Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

maly_prcek
24. únor 2013

@svha Já jsem u staršího měla dobrou motivaci - jsou od sebe s mladší necelé 2 roky, tak jsem potřebovala plíny převelet na druhé mimino (přece nebudu dokupovat další výbavičku, že 🙂, i když minimálně nějakou novou Anavku jsem dokoupila ráda... Můj muž mě ale hlídal, furt jsem argumentovala, že na druhé dítě bude přebalování skoro zadarmo, tak byl zvědavý, jak to dodržím)
Ale teď jsem taky nějaká línější, s tím odplenkováním... 😝

baarca
24. únor 2013

@maly_prcek Neboj, Ella si to vyřeší sama. Mne šokovala asi před měsícem Karolína, když začala ze dne na den běhat sama na nočník a po dvou dnech na záchod. Největší problém bylo, že chtěla čůrat ve stoje jako brácha 😀

maly_prcek
24. únor 2013

@baarca 😀 😀 😀 Elinka na mě mrčí...Často teda až je hotovo. Záchod ji zajímá, ale chce do něj zatím jen lézt nebo něco házet, trhat tam toaletní papír a vyštětkovat ho.

bamboolik
24. únor 2013

@baarca na kluka, to je dobrý 😀 Mě Šíma dneska taky dostal, jsem šla na záchod a on, že musí se mnou a hned se dral, aŤ ho posadím. Tak si říkám "hurá, přišla ona chvíle, začíná si říkat" ale ono prd.. Teda kdyby aspoň ten prd, ale on si jen poseděl, zaznakoval hotovo, vzal si papír a donutil mě utřít mu suchy zadek 😀
Jen teda doufám, že do tábora se odplenkuje, odmítám prát plínky po večerech 🙄

betysek
25. únor 2013

Dneska koukám na IV soft, které mám už po první dceři a začíná se trhat PUL kolem sucháčů. 😢 Myslela jsem si, že ty svrchňáky vydrží 2 děti. A to je Eli moc neunosila, rychle přibírala.....Už teď jsem je dávala jen na doma, prtože gumičky už moc nefungovaly....

brasilka
25. únor 2013

@maly_prcek děkuji 🙂 můžete mi ještě prozradit rozměr?

kackaj
25. únor 2013

@maly_prcek nazdárek🙂 To jsem ráda, že tě tu vidím🙂 Tak vy už máte takový obr šikovný dítě, že už se můžeš začít bavit o možnosti odplenkování? My teprve teda jdeme na druháčka, takže se momentálně opět koukám po výbavě, kterou jsem po Ondrovi rozprodala🙂
No a teď otázka pro všechny vícevrstvice🙂...které vv jsou z výběru bambinomio, kikko, popolini a tots bots bummies asi tak nej? Chci dokoupit jen pár kusů jako rezervu, ale i přesto bych ráda, aby byl materiál aspoň co možná nejjemnější, aby nebyly hrubé a neškrabaly. Zatím máme vv bambusy od anavy 12ks a 8ks bavlněné od BG, ale obě značky mají bavlněné vv dražší, než si představuji, takže jako tu rezervu už chci udělat jen z těch levnějších...poradíte? Dík 😉

rejpa
25. únor 2013

@maly_prcek moc díky za radu...máme kalhotovky, takže by to asi bylo bez problémů...jen se ještě zeptám- co třeba v létě-nehřejí moc? Nebyly by tedy lepší nějaké bez těch nohaviček?

kleik
25. únor 2013

ahoj látkařky, můžu mít na vás hloupou začítečnickou otázku? Je pravda, že když se látkuje, tak se používá oblečení o velikost větší, protože u novorozence by se přes tu velkou látkovou plínu bodýčko ve vel. 56 prostě nezaplo?

