Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

pajulka1987
13. bře 2013

@jper je, tak to mám radost myslela jsem si, že toho mám málo....:D tak to jsem ráda..:D jsem na sebe zvědavá nebo ono je na mě zvědavé spousta lidi...chci to zkusit pokud mi to bude vyhovovat tak chci převážně látkovat..:D

jper
13. bře 2013

@pajulka1987 Ze začátku budeš mít plenek habakuk - mimi je malé a novosklad sám o sobě stačí. Jen doporučuju koupit aspoň dvě snappi sponky, já mám jednu a věčně ji hledám 😀 😀 No a jak povyroste, tak jsem vkládala pak ty ikea ručníky nebo složené čtvercovky jako vkládačky. Kalhotky musíš sama odzkoušet - každá si na něco zvykne v tom pak jede. Já nesnesu třeba suché zipy, někdo na to nedá dopustit. Mám i vlňáky, ale na to lanolinování jsem prostě děsně zdechlá 😕 Tak hlavně ať je vše v pohodě 😉

irii
13. bře 2013

@merja Jejku, to už nevím. Mezitím jsem toho prošla tolik...

mochenkaa
13. bře 2013

@bamboolik Zuzi, jak si malý na veletrhu vybral tu noční plínku, tak super 🙂 Krásně sedí a vydržela celou noc, dala jsem do ní vašu dlouhou vkládačku a pohoda.
Jinak, když řekneme, že si ji vybral malý sám, tak se nám každý směje 😀 😀

janinek
13. bře 2013

@mochenkaa jak si ji vybral?

janinek
13. bře 2013

Mate nekdo tohle? Myslite, ze by to bylo sikovne pod vlnaky na cc na rovno?

http://www.vbavlnce.cz/latkove-plenky/zavazovac...

betysek
14. bře 2013

@janinek Měla jsem přímo tyto zavazovací pro první dceru, ale nepřišla jsem jim na chuť. Myslela jsem si taky, že bych do nich dávala čč a přes ně natahovací vlňáčky...Dokonce s tím i výrobce i počítá, že se to bude tak používat. Měla jsem celkem problém do toho Eli zamotat a to se moc nemrskala oproti Julče....A když jsem ji zamotala, tak mi to připadalo takové neforemné a šílený balík. Nakonec jsem je prodala a celkem rychle, paní psala, že je má doma a jede jen v nich. Tak že klidně vyzkoušej, třeba ti budou vyhovovat, ale určitě bych vzala jen 1ks na zkoušku. Měla jsem i jednu zavazovací BabyIdea, ale taky mě nenadchla....
Viděla jsem to tehdy tady...
http://www.babysatky.cz/index.php?option=com_co...
Před 5 roky takový výběr plen nebyl a mně to připadalo úžasně jednoduché a levné.....

mochenkaa
14. bře 2013

@janinek Já ze 6 nočních plen vybrala 4 obrázky, M z nich vybral 2 a ty poslední 2 jsme dali před Davíska ať si vybere 😀 vybral si tuto http://www.bamboolik.cz/bambulik/eshop/1-1-Latk... 😀

kajalka
14. bře 2013

Ahoj holky, dají se bambus.plenové ubrousky kikko použít jako vkládačky? A perete bambusový čtvercovky na 40 nebo na 60? Neztratěj časem tvar?

aemmi
14. bře 2013

@kajalka z bambusových čtvercovek mám po praní na 60 něco jako karton, takže asi tak 😅 😝

lenka5731
14. bře 2013

@aemmi Jé, koukám, že už jsi dvojmatka, veliká gratulace. Všechno ok?
SWB vyzkoušeny ? 🙂

janinek
14. bře 2013

@betysek To namotani je dobra pripominka. Tak na ne asi kaslu. Je fakt, ze stejne chci koupit jeste tak dvoje anavy a kdyz vytahnu ty 3-4 Little Lamb, co jsem jeste nehodial do provozu, tak by to melo stacit schnout. Stridma pres den vlnaky a AIO.

@kajalka Nevim, co myslis bambus plenovymi ubrousky, ale jako vkladacku muzes pouzit cokoli. Akorat kdyz to je latkovy ubrousek, bude to male a mene save oproti vkladacce, co ma vice vrstev.

@aemmi Blahopreji! Uz je cislo dve v latce? 🙂

Jinak mam dotaz, zkouseli jste nekdo vlnaky v aute ve vajicku na delsi cestu? Prosakly?

aemmi
14. bře 2013

@lenka5731 díky 🙂 jj, vše OK 🙂 tak kapsovka swb nám poprvé protekla, ale opičí svrchnáčky jsou super 🙂
@janinek též dík, jo, zatím dávám jen nevycpaný novosklad, vše ostatní mi přijde jako obr balík, navíc zbytečnej, na noc teda papírovku, to nikdy nevím, jak dlouho bude spát...

