Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

arlette
30. čer 2011

@reruna děkuju za tip 🙂 Mrknu na to a přikůpíme 😉 Jinak pleny mám klasické látkové, ještě po mě - je to kvalitka 😉

reruna
30. čer 2011

@arlette jo staré čč bývaly dobrý, ale ty bys snad na noc pro 2letý dítě už nedávala? To si nedovedu představit....
@aemmi no jednorázovky jsou na používání jednodušší nejen z pohledu látkování před lety, kdy nebyly automatky, dnešní prací prášky a hlavně dnešní moderní látkovky... podle mě jsou jednodušší na použití i dnes, to zase nebudu tvrdit, že ne, papírovku prostě dáš a pak sundáš a vyhodíš, musíš koupit a musíš jít s košem do popelnice, látikovku musíš dát do pračky, vyndat, pověsit, pak promnout, protože jsou tvrdý, pozapínat všechny patentky, pokakanou předeprat, jako není to nijak zatěžující práce, není už žádné žehlení a vyvařování jako dřív., ale spousta lidí si to prostě neumí představit, mě trvalo strašně dlouho, než jsem se k látkovkám odhodlala, prvního syna jsem měla skoro celou dobu na jednorázovkách, o látkovkách jsem se dozvěděla až v jeho 9 měsících a zezačátku jsem k nim byla hooooodně nedůvěřivá., ještě další rok mi trvalo, než jsem si je pořídila... o moderních látkovkách se toho zase tolik neví bohužel, to se nedá vůbec srovnávat s látkováním před lety, pořád se málo mluví o dopadu papírovek na životní prostředí i zdraví dětí, a když už, tak je to nešťastným způsobem, který dělá z látkařek divná individua, která se ráda patlají v hovínkách.... 😅 Podle mě ten, kdo psal ten článek neví o moderních látkovkách ani ň

arlette
30. čer 2011

@reruna proč ne? Já se ráda nechám poučit. Si říkám, že když na tom vyrostlo tolik dětí včetně mě, tak to snad ani mému dítěti neublíží. Já se v těch plenách co jsou teď neorientuju, proto jsem tu i vznesla dotaz 😉 Bo u obou kluků když jsem občas používala látkovky, tak jsem to dělala jako naše maminky. Tak mě prosím omluv, jsem v tomto oboru více než nevzdělaná 🙂

maly_prcek
30. čer 2011

@sussanah Tu dvojku jsme měli od podzimu (do té doby jsem je neznala) do jara, pak tu trojku. Hlavně si to oblečo vezmi větší, odpovídá to cca +2 velikosti.

maly_prcek
30. čer 2011

@helulela Týý jo, tak to je síla, to je zase jednou objektivitka 😕 Jako já nikomu nic nevnucuju, oboje má výbody, ale nesnáším, když je někdo nefér a vymýšlí si... 🙄

reruna
30. čer 2011

@arlette čtvercovky málo sají, takže bys musela použít několik kusů, aby ti vydržely na celou noc u 2 letého dítěte, které toho v noci vyčurá celkem dost, teda aspon když to beru podle našich... a jestli nechceš v noci několikrát přebalovat...

maly_prcek
30. čer 2011

@arlette Taky bych si na noc netroufla dát čtvercovku. Pokud neřešíš jen nějaké učůrknutí, tak bys těch čč musela dát minimálně 3ks a to bude ležet hlavou dolů a jak není zvyklý mít takoý balík mezi nohama, tak se mu může i blbě spát...
My máme na noc taky Anavy jednovelikostní + extra vkládačku místo té malé (co je ve standardní výbavě) a navrch natahovací vlňáčky.

Určitě by to chtělo něco bambusového (třeba Anavy vv + extra vkládačku), to by mohlo možná stačit. Pokud nechceš investovat do kalhotkovky... Svrchňáčky bych pak volila podle toho, jestli bude kalhotkovka nebo plínka narovno (čč, vv) - ty chtějí trochu jiný střih...

arlette
30. čer 2011

jj, to máte asi pravdu. Někdy má načuráno za celou noc 1x, ale občas se stane, že má ráno plenu mezi kolenama 😀

TAk já teda nevím, co mám pořídit. Zase nechci, aby to stálo moc, na rozhazování nemám 😒 Takže když koupím jedny (předpokládám, že jedny budou stačit) ty kalhotky blueberry, tak co teda do nich mám pořídit? A kolik kusů?