svha
25. únor 2013

@bamboolik aspoň si sedl a jako že dělal potřebu, malá jde se mnou nadšeně, ukazuje AA že jde ale posadit nechce, to je řev, ovšem naházet toaleťák, samosebou nepoužitý, do záchodu a koukat jak se splachuje, to ji baví 😀

svha
25. únor 2013

@kleik já používala extendor (http://www.veselepleny.cz/veselepleny/eshop/4-1...) a velikost odpovídající a šlo to, daji se levněji koupit i tady na bazárku, důležité je, aby se hned po prvním použití neodtrhali patentky, což se mi jednou stalo a aby byl z dobrého materiálu, aby něco vydržel, je lépe jich mít víc, když se jeden náhodou zašpiní, mám po ruce jiný, ale já měla 3

bamboolik
25. únor 2013

@kackaj popolini jsem používala, trochu hrubnou, ale dá se to. jak už jsem měla sušičku, tak to bylo naprosto v pohodě. Kikko si myslím, že bude vcelku to samé co popolini, ale zas popolini jsou zdaleka nejlevnější myslím. Mám ještě nějak S a M po mladém na prodej a ráda se jich za pár korun zbavím 🙂

cervena_vila
25. únor 2013

@cajomilka mám náhradní i prodám, pripomen se pristi tyden, ja zitra odjizdim do nedele do Liberce.

janinek
25. únor 2013

Tak tots bots pry rusi svrchnaky s potiskem a budou jen bile a barevne ( ty jen v size 1,2).

cajomilka
25. únor 2013

@cervena_vila Díky, ale už to není aktuální, sehnala jsem vkládačky jinde.

cajomilka
25. únor 2013

@kleik Já mám dva tyhlety:
http://www.branakdetem.cz/manymonths-extendor-k...
O používání extendoru se tu dlouze diskutovalo o pár stránek dřív, problém je v tom, že nepasuje ke každé značce, někteří výrobci používají trochu jiné patentky, chce to vždycky vyzkoušet. Jinak je to ale skvělá vychytávka, používám ho i k jednorázovkám, když mám některé body hodně oblíbené 🙂

bamboolik
25. únor 2013

@betysek Ono pULky málokdy vydrží opravdu 2 děti. PUL má životnost zhruba 2 roky, ale záleží na tom, jak se k němu člověk chová, jak často ho pere apod. Některé PULy mají třeba tendeci zpuchřet když jsou třeba používané a pak se na 2 roky odloží. Je to často kus od kusu.

betysek
25. únor 2013

@bamboolik To jsem si právě taky říkala, jestli to nebylo i časem. Mám hoky po 4 letech, tak že vlastně ležely skoro 4 roky v krabci....Tak že můžu být ráda, že mi ty druhé IV soft ještě drží pohromadě a že vydržely 3 měsíce ještě na Julču.... 😀 No, u Elišky jsem tyto zrovna prala ještě celkem často, měla je už od 3 měsíců, tak že ještě vaječina.... 😉

bamboolik
25. únor 2013

@betysek jej, no po 4 letech, to opravdu se není čemu divit. Pokud ti aspoň jedny vydržely, tak je to dobrý 🙂

xrecm
25. únor 2013

@kleik Určitě to není pravda, sice plínka je větší, ale jde o to, jak moc mimčo vycpeš, novorozence stejně budeš přebalovat pořád, tak mu moc veliký balík neuděláš. Eliška měla 48 cm a 3 kila, když jsme přišly z porodnice, a velikost 56 jsme v pohodě nosily. Spíš, jak jsou takový ty velikosti 3-6 měsíů apod., tak jsem s nimi vždy začala dřív a i skončila dřív 😉 Teď v 7 měsících máme pořád velikost 6-9měs. a myslím, že tak do 8m nám vydrží. A extendor taky pomůže 🙂

janinek
25. únor 2013

@kleik Obleceni je potreba spis vetsi, ale muzes to vyresit extendory. Ono zalezi take na znacce a na strihu. Ja is ty ceske velikosti porad pletu, ale nais je ted sedm a pul mesice a nosi 6-9M a ty ted ma bez extendoru, ale treb bodycka z GAPu uz ho bryz potrebovat budou, ale ze Spencera mozna k tem 9 vydrzi. Hlavne musi byt bodyno volne, aby netlacilo na plinu, ktera pak mzue protect.

