni cc, kterou budu menit casteji

ptjj
30. črc 2012

@aemmi ja peru taky v prasku a mame hodne tvrdou vodu z vlastni studny, ale zatim jsem zadne velike hrubnuti nezpozorovala.......jasne ze nejsou jemnoucke jako ze susicky, ale neni to az tak hrozne

copa
30. črc 2012

ahoj holky,
prodávám:
vlňáčky natahovací Popolini vel. S, 3-6kg, nepoužité ani neimpregnované, 250Kč
svrchňáky Imse Vimse organic cotton, bílobéžové pruhy, premature 2-4kg 70Kč

separační vložky Imse Baby 200ks, 80Kč
separační vložky Popolini role 200ks, pár útržků odebráno, 70Kč

Bitti d'lish SIO žlutá a kravičková, obě vel. M, použité minimálně, cena za kus 320Kč
Haipa Daipa Pastelka, použité minimálně, 3ks, cena za kus 150Kč
Tots bots Bamboozle vel.1, na patentky, 250Kč
Lotties z biobavlny, vel. L, 2 ks, cena za ks 250Kč
BabyLucy Organic vel. XS-S, na suchý zip, úprava velikosti na patentky, 150Kč
Bambinex bambusová, vel. 2 (10-20kg), suchý zip, 120Kč
Bambinex, polyester, vel. 1, 4-10Kg, suchý zip, 100Kč

Babyidea Bamboo prefold, vkládací plenky, nepoužité, 2ks, cena za obě 250Kč
zdarma přidám sponku Snappi – mám jen jednu, kdo si dřív napíše, ten ji má 😉

a ještě plavečky Popolini, žluté moře, velikost S (3-9kg), na bocích 2 řady patentků, 90Kč

janinek
30. črc 2012

@ptjj Rado, tesi me, ze jsi spokojena konecne 🙂

aemmi
30. črc 2012

@ptjj já je mám hodně hrubý až poslední dobou, tj. po 10 měsících praní, takže ono to není hned

dandelion
30. črc 2012

@helulela akorát teda teď mi dvakrát kakala vyloženě pěnu.. takže se nejspíš bezmléčné dietě nevyhnu :/ :/
@lenicka8x8 mě jsou právě sympatický.. máš srovnání i s jinými?

madlisek
30. črc 2012

@ptjj potvrzuji, u nás to také zhrublo až po mnoha měsících používání.

ptjj
30. črc 2012

@aemmi @madlisek aha, tak to je jiná..tak dej pak vědět, jak zabrala ta dekalcifikace

ptjj
30. črc 2012

@dandelion myslis, ze to je intolerance BKM? to se muze objevit takhle nahle? myslela jsem, ze to dite bud ma nebo nema

dandelion
30. črc 2012

@ptjj no neřekla bych náhle.. malá od tří týdnů den co den má koliku.. někdy méně jindy víc.. jakmile jsem mléčné jen omezila, tak večery byli klidnější, předevčírem jsem měla jogurt a velkou zmrzku, nejde mi do hlavy to že je takhle moc zavzdušněná.. Já už prostě nevím, ale za zkoušku diety nic nedám.. jen musím přemoct svojí pohodlnost

ptjj
30. črc 2012

@dandelion aha, tak to jo.......zkus to určitě, za to nic nedáš a za ten klid a konec trápení pro malou by to stálo, i když já si život bez mléčných výrobků taky vůbec neumím představit 😕 😕 😕

dandelion
30. črc 2012

@ptjj já jsem závislák.. :/ vyloženě.. :/

petkula
30. črc 2012

holky, nemáte někdo zkušenost se svrchními PUL kalhotkami Imse Vimse Smart? (jsou to ty na patentky)