Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

terezka312
24. srp 2012

@elvis12 Mně se líbí 🙂

elvis12
24. srp 2012

@zlatelevizeedna @janinek @terezka312 ok, jdu do nich 😀

janistr
24. srp 2012

@terezka312 @dandelion Mně taky dnes dorazily ty obrázkové pulky a jsou úžasné. Mám už jedny hnědé, ale ty tak měkoučké nejsou |(asi trošku jiný pul). Jsem se právě divila, že jste tu psaly, že jsou měkčí než HD a to ty moje hnědé teda určitě nejsou, ale s těmi obrázkovými 100% spokojenost 🙂.

dandelion
24. srp 2012

@elvis12 mě nějak vadí ten bílej podklad u těch SWB sovičkových 🙂

dandelion
24. srp 2012

@janistr to je divný.. já mám ty růžový taky měkký.. mě fakt ten střih vyhovuje.. 🙂 jen musím přijít na to na který patentek utáhnout :D

katyxq
24. srp 2012

@dandelion A až na to prijdeš, tak malá zas povyroste 😉 😀.

dandelion
24. srp 2012

@katyxq pravda.. :D 🙂

ptjj
24. srp 2012

@aemmi vazi 4770g, takze obrik to rozhodne neni 🙂
@aemmi @betysek jezis, holky, nerikejte mi, ze budu muset poridit samy kalhotovky, on porad kadi tak 2-4x denne, nekdy i v noci, bezplenkovkou jsem schopna vychytat to nekdy rano, ale zbytek uz bohuzel nepoznam ☹

aemmi
24. srp 2012

@ptjj tak zkusit sklad na draka? já jsem ho teda nikdy nepoužívala, tak ho ani neumím a nebo sklad z vv plenek, jestli nějaké máš, ty jsou pružnější, tak by to mohlo lépe držet, jinak mě nic nenapadá 😒 my jedeme kalhotkovky jen v noci, taky by se mi nechtělo pořizovat i na den 😒

dandelion
24. srp 2012

Holky babko má PULky 🙂 když by na někoho nezbyly :D a jsou i na ekopleny.cz ;)

ptjj
24. srp 2012

@aemmi draka jsem zatim nezkousela, ale do toho kazdopadne musim dat jeste jednu cc......vv bambusovy davame na noc, ale taky to obcas vytece 😒

luciesofi
24. srp 2012

Holky, které máte VV Anavy - jak je peru, tak se nějak sepraly a špatně mi na nich drží snapka.. Máte to tak taky? Já s tím pokaždé strašně bojuju..
Jak dlouho jste dávaly/dáváte velikost M na kalhotkový sklad? Mně přijde, že jsou nějaký malý... 😅

janakkk
25. srp 2012

Ahoj,
dívám se, že tu frčí PUL Anavy.... 🙂 sice PUL používám jen vyjímečně,malý se v tom opruzuje, ale flís mu provlhne po jednom čůrání ,takže jedeme skoro výhradně vlňáčky a občas nestíhám točit (když má průjem od zubu, tak lanolinuju každej den jedny)...tak nevím, jestli ty Anavy PUL zkusit, jestli nejsou prodyšnější než jiné....přece jen aspoň pro ty vypjaté momenty by to bylo jednodušší na údržbu 😉

Holky, tak jsem právě zjistila, že můj světoborný nápad LÁTKOVÉ PLÍNY PRO DOSPĚLÉ už vyrábí Bambinex.... 😀
budu muset vymyslet nějaký nový nápad 😀

betysek
25. srp 2012

@janakkk Zkus se podívat na Aitu svrchňáky, mají různé materiály i flísové. Jsou navlíkací např. flísové a dovnitř je všitý klín z PULu. Já je mám na 2 měsíční mimčo a vydrží jako PULky, ale těžko říct, jak to bude vypadat u většího. Budou určitě více dýchat než kalhotky jenom z PULu.. http://www.aitu.cz/aitu/eshop/77-1-svrchni-kalh...
Ale stejně u nás vedou Anavy, ty navlíkací svrchňáky mi nějak nesedli (jako vůbec ten princip - navlíkání), stejně jako svrchňáky na patentky. Nakonec se vždycky vrátím k sucháčům.....

janinek
25. srp 2012

@janakkk Drzouni, takhle ti to ukrast, co?

janakkk
25. srp 2012

@janinek jooo, drzouni 😝

janakkk
25. srp 2012

@betysek díky za tip, kouknu na to 😉

merja
25. srp 2012

Ahoj tak jsem si nakoupila od každého něco a jsem spokojená s Anavy plus a Bum genius ( tady se dají dokoupit jen plenky - je to "nepromokavé). Jaké plenky si mám pořídit a kolik kusů k Bum genius + kolik kalhotek a kolek Anavy plus pleneck bambusových? Jaké velikosti plen - vím,že jedny jsou kratší a jedny delší a jaký materiál. Díky moc za rady

ivuska.h
26. srp 2012

@betysek Ony ty navlíkací svrchňáky nejsou nic moc na ležící mimina, špatně se do toho naklepávají a když proteče vaječina, tak to při sundávání dítě upatlá i po celých nohách... Na chodící dítě je to už lepší, hlavně teda v případě vlňáků.