betysek
14. bře 2013

@aemmi Gratuluju k holčičce. 😉

cerven84
14. bře 2013

Ahoj můžu se zeptat jaký máte názor na plenky Haipa daipa, konkrétně Easy Fix Super nebo Miosolo Bambino Mio??? A do jaké kategorie to vlastně zapadají? Děkuji

tynkat
14. bře 2013

@bamboolik Ahoj! Chtěla bych se zeptat, jestli nemáte v plánu udělat tyrkysové svrchňáčky ještě s jinými vzory na bocích než jsou kačenky? Třeba s dinosaury nebo příšerkami? Líbí se mi ta tyrkys barvička, ale kačenky nee.. 🙂

cajomilka
15. bře 2013

@kajalka Měla jsem jen velkou bambusovou plenu - osušku od Kikko a po vyprání na 60 z ní byla hadra, po pár týdnech používání coby osušky skončila jako hadr na podlahu - skvěle savý, ale pěkně drahý hm 😒 Tím jsem s bambusovýma čtvercovkama skončila, plíny, co nejdou prát na 60, u mě nemají šanci.

evelp
16. bře 2013

@cajomilka já mám 2 takové, používala jsem je zatím jen, když byl syn malej, tak jako podložku pod něj, takže nebyli používané tolik , ale prala jsem i navíc, zatím vypadají neporušeně 😀

cajomilka
16. bře 2013

@evelp Ta moje plena se srazila, zkrabatěla a zežmolkovatěla. Sice jsem po zkušenostech s bambusovýma ponožkama změnu materiálu čekala, ale tohle mě zaskočilo 😖 Taky hrozně dlouho schla. Po týhle zkušenosti jsem se dlouho vyhýbala bambusovým kalhotkovkám, než jsem zjistila, že u nich tyhle negativní vlastnosti bambusu tolik nevadí.

janinek
16. bře 2013

Tak dneska jsem zkousela vlnaky ve vajicku a dobry, akorat jsme mco rychle nakoupili, tak v tom byla jen dve hodiny. Ale myslim, ze ty tri to da take. Mela by dele spat, ted nam usnula v samosce a vzbudial se pri prendavnai do auta, na dalnici by se mela vzbudit az pri zastaveni. A mela teda blueberry kalhotkovku s jejich vkladackou a Disany.

luckybara
16. bře 2013

Holky co na noc ,pro 8. m dítě?ev.neprodává někdo ty noční pleny?díky

janinek
16. bře 2013

@luckybara Ja davam bud tots bots bamboozles size 2 s bamboolik dlouhou batoleci vkladackou a Little Lam Size 2 bambusovou vkladackou nebo nocniho bamboolika vycpaneho vsim moznym. Nocniho bamboolika moc doporucuji.

luckybara
16. bře 2013

@janinek děkuji.....

janinek
16. bře 2013

@luckybara Vseobecne na noc mi prijde nej system bambusova kalhotkovka, bambusove vkladacky a svrchnaky ( nas ted frci vlnaky, jinak mame blueberry coverall a ty nic nepropusti).Nasi je take osm mesicu, je dost ucurana, ted dostane plinu pred kojenim, pak uspavani, posledni dobou s emi budi na kojeni v noci, dnes treba byla vzhuru skoro dve hodiny, plinu jsem nemenila. A rano ok, to mela teda ty TB, bamboolik a LL vkladacky.

Nejradsi asi davam bamboolika, ale mam jen jednoho, druhy na ceste.

pavlinka83
16. bře 2013

Chtěla jsem se zeptat, vím že se to tady už řešilo, pravidelně si Vás pročítám, začal mi provlhat jeden lem u PUL Imse Vimse soft. Jestli si dobře pamatuji tak nalanolinovat? A nějaký postup prosím?

mahafi
16. bře 2013

@aemmi gratuluju k holčičce 🙂

mahafi
16. bře 2013

@luckybara já dávám (ten systém mám cca od těch 8,9 měsíců.. bambusovou kalhotovku (bez origo vkládaček) a do toho vv anavy vel. m, ona hrozně čůrá i v noci ☹. a na to disana vlňáky.

betysek
16. bře 2013

@luckybara Mám 9 měsíční holčičku. Na noc máme nočního Bamboolika, máme tedy verzi bez všité vkládačky. Vycpávám 2 dlouhými Anavy vkládačkami a ještě máme rezervu a to v noci 1-2x kojím. Navrch máme IV vlňáčky..

aemmi
17. bře 2013

@mahafi díky 🙂

pethula
17. bře 2013

ahojky holky potřebovala bych poradit🙂 opět otravuji 🙂 malá ma strašně hubené nožičky a má 10 týdnu a má nějaké 4 kg a novorozenecký plenky se mi zdají děsně krátké ale stále je používáme a nejlepší jsou pro nás pop-in plenky protože mají dvojité gumičky kolem nožiček a jak je má hubené tak rásně sedí ..ostatní pleny vše v jednom co mam nam odstávají kolem nožiček a protékají :( nevíte zda existují i jiné značky tkeré dělají dvojité kolem nožek ?🙂 s kalhotovkama a se svrchnákama problém nemáme ale u těch AIO jo :( a nechce se mi kupovat od každé značky plenu abych je vyzkoušela :( a jinak se malou snažim pořádně vykrmit ale do nožiček to nějak furt nejde 🙂 (hold to jsou ty noci kdy spinká a baští jen jednou )