@bamboolik Asi za mesic, bude snad nejaka vystava v Praze, kterou muzu stihnout?

elana
26. únor 2013

@kleik taky nesouhlasím, stejně jak holky...záleží jak na značce oblečení (třeba nějaký uzounký rifličky by přes to člověk nepřetáhl, ale to jsem stejně nedávala, mě se to na miminkách nelíbí, ani si nemyslím, že je to pro ně pohodlný), tak na druhu plenky-já jsem dávala u novorozenece a malého kojence výhradně GroVia a tam mi nepřišel s jednorázovkou prakticky rozdíl a týká se to skoro všech AIO plenek, záleží prostě jak to vycpeš. Samozřejmě nějaké kalhotkovky, vv atd. jsou mohutnější, ale to zas u toho malinkýho mimča vůbec není nutné mít, pokud někdo nechce používat AIO, vyřeší to kombinace klasické čtvercovky a svrchňáků-opět téměř bezobjemová. Extendory vůbec nevlastním a oblečení v podstatě kupuju od začátku takové, jaké odpovídá délce dítěte.

calabasa
26. únor 2013

@kleik já jsem třeba snad nikdy nic nezapínala, dávaš přes to dupačky, případně dobré jsou - třeba pro chladnější nebo plazicí období - Shorties/Logies od Babyidea, které jsou krásně vysoké, že se jí to nesoukalo ven...jinak zdravím všechny v diskuzi, už Vás 2 roky spokojeně čtu (mám 20 měs. dceru), spokojeně si látkujem a vychytáváme tu tipy 🙂 teď za 3 měsíce čekám 2. dceru, tak se taky snažím odplenkovat 🙂

sarkar
26. únor 2013

Ahoj, od neděle látkujeme a včera jsem zkusmo prala 1. várku plenek ve slizu, ale jsou strašlivě flekaté ☹ Jak odstraňujete skvrny vy? Vím, že se používá žlučové mýdlo, ale abych prala každý flíček nejdřív mýdlem tak to bych asi nedělala nic jiného, neznáte nějaký rychlejší způsob?

betysek
26. únor 2013

@sarkar Těch fleků tě zbaví až sluníčko, až začneš pleny věšet ven. Žlučové mýdlo používám, spláchneš vaječinu a potřeš plenu žlučovým mýdlem a dáš do kýble. Dělám to tak, ale fleky mám stejně, během léta jsem neměla, když byly pleny venku....

aemmi
26. únor 2013

@sarkar a dáváš separačky? já teda z vaječiny fleky neměla, taky jsem prala ve slizu, plínu jsem vždy vymáchla a žlučákem vzala jen to nejhorší...

kajalka
26. únor 2013

Nemáte některá zkušenou s touto plínkou? http://www.nektarzivota.cz/cz-detail-255083-ske... Bádám pořád nad bambusovýma alá pastelka...

maly_prcek
26. únor 2013

@brasilka Rozměr vv mám jak Anavy Mka - 36x40cm... Přijde mi to nejuniverzálnější, jen ma malé mimčo se musí pár měsíců zahýbat...

sarkar
26. únor 2013

@aemmi Dávám...akorát do AIO jsem jí nedala a tam jsou fleky taky, všude ☹ Nevím co to ta naše kadí...Teď jsem to znovu namydlila žlučákem a ještě jednou peru, tak snad by to už mohlo být ok.

janinek
26. únor 2013

@kajalka Ty Sketch tady snad nikdo nechvalil, radsi bych brala overene znacky z bazarku nez levnejsi nove tyhle.

@sarkar Tim zlucakem to proste prejedes, podrbes, vyzdimas a das do pliny, pak to v pracce lepe pusti. Jinak u me fleky zmizi s druhym pranim nebo na slunicku, muzes dat na dva dny k oknu na svetlo i ted v zime, ale trva to dlouho desne.

@aemmi Nam teda separacky celou plinu neochrnai, ty jednorazove vubec, ty fleesove vic, ale pres kraje to protece. Ale ona to ma dost tekute, ted uz obcas tuzsi, ale i tak. U nas nejlepe funguje, kdyz se dari bezplenkovka.