aemmi
1. črc 2011

@reruna hm, on používání čehokoliv jednorázového je zdánlivě jednodušší 😅 mně to přijde tak trochu jako instantní polévka z pytlíku.
Ale je pravda, že zorientovat se v moderních látkovkách byla záležitost několika měsíců studia různých webů 😀 a ne každýmu to stojí za to. Mmch. ted jsem byla u známé, která má 3 měsíčního syna, zrovna ho přebalovala a v jednorázovce byl pos***** až za ušima 😅 a prý jim úplně běžně protékají 😕

macinka85
1. črc 2011

@aemmi Tak článek na ranu ☹ Pak si mám myslet,jak jsou DR. informovaní..maminky toho ví víc 🙄
Jo a když nám něco proteklo,vždy v jednorázovce...totálně vše posr..já měla nervy nadranc 😠 😠

reruna
1. črc 2011

@arlette jestli chceš používat ty látkovky opravdu jen na noc, tak budou stačit jedny ty pul kalhotky, přes den ti vyschnou, a prát je můžeš tak 1X za 14 dní a to ti taky uschnou do večera... no a já doporučuju kalhotkové plenky - buď tyhle http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple... nebo tyhle http://www.branakdetem.cz/latkova-plena-panda-p..., mohlo by stačit tak 3-4 ks, když budeš prát 1X za dva dny, počítej, že ty plenky schnou tak 24 h, v zimě u topení méně....
Nebo jiná varianta - kup si 4 ks těchle http://www.branakdetem.cz/plena-magic-baby-beeh... a na ty už nepotřebuješ ty svrchní kalhotky, ty jsou vše v jednom, na 2 leté dítě velikost L a dají se ještě dovycpat, mají kapsu. Když budeš kupovat nové, tak je pak ještě výhodně prodáš, až je nebudete potřebovat. nebo se po nich zkus podívat v bazaru. Jinak kdoví - třeba už za pár měíců nebudete plenky na noc potřebovat vůbec... nebo je využiješ ještě dlouho, můj starší má 3,5 roku a ještě na noc plenky má a já už nevím jak na něj....
možná ti holky doporučí ještě nějaké jiné na noc, ale čtvercové určitě ne, ty se hodně využijí u dítěte tak do těch 3 měsíců, kdy se skládají na novosklad a přebaluje se často i v noci... jak dítě začne v noci spát déle, tak se na noc už čtvercovky opravdu nehodí

@aemmi taky mám takovou zkušenost s některýma papírovkama při větší náloži protékají po zádech a kolem nožiček.

helulela
1. črc 2011

@arlette snad mě tu holky neutlučou, ale já bych už zůstala u jednorázovky na noc. Když je měl syn doteď a za chvilku bude třeba bez plenek úplně, novou výbavu už by se mi pořizovat nechtělo, pokud teda neplánuješ třetí dítko v látkovkách. I do výbavy třeba tří pořádných plenek a jedněch kalhotek bys musela zainvestovat přes tisícovku.

helulela
1. črc 2011

@jasekd tak to máš akční 😀 přesně takové věci řeším - jak budu v klidu kojit, kam malého před Víťou bezpečně schovám a jak mu bude krást dudlíky... jméno už máme, ale ještě čekám, jestli nás na poslední chvíli neuchvátí něco jiného, protože pořád máme s manželem takový pocit, že to není úplně ono 😉 Tak ať se vám daří!

reruna
1. črc 2011

@helulela @arlette jo jo, jak jsem psala, nikdo dopředu neví, jak dlouho ještě bude na noc ty plenky potřebovat, může to být měsíc, nebo i 2 roky.... taky bych dlouho přemýšlela, jestli něco koupit, nebo už ne... na druhou stranu, jestli je v plánu ještě další mimčo, tak proč ne.... a málo používané kalhotovky se zase dají dobře prodat... no fakt záleží, jestli do toho chceš investovat nebo ne... ale látkovat na noc se čtvercovakama teda nedoporučuju, to nezachrání ani sebelepší pulky...

sussanah
1. črc 2011

jednorazove pleny nemaji negativni vliv na vyvoj kycelniho kloubu??? to zni, jakoby latkove pleny mely negativni vliv 🙄 Ten clanek je teda hooodne mimo... 😝

vercach
1. črc 2011

@reruna Ahojky,na ten první odkaz co jsi dávala se používají svrchní kalhotky? 🙂 Zatím nakupuji výbavičku,ale na praxi je ještě čas 😉 Předem děkuji...