lenka5731
26. srp 2012

@luciesofi na těch co se perou 2 měsíce to jde opravdu trochu hůř, to máš pravdu. Na nových, co jsem ted vytáhla, to jde parádně. Jinak na kalhotkový sklad v pohodě dám ještě vel. S (má 4,7kg), takže eMko musí vydržet dlouho.. ale asi záleží i na velikosti bříška 🙂

Jinak jak se někdo ptal na svrchňáky, které neškrtí nožky a nebo neodstávají v pase, tak na tohle jsou dokonalé Rumparooz, mají vpředu gumičku, takže jsou krásně na nožkách a zároveň v pase. Ale není to v ČR zrovna dostupná značka 😒

jaajaa
26. srp 2012

Ahoj, muzete mi nekdo poradit s plenami itti bitty snap in one? Jake s nima mate zkusenosti? Ja mam od nich all in one a nejak nevim, jaky je rozdil mezi temi druhymi...a v praxi si to nemam kde prohlidnout. Diky moc. 😉

betysek
26. srp 2012

@ivuska.h No právě, hlavně mi vadí i to, že přebaluju na posteli na podložce s PULem a na ní mám čč, abych nemusela podložku často prát, většinou čč malé zašpinění pobere a když mám natahovací svrchní kalhotky na kalhotkové pleně, tak vlasně sundám svrchňáky a Julču s mokrou plínou položím na podložku a než rozepnu kalhotovku, tak mám pod ní všechno vlhké. Proto jsem poslala dál i Disana vlňáky na malé mimčo.

medakote
26. srp 2012

@ptjj Novosklad jsem používala asi 2 měsíce, protekl jen výjimečně pak mu začal být kolem pasu malý, tak jsem přešla na draka. Ale ten asi neumím nějak dobře upevnit, kakoš mi proteče na svrchňáky pokaždé, stejně jako když dám plenku na rovno. Taky asi záleží, jak máš velké čtvercovky, 80 můžou být OK, staré poděděmé sražené 70 (jako u mě) můžou být malé.
@luciesofi mám ww anavy bambusové, snapka mi drží dobře, ale je pravda, že s-ka dávám už jen na rovno. Kalhotkový sklad byl malý docela brzo, teď dávám na kalhotkový M-ko, ale už dopnu jen tak tak (3,5 měsíce, 7,25 kg)

Jinak jsem zajela Anavy PUL svrchňáky, ale přiznám se, že mě nějak moc neoslovily, pro mě pořád vedou Thirsties. Na těch anavy mi vadí ty prožky, kterými jsou podšité patentky, špatně se z toho čistí bobeš. Taky je nemůžu naštelovat aby neškrtily, když jsou OK v pase, tak škrtí kolem nožiček, když neškrtí kolem nožiček, tak padají. A sucháč se po prvním vyprání zkroutil. Ale Anavy kalhotovky jsou výborné, mám teď nové mdorohnědě proužkované, jsou hezčí než na obrázku a ještě nezklamaly.
A prosím, kdo dává/dával sklad na draka, jak ho utěsnit, aby neprotekl? Jde to? U novoskladu mi to šlo, tehle utěsnit neumím....

silente
26. srp 2012

@jaajaa - do snapek připínáš vložky. Každopádně mně vždy protekly, takže za mě NE 😀 Ale krásné jsou, to jo 😀

silente
26. srp 2012

Dámy, dotázek .... jaké jsou pleny Bambinex? Žádnou nemám, tak neumím odpovědět 😅

angetha
26. srp 2012

@silente Ahoj, jsou úzké mezi nožičkami, vaječina mi neprotéká díky Irmě, ale větší nálože bych se bála..na to jak jsou štíhlé mezi nohama, tak mají masivní zapínání 😅 aspoň nehrubnou

jaajaa
26. srp 2012

@silente jj, diky. Ja mam prave jednu ve velikosti S a jednu M- jen maji ruzne nazvy a pritom mi to prijde vsechno podobne. No asi jeste jednu zkusim a uvidim.
Jinak jsem si dneska prostudovala stranky www.aitu.cz. Nadchlo me to a cekam na prvni objednavku. Maji to tam krasne popsane a vysvetlene. 😉 😒 Fakt super.

janakkk
26. srp 2012

@jaajaa já mám teda ty snap in one a dobrý, myslím, že jiný systém Itti bitti nemají, akorát jsem našla, že dělají ty Snap in one, ty jsou vícevelikostní http://www.branakdetem.cz/latkova-plena-bitti-d... a potom ty Tutto http://www.branakdetem.cz/latkova-plenka-itti-b..., který jsou jednovelikostní, jinej rozdíl jsem nenašla....

lenka5731
26. srp 2012

@jaajaa All in one mají savou vrstvu (a nebo aspon její část) všitou do kalhotek, ne? A u snap in one jsou kalhotky zvlášť a na patentky 2 savé vložky. Takže SIO by mělo kratší dobu schnout. Praktickou zkušenost zatím nemám žádnou -. jen jednou jsem zatím ty kalhotky dala na vv bmb Anavy vel. S narovno - a dobrý. Ale čekám až nabere aspon půlkilo ještě, máme vel. L...

ptjj
26. srp 2012

@medakote díky, já mám čč nové, ale jsou to 70