Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

rozarka65
22. čer 2011

@jasekd Děkuji...🙂 To mi povídej...ale dneska má být bouřka,tak třeba...někdo říkal,že to má vliv...🙂

jasekd
22. čer 2011

@rozarka65 Mne nepomohla zadna zmena pocasi, Vendy jsem prenasela cca 9 dnu, nakonec se narodila 18.4. Byl zrovna uplnek, ale ten ji ven nedostal, ven ji dostala tableta Prostinu 😀 Takze ja na to az tak neverim, Martin se narodil 29.3. 2010 a ted jsem koukala, kdy byl uplnek a ten byl den pote, 30.3. Martin teda sel ven sam, i kdyz to vubec predtim nevypadalo, tak ze by u nej? Ale tam zas podezrivam Dr. a Hamiltona 😀 Ty uz jsi uplnek ted prosvihla, byl 15.6.

rozarka65
22. čer 2011

@jasekd No já mám termín dle utz zítra a dle ms v pá...a přenášet moc dlouho nemůžu...náš taťka jede další so na pobyt s dětma a v pá musí ještě stihnout odvézt pejsky vlakem k babičce,abych nemusela venčit ráno a večer...aby mi trochu ulehčil...🙂 Tak jsem zvědavá,jak se to všechno stihne...🙂

baca
22. čer 2011

@rozarka65 mně kdyby dr. neproštouchla (nevím, jestli tobyl hamilton, nic neřekla, ale něco tam dělala), tak snad ještě chodím s břichem 🙂

Holky jdu pro radu - má smysl nechávat Báru bez plíny, když se pořád počurává, a to někdy celý den, někdy tak půl napůl,a je jí to úplně jedno? takhle to už je dlouho, už ani nevím, asnd dva měsíce určitě.
Látkovky ani moc nechce, takže by musela mít jednorázovku.
Dnes si prodojila tréninkovky, má mokrý i gatě, ptám se- ty ses počurala? a ona mi s klidem na vážno řekla, že ne!

maly_prcek
22. čer 2011

@baca Nám to pomohlo, nechat bez plíny (v 15m), ale vážně těžko říct, je to rozdíl dítě od dítěte - jednomu pomůžeš, druhé zbytečně stresuješ... Řekla bych, že u vás by to mohlo vzhledem k věku souviset i s dalším stádiem vývoje (hlavně psychickým)... Vidím to teď na Davim - občas už si řekne "já", na všecko říká nééé (jak u vás s těma počůranýma gatěma), vymýšlí, zkouší... Je vidět, že v té hlavičce se něco děje 🙂
Tady fakt těžko radit, ty ji znáš nejlíp, jaká je... A doteď plínu měla nebo byla bez? Jestli byla bez, tak už bych se zpět nevracela a nechala bez a třeba když bude nehoda, tak říct "Ty ses počůrala? Tady máš oblečení a převleč se..." A chvíli nechat a pak nenápadně pomoct oblíct, ale aby viděla ten důsledek a třeba jí začne vadit aspoň to neustálé oblíkání (zdržování od hraní...), když už ne mokro... U nás to celkem funguje, když se třeba nechce oblíct ven... Jestli plínu doteď měla, tak teď bych to asi nezačínala...
Na pár dní zkus a uvidíš, ale v tomto věku bych byla celkem opatrná. Co si tak pamatuju z vývojové psychologie, tak tohle je náročné a ošemetné období... 😉

maly_prcek
22. čer 2011

@aemmi @rozarka65 Vidite a já jak mám mamku zdravotníka, co si kdysi přečetla, že prádlo v místnosti na spaní zvlhčuje vzduch a tak se tam líp spí, dýchá apod., tak bych si ho do ložnice na ten strop klidně dala 🙂 🙂 Stejně v té ložnici celý den nejsem... Já teď suším v kuchyňském koutě malém a předimenzovaném, ale rozkládací sušák se jaksi rozbil a je slepený takže nejde složit a ve 2+kk není kam to jinam dát. Když je hezky, hodím ho ven... Po roce už mi to ani nepřijde, když tam není, je tam tak divně moc místa a něco tam chybí 😀 Člověk si zvykne na kde co 🙂

baca
22. čer 2011

@maly_prcek já si právě nepamatuju přesně, odkdy ji tu plínu nedávám, ale ty dva měsíce to bude, prostě is počurává gatě, z toho si sama gatě stáhne a sedne si na hrnec nebo se ason nechá dát vyčurat, teď třeba převážně vyžaduje čurat na trávu venku. Takže plínu jí dávám jednorázovku na noc, na ven když je třeba zima nebo jdem někam dál, nebo kde se nehodí, aby se počurala, na odpo spaní má látkovou (anavy 🙂), to jí látková nevadí. Když se počurá, tak si to sama sundá, jen ponožky jí nejdou, jakjsou mokré, ale někdy to taky zvládne sama. Pak is zveselá běhá po domě s holým zadkem. Je to prostě tak půl na půl. jen mně šlo o to, jetsli to "odplenkování" nemá trvat kratší dobu.