arlette
1. črc 2011

@reruna @helulela moc děkuju za vaše rady, já to tedy ještě promyslím 😉 Já si právě myslím, že davídek bude s plenou na noc ještě tak rok, on je tady v tom takový pomalejší (teda jinak je úplně normální 😀 ). Tak si říkám, že to cenově vyjde možná na stejno, spíš ty látkové vyjdou ve finále líp. No a taky buďme trochu ekologičtí 😉

sussanah
1. črc 2011

@arlette co se tyce plenky jen na noc, tak u nas osobne ciste jen anavy s vkladackama nestihala. Nejlepe se nam osvedcilo v podstate jakakoli slusnejsi kalhotkova plenka vycpana bambusovym vv http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple...
Na to svrchnaky (urcite staci jedny), nam se osvedcili Thirsties duowrap, jsou vcelku velke.

jasekd
1. črc 2011

@helulela Ja mela ten pocit, ze to neni ono, s Vendulou, o M. jsem byla skalopevne presvedcena, ted ne, chtela jsem hrozne Zuzanu, ale manzel ne, tak jsem ustoupila. Protoze martina jsem si tvrde prosadila. Ale ted je to proste Vendulka a nikdo jinej a moc se mi to libi 🙂 Prej treti dite uz muze klidne Zuzanka bejt... Takze myslim, ze to kdyztak bude u vas taky tak.

reruna
1. črc 2011

@vercach ano dávají

vercach
1. črc 2011

@reruna Děkuji,myslela jsem si to 🙂 Jen pro jistotu...

suvelka
1. črc 2011

Ahoj holky,

tak jste mě asi zlomily na ty kalhotkové plíny. S těmi čtverci zápasím už jenom přes den, dávám 1 na novosklad a jeden složený dovnitř jako vkládačku + separačku, mám pocit, že přebaluju každou hodinu, prostě je malá furt durch.Na noc to vzdávám a dávám papírovku a je klid, spí i 5h v kuse. Naučila jsem se balit ten novosklad kolem nožiček tak, aby mi ta vaječina neprotékala na svrchňáky a myslím, že úspěšně, přesto ta savost čc je někde úplně mimo mých představ. Takže jsem chtěla poprositi o radu, jak se "vybavit". Měla jsem představu sady Popolini duha one size ( 10 ks ) + nějaké ty nádherné plenky Anavy (8-10 ks)na patentky, jednovelikostní. Netuším, zda jsou oboje začky stejně kvalitou, cena je krapet rozdílná a hraje ve prospěch Popolin. Známá mi tvrdila, že jí stačí 18 ks kalhotkových plen všehovšudy, pere ob den, na noc taky dává jednorázovku. Začít bych chtěla tak od 2.-3. měsíce, ptž malá potřebuje pořád tak 12 plen na den ( možná je to tou slabou savostí čc- nevím). Poradila byste mi některá z vás, jestli by tento počet a výběr stačil, nebo doporučujete nějaké jiné kahotkové pleny? Ty vv a vlňáčky mně nějak neoslovily, i když slyším všude chválu, asi bych zůstala u PUL kalhotek. Nejspíš zvolím IV, jen nevím jakou velikost na ty kalhotkové plíny, jestli to nebude objemnější? Malá má 4,5 kg a na 2 čc stále používám NB velikost. Nejlepší by byly asi nějaké jednovelikostní, ať nemusím pořád dokupovat, jak mimi poroste, jen nevím, pro jaké se rozhodnout z té šílené škály nabídek - čert aby se v tom vyznal...kdyby to alespoň nebylo tak drahé a člověk si troufl to risknout koupit, takhle se chci rozhodnout správně, ať nedopadnu jak s těmi čc. Díky za jakékoliv rady 🙂

reruna
1. črc 2011

@suvelka já sice sadu duhu neznám, ale holky si ji chválí, anavy můžu doporučit určitě, takže já myslím, že bys mohla být spokojená s tím, co sis vybrala. Ty jednovelikostní pulky já mám tyhle a vyhovují nám perfektně http://www.latkovky.cz/nepropustne-PUL/kalhotky...