rozarka65
22. čer 2011

@maly_prcek No když ložnice bude brzy vlastně pokojíček a teď je to tam celkem zastavěné...manž. postel, postýlka, přebalovák, 2 skříňky, 2 velké skříně, křeslo...že se tam sotva hneme....a hlavně,když je ošklivo nebo když prádlo špatně naskládám do pračky,tak špatně schne,tak se mi nezdá,že by se tam lépe spalo...možná kdyby ta místnost byla větší...to naopak když dám 2 sušáky do obýváku,kde nemáme skoro žádný nábytek a hlavně ta místnost je o polovinu větší,tak to není skoro znát a lépe to tu schne...🙂
Téda 2kk...to je menší než máme my...
@baca No dneska jsem začala uklízet....takový větší úklid,dokud mám jedno dítko...🙂 Ale zatím se nic neděje....ale do neděle musím porodit...🙂

maly_prcek
22. čer 2011

@baca Já myslím (a co jsem tak o tom slyšela a četla ta tak), že odplenkování může trvat několik dnů i několik měsíců (a tím myslím HODNĚ měsíců)... Fakt každé dítě je absolutě jiné. Já bych to nechala, jak to děláš, přijde mi to na dobré cestě, jen se "neseplo" v hlavince ještě všecho... a to může být fakt zítra stejně jak za x měsíců...
Docela mi to připomíná Daviho... Taky nějaké čůrání neřeší (on celkově věci moc neřeší), Taky si někdy řekne, někdy sedne sám, někdy pošlu já, nehod teda není moc (když se předuje pitím nebo nechce odejít od něčeho hodně zajímavého), spoleh na to už teda docela je, ale třeba spaní nehrozí... Taky to ještě "neseplo"... 🙂 Začal nám recitovat básničky, tak se ani mometálně zabývá ve vývoji něčím jiným 😀

maly_prcek
22. čer 2011

@rozarka65 Já tam mám ten visící, takže je to u stropu a tam to ničemu nevadí. A u toho stropního jsou taky mezitím prádlem docela mezery, větší než u toho rozkládacího... Dávám tam hlavně větší věci, manželovy trika, ručníky a tak... Ale taky to tam hůř schne než v obýváku... Ale tu vůni vypraného prádla mám ráda a tu větší vlhkost vzduchu tam taky cítím... Hlavně v zimě...

baca
22. čer 2011

@rozarka65 jojo, já vygruntovala celý dům, lezla jsem po kolenách pod stolem, utírala stoletý prach a houby houby 😀

aemmi
23. čer 2011

@maly_prcek S tou vlhkostí to je pravda, mi bychom tady i vlhčí vzduch potřebovali...ale to mě zatím vůbec nenapadlo dát sušák na strop v ložnici, to musím nějak vykoumat 😉

aemmi
23. čer 2011

Ježkovy, mi s měkkým "i", pardon, samozřejmě my 😔

reruna
23. čer 2011

@baca no já jsem řešila po narození mladšího podobný problém, starší byl právě čerstvě odplenkovaný, i si sám říkal a měl plínu jen na spaní, ale po narození sourozence se začal znovu počurávat a přesně jak píšeš - co děláš? ty čuráš? Neeee - jakoby si to přestal uvědomovat, no a převlíkat ho Xkrát denně, prát tepláky, utírat loužičky a do toho kojit co 1,5 hodiny ... no já jsem teda nevydržela a dala znovu plenky, ale látkové ( před tím odplenkováním míval jednorázové), myslela jsem, že to brzo přejde a jak bude mít ty látkovky, tak si to mokro bude zase uvědomovat, no ale trvalo to asi tak 3-4 měsíce. Pak se to trochu zklidnilo a viděla jsem na něm, že bysme to mohli zkusit znovu, no a pak už to byla otázka pár dní, kdy si zvykl být bez plenky, ale teda ještě asi tak do 3 let si sám na čurání neřekl, musela jsem ho dát vyčurat každou hodinu, jinak si vždycky cvrknul, než přišel na to, že si musí říkat...
Návrat k plenkám je po narození mladšího sourozence znakem vývojové regrese, je to celkem běžné, zvlášť u dětí, které to ještě neměly zautomatizované a psychologové v těchto případech tedy většinou radí se k těm plenkám vrátit, klidně i na pár měsíců.

dagmarkaaa
24. čer 2011

@reruna hezky napsáno, si právě taky říkám jestli bude mít cenu hrotit odplenování když budem mít miminko, že to asi nebude jednoduché.... tak asi ne

reruna
25. čer 2011

@dagmarkaaa ale tak za vyzkoušení nic nedáš, třeba se zrovna tohle u vás vůbec neprojeví a zase budete třeba řešit něco úplně jiného, sama musíš vidět, jestli to jde, nebo ne...

endel
25. čer 2011

Ahojte,
nevíte někdo kde bych na netu našla nějaký střih kalhot upravený na látkovky, chtěla bych malemů nějaké ušít a nemám doma nic podle čeho by se to dalo ušít.
děkuju:o)

sussanah
25. čer 2011

holky, jak jste spokojene se svrchnakama Flipkama? jako vicevelikostni pulky na plinku na rovno se mi zdaji jako nejlepsi volba. Nenavlhaji moc, kdyz je tam ten jakoby bavlneny povrch?

florentina
25. čer 2011

@sussanah no já nevím, zda máme na mysli to samé. Máme doma PUL Flip one size od BG a mě teda nepřijde, že by byl vevnitř jakoby bavlněný povrch. Jinak co se týká provlhání, protékání a tak, tak s tím problémy nemáme, jsem spokojená. Jinak ale musím říct, že spíš mám problém, že nám nesedí moc dobře přes některé plíny. Jako přes čč narovno a anavy ok, bamboozle strech horší a přes HD nesedí vůbec, prostě okolo nožek jsou jakoby víc vykrojené a tu plínu nezakryjí.

sussanah
25. čer 2011

@florentina ano tyhle mam na mysli. Jakoze nesedi pres vetsi kalhotkove plenky, je tak? To bude asi podobne jako u bambinex, tez jsou super na rovne, ale na neco vetsiho na zadku jsou moc uzke mezi nohama. Dik 🙂

florentina
25. čer 2011

@sussanah přesně tak, mezi nohama jsou ok, ale jsou jakoby víc vykrojené okolo nožiček, takže po stranách dole z nich ta plína čouhá, pokud sama není vykrojená...nevím, zda to popisuji srozumitelně...

sussanah
25. čer 2011

@florentina myslim, ze si rozumime 🙂

sirael4
26. čer 2011

@suvelka díky za info, možná to u nás bude podobně, ale třeba se ještě dostaneš do látkování znova 🙂

nika
26. čer 2011

dneska sem narazila v Tescu na celou nabídku Bambio mio, včetně mio freshe i prášku, asi je to není tak velká novinka,nevím, ale někomu to třeba pomůže, vím že se tu miofresh probíral na prázdninové cestování s látkou 🙂 mmt vše bylo za docela slušné penízky v akci, jen nevím do kdy.

macinka85
27. čer 2011

@nika Jé,tak to mě zarazilo,že v Tescu mají Bambino Mio 😲 My tesco nemáme,tak nevím 😀 .

nika
27. čer 2011

@macinka85 no studovala jsem to včera a je to jen v některých prodejnách a seznam je na webu bambino Mio 🙂 je to fajn, že už se tak snaží 🙂 a nebude to jen záležitost spešl obchůdků a internetu 🙂

kackabk
28. čer 2011

ahojky, tak se chystám prát látkovou výbavičku - nejraději bych to rozdělila na kalhotkové plenky+vkládačky a svrchňáky(i z kapsovek). Když jsou ty plenky nové, na kolik byste to praly? mně nějak přijde zbytečný to vyvařovat... Stačilo by podle vás ty pleny vyprat na 60 a ty svrchní na 40? A mám vůbec nové pul svrchňáky prát? Předem dík za odpověď 🙂

betelgeuzz
28. čer 2011

@kackabk já nevyvařuji nikdy, peru všechno na 60. I poprvé jsem to tak vyprala, pro jistotu všechno. Zase nevíš, kolik lidí na to v obchodě šahalo.

macinka85
28. čer 2011

@kackabk určitě bych to vyprala všechno a na 60 úplně stačí...všechno bych to naházela do jedné pračky,ale jestli chceš,tak svrchní PUL si dej zvlášť na 40.