ameliejulliette
2. črc 2011

@suvelka Taky jsem přebalovala ze začátku děsně často, bylo v průměru 30 plínek za den, ať mi nikdo neříká, že stačí 24 😀 😀 Teď spolu s BKM máme v lepší dny třeba 10, ale spíš víc, a ani teď bychom nevystačili s 24 ani s praním denně. S Anavy jsme spokojení moc, dáváme na noc (manžel je ale nerad nandává, nějak mu to patentkování nejde...). Pak máme Popolini Ultrafit biofroté, ale ty už musíme víc vycpávat. Nově jsem dost zamilovaná do Ella´s House. Hodně zdaru!

mooncaa
2. črc 2011

Tak zezačátku jsme potřebovali tak 11-12 plínek za den. Teda jedna byla na noc tak na cca 10 hodit a zbytek počůrala/pokadila přes den.
Na noc jsem dávala a dávám Anavy s dlouhou vkládačkou a zatím stačí. Přes den jsem ze začátku dávala čtverce na novosklad, ale to mě pak moc nebavilo, pak našité doma z ručníků ala HaipaDaipa, ale tvrdly a snapka pak nic moc, až se dítě začalo otáčet. Nakonec jsem našila plínky ala Anavy + mám originál Anavy. A na ven dávám dlouhou vkládačku a na doma krátkou. Když chodíme ven, tak mám spotřebu menší, bo dítě je v jedné plínce déle, doma přebaluji většinou po jednom vyčůrání, tak máme spotřebu větší. Plínka vydrží i víc počůrání i s malou vkládačkou, někdy zapomenu přebalit a nikdy neprotekly. Teda jen jednou, ale to jsem dala na noc jen jednu malou vkládačku - dítě usnulo dříve a já jsem ho zapomněla přebalit na noc a navíc jsem zapomněla dát svrchní kalhotky - proteklo to na overálek až ráno po probuzení, postel mokrá nebyla.

Peru 1x za 3 dny, plínek mám tak na 4 dny (jeden den na schnutí) + na kus dalšího dne (záleží jak moc jsme venku a doma a jak často přebaluji). Svých kalhotkových plínek mám 21 + 14 Anavy + 2 Anavy Easy (ale ty používám jen příležotostně).
Když to teda spočtu, tak teď už tu spotřebu máme asi 8 plínek za den. Kapacitně nám to vyhovuje, pořád mohu plínky ještě víc vycpat.

Svrchní kalhotky mám Thirsties, pokud drží patentky, tak mohou být i ty jednovelikostní.

macinka85
2. črc 2011

@suvelka Jednoznačně bych vzala Anavy..Popolini Duha se mi nelíbí střihem. A Imse Vimse Organic mi sedí přesně podle kg i na jednovelikostní kalhotkovou Anavy.

helulela
2. črc 2011

@suvelka při praní obden a jednorázovce na noc by ti těch 20 ks mohlo stačit. Anavy bych brala určitě, Popolini ještě porozmýšlej - nejsou špatné, ale u většího dítka savost nic moc.. brala bych spíš nějaké bambusové, cenově dobré třeba Anavy vv vel. M, koukni na ně, zacházení s nima není nic složitého. Velikost IV PULek neporadím, my už jsme na ně měli Thirsties.

innes
2. črc 2011

Ahoj holky, jdu po čase pro radu 🙂
Dceři je 15 měsíců a na noc už nám Anavy přestávájí stačit. Jaké AIO, nebo kalhotkové pleny na noc byste doporučovaly? BBH magic?

ivuska.h
2. črc 2011

@innes BBH Magic jsou dobré, ale musela jsem je docpávat. Nebo do Anavy když bys místo krátké vkládačky dala dlouhou bambusovou, co se prodává samostatně, tak tím taky dost zvýšíš savost a mělo by se to do ní ještě vklidu vejít.

innes
2. črc 2011

@ivuska.h anavy dovycpávám, mám od tebe ty 2 vkladačky co jsou místo té jedné dlouhé a taky vícevrtsvou plenku. Zatím námto tak stačilo, ale poslední dny jsou i vlňáčky dost vlhké a tak dávám radš iPULky, i tak mám ráno pocit, že je jak v bazénku, i když dceři je to šumák. Teď se často vnoci budí, tak jí radši přebalím, snad to není tím, že je v mokru. 😕 Jestli se i BBH musí dovycpávat, tak to si radši dovycpu Anavy, vyjde to nastejno 😅 Zkusím dávat na noc pokaždé vícevrstvou a snad to bude v poho. No nic, tak jdu asi zas objednávat